Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Romtelecom isi schimba tarifele la telefonie fixa si Internet

- - - - -
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#235
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002

View Postageofdark, on Jul 6 2007, 10:45, said:

Se va schimba mult situatia cand RDS (sau alt operator) va ajunge la un milion de clienti. Si nu mai este mult timp pana atunci.
Mai am 4 luni de contract, dupa care, daca rtc coboara "pragul" mai raman, daca nu... am plecat. Deja exista multe oferte (inclusiv Orange-ul care da internet pe sim separat, adica si fara ab de voce). Si este acelasi internet... faci aceleasi lucruri pe el... Sa-mi spuna cineva un singur lucru, macar, ce poti sa-l faci pe ClickNet si nu poti sa-l faci pe RDS !!!

Si COSMOTE merge lowprice si merge foarte bine... probabil asa se intampla si cu RDS si UPC.

Situatia se va schimba cand:

1. Ceilalti operatori vor fi reglementati de ANRC la fel cum este si Romtelecom

sau

Romtelecom va beneficia de o marja mai mare de libertate in stabilirea tarifelor decat pana acum;

2. Romtelecom va lansa NGN si va putea oferi telefon - internet - tv prin acelasi cablu. Lipsa de tv prin cablu la acest moment este un impediment major pentru Romtelecom in lupta cu RDS.

P.S. E doar o parere.

#236
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006

View Postageofdark, on Jul 6 2007, 14:11, said:

RDS = ~500.000 clienti
UPC = ~ceva mai multi de cat RDS
ClickNet = ~160.000

Sursa : RTC Timis - Serviciul Logistica.

Cat despre MTV on Demand... mai bine Trilulilu.ro

Pe trilulilu.ro poți vedea emisiunile mtv și peste 1000 de videoclipuri mtv ? Pun pariu că tu nu ai intrat măcar o dată pe mtvondemand ! RDS nu cred că are așa de mulți clienți CableLink+FiberLink ! UPC poate au mai puțini decât RDS... Despre cifra clienților ClickNet ... acolo ești destul de aproape ... de la ultima numărătoare cred că se mai poate adăuga 10.000 la suma afișată de tine :P

#237
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
Am trecut de varsta MTV, acum am trecut de partea oamenilor seriosi care apeleaza la servicile institutiilor serioase.

Am fost sa-mi reziliez azi contracul la ClickNet. Am avut placuta surpriza sa dau peste un tip de varsta mea ~30ani, care stia ce este internetul, download/upload, etc... Mi-a facut calculul, si e OK, trebuie sa dau jumatate din cei 17,5 euro (lunar pt cei 2,5Mbps) pentru perioada ramasa de contract...
M-a intrebat de ce doresc sa renunt, i-am spus ca din cauza pretului si am ramas pentru a doua oara surprins cand mi-a spus ca si el foloseste RDS acasa si ca au "clar"  cea mai buna oferta....
Si-a facut datoria si m-a rugat sa mai raman pana in octombrie client cand vor marii banda, ca sa-mi fac o impresie despre noile servicii.
L-am intrebat despre noile viteze si mi-a raspuns ca vor creste dar cea mai mare nu va ajunge la 10Mbps... Vor avea in continuare un ab intermediar, probabil de 4,5 sau 5,5 Mbps...

Recunosc! M-a impresionat placut RTC... Probabil ar trebui sa angajeze mai multi tineri...!

#238
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
dragosbm

Cu tot respectul, ti-am mai citit posturi si ai in foarte multe dreptate. cred ca, o mare parte din utilizatorii de clicknet ar fi mult mai incantati de o retea metropolitana decat de MTV on Demand...
Una dintre piesele de rezistenta a RDS este chiar acea retea de pe care poti downloada cu o viteza ceva mai buna (in multe locuri am vazut ca merge si cu 10Mbps). Dar NU lipsa acestei retele este problema ClickNet la fel cum NU MTV on Demand il face irezistibil!
In Timisoara, dupa ce au bagat o gramada de "cascaval" in centrala si au scos-o cea mai moderna din tara, sefii RTC sunt dezamagiti ca marea majoritate a abonamentelor sunt de 512Kbps si 1Mbps... Am facut un sondaj printe ~50 de colegi din institutia in care lucrez in Timisoara si nu am gasit niciunul cara sa foloseasca ClickNet.
Te rog sa mai postezi din cand in cand nr exact de utilizatori ai ISP-ilor. Probabil, multora ne este util.

#239
ak725

ak725

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 19.05.2004
Cred ca teoretic ar putea ca intre calculatoarele conectate prin RTC sa fie viteze mai mari, dar cineva ar trebui sa instruiasca serverele de clicknet ca in momentul in care apare o legatura Clicknet-clicknet sa nu mai sugrume traficul, pentru ca de fapt viteza la fiecare, e data de negocirea router-server. Teoretic daca ei ar vrea viteza s-ar duce la cat poate routerul.

Bat campii ?

#240
singuratec

singuratec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 16.02.2007

View Postak725, on Jul 6 2007, 22:07, said:

Bat campii ?

cam da

#241
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
ADSL-ul e limitat la viteza din contract intre dslam si client, pentru a se schimba, este necesara o resincronizare, nu e fibra cu server de htb si cbq si alte shapere....

#242
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006

View Postak725, on Jul 6 2007, 22:07, said:

Cred ca teoretic ar putea ca intre calculatoarele conectate prin RTC sa fie viteze mai mari, dar cineva ar trebui sa instruiasca serverele de clicknet ca in momentul in care apare o legatura Clicknet-clicknet sa nu mai sugrume traficul, pentru ca de fapt viteza la fiecare, e data de negocirea router-server. Teoretic daca ei ar vrea viteza s-ar duce la cat poate routerul.

Bat campii ?

Nu cunoști toate aspectele și de aceea nu este clară situația pentru tine. Vitezele sunt impuse în oarecare măsură și de echipamentele ADSL din centrale, care prin modul de lucru al standardului ADSL nu permit viteze mai mari de 8 Mbps Down / 512 Kbps Up pentru ADSL simplu. La ADSL2+ 24 Mbps Down și 1 Mbps Up. Asta e. Pot fi parametrii liniei mirifici, viteze mai mari nu se pot atinge atâta vreme cât se folosesc aceste standarde. Iar pentru viteze mai mari trebuie ca Romtelecom să achiziționeze echipamente VDSL sau VDSL2, ceea ce nu se va întâmpla prea repede (investiție prea mare).

#243
Ferike

Ferike

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.08.2006

View Poststefan94, on Jul 5 2007, 22:52, said:

Cineva(dragosbm) v-a raspuns la niste intrebari, ca apoi sa fi ironic si atoatestiutor. Pentru a intelege de ce unii aleg RTC si altii RDS am sa va spun si eu parerea mea (fara sa "THX pentru raspunsuri"):
Eu posed: una linie telefonica RTC = 7,8 EU
               un ClicNet 1,5 M           =12,5 EU
               un castron Dolce           = 3,9 EU.
Pentru placerea dvs va las sa calculati cat "daruiesc" eu la RTC pe luna pentru cele trei servicii (nu uitati de TVA).
PS1: Oricand as pleca la o oferta mai buna si servicii de calitate, dar nu pot. Stiti de ce? Pentru ca restul de operatori nu au
"acoperire".
PS2: Stiti unde nu au acoperire? In municipiu resedinta de judet!  
THX pentru rabdare.
Da, chestia aceasta cu aria de acoperire e foarte interesanta si se pune mai ales in cazul concurentei. RDS instaleaza pachetele sale Cablelink si Fiberlink doar in (unele) zone de blocuri. In rest se platesc abonamente mai mari ca, deh, e "broadband"! Si nici macar nu ti se da un numar de telefon cu minute incluse, asa cum se intampla in cazul altor abonamente Cablelink sau Fiberlink mai ieftine.  De cealalta parte, Romtelecom are zone, chiar in centrul oraselor, unde numerele nu sunt in aria de acoperire si, daca intrebi de ce, nu primesti un raspuns clar.
:band:

Edited by Ferike, 08 July 2007 - 14:49.


#244
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Legat de numere care nu se afla in aria de acoperire, am depus o cerere pentru ADSL, la un numar care "nu se afla in aria de acoperire" conform site-ului de acoperire, dupa ce am depus cererea, la 2 zile, brusc, numarul "SE afla in aria de acoperire" tot conform siteului lor, acum astept sa mai bage niste porturi si sa-i dea drumul.

#245
stefan94

stefan94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 09.11.2006

View PostAirBoy, on Jul 8 2007, 12:41, said:

Legat de numere care nu se afla in aria de acoperire, am depus o cerere pentru ADSL, la un numar care "nu se afla in aria de acoperire" conform site-ului de acoperire, dupa ce am depus cererea, la 2 zile, brusc, numarul "SE afla in aria de acoperire" tot conform siteului lor, acum astept sa mai bage niste porturi si sa-i dea drumul.

Se mai intampla si "minuni" la rtc. Clientul pe locul intai!  :lol:

#246
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View Postageofdark, on Jul 6 2007, 19:48, said:

dragosbm

Cu tot respectul, ti-am mai citit posturi si ai in foarte multe dreptate. cred ca, o mare parte din utilizatorii de clicknet ar fi mult mai incantati de o retea metropolitana decat de MTV on Demand...
Una dintre piesele de rezistenta a RDS este chiar acea retea de pe care poti downloada cu o viteza ceva mai buna (in multe locuri am vazut ca merge si cu 10Mbps). Dar NU lipsa acestei retele este problema ClickNet la fel cum NU MTV on Demand il face irezistibil!
In Timisoara, dupa ce au bagat o gramada de "cascaval" in centrala si au scos-o cea mai moderna din tara, sefii RTC sunt dezamagiti ca marea majoritate a abonamentelor sunt de 512Kbps si 1Mbps... Am facut un sondaj printe ~50 de colegi din institutia in care lucrez in Timisoara si nu am gasit niciunul cara sa foloseasca ClickNet.
Te rog sa mai postezi din cand in cand nr exact de utilizatori ai ISP-ilor. Probabil, multora ne este util.

pai degeaba se mira sefii, ab. sunt inca f. scumpe asta este realitatea. la rds este de 3-4 ori mai ieftin.

#247
catgrig

catgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.12.2006

View PostAirBoy, on Jul 8 2007, 14:41, said:

Legat de numere care nu se afla in aria de acoperire, am depus o cerere pentru ADSL, la un numar care "nu se afla in aria de acoperire" conform site-ului de acoperire, dupa ce am depus cererea, la 2 zile, brusc, numarul "SE afla in aria de acoperire" tot conform siteului lor, acum astept sa mai bage niste porturi si sa-i dea drumul.

Ca sa ii mai bage niste porturi trebuie sa mai astepti pana au destule cereri ca sa fie rentabil. De fapt bagatul porturilor din cate am inteles eu inseamna noi echipamente. Sunt in aceeasi situatie si o tanti de la RTC Cluj mi-a zis ca poate sa dureze cam doua luni pana vor monta echipamentele. A trecut deja o luna si nu au dat nici un semn. Astept cu mare nerabdare sa fiu si eu abonat la un net de calitate. Ce am acum e o retea de cartier in care floodurile sunt la ordinea orei, iar netul de la UPC este lamentabil (pachete pierdute si pinguri imense cam doua sapt/ luna).

#248
mr. bad guy

mr. bad guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.06.2007
frate, eu zic sa nu mai stam cu capul intins dupa promisiuni si sperante legate de aria de acoperire pentru ca o sa ne intepeneasca gatul. Rds-ul si UPs-ul si-au luat fiecare o zona si in doare in cot de c se intampla in afara sectorului lor. Nu e concurenta si nici nu o sa fie...pt ca nu exista intelegere intre operatori

In ceea ce priveste reteaua metropolitana la clicknet, o sa apara atunci cand primaria o sa se trezesca din somnul ei de"frumusete"...adica niciodata. Vor sa se ocupe ei personal de introducerea firelor, dar asta nu inseamna ca o sa o si faca...

#249
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
Eu sunt de parere ca, oricine vrea sa-si bage net sau sa schimbe furnizorul de net si are posibilitatea sa aleaga intre furnizori, trebuie sa se gandeasca la urmatoarele aspecte:

In ceea ce priveste INTERNETUL:
Daca castiga bani din urma exploatarii conexiunii la internet sau vrea internet de calitate sa opteze pentru ClickNet.
Cine doreste net pentru acasa, pentru divertisment, sa opteze pentru RDS sau UPC. Diferenta de preturi dintre ClickNet pe de-o parte si RDS si UPC pe de alta parte este foarte mare, in sensul ca ClickNetul e mai scump si la un moment dat s-ar putea sa nu mai justifice acel plus de calitate (care inca exista in prezent) diferenta de pret.
Daca aveti in fata casei RDS optati pentru acesta, pentru ca are retea metropolitana, care merge relativ bine si puteti downloada multe filme si muzica de pe aceasta la viteze superioare celor de acces internet.

In ceea ce priveste TELEFONIA:
Aici lucrurile sunt mai simple. Daca prietenii si rudele (majoritatea prietenilor si a rudelor cu care se vorbeste sistematic) sunt pe un anumit furnizor de telefonie (de exemplu Romtelecom) atunci, normal, optati pentru acel furnizor. Mai aveti o posibilitate aici, de a apela la serviciile UPC care ofera multe minute gratis in retelele nationale de telefonie fixa (ceea ce face sa nu mai tineti cont de care  dintre prieteni sau rude, cum pe unde-i abonat) sau, de ce nu, orientativa spre ofertele de telefonie mobila.

!

Edited by ageofdark, 09 July 2007 - 14:51.


#250
panamea

panamea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 12.05.2007

View Postageofdark, on Jul 9 2007, 15:21, said:

Eu sunt de parere ca, oricine vrea sa-si bage net sau sa schimbe furnizorul de net si are posibilitatea sa aleaga intre furnizori, trebuie sa se gandeasca la urmatoarele aspecte:

In ceea ce priveste INTERNETUL:
Daca castiga bani din urma exploatarii conexiunii la internet sau vrea internet de calitate sa opteze pentru ClickNet.
Cine doreste net pentru acasa, pentru divertisment, sa opteze pentru RDS sau UPC. Diferenta de preturi dintre ClickNet pe de-o parte si RDS si UPC pe de alta parte este foarte mare, in sensul ca ClickNetul e mai scump si la un moment dat s-ar putea sa nu mai justifice acel plus de calitate (care inca exista in prezent) diferenta de pret.
Nu văd de unde tragi tu concluzia că cei de la clicknet oferă neapărat un serviciu cu adevărat mai bun. Dacă eu vreau să fac și bani și vreau upload 1 mbit, îmi poate oferi clicinetul acest serviciu? I don't think so. Așa că hai să nu mai avem prejudecăți. Also, în unele orașe există chiar și provideri mai buni decât clicknet/RDS/UPC.
Eu aș sfătui pe oameni mai degrabă să încerce RDS/UPC deoarece la aceștia din urmă nu există perioadă contractuală minimă. Deci dacă merge prost, pot trece oricând pe clicknet. Pe când dacă merge prost la click, trebuie să suporte 1 an de zile.
Și eu am fost la UPC și a mers bine, apoi prost. Dar nu am regretat, în prima lună am schimbat providerul (pt. RDS).
Numai bine! :peacefingers:

#251
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
Ai dreptate... Eu doar am incercat sa conturez in termeni generali un mod de a gandii situatia...!
In ceea ce priveste contractele, clicknet, in opinia mea, ar trebuii sa renunte la acea obligativitate de a duce contractul pana la capat sau de al rezilia cu plata la 50% a restului de contract. Mai mult il inraieste pe om cu acele clauze, care cand se vede in situatia de a rezilia contractul o va face cu cea mai mare placere...!

Edited by ageofdark, 09 July 2007 - 17:09.


#252
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Eu astept de peste o saptamana sa ma treaca de la ClickNet Broadband 1Mbps la ClickNet Broadband 2,5Mbps. Am sunat astazi din nou la 930 si am aflat ca "nu va gasesc cererea". Discutia a inceput cu texte de genu "asteptati putin sa plece aplicatia". Ce sa fac ? Am trimis un email si la [email protected]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate