Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Romtelecom isi schimba tarifele la telefonie fixa si Internet

- - - - -
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#37
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004

View Posteb2e2, on May 29 2007, 23:50, said:

akum stii si politica de marketing  "de viitor"   Romtelecom  ?? :peacefingers:

Am spus de la inceput ca e un zvon, pana nu am confirmarea. Insa dupa ce am citit si pe net interviul dat CEO Romtelecom  (e postat aici pe forum), e destul de plauzibil sa se puna in aplicare o astfel de optiune. Intr-un astfel de caz ar fi o lovitura destul de grea pentru cablisti (Rds sau UPC).

Edited by Bogdani, 29 May 2007 - 23:01.


#38
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View PostBogdani, on May 29 2007, 23:56, said:

Am spus de la inceput ca e un zvon, pana nu am confirmarea. Insa dupa ce am citit si pe net interviul dat CEO Romtelecom  (e postat aici pe forum), e destul de plauzibil sa se puna in aplicare o astfel de optiune. Intr-un astfel de caz ar fi o lovitura destul de grea pentru cablisti (Rds sau UPC).

dar confirmarea cu abonament clicknet extra 200 ...la  930 ...de ziceai ca e noua smekerie ....ce "confirmare ai avut "...de la 930 ?,
...parca nu iti convenea "Confort nelimitat"   :roflmaofast:

Edited by eb2e2, 29 May 2007 - 23:07.


#39
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004

View Posteb2e2, on May 30 2007, 00:07, said:

dar confirmarea cu abonament clicknet extra 200 ...la  930 ...de ziceai ca e noua smekerie ....ce "confirmare ai avut "...de la 930 ?,
...parca nu iti convenea "Confort nelimitat"   :roflmaofast:

Corect .......m-am inselat in privinta asta :notangel: . Ma asteptam la altceva și credeam că abonamentul pe care il am va ramane in forma in care am semnat contractul (cu 400 min incluse). Abonamentul cu minute nelimitate, pentru mine, este total nefolositor  si de aici nemultumirea de a mi se impune ceva pentru care nu am optat.

Edited by Bogdani, 29 May 2007 - 23:26.


#40
markyzu

markyzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.03.2007
Si eu care ma bucuram ca o sa mareasca banda....phuuu...ma trezesc ca-mi micsoreaza abonament'ul .

mdea...ce sa zic eram mai multumit sa-mi mareasca banda de la 4 Mb cat am acum .....la hmmm ce.l putin ...8 Mb
la ce naiba s-au mai chinuit sa puna "dulapurile" alea prin oras ...doar pentru iptv ?...nu prea cred
eu speeeeeeeeeer sa mareasca si banda... : :naughty:

#41
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004

View Postmarkyzu, on May 30 2007, 00:26, said:

Si eu care ma bucuram ca o sa mareasca banda....phuuu...ma trezesc ca-mi micsoreaza abonament'ul .

mdea...ce sa zic eram mai multumit sa-mi mareasca banda de la 4 Mb cat am acum .....la hmmm ce.l putin ...8 Mb
la ce naiba s-au mai chinuit sa puna "dulapurile" alea prin oras ...doar pentru iptv ?...nu prea cred
eu speeeeeeeeeer sa mareasca si banda... : :naughty:

O sa mareasca si banda.......rabdare. :naughty:

Edited by Bogdani, 29 May 2007 - 23:27.


#42
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005

View PostBogdani, on May 29 2007, 23:26, said:

O sa mareasca si banda.......rabdare. :naughty:

mda... rabdare, rabdare, dar miscarea asta ar cam trebui sa o faca cat mai repede sa nu uitam ca intradevar la preturi poti spune ca acuma este concurenta dar la viteze sant cam in urma fata de concurenta, si totusi nu cred ca mai devreme de septembrie vom beneficia de viteze mai mari pentru ca abia in iunie vor da drumu la oferta noua si in timpul unei promoti nu cred ca fac 2 lucruri deodata si scad preturile si maresc vitezele deci cam pe cand se termina oferta prin august sa ne asteptam la eventuale mariri de viteza, eu asa zic, si probabil inca nu fac aceasta miscare din motive tehnice, intradevar marile orase sant impanzite de acele dulapuri dar tehnic poate nu e pus la punct totul.

#43
markyzu

markyzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.03.2007

View Postdanielavram, on May 30 2007, 00:40, said:

mda... rabdare, rabdare, dar miscarea asta ar cam trebui sa o faca cat mai repede sa nu uitam ca intradevar la preturi poti spune ca acuma este concurenta dar la viteze sant cam in urma fata de concurenta, si totusi nu cred ca mai devreme de septembrie vom beneficia de viteze mai mari pentru ca abia in iunie vor da drumu la oferta noua si in timpul unei promoti nu cred ca fac 2 lucruri deodata si scad preturile si maresc vitezele deci cam pe cand se termina oferta prin august sa ne asteptam la eventuale mariri de viteza, eu asa zic, si probabil inca nu fac aceasta miscare din motive tehnice, intradevar marile orase sant impanzite de acele dulapuri dar tehnic poate nu e pus la punct totul.

daca mai maresc si banda an'u asta chiar ca ma fac fan Romtelecom......deja sunt pe jumate ! ADSL2 duce parca pana in 24 Mbit/s. sau ma insel eu ?

Sa vedem atunci ce'or face "cablistii" de la UPC.....ca la ei maxim e 16 Mbit/s.

#44
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005

View Postmarkyzu, on May 29 2007, 23:55, said:

daca mai maresc si banda an'u asta chiar ca ma fac fan Romtelecom......deja sunt pe jumate ! ADSL2 duce parca pana in 24 Mbit/s. sau ma insel eu ?

Sa vedem atunci ce'or face "cablistii" de la UPC.....ca la ei maxim e 16 Mbit/s.

da ADSL2+ duce pana in 24 mb/s  dar conform celor care se pricep si dupa cum au scris multi aicea pe forum si pe celalte forumuri de specialitate doar teoretic ca defapt mai mult de 20 mb/s cam greu dar e bine si asa numa sa fie, io totusi cred ca maresc banda anul asta da prin septembrie daca nu anul viitor la inceput, sa poate chiar de sarbatori anul asta nu se stie

#45
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004

View Postdanielavram, on May 30 2007, 01:02, said:

da ADSL2+ duce pana in 24 mb/s  dar conform celor care se pricep si dupa cum au scris multi aicea pe forum si pe celalte forumuri de specialitate doar teoretic ca defapt mai mult de 20 mb/s cam greu dar e bine si asa numa sa fie, io totusi cred ca maresc banda anul asta da prin septembrie daca nu anul viitor la inceput, sa poate chiar de sarbatori anul asta nu se stie

Eu cred ca or sa mareasca banda mai devreme. :peacefingers:

#46
panamea

panamea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 12.05.2007

View Postmarkyzu, on May 30 2007, 00:55, said:

daca mai maresc si banda an'u asta chiar ca ma fac fan Romtelecom......deja sunt pe jumate ! ADSL2 duce parca pana in 24 Mbit/s. sau ma insel eu ?

Sa vedem atunci ce'or face "cablistii" de la UPC.....ca la ei maxim e 16 Mbit/s.
Dar uploadul pe cablu poate fi mai mare :peacefingers:

#47
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006

View Postrstejar, on May 29 2007, 23:22, said:

Noi, cei de la tara, care "nu e toti prosti" nu am avut alta alternativa la dial-up. Noroc cu zapp care, chiar daca nu are ultra viteze, macar nu indeasa mana in buzunarul meu pentru ca vreau sa citesc pe aici.... :death:
De asemenea, nu faptul ca au tinut tarifele mai, ii ajuta sa faca acum reduceri ci numarul abonatilor, mic si in continua scadere, le permite acest lucru. In ce ma priveste R.I.P.  RTC :thumbdown:
Peste toate, nu uitati: Temeo graecas.......!!!!!!!!

Oricum acum în mare parte din sate se poate opta pentru ClickNet dacă tot nu sunt cabliști pe acolo.Numărul clienților Romtelecom a fost, este și va fi mare, chiar dacă este în scădere (nu pentru multă vreme însă). Romtelecom se mută către alte surse principale de venit, abandonând ideea că telefonia fixă mai poate fi o vacă de muls. Dacă prin absurd ar dispărea Romtelecom ar fi o mare jale. Alternativii nu acoperă nici 50% din cât acoperă Romtelecom și nici acolo unde au acoperire nu au posibilitatea să absoarbă în timp util clienții.

View Posteb2e2, on May 29 2007, 23:50, said:

akum stii si politica de marketing  "de viitor"   Romtelecom  ?? :peacefingers:

Lool ! Romtelecomul de la liberalizarea pieței ar vrea să păstreze clienții de telefonie fixă. Dar nu prea au făcut nimic în acest sens până pe la lansarea Dolce și acum cu oferirea de servicii suplimentare pentru tot atâția bani.

View PostBogdani, on May 30 2007, 00:13, said:

Corect .......m-am inselat in privinta asta :notangel: . Ma asteptam la altceva și credeam că abonamentul pe care il am va ramane in forma in care am semnat contractul (cu 400 min incluse). Abonamentul cu minute nelimitate, pentru mine, este total nefolositor  si de aici nemultumirea de a mi se impune ceva pentru care nu am optat.

Decât minute nelimitate mai bine doar 400 ... Interesant.. înseamnă că tu oricum nu vorbeai 400 de minute, nu ?

View Postmarkyzu, on May 30 2007, 00:55, said:

daca mai maresc si banda an'u asta chiar ca ma fac fan Romtelecom......deja sunt pe jumate ! ADSL2 duce parca pana in 24 Mbit/s. sau ma insel eu ?

Sa vedem atunci ce'or face "cablistii" de la UPC.....ca la ei maxim e 16 Mbit/s.

Viteza 100% se va mări în acest an ! Cabliștii de la UPC oferă maxim 6 Mbps, dar și aceia din părți și cu muuulte pachete pierdute. ADSL2+ oferă viteze teoretice maxime de 24 Mbps. ADSL2 "duce" doar 12 Mbps (maxim teoretic).

#48
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004

View Postdragosbm, on May 30 2007, 02:39, said:

Decât minute nelimitate mai bine doar 400 ... Interesant.. înseamnă că tu oricum nu vorbeai 400 de minute, nu ?
La momentul in care am incheiat contractul cele 400 minute imi erau utile intr-o anumita masura, acum nici macar fixul. Dar atata timp cat contractul e semnat, asta e.

#49
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View PostBogdani, on May 30 2007, 08:13, said:

La momentul in care am incheiat contractul cele 400 minute imi erau utile intr-o anumita masura, acum nici macar fixul. Dar atata timp cat contractul e semnat, asta e.

Bai nene bai......ce carcotasi pot fi unii !!! Nimic din ce va scoate RTc nu va fi suficient sa-i multumeasca pe romanasii nostri.

Multi si-ar fi dorit ca in loc de OTE sa cumpere RTc, sa-l fi cumparat Deutsche Telekom. Haideti sa vedem cat costa in Germania un ab cu minute nelimitate : Vezi aici

35,95 la DT Ab cu minute nelimiate.

11,2 la RTc Ab cu minute nelimitate.


Verificati si alte tari din Europa (oricare) si o sa vedeti ca RTc are cele mai mici tarife. Dar noi, romanasii vrem sa fim carcotasi.

Ca, comparatie verificati si tarifele de la mobil. Surpriza !!! Astea sunt mai mari.  

Asa ca nu mai loviti in RTc ........ si mai uitati-va prin piata.

#50
MushyCTA

MushyCTA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.05.2007
[quote name='enderlabs' date='May 30 2007, 06:25' post='2903525']
ca bne zici <enderlabs> toti vor MULTTT IEFTINN SI PROST si sunt "multumiti" cum se face ca scoate RTC ceva bun chiar fff bun in cele ce urmeaza..... si parlitii tot nemultumitzi sunt !! pot compara si eu 1 ab in slovacia acum ceva anisori cel mai ieftin era de 12euroi si............. desi suntem in vestita UE UNII NU-NTELEG !!!!

#51
muntealb

muntealb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.08.2003
Enderlabs, RomTelecom a avut de la privatizare si pina acum niste tarife enorme la telefonia fixa care le depaseau uneori si pe cele din Europa de Vest, desi salariul mediu de acolo era de pina la zece ori mai mare decit cel de aici. Tariful forfetar (convorbiri nelimitate pentru o suma de bani fixa) a fost introdus de ani buni in Europa de Vest si USA. Faptul ca acum RT s-a trezit (cu ajutorul concurentei si al tehnologiilor noi) din betia monopolista si ofera un tarif mai mic decit unele companii vestice nu este un prilej de lauda, telefonul fix a devenit irelevant pentru multa lume. Daca romanii ar mai fi depins de telefoanele fixe ca acum 3-5 ani fii sigur ca RT nu ar fi introdus tariful forfetar, ci ar fi continuat sa jefuiasca abonatii asa cum a facut-o dintotdeauna. Nu mai reiau discutiile despre costul furnizarii serviciilor de telefonie in Romania si in tarile cu economie mai dezvoltata, este evident pentru oricine ca RT are costuri mai mici pentru ca in Romania salariile angajatilor sai sint mult mai mici decit ale angajatilor Deutsche Telekom, France Telecom, etc. Deci in consecinta isi permite sa ceara si un pret mai mic pentru anumite servicii.

Cosmote continua sa fie o gaura neagra in care se scurg fonduri importante fara sa fi fost adus mai aproape de linia de plutire. Un pachet [telefon fix + telefon mobil + internet + televiziune] poate ca pare pentru cei din RT o manevra cistigatoare cu care sa-si combata concurenta. Insa multe persoane (in special cele care au avut de-a face cu tarifele umflate de la dialup) urasc RT si nimic nu le va schimba hotarirea de a nu mai avea de-a face cu aceasta companie pe tot parcursul vietii lor, chiar daca pentru asta vor plati un pic mai mult la o companie concurenta (greu de crezut dealtfel, atit RDS cit si UPC au tarife mai mici ca RT la internet). In ziua de azi internetul tinde sa ia locul telefonului fix (local, national si international) si radio-televiziunii (pentru ca filmele si emisiunile ce pot fi descarcate sau vizionate-ascultate in timp real pe internet sint mult mai interesante decit acelea ce pot fi vazute la TV). Deci va conta in ultima instanta care dintre operatorii de telecomunicatii va oferi cel mai bun pachet de [telefonie mobila + internet]. N-ar fi exclus ca Orange si Vodafone sa incerce sa ofere si internet, eu chiar ma mir de ce n-au facut-o pina acum, Orange (care a inglobat Wanadoo-ul de la France Telecom) este de altfel cel mai mare furnizor de internet din Franta.

Deci Enderlabs, intelege-i si pe aceia (din ce in ce mai multi) pentru care actuala oferta de telefonie fixa de la RT nu mai inseamna mare lucru. Cit despre internet, RT are problema cu viteza de incarcare pe care nu o poate rezolva din motive ce tin de tehnologia ADSL. Oamenii vor sa incarce pe internet filme si poze de familie si sa le trimita cunoscutilor lor de peste mari si tari, iar acest lucru e ceva mai greu cu oferta RT decit cu cea a cablistilor. Internetul nu se mai rezuma la descarcarea de date, o conexiune cu o viteza cit mai simetrica (descarcare/incarcare) este de dorit. In viitorul apropiat lumea (persoanele obisnuite) o sa vrea sa transmita in timp real fluxuri video de calitate cit mai inalta si pentru ele e nevoie de o banda ascendenta ("upload") mare. In USA aceasta tendinta e deja perceptibila ( vezi Justin.tv si Ustream.tv ).

Edited by muntealb, 30 May 2007 - 13:36.


#52
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postmuntealb, on May 30 2007, 14:32, said:

Faptul ca acum RT s-a trezit (cu ajutorul concurentei si al tehnologiilor noi) din betia monopolista si ofera un tarif mai mic decit unele companii vestice nu este un prilej de lauda...
Dar daca il oferea ...sa spunem, de exemplu, RDS sau UPC...atunci cred ca, dupa tine, era RELEVANT...nu  ?   :roflmaofast:

Edited by eb2e2, 30 May 2007 - 14:15.


#53
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
foarte bine punctat muntealb. bravo! :coolspeak:

tendinta este de mobilitate: telefon mobil, date mobile, totul va deveni mobil. telefonia fixa va fi privita peste 20 de ani ca ceva obsolete. dc ar mai folosi lumea fixul in conditiile in care telefonul mobil se va ieftini pana la cativa centi pe minut?

singura sansa de supravietuire a telefoniei fixe sunt convorbirile nelimitate in retea.

Edited by aum, 30 May 2007 - 13:57.


#54
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Muntealb, din exprimarea ta si tonul tau e clar ca tu ai ceva cu Romtelecom. Ca lucrezi la concurenta sau pur si simplu urasti tu Romtelecom, asta nu conteaza.
Tin sa iti spun insa ca te inseli. Pe romani ii intereseaza ofertele cele mai avantajoase, chiar daca au parte de calitate inferioara. Asta e trendul si abia in viitor, dar foarte lent, va creste si cererea de calitate. Si cand spun asta ma refr la cei multi, nu la cei care pun din start accent pe calitate.
Chestia cu ura fata de Romtelecom s-a estompat, deja nu mai e mare lucru de luat in seama, cel putin din punctul meu de vedere. Schimbarea e clara la Romtelecom si mai sunt si "ajutati" de calitatea de doi lei a cablistilor.
Eu am retea de cartier si nu ma intereseaza netul cablistilor sau al Romtelecom, dar daca voi trece la un moment dat pe net direct de la o firma, sigur nu va fi cel de doi lei de la RDS. Imi sunt suficiente plangerile vecinilor.

Oricum, daca vrei sa fi obiectiv, atunci incearca sa fi obiectiv. Miza pentru Romtelecom nu este telefonia fixa, ci pastrarea clientilor de telefonie fixa datorita serviciilor alternative. Iar marea lor incercare este lansarea NGN. Ei doresc sa pastreze cat mai multi clienti pana vor reusi sa lanseze NGN, moment la care eu unul nu vad bine cablistii. Dar ramane de vazut.

Indiferent ce se intampla, orice scadere de tarife, din partea oricui, e spre binele nostru si le urez sa o tina tot asa. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate