Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Romtelecom isi schimba tarifele la telefonie fixa si Internet

- - - - -
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#271
stefan94

stefan94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 09.11.2006

View Postageofdark, on Jul 12 2007, 14:04, said:

Stie cineva cati clienti avea RTC in 2002?
Am intele ca in prezent are ~3.100.000. Sunt convins ca si RTC-ul isi mai umfla cifra....
Dar ma intereseaza cati clienti au piedut de la intrarea pe piata a RDS si UPC...

THX!

Am uitat un lucru: cifra de 3,1 milioane de actuali abonati o stiu si eu (chiar am postat asta pe undeva pe aici cand am spus ca au peste 3 milioane)

#272
stefan94

stefan94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 09.11.2006

View Postageofdark, on Jul 12 2007, 14:04, said:

Stie cineva cati clienti avea RTC in 2002?
Am intele ca in prezent are ~3.100.000. Sunt convins ca si RTC-ul isi mai umfla cifra....
Dar ma intereseaza cati clienti au piedut de la intrarea pe piata a RDS si UPC...

THX!

Plecasem spre un dus si la culcare caci mai e o zi de munca si maine dar mi-am adus aminte de o chestiune foarte importanta si care poate te va ajuta: RTC a scazut numarul de linii si a mai pierdut ceva mai important - traficul de telefonie (de unde vin banii multi). Ei bine acest trafic nu s-a indreptat catre telefonia fixa!!!! Atentie! Cand s-a liberalizat piata aparusera la firme....Toate ofereau telefonie fixa (multe si gratis!!!). Clientii insa ce au facut? Si-au luat talpasita de la telefonia fixa si au plecat masiv (ca numar si trafic) spre cea mobila care incepuse cu oferte mai tentante, plus ca era la moda un mobil sa-l afisezi la terasa si cate si mai cate. Acum...la ce oferte sunt iti trebuie cingatoare sa cari 4 mobile (cate unul pe operator) iar fixul il avem sa caram internet sau un lighean la geam. Momentan.
Scuze daca am fost lung in exprimare.

#273
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007

View Poststefan94, on Jul 12 2007, 22:25, said:

Plecasem spre un dus si la culcare caci mai e o zi de munca si maine dar mi-am adus aminte de o chestiune foarte importanta si care poate te va ajuta: RTC a scazut numarul de linii si a mai pierdut ceva mai important - traficul de telefonie (de unde vin banii multi). Ei bine acest trafic nu s-a indreptat catre telefonia fixa!!!! Atentie! Cand s-a liberalizat piata aparusera la firme....Toate ofereau telefonie fixa (multe si gratis!!!). Clientii insa ce au facut? Si-au luat talpasita de la telefonia fixa si au plecat masiv (ca numar si trafic) spre cea mobila care incepuse cu oferte mai tentante, plus ca era la moda un mobil sa-l afisezi la terasa si cate si mai cate. Acum...la ce oferte sunt iti trebuie cingatoare sa cari 4 mobile (cate unul pe operator) iar fixul il avem sa caram internet sau un lighean la geam. Momentan.
Scuze daca am fost lung in exprimare.

Apropo de telefonia mobila!
In ianuarie 2007 am revenit la RTC si mi-am luat ab ClickNet Express 2,5Mbps+500minute. Eram foarte multumit de abonament. L-am ales pe acesta si am revenit la RTC mai mult pentru minutele gratis, ca sa vb nevasta-mea cu maicasa care e in Severin. In martie 2007 am devenit client COSMOTE, apeland la abonamentul cu 120minute nationale si 500minute in reteaua lor. Sunt super multumit de acest abonament. In acel moment am primit de la Cosmote ca bonus un sim si am mai cumparat eu unul, ambele cu 200minute in retea incluse. Unul l-am dat lu' soacra-mea, celalalt la nevasta-mea. Din momentul acela se mai consumau la fix din cele 500minute in RTC cam 150/luna, dar il plateam 6,9euro+TVA. din 11 iunie RTC mi-au dat minute nelimitate si mi-au facut telefonul 11,2euro+TVA si eu folosesc tot ~150minute/luna...
Trebuie sa ma interesez la 930 poate imi trece ab telefonic actual pe unul mai ieftin: de exemplu pe acela de 7,9euro ???!

#274
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Poststefan94, on Jul 12 2007, 22:02, said:

Stiu de doua valori: 4,3 milioane maximum la care au ajuns. Prin 2002 daca nu ma insel se aflau pe la 3,6-3,7 milioane.
De la un amic de-al meu care lucreaza la RTC stiu asa: RTC previziona acum doi ani (asta am discutat-o cu el) un recul de 25% din clientii sai, urmand ca o parte (5-10%) sa revina in urmatoarea perioada.
Scaderea a fost de 500.000-600.000 clienti.Totusi sunt persoane care au si RDS si RTC sau pe unul sau pe altul sau pe nici unul. Cei cu statistici si probabilitati cu distributia plecatilor ar putea da o mana de ajutor.
Si ca o chestiune adiacenta (nu pentru a ridica in slavi RTC) pot sa-ti spun ca au reusit sa stopeze migrarile. Asta nu inseamna ca au ajuns aproape de client. Mai au de lucru....

Valorile reale stau cam asa:
2004 - 4,3 milioane linii
2005 - 3,9 milioane linii (-400.000)
2006 - 3,4 milioane linii (-500.000)
2007 - (pana la jumatatea anului se pare ca s-a ajuns la 3,0 milioane linii; ramane de vazut daca noile abonamente vor incetinii declinul - cifrele sunt neoficiale; se asteapta totusi o balanta negativa per total an de cel putin 500.000 linii)

Surse media cu citate din context:
2004: - http://www.drepturil...fl_partners.htm
Numarul clientilor ROMTELECOM se ridica la mai mult de 4 milioane, la nivel national. Compania este segmentata în sapte directii regionale, cu aproximativ 4,3 milioane de linii în serviciu, dintre care 80% sunt digitale si 90% automate, cu peste 50.000 de telefoane publice în întreaga tara si cu peste 30.000 Km de fibra optica instalata.

2005 - 2006: - http://www.comunic.r...
În 2006, liniile de telefonie fixă au atins un număr de aproximativ 3,4 milioane, în comparație cu aproximativ 3,9 milioane la finalul anului 2005.

#275
flash gordon

flash gordon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 22.06.2007

View Postageofdark, on Jul 12 2007, 22:49, said:

Apropo de telefonia mobila!
In ianuarie 2007 am revenit la RTC si mi-am luat ab ClickNet Express 2,5Mbps+500minute. Eram foarte multumit de abonament. L-am ales pe acesta si am revenit la RTC mai mult pentru minutele gratis, ca sa vb nevasta-mea cu maicasa care e in Severin. In martie 2007 am devenit client COSMOTE, apeland la abonamentul cu 120minute nationale si 500minute in reteaua lor. Sunt super multumit de acest abonament. In acel moment am primit de la Cosmote ca bonus un sim si am mai cumparat eu unul, ambele cu 200minute in retea incluse. Unul l-am dat lu' soacra-mea, celalalt la nevasta-mea. Din momentul acela se mai consumau la fix din cele 500minute in RTC cam 150/luna, dar il plateam 6,9euro+TVA. din 11 iunie RTC mi-au dat minute nelimitate si mi-au facut telefonul 11,2euro+TVA si eu folosesc tot ~150minute/luna...
Trebuie sa ma interesez la 930 poate imi trece ab telefonic actual pe unul mai ieftin: de exemplu pe acela de 7,9euro ???!

si eu am tot abomanent de 11, 2 eurp+TVA si pt mine e k. dak vrei sa treci la abomannetul mai ieftin tre sa te gandesti ce-ti convine tie mai bine..adica ...cu 7,8 euro ai doar 50 de minute incluse in retea pt orele de varf si nu mai ai tariful mic pt apelat nr p mobil. acum u stii dak vb sau nu p mobil sau dak ai nevoie de mai multe minute pt telefonul fix.
dak vrei sa analizezi un pic situatia uita-te aici

#276
Djole

Djole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 05.11.2006
Ieri am primit prima factura de la modificarea tarifelor. Chestia interesanta e ca am de platit cam tot atat cat plateam abonamentul Confort50 si internet prin dial-up. Eu am ramas cu Confort nelimitat, (dupa modificarea abonamentelor si a tarifelor) chiar daca este putin mai scump. :coolspeak: Sunt curios sa vad cat voi avea de platit luna viitoare, cu luna intreaga pe tarifele noi (tinand cont si de ieftinirea/scumpirea euro).

#277
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006
Cam cat ar costa un minut de pe Romtelecom pe un nr. de mobil Spania? De pe cartela mea de Orange ma costa 60 eurocenti/minut. Am abonament Confort Nelimitat. Multumesc.

#278
george892

george892

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.07.2007

View PostPL_500, on Jul 18 2007, 22:21, said:

Cam cat ar costa un minut de pe Romtelecom pe un nr. de mobil Spania? De pe cartela mea de Orange ma costa 60 eurocenti/minut. Am abonament Confort Nelimitat. Multumesc.


39 eurocenti pe minut . (34 eurocenti - tarif redus )

Raspunsul se gaseste pe site.  http://www.romteleco...rife_romana.pdf

#279
calin1

calin1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.03.2005

View PostPL_500, on Jul 18 2007, 22:21, said:

Cam cat ar costa un minut de pe Romtelecom pe un nr. de mobil Spania? De pe cartela mea de Orange ma costa 60 eurocenti/minut. Am abonament Confort Nelimitat. Multumesc.

Depinde de tipul de abonament pe care il ai la serviciul de voce.

#280
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postcalin1, on Jul 23 2007, 17:53, said:

Depinde de tipul de abonament pe care il ai la serviciul de voce.
NU depinde de de abonament! la conf nelimitat ai redus pt apeluri spre retea fixa in Europa (Spania) si retele fixe&mobile in SUA&CANADA asadar intra pe siteul mentionat un post mai sus pt raspunsul corect!

#281
flash gordon

flash gordon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 22.06.2007

View PostPL_500, on Jul 18 2007, 22:21, said:

Cam cat ar costa un minut de pe Romtelecom pe un nr. de mobil Spania? De pe cartela mea de Orange ma costa 60 eurocenti/minut. Am abonament Confort Nelimitat. Multumesc.

Eu am sunat de pe rtc pe mobil in Spania si m-au taxat 0.39 euro pe min. mie mi se pare f bine. si asta e tarif intreg. cel redus e 0.34. uita-te aici dak vrei sa vezi cum sta treaba cu tarifele pt afara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate