Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Romtelecom isi schimba tarifele la telefonie fixa si Internet

- - - - -
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#55
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
o singură bubă mai are oferta romtelecom. o spun la sfârșit (ca să nu fiu acuzat că sunt cârcotaș). încep prin a puncta "cele bune" :
1. ADSL cu viteze de până la 4 Mbps (400KB/s intern, extern și oriunde vreți voi și țin serverele) - fără limitări momentan
2. Minute în rețea și convorbiri nelimitate în rețea
3. Televiziune DTH (direct-to-home) cu pay-per-view și multe alte chestii interesante
4. Suport 24 din 24 (eu am sunat la 0800825425 la ora 5 dimineața și au răspuns în mai puțin de 1 minut, pe când la ERDEESH dormeau de la ora 21)
5. Echipamente gratuite (modemuri, decodoare, telefoane, etc.)
6. Uptime 99,999999% (am ADSL din septembrie și am avut 2 downtime-uri de cam 2 ore maxim împreună în anul 2006 și vreo 4 în anul 2007 care însumate să zic să fi avut vreo 6 ore, toate datorită lucrărilor la instalații pentru upgrade-ul de bandă)
7. Prețuri acceptabile, chiar bune aș putea spune, iar minute pe care din păcate nu am cu cine le vorbi

acum cea mai mare bubă a lor, în opinia mea, sunt minutele incluse în abonament în alte rețele (fixe și mobile) care nu există momentan (sper să fie introduse). de ce ? hai să dau un exemplu practic :
un minut într-o rețea mobilă de la un post telefonic fix romtelecom mă costă să zicem 5 bani. dacă pentru 10 minute romtelecom ar face o ofertă de 80 de bani, ar fi o chestie. în principal marketing, dar totuși ...
* exemplu care nu are nicio legătură cu prețurile actuale
în concluzie, cine e de acord cu mine că ar fi o idee bună introducerea minutelor în alte rețele alături de schimbarea tarifelor ?

#56
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
O veste foarte buna. Vad ca cei de a Rtc au persepctive de viitor.
Oricum majoritatea is vor mari banda, si vor plati cam tot aceeasi bani (si eu  :D ).
La ei este remarcabila calitatea serviciilor, iar acum si preturile.

#57
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006
Ia priviti si luati aminte aici : http://www.clicknet....&...fq=0&ro=1#6 ! zice ca serviciul adsl este disponibil in aproape 650 orase. Deci noi, cei de la tara ramanem tot pe dial-up sa ne mulga in continuare.....Singurul dinte care il am impotriva RTC este ca la ultima factura a vrut sa-mi incaseze in avans abonamentul, dar eu nu mai foloseam serviciul lor. NU AM PLATIT acea factura, nu din cauza sumei pe care voiau sa o ia cu japca ( 30 lei) ci din cauza indecentei cu care am fost tratat.

#58
neamtzu87

neamtzu87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.02.2006

View PostApollo, on May 30 2007, 17:20, said:

Chestia cu ura fata de Romtelecom s-a estompat, deja nu mai e mare lucru de luat in seama, cel putin din punctul meu de vedere. Schimbarea e clara la Romtelecom si mai sunt si "ajutati" de calitatea de doi lei a cablistilor.

Dupa multi ani de hotie nici daca mi-ar oferi ceva gratuit si nu as vrea sa mai am de a face cu ei.
De curand am gasit printre niste hartii vechi o factura de telefon din noiembrie 1996 in valoare 6414 lei.Iar atunci 1 dolar era aprox 3600 lei!!!!!Nici macar 2 dolari nu era factura de tel.Dar apoi printr-o privatizare frauduloasa au venit grecii si sub pretextul investitiilor au saltat preturile cum au vrut (la inceput ote nu erau actionari majoritari si cu toate astea aveau putere de decizie).

#59
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postrstejar, on May 30 2007, 23:32, said:

Ia priviti si luati aminte aici : http://www.clicknet....&...fq=0&ro=1#6 ! zice ca serviciul adsl este disponibil in aproape 650 orase. Deci noi, cei de la tara ramanem tot pe dial-up sa ne mulga in continuare...

In foarte multe sate este disponibil serviciul Clicknet ADSL...
daca te intereseaza suna la 930 ( gratuit din reteaua Romtelecom ) si vei afla daca esti sau nu in zona de acoperire a serviciului Clicknet ADSL  :)

#60
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 06.04.2005

View Postrstejar, on May 30 2007, 22:32, said:

Ia priviti si luati aminte aici : http://www.clicknet....&...fq=0&ro=1#6 ! zice ca serviciul adsl este disponibil in aproape 650 orase. Deci noi, cei de la tara ramanem tot pe dial-up sa ne mulga in continuare.....Singurul dinte care il am impotriva RTC este ca la ultima factura a vrut sa-mi incaseze in avans abonamentul, dar eu nu mai foloseam serviciul lor. NU AM PLATIT acea factura, nu din cauza sumei pe care voiau sa o ia cu japca ( 30 lei) ci din cauza indecentei cu care am fost tratat.

chestia asta cu 650 de orase e de mai bine de jumatate de an pe site deci nu au mai reactualizat de dinainte sa instaleze acele dulapuri broadband deci stai linistit ca sant foarte multe sate unde erdeesh nici nu viseaza sa dea net

Daca vrei sa afli daca esti in aria de acoperire suni la 930 sau te duci aiccea la link-ul asta http://www.romteleco...age.jsp?lang=ro

Edited by danielavram, 30 May 2007 - 23:25.


#61
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
clicknet este singura opțiune de calitate la ora actuală din România care îți oferă internet cu aceeași viteză și în mediul rural și în buricul târgului ;) well done Romtelecom!
ca să nu mai aduc în discuție tarifele din ce în ce mai accesibile :) și legătura cu celălalte servicii (dolce, cosmote,etc.)

Edited by A.Faith, 30 May 2007 - 23:26.


#62
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007
Da multi carcotasi mai sunt mai frate !! Poate ar fi bine ca Rtc sa le dea unora si ceva bani pentru ai fi clienti ! Romanu tot roman,carcotiti carcotiti doar doar o ramane ceva .Copii piata e libera cui nu-i place exista ATERNATIVE :ieftine ,muuulte ,bune si mobile. Rtc nu a fost si nu este Fecioara Maria ,si inainte de a carcoti uitati-va un pic in oglinda,uitati-va la tf. mobila si la tf fixa alternativa si nu mai incercati sa inventati foamea si mersul pe jos .Sau poate doreati ca Rtc sa ramana la telefonul cu manivela-BL?

#63
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 02.03.2003
Citeam mai devreme de un vizionar care stie ca peste 20 de ani telefonia fixa va dispare.
Mai mai mai, te apuca frica cand ii vezi pe copii cu premonitii.
Eu iti spun doar un lucru. Deja am inceput sa abuzam de transmisii prin unde electromagnetice si asta nu e bine din multe puncte de vedere. Cauta-le si tu, ca sunt prea obosit sa ti le spun.

#64
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006

View Postrstejar, on May 30 2007, 23:32, said:

Ia priviti si luati aminte aici : http://www.clicknet....&...fq=0&ro=1#6 ! zice ca serviciul adsl este disponibil in aproape 650 orase. Deci noi, cei de la tara ramanem tot pe dial-up sa ne mulga in continuare.....Singurul dinte care il am impotriva RTC este ca la ultima factura a vrut sa-mi incaseze in avans abonamentul, dar eu nu mai foloseam serviciul lor. NU AM PLATIT acea factura, nu din cauza sumei pe care voiau sa o ia cu japca ( 30 lei) ci din cauza indecentei cu care am fost tratat.

Și tu din satul X dacă nu ai acoperire... asta e! De ce nu sari la beregata UPC sau RDS că nu îți vin cu oferta lor la ușă ? Mai ușor e de atacat Romtelecom... De ce nu te împaci cu ideea că în zonele cu clienți "răsfirați" vin cel mai târziu operatorii de telecom și nu numai ? Eu stau la oraș, dar la casă și am avut cablu TV după câțiva ani buni după ce blocul din capătul străzii a fost racordat la rețea. Și atunci când am avut am prins doar jumtate din numărul de canale. RDS doar de curând acoperă și zona mea cu serviciul CableLink (după ce a fost lansat ClickNet Express). Asta e ! Stau la casă și m-am împăcat cu ideea. Dacă nu vrei să te mulgă Romtelecom de pe Dial-Up, atunci ia-ți un abonament Zapp, nu împroșca cu noroi aiurea.
Dezactivarea serviciului de telefonie la Romtelecom se face la 30 de zile după aprobarea cererii de deconectare. Tu dacă credeai că mergi la Romtelecom și acolo sub ochii tăi ei vor scoate cablul tău din centrală și gata cu telefonia de la Romtelecom... înseamnă că nu ai .. cum să zic... nu te-ai concentrat un pic asupra situației ...
Nu vreau să se creadă că eu ridic în slăvi Romtelecom. Ca orice altă firmă care a deținut monopol, atâta vreme cât l-a deținut a practicat prețuri mari, care pe noi nu ne-a încântat. Dar ce altă firmă în acea postură practica prețuri mici ? Într-o firmă mare imposibil să nu existe și clieți nemulțumiți, "victime" involuntare ale unor proceduri... Romtelecom de multe ori a luat decizii greșite, dar nu îmi place să văd pe unu sau altul cum vine cu tot felul de aiureli... cum vine prietena cu care ai fost multă vreme și îți reproșează un gest de-al tău de când erai cu ea de-o săptămână.
ROMTELECOM s-a schimbat mult în bine. Orice om cu judecare obiectivă ajunge la concluzia asta. La fiecare 3 sau 6 luni aduc noi promoții la serviciile lor, fiind cred cea mai dinamică dintre firmele mari de telecom din țară. Prețurile lor sunt în cotinuă scădere, vitezele la internet în creștere, mai apar minute nelimitate în rețea, dar cineva tot trebuie să se trezească că "Romtelecom ne-a furat nu știu cât de mult, ne-a luat dumicatul din gură" sau "Romtelecom și-a menținut monopolul și a crescut prețurile". Monopolul Romtelecom nu putea fi impus sau înlăturat de Romtelecom, ci de legislația țării și de puterea alternativilor. ANRC se ocupă de monopolurile din telecom ...

#65
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View Postmuntealb, on May 30 2007, 14:32, said:

Enderlabs, RomTelecom a avut de la privatizare si pina acum niste tarife enorme la telefonia fixa care le depaseau uneori si pe cele din Europa de Vest, desi salariul mediu de acolo era de pina la zece ori mai mare decit cel de aici.

Pana cand o sa invocati nivelul de trai din Rom fata de cel din UE sau SUA ?  De ce oare produsele electronice (ma refer la TV, Receivere A/V, Ect) sunt mult mai scumpe la noi fata de vest ? Aici de ce nu invoci nivelul de trai. De ce ALTEX face preziuni la PANASONIC, SONY, etc sa nu ofere preturi avantajoase magazinelor on-line, a.i. ei sa practice adaosuri nesimtite ?

De ce nu va uitati si la telefonia mobila pe care o slaviti atat. Vodafone face un profit urias in Romania, cu toate ca pe plan mondial are pierderi de 8 MLD $ ?

Voi dati doar in RTc !!! De ce nu va uitati la PETROM ? sau la alte companii cu tarife mult mai mari decat in Vest !!!


View Postmuntealb, on May 30 2007, 14:32, said:

Nu mai reiau discutiile despre costul furnizarii serviciilor de telefonie in Romania si in tarile cu economie mai dezvoltata, este evident pentru oricine ca RT are costuri mai mici pentru ca in Romania salariile angajatilor sai sint mult mai mici decit ale angajatilor Deutsche Telekom, France Telecom, etc. Deci in consecinta isi permite sa ceara si un pret mai mic pentru anumite servicii.

Iar iti dai cu parerea aiurea. RTc a schimbat intreaga retea de Cu (invelit in hartie) pe care a mostenit-o !

Costiurile utilizarii unei retele de telefonie fixa sunt enorme. (Vezi rap financiar --> CAPEX si OPEX). Mult mai mari decat in cazul unei retele de telefonie mobila.
RTC are 12.000 de angajati vs 2500 Vodafone sau 2000 RDS. Ce parere ai de asta ?

Si a avut 50.000.......iti dai seama ce costuri a insemnat concedierea a 40.000 de anngajati ?


View Postmuntealb, on May 30 2007, 14:32, said:

Deci Enderlabs, intelege-i si pe aceia (din ce in ce mai multi) pentru care actuala oferta de telefonie fixa de la RT nu mai inseamna mare lucru. Cit despre internet, RT are problema cu viteza de incarcare pe care nu o poate rezolva din motive ce tin de tehnologia ADSL. Oamenii vor sa incarce pe internet filme si poze de familie si sa le trimita cunoscutilor lor de peste mari si tari, iar acest lucru e ceva mai greu cu oferta RT decit cu cea a cablistilor. Internetul nu se mai rezuma la descarcarea de date, o conexiune cu o viteza cit mai simetrica (descarcare/incarcare) este de dorit. In viitorul apropiat lumea (persoanele obisnuite) o sa vrea sa transmita in timp real fluxuri video de calitate cit mai inalta si pentru ele e nevoie de o banda ascendenta ("upload") mare. In USA aceasta tendinta e deja perceptibila ( vezi Justin.tv si Ustream.tv ).


Corect ! Telefonia fixa e pe o panta descendenta. Asta e clar. Dar, totusi infrastructura telefoniei fixe ofera mari perspective de dezvoltare (IP TV, IP VPN, Etc)

De aceea daca citeai presa int. vedeai ca si Vodafone si atle companii de telefonie mobila doresc investii in DSL.

Asa ca mai subtire cu prezumtiile tale pline de ura.

Edited by enderlabs, 31 May 2007 - 08:10.


#66
dabb

dabb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.04.2006
Internetul nu se mai rezuma la descarcarea de date, o conexiune cu o viteza cit mai simetrica (descarcare/incarcare) este de dorit. In viitorul apropiat lumea (persoanele obisnuite) o sa vrea sa transmita in timp real fluxuri video de calitate cit mai inalta si pentru ele e nevoie de o banda ascendenta ("upload") mare. In USA aceasta tendinta e deja perceptibila ( vezi Justin.tv si Ustream.tv ).

aici trebuiesc lamuriri......
proiectantii tehnologiei ADSL au modelat profilul utilizatorului, astfel incat sa acopere necesitatile acestuia.
este clar ca asociat acestei tehnologii sunt consumatorii rezidentiali (ca si mine si ca si tine).
pt streamuri exista alte tehnologii (asa cum zici si tu simetrice).
RTC ofera conexiuni de banda garantata (simetrice) cu UPTIME fffff bun (incomparabil cu cel al competitorilor).
btw.... de ce crezi ca au plecat clientii de bussiness (aici ma refer la cei seriosi si nu la SRL-ul de la colt) de la ERDEESH si UPC la RTC.

#67
novice2

novice2

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.02.2007

View Postdabb, on May 31 2007, 08:25, said:

Internetul nu se mai rezuma la descarcarea de date, o conexiune cu o viteza cit mai simetrica (descarcare/incarcare) este de dorit. In viitorul apropiat lumea (persoanele obisnuite) o sa vrea sa transmita in timp real fluxuri video de calitate cit mai inalta si pentru ele e nevoie de o banda ascendenta ("upload") mare. In USA aceasta tendinta e deja perceptibila ( vezi Justin.tv si Ustream.tv ).

aici trebuiesc lamuriri......
proiectantii tehnologiei ADSL au modelat profilul utilizatorului, astfel incat sa acopere necesitatile acestuia.
este clar ca asociat acestei tehnologii sunt consumatorii rezidentiali (ca si mine si ca si tine).
pt streamuri exista alte tehnologii (asa cum zici si tu simetrice).
RTC ofera conexiuni de banda garantata (simetrice) cu UPTIME fffff bun (incomparabil cu cel al competitorilor).
btw.... de ce crezi ca au plecat clientii de bussiness (aici ma refer la cei seriosi si nu la SRL-ul de la colt) de la ERDEESH si UPC la RTC.


continua si vor continua sa plece.

#68
panamea

panamea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 12.05.2007

View PostA.Faith, on May 31 2007, 00:25, said:

clicknet este singura opțiune de calitate la ora actuală din România care îți oferă internet cu aceeași viteză și în mediul rural și în buricul târgului ;) well done Romtelecom!
ca să nu mai aduc în discuție tarifele din ce în ce mai accesibile :) și legătura cu celălalte servicii (dolce, cosmote,etc.)
Bine, adsl 2+ va fi DOAR în buricul târguluzi ;)

View Postnovice2, on May 31 2007, 09:52, said:

continua si vor continua sa plece.
Plecaă și într-o parte și în cealaltă, deci e irelevant.

Cei care mai comparați tarifele forfetare RTC cu cele din vest, aflați că în vest "unlimited" e de regulă în orice rețea fixă.
Și nu cred că mai există tarife de 5 cenți pe minut pe fix cum e la RTC cu alte rețele.
O să ziceți că sunt tarife de interconectare, dar concurența oferă apeluri cu alte rețele la 2 ct/min, maxim 3.

Oricum, e un pas înainte. E chiar prima ieftinire a telefoniei RTC.

Edited by panamea, 31 May 2007 - 10:54.


#69
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postpanamea, on May 31 2007, 10:54, said:

Bine, adsl 2+ va fi DOAR în buricul târguluzi ;)
Plecaă și într-o parte și în cealaltă, deci e irelevant.

Cei care mai comparați tarifele forfetare RTC cu cele din vest, aflați că în vest "unlimited" e de regulă în orice rețea fixă.
Și nu cred că mai există tarife de 5 cenți pe minut pe fix cum e la RTC cu alte rețele.

Da, dar in vest un oras are un singur prefix, nu doua cum sunt la noi, unul pt Romtelecom celalalt pt alternativi asa ca atunci cand suni de pe un operator pe altul in cadrul aceluiasi oras nu trebuie sa formezi cu prefixul.

Ma rog, asta ca sa vezi ce bine au planificat-o 'strategii' din 2002 si acum vor sa ne bage pe gat numere de 10 cifre ca sa-si repare greseala.

#70
gigi.duru

gigi.duru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.05.2007

View Postpanamea, on May 31 2007, 11:54, said:

Bine, adsl 2+ va fi DOAR în buricul târguluzi ;)

Bine , dar eu sunt pe RDS cablu ... si isi bat joc astia de mine ... nu mai am speranta ca o sa mai trec vreodata pe fibra .  :cursing:  In buricu` capitalei ...



In schimb aproape de scara blocului e un dulap RTC broadband ...  :naughty:

#71
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 26.09.2005

View Postpanamea, on May 31 2007, 11:54, said:

Bine, adsl 2+ va fi DOAR în buricul târguluzi ;)
Plecaă și într-o parte și în cealaltă, deci e irelevant.

Cei care mai comparați tarifele forfetare RTC cu cele din vest, aflați că în vest "unlimited" e de regulă în orice rețea fixă.
Și nu cred că mai există tarife de 5 cenți pe minut pe fix cum e la RTC cu alte rețele.
O să ziceți că sunt tarife de interconectare, dar concurența oferă apeluri cu alte rețele la 2 ct/min, maxim 3.

Oricum, e un pas înainte. E chiar prima ieftinire a telefoniei RTC.

Bun dar eu nu vad nicaieri o ieftinire de pret a abonamentului standard pentru telefon.Nu ma intereseaza ce oferte au pentru convorbiri caci nu am cu cine sa vorbesc pe fix deoarece folosec mobilul.La aceste abonamente nu se face reducere?

Edited by Speedo, 31 May 2007 - 11:09.


#72
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 26.09.2005
Fixul il tin numai ca sa am internet caci nu am alta firma serioasa in oras .Am vorbit cu multi ce ar vrea internet dar nu pot sa-si puna din cauza pretului mare la telefonul fix,renuntand la telefon.Din 40 de angajati ce lucram la E.ON Gaz toti si-au scos fixul trecand la telefoane mobile in afara de 5 persoane ce au ramas pe telefonul fix.Pacat ca nu ieftinesc un pic si pretul la telefonul fix ,ma refer la pretul abonamentului standard,cred ca vor mai renunta un alt val mare de clienti

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate