Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Agentie imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Dan-SV, multumesc pentru posturile foarte utile si pentru incurajari.
Cred ca mi se va potrivi meseria asta, ca de cativa ani de zile tot vand. Drept ca imobiliare nu am vandut, dar voi invata.
Concurenta? Da, am fost, si doar o agentie mi-a lasat impresia ca stiu ce fac si ce vorbesc. Ceilalti mi-au parut a fi amatori. Am vazut 2-3 care nu aveau un calculator pe birou si tot in registre  notau si cautau. Una nu  avea / nu mi-a oferit nici carte de vizita. La cateva am lasat numar de telefon sa ma sune, promisiunea lor a fost ca suna in aceeasi zi ( nu era persoana care se ocupa de vanzari acolo ), nici una nu a sunat.
In concluzie, este loc si pentru mai bine :bigwhitegrin:

#38
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006

View Postspe, on Jun 1 2007, 08:13, said:

Concurenta? Da, am fost, si doar o agentie mi-a lasat impresia ca stiu ce fac si ce vorbesc. Ceilalti mi-au parut a fi amatori. Am vazut 2-3 care nu aveau un calculator pe birou si tot in registre  notau si cautau. Una nu  avea / nu mi-a oferit nici carte de vizita. La cateva am lasat numar de telefon sa ma sune, promisiunea lor a fost ca suna in aceeasi zi.

tu de ce oras vorbesti???.....sper ca nu de bucuresti.....daca acolo nu sunt agentii cu carul apoi unde???....oricum, multa bafta.....apropo, iti trebuie papagal si trebuie sa stii "sa pupi oamenii in fund"....asta e o paranteza totusi....am un coleg care lucreaza intr-o agentie imobiliara din cluj....si la pupat funduri se pricepe de minune...

#39
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
De Suceava vorbesc. Si aici sunt cateva carute de agentii ^_^

#40
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
am vazut zilele trecute ca in bucuresti ar fi in jur de 3500 agentii; totusi sa lase la comisioane nici pomeneala
comisionul de 3% a plecat din anii '90 cand preturile la imobile nu erau in halul de acum si un 3% era o suma decenta

dar acum cand un apartament ajunge la 200.000 eur, ce  poate presta o agentie pentru un comision de 3%+3% adica 12.000 eur !!??

iar

Quote

peste 90 % sunt multumiti si imi trimit la randul lor clienti
e iarasi o gosoasa; ce om cu capul pe umeri e multumit cand da o suma gen 5000+ eur pe niste servicii infime si mediocre, servicii care nu ar trebui sa treaca de 200-300 eur sub nici o forma ?

eu mi-am exprimat opiniile in primul post, cand o agentie va oferi clientului macar jumatate din ce am zis acolo poate ar merita un 1% (la preturile actuale ale imobilelor...); 6% cat ia in prezent nu are absolut nici o justificare, indiferent de servicii...poate doar sa plateasca intretinerea ap. agentia timp de 10 ani :P

Edited by aeon, 01 June 2007 - 09:26.


#41
CreditImmobilier

CreditImmobilier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.06.2007
Problema nu e comisionul agentului imobiliar (6% e considerat normal in orice tara ocidentala) dar:
- In Romania nivelul tranzactiilor este foarte scazut (putine oferte)
- Costul afacerii e cam mic si oricine poate face o agentie, asa ca concurenta e extrem de puternica. Sute de agenti pot lupta pentru o singura oferta.

Romania e inca in perioda de tranzitie, nu se compara cu o tara din Vest de examplu, dar se poate compara cu alte tari din regiune, precum Ucrainia Bulgaria sau Rusia.

Nivelul tranzactiilor a scazut drastic in 2007. Sunt agentii care fac zero tranzitie intr o luna sau doua.

Va suparati pentru ca agentii sunt nesimtiti si amatori, dar vanzatorii sunt FOARTE aroganti, 'tarani'. Majoritatea a luat apartamente cu doi bani, va face un profit de genul 5000% cu vanzarea. Vanzatorii sunt si ei de blamat.

In rest, exista un cartel pe piata imobiliara, in special in Capitala. Preturile sunt umflate si mintinute la un nivel prea ridicat. Bogatasii fac profit de 200% la constructii de case sau apartamente. Si proprietarii fosti comunisti fac milioane de euro cu terenuri si apartamente in blocuri murdari si groaznici.

Scuze de greseli, nu sunt taran, sunt student strain in Bucuresti si as face si eu o mica afacere in Romania :)

Edited by CreditImmobilier, 04 June 2007 - 01:13.


#42
borsec

borsec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.07.2007
Si totusi, ce softuri pentru imobiliare recomandati?

Da, am cautat pe Google, multumesc, ma intereseaza utilizatori reali...

#43
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostDan-SV, on 31st May 2007, 20:39, said:

Si daca ar veni o vreme incat sa castig infim...tot asta as face...din placere.

Banuiesc ca a venit si acea vreme. Doar din curiozitate, cam cate tranzactii mai reusesti sa inchei in aceasta perioada? Suporta cheltuielile curente ale firmei?

#44
maxila77

maxila77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.09.2010
Nu mai da nimenii detalii !

#45
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005

View PostDan-SV, on 27th May 2007, 20:47, said:

Asta e parerea unei persoane care priveste din exterior, care nu cunoaste in detaliu toate elementele care tin de o astfel de activitate. Eu vorbesc in cunostinta de cauza si lucrurile nu stau chiar asa. Gandeste-te ca exista si segmentul clientilor multumiti de serviciile oferite de agentia imobiliara. Iar din experienta spun ca numarul celor multumiti este cu mult mai mare decat al celor nemultumiti. Comisionul este procent din pretul bunului achizitionat, este perfect normal, asa este in toata lumea. Este mult mai greu sa vinzi o proprietate scumpa decat una ieftina. Cei din exterior vad numai anumite comisioane incasate dar nu vad si costurile cu zecile de clienti cu care nu se finalizeaza nimic. Un cumparator merge la 10 agentii, genereaza cheltuieli la toate agentiile si in cel mai bun caz numai o agentie va incasa comisionul. Asa ca daca vei imparti comisionul incasat la costurile cu ceilalti clienti care produc paguba agentiei ai sa constati ca din comisionul incasat trebuie sa platesti benzina pentru ceilalti clienti, salariile angajatilor, telefoanele, chiria pe spatiu, publicitatea, costuri care se duc destul de sus.
Exemplu de costuri: publicitate peste 2000 RON ( 20 mil )pe luna ....asta numai daca platesti anticipat pe cel putin 6 luni sa poti primi discount, ca sa apari in toata presa locala altfel esti mancat de concurenta, chiria unui spatiu bun ( 500 Euro ) deci cam 1800 RON ( 18 mil ), telefoanele 1500 RON ( 15 mil ), ratele la doua masini ( 200 Euro/buc deci 400 Euro ) aprox 1300 RON ( 13 mil ), salar pentru o secretara 1000 RON ( 10 mil ) daca vrei sa-ti faca treaba cu program prelungit, alte cheltuieli ( dari la stat, cheltuieli ocazionale, abonamente la internet, costuri de exploatare pentru spatiu care iarna dare destul de mult, benzina ) luite ca in mod curent o agentie imobiliara cu pretentii obisnuite are un cost lunar de 7600 RON ( 76 mil ) iar acesti bani trebuie incasati de agenti care au venit la comision deci pt 7600 RON trebuie sa plece ei aprox cu 2000 RON deci ca sa poti functiona la limita iti trebuie 9600 RON ....aproape 100 milioane lei vechi incasari. In general nu prea lasa nimeni sume mari in agentie pentru ca comisioanele se negociaza. Pentru 100 mil lei vechi incasari , iti spun eu ca este de alergat cam cu 20 - 30 clienti. Din astia daca ai noroc 4 -5 cumpara ( daca iei de la fiecare tranzactie 600 Euro sa spui multumesc ) Agentiile care au incasari mai mari sunt agentii cu un portofoliu mare de clienti, cu servicii conexe intermedierii ( intermediaza si credite la banci, fac si evaluari pentru ipoteci, fac si studii de investii imobiliare ).
Cine crede ca se castiga bine din agentie imobiliara ( fara investitii majore ) il invit sa incerce....sa ingroase conturile firmelor de telefonie, ziarelor, benzinariillor si nu in ultimul rand sa dea la stat ce trebuie dat. Eu zic ca cei care castiga cel mai bine de pe urma tranzactiilor imobiliare sunt: clientul care si-a rezolvat problema, notarul care de pe scaun incaseaza o suma rezonabila, statul care isi ia impozitul de 2 sau 3 % si in ultimul rand agentul imobiliar ( 1 % ) care e singurul care se ocupa de client.

Eu zic ca cel mai important e sa iti alegi agentia care sa merite comisionul. Exista un procent rezonabil de agentii imobiliare care stiu sa-si faca treaba

Iata un post de-al meu

View Postfloraur, on 10th January 2010, 03:15, said:

Sfatul meu este sa te respecti pe tine si meseria pe care vrei sa ti-o alegi si sa muncesti macar cateva luni intr-o agentie imobiliara. Mai apoi ar trebui sa te gandesti sa pui pe picioare o firma. In aceasta bransa nu poti face o afacere clasica, adica sa bagi niste bani si tu sa te ocupi de cu totul altceva, pentru ca romanii (angajatii tai) iti vor filtra 90% din comisioane si vei fi pierdut toti banii investiti.

O mica agentie de cartier la care te gandesti tu, va trebui sa platesca lunar: chirie, publicitate, telefoane, intretinere (energie electrica, incalzire) internet, motorina/benzina, leasing auto, asigurari auto, revizii auto, contabil, salariu pentru cel putin un om de birou... Toate acestea pleaca de la minimum 10.000lei/luna. Suma care mie mi se pare minimum acceptabil, adica indiferent in ce oras si cu ce chirie si cheltuieli de publicitate vei jongla, mai putin nu se poate.

Comisioanele:
In ziua de astazi nimeni nu mai cumpara imediat fara a calcula de zece ori, asa ca partea de negociere legata de comision este din ce in ce mai accentuata si agentiile pierd teren in astfel de conditii. Pentru a te mentine pe linia de plutire ai nevoie de trei-patru tranzactii pe luna si in doi nu vei reusi sa le faci in fiecare luna. Deci vor trebui angajati mai multi, asta inseamna cheltuieli si risc mai mare si cele mai importante lucruri inclinatii si talent pentru management de business.

succes!

de aici

  Ideea este ca, de la doi indivizi diferiti, primiti aceeasi cifra... deci mai ganditi-va cand spuneti ca 1.000e (aici intra comisionul de la ambele parti implicate) este un comision astronomic.


  Abia astazi am vazut topicul si l-am citit cu atentie. Nu inteleg insa cum un om poate apela la o agentie imobiliara de doua ori in cateva luni, in conditiile in care frustrarea lui este evidenta. De ce sa apelezi la o agentie imobiliara, cand exista libertatea de a intra singur in piata. NIMENI NU OBLIGA PE NIMENI... oameni buni, nu va convine - nu apelati la aceste servicii, PUNCT!

  Romanii nu sunt obisnuiti sa plateasca servicii, asta e clar. Nu-i intereseaza decat sa primeasca ceva, insa in educatia noastra nu exista inserata pe nicaieri, obligatia de a recompensa un om care isi ofera timpul si expertiza, in sprijinul atingerii dezideratelor tale. Majoritatea acestui popor se gandeste doar cum sa faca sa te fure, sa iti ia informatia, timpul, banii cheltuiti pe resurse si sa-si vada de existenta lui patetica in continuare, fara a intelege sau macar rationaliza implicatiile actiunilor lui.

  Se perpetueaza aceasta situatie datorita sistemului juridic din tara asta. Si daca te apuci de o afacere in imobiliare, trebuie sa ai nervii cat se poate de tari, caci vei avea nevoie de asa ceva.

  Spune-mi daca ai inceput sau nu afacerea, iti pot da cateva materiale: un model de baza de date in Excel, pentru a nu fi nevoit sa dai banii pe un soft si apoi sa inchizi afacerea, in cazul in care aceasta nu aduce profit. Daca lucrurile merg bine, mai apoi vei cumpara un soft bun; cateva contracte, care stau foarte frumos in picioare in instanta, etc.

Repet, aceasta afacere trebuie administrata personal sau de cineva din familie ori foarte apropiat, nu exista alta cale, decat daca esti sispus sa investesti cel putin 50.000e in asa ceva...

Edited by floraur, 19 September 2010 - 13:27.


#46
Scorpion63

Scorpion63

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.05.2015
Evitati sa lucrati cu EXCES IMOBILIARE,  cautati referinte despre ei, nu dati bani in nici.un caz, ca avans, mergeti la un notar desemnat de dvs , este bine sa va alegeti un agent mai serios, acestia nu dau docada de asa ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate