Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Share resurse in Windows NT / 2k / XP / Vista / 7 / 10 / 11

- - - - -
  • Please log in to reply
294 replies to this topic

#73
softimiu

softimiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 08.07.2006
Am un router D-Link DI-524 si un laptop se conecteaza wireless la el si un PC prin cablu.
Cum fac sharing la ce am pe PC ca sa le accesez prin laptop ?

Edited by softimiu, 21 September 2008 - 19:55.


#74
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Sharing-ul il faci normal ca si cum ati fi legati cu un cablu.. Daca ai probleme revin-o cu mai multe detalii.

Bafta!

#75
softimiu

softimiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 08.07.2006

View PostRavy, on Sep 21 2008, 22:13, said:

Sharing-ul il faci normal ca si cum ati fi legati cu un cablu.. Daca ai probleme revin-o cu mai multe detalii.

Bafta!
Local sharing and security sau Network sharing and security ? Pe care o aleg cand dau share la un folder ?

#76
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Ce sisteme de operare ai, ce firewall?
"Print screen"-uri ceva?

Bafta!

#77
ridle

ridle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2006

View PostTyby, on Apr 29 2004, 00:41, said:

pentru ca l-am facut in alta parte, si cred ca am explicat destul de bine, voi pune aici postul cu copy-paste ... si-l voi face sticky ...

sper sa nu fi gresit ...
_________________________________

hai sa mai explic o data! Tu'i securitatea NTului mamii lui  /thinkso?/  ... ca de n-am explicat de cateva zeci de ori ... da' poate ramane batuta in cuie ... daca nu ramane, o bat io ...  /sHit

Buuun .... vrei sa accesezi resurse de pe un computer cu NT (fisiere, foldere, printere etc). Si NU exista un domain facut pe AD controlat de DC ... ca atunci ar fi fost mai simplu ... shtia adminu' ce sa faca  :drac:

Prima chestie de care trebuie sa treci este conexiunea fizica ... dar sarim peste asta, ca daca nu-i, nu-i ... si tre' sa o faci.   :P

A doua chestie: accesul din retea. Adica si anume pe resursele sharate de acel computer. Acces stabilit de catre administratorul acelui computer.

A treia chestie: securitatea NTFS ...


Pentru accesul pe resurse sunt 2 variante: GUEST sau USER.

- pentru GUEST - trebuie activat userul GUEST (default este disabled) din Computer Management - Local Users and Groups. plus atribuirea unor drepturi din security policy - vezi mai jos (by default, GUEST NU are acces din retea!) ...

- pentru USER - acesta trebuie sa EXISTE sub ACELASI NUME, sa aiba PAROLA si sa aiba ACEEASI PAROLA si sa fie ACTIVAT. ATENTIE! USERUL TREBUIE SA AIBA O PAROLA! ORICE, dar sa NU fie empty! Altfel nu se face autentificarea.

Am subliniat si ACELASI / ACEEASI, pentru ca e o greseala des intalnita ... Daca brei sa intri ca user GIGI cu parola NELU, atunci pe computerul accesat trebuie sa existe userul GIGI cu parola NELU !!!

De asemenea, si USERUL trebuie setat cu niste drepturi din security policy (mai degraba verificate aceste drepturi de acces din retea, pentru ca grupul USERS are acces implicit).

- pentru Security policy: Start - RUN: secpol.msc --> Local Policies -> User Rights Assignment ->

a. adaugat GUEST sau USERUL respectiv la Acces this computer from network

b. sters GUEST sau UESRUL respectiv din Deny access this computer from network (Deny are INTOTDEUNA prioritate in fata lui ALLOW!)

Dupa toata minunea asta - unii pasi sunt facuti (in general) automat de OS in cursul setarilor, dar e bine sa verificati ... macar prima data cand faceti asta - sa "va dati mana"   :cool:

Acum trebuie adaugat user-ul si la drepturile shareurilor respective: click dreapta pe resursa sharata --> Sharing and Security, si verificati existenta lui GUEST sau USER_X:

- in lista de le sharing permisions
- in lista de la NTFS (security) permisions

fiecare cu drepturile pe care vreti sa le aiba local / din retea ...

Pentru Windows XP Professional - Atentie: default e activata optiunea Use simple file sharing. RECOMAND cu multa caldura scoaterea acesteia (My computer - open - tools - folder Options - View - Use simple file sharing DEBIFATI!).

Cam asta e ... daca nu merge, inseamna ca ati facut unul din pasi AIUREA si o luati de la capat. (sau sistemul de operare e crapat definitiv ... si atunci o luati chiar de la capat).

PS: pentru a verifica cu ce drepturi intra cineva la voi:

start - run: fsmgmt.msc .. si la SESSIONS aveti un tab in dreapta USER ... acolo vedeti credentials pentru cel conectat ...

Sper ca am fost clear enough ... nu de alta, dar de usurare ca am terminat, am impins aproape un pahar de PEPSI in tastatura ... din greseala, evident ... un pahar MARE   :ciocan:

Succes!
Salut tuturor !
Am o retea mai mare in cadrul careia era nevoie sa realizez o astfel de setare(cea de mai-sus).
Problema mea este ca un calculator A cu aceste setari,nu-l pot accesa pe contul de Administrator, de pe oricare alt calculator din retea,adica
imi apare casuta de autentificare unde trebuie sa introduc username-ul si parola.Le introduc,dar tot imi apare acea casuta,
ca si cum username-ul sau parola nu sunt corecte,desi am verificat fizic pe acel calculator si username-ul si parola si sunt corecte.
Culmea este,ca de pe un alt calculator B(aceleasi setari ca si la A) pot accesa contul de User de pe calculatorul A.
Aceasta problema am observat-o atunci cand am dorit sa instalez o imprimanta (instalata fizic pe calculatorul A ),pe calculatorul B cu aceleasi conturi.
Cum instalarea trebuia sa o fac in contul de administrator al calculatorului B,am cautat imprimanta pe calculatorul A(in retea),a vazut calculatorul,dar la selectarea imprimantei.imi cere autentificare (username,parola)pe acel calculator.
Mai adaug faptul ca "ping-ul" la calculatorul A raspunde ,atat spre cat si dinspre alte calculatoare din retea.

Un sfat,o idee, ce as putea verifica,ar fi de mare folos !

Va multumesc anticipat !

#78
softimiu

softimiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 08.07.2006

View PostRavy, on Sep 22 2008, 11:27, said:

Ce sisteme de operare ai, ce firewall?
"Print screen"-uri ceva?

Bafta!
Pe ambele Win XP SP3. Antivirus Bitdefender 2008, dar nu am pus firewall.
Daca vrei si printscreenuri spune-mi la ce si iti arat.

#79
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Pune print screen
- cu locul unde ai de ales intre: "Local sharing and security sau Network sharing and security "
- creeaza un folder "temp" in C: si pune print screen cu ce-ti apare cand dai click dreapta pe acel folder si alegi Properties

#80
softimiu

softimiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 08.07.2006
-"Local sharing and security sau Network sharing and security " apare la orice folder. Prima oara la Network sharing and security trebuia sa fac prin ceva wizard un workgroup nou si sa setez cum sa fie sau asa ceva, nu mai tin minte.

Attached Files



#81
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Bifeaza unde-ti apare in primul print screen "Share this folder" si gata ai share-uit! (Daca bifezi si mai jos "allow network users..." o sa dai si drept de scriere in acel folder)
Sunt curios daca asta este toata problema sau mai este si altceva...

Bafta!

#82
softimiu

softimiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 08.07.2006

View PostRavy, on Sep 22 2008, 19:07, said:

Bifeaza unde-ti apare in primul print screen "Share this folder" si gata ai share-uit! (Daca bifezi si mai jos "allow network users..." o sa dai si drept de scriere in acel folder)
Sunt curios daca asta este toata problema sau mai este si altceva...

Bafta!
Da, merge. Inca ceva: nu poate intra alcineva sa le ia,nu ?

Edited by softimiu, 22 September 2008 - 18:26.


#83
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Poate intra oricine este legat direct la calculatorul tau! Adica cei sunt conectati in reteaua interna facuta de router (de exemplu cei care se conecteaza pe wireless) Nimeni de dupa router nu poate sa te acceseze!

Bafta!

#84
softimiu

softimiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 08.07.2006

View PostRavy, on Sep 22 2008, 19:31, said:

Poate intra oricine este legat direct la calculatorul tau! Adica cei sunt conectati in reteaua interna facuta de router (de exemplu cei care se conecteaza pe wireless) Nimeni de dupa router nu poate sa te acceseze!

Bafta!
Ok, mersi mult. :)
Inca ceva: stii ceva program care sa imi arate cata banda foloseste fiecare calculator/laptop ce e conectat la router ?

Edited by softimiu, 22 September 2008 - 18:34.


#85
Neofit

Neofit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.09.2008

View Postsoftimiu, on Sep 22 2008, 19:34, said:

Ok, mersi mult. :)
Inca ceva: stii ceva program care sa imi arate cata banda foloseste fiecare calculator/laptop ce e conectat la router ?


Din cate stiu eu cand dai task manager pe XP (la fiecare comp) ,are un tab sus cu networking, acolo ar trebuii sa-ti arate load-ul pe fiecare retea. Cred ca iti arata in procente nu efectiv cati KB consumi la momentul t. E suficient acel tab ,zic eu, dar daca vrei ceva mai performant nu stiu ce sa-ti zic.

#86
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

View Postsoftimiu, on Sep 22 2008, 19:34, said:

Ok, mersi mult. :)
Inca ceva: stii ceva program care sa imi arate cata banda foloseste fiecare calculator/laptop ce e conectat la router ?
Net Limiter are optiunea sa vezi pe zile cat s-a facut download-ul si sa setezi in el o limita maxima de trafic (in/out) pt orice .exe doresti. Doar ca aceasta limitare si-o poate scoate utlizatorul final pana la urma. Daca vrei sa faci limitare vezi daca routerul are optiune de qos care poate face limitari pe fiecare statie in parte...

Bafta!

#87
softimiu

softimiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 08.07.2006
Neofit si Ravy mersi mult. ;)

#88
mariancel

mariancel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.03.2006
Buna ziua

1. Am urmatoare situatie: intru intr-un calculator cu un user si o parola, accesez diferite documente si apoi vreau sa intru cu alt user si alta parola ? Cateodata nu merge nici cu map network drive, pentu ca zice ca exista conexiunea.

2. Se aplica de fiecare data faptul ca un ping catre adresa de broadcast va aduce in cache-ul arp toate ip-urile din retea ?

Multumesc !

#89
webulxpert

webulxpert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 28.09.2006
nu am citit tot topicul insa am si eu o rugaminte, spuneti-mi va rog cum pot sa partajez un folder doar cu un computer din retea?

#90
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Varianta user de pe prima pagina din acest topic: http://forum.softped...m...st&p=241852

Bafta!

p.s. Concluzie: nu ai citit deloc ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate