Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Router D-link DI-524

- - - - -
  • Please log in to reply
1337 replies to this topic

#73
barTenstein

barTenstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 20.08.2005
am si eu un asemenea model de router wireless D-link 524. Am reusit sa il configurez nu foarte greu, dar am o problema cu el. nu prea am gasit in acest topic problema mea, poate decat la inceput putin. Problema este k pica!! nu e de la provider, am ilink. din 5 in 5 minute mi se delogheaza de pe Y! sau din 10 in 10 minute ! am observat k seara nu prea pica ( 24:00 - 06:00) mai deloc , dar acum la ora la care scriu intr-o ora cred k mi s-a deconectat de 10 ori ? care sa fie problema ?

#74
nirosorin

nirosorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.12.2006

View PostbarTenstein, on Jan 26 2008, 14:37, said:

am si eu un asemenea model de router wireless D-link 524. Am reusit sa il configurez nu foarte greu, dar am o problema cu el. nu prea am gasit in acest topic problema mea, poate decat la inceput putin. Problema este k pica!! nu e de la provider, am ilink. din 5 in 5 minute mi se delogheaza de pe Y! sau din 10 in 10 minute ! am observat k seara nu prea pica ( 24:00 - 06:00) mai deloc , dar acum la ora la care scriu intr-o ora cred k mi s-a deconectat de 10 ori ? care sa fie problema ?


Am si eu exact aceeasi problema cu D-Link DI-524. Imi cade conexiunea wireless (calaul 6 cu criptare WPA2). Sigur nu e de la ISP (FiberLink de la RDS), pe desktop raman conectat.
Am router-ul de 3 saptamani. In primele 2, a mers perfect, dar de o saptamana imi tot cade conexiunea. Nu am facut nici un fel de modificari ale setarilor, nici nu am schimbat nimic prin casa (care sa influenteze semnalul): sunt aceeasi 2 pereti intre mine si router ca si-n primele 2 saptamani. Eu insa nu am observat nimic legat de intervale orare in care "pica", am vazut ca are lucuri anumite in camera mea unde "pica". Il mut in alt loc in camera si-si revine. Dar nici asta nu intotdeauna. Cu alte cuvinte, cade oricand si oriunde. Dar prefera totusi sa o faca in camera mea  :angry: si, cum spuneam, de o saptamana incoace. Am incercat sa il restartez, am scos toate celelalte electronicie din priza, am inchis telefonul cordless, dar degeaba. Am cautat sa-i fac upgrade de firmware insa nu gasesc pentru revizia mea (H/W Ver.:B4), a facut cineva upgrade de firmware pentru revizia aceasta?
Multumesc!

#75
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006

Quote

Am cautat sa-i fac upgrade de firmware insa nu gasesc pentru revizia mea (H/W Ver.:B4)
N-ai cautat bine.

Quote

Firmware: V2.06  Official Version
Hardware: B4
Gasesti aici versiunea de firmware 2.06b02.
Rezolva (sau reduce) problema deconectarilor wireless.

#76
nph

nph

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.01.2008
Salutare,

Sfat pentru cei care isi prezinta problema in felul "mi-a picat de 2 ori messengerul si nu se mai conecteaza": incercati sa analizati problema voastra inainte sa va plangeti pe forum; aduceti detalii referitoare la starea conexiunii wireless, este/nu este, incercati si wired si observati fenomenul ;) ; ne ajuta mult sa intelegem problema.

sunyhell la tine apare problema asta datorita faptului ca DHCP-ul este pe disable. Poti sa te conectezi la router cu MAC filter si DHCP disable doar daca ip-urile iti sunt setate manual in pc, altfel el nu-si va primi ip de la router. (poti sa fi sigur de asta pentru ca si eu m-am confruntat cu aceeasi problema pana ce mi-a spus cineva sa renunt ca nu merge).


Numai bine.


PS:un scurt studiu de piata; Ce viteze wireless reusiti sa atingeti cu acest router/placa wireless existenta? vreau sa stiu o viteza reala, nu la cat iti apare connection-ul jos in taskbar si in special pentru utilizatorii de Vista

#77
nirosorin

nirosorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.12.2006

View Postkrone, on Jan 27 2008, 23:41, said:

N-ai cautat bine.


Gasesti aici versiunea de firmware 2.06b02.
Rezolva (sau reduce) problema deconectarilor wireless.


Multumesc! Am facut upgrade-ul. Link-ul dat de tine nu functioneaza, insa am gasit firmware-ul meu si l-am upgrade-at.
Problemele descrise in postul anterior nu au incetat insa deloc. Ba, as putea spune, acum se comporta mai ciudat. Acum, daca pica, pica de-al binelea: nu mai reusesc sa ma conectez nici daca pun laptopul la 30 cm de router. Trebuie sa deconectez cablul de alimentare al router-ului pentru 10-20 s.
Am incercat sa schimb tipul de conexiune wireless, la nivel de securitate (din WPA2 in open) dar si la nivel de canale (le-am folosit pe toate cele de mijloc), insa simptomele sunt aceleasi.
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva, este alta solutie, decat service sau chiar upgrade de router?

#78
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Da. La mine pică, ca și cum nu ar mai exista rețeaua wireless, apare alta nouă (la care nu se poate conecta nimeni, deși e unsecured) și după 30 de secunde se reconectează laptop-urile (wireless) și pc-urile (cabluri) automat. Dacă îl scot din priză și-l bag înapoi își revine repede, nu trebuie să aștept 30 de secunde.

Deși nici acum nu știu motivele tehnice exacte, pot să spun că sigur e din cauza oDC-ului. Când downloadez ceva de pe oDC (nu întotdeauna când downloadez), pică tot. În alte situații n-a picat. Port forwarding e făcut bine.
Nu se întâmplă doar când downloadez eu de pe hub, ci și când downloadează ceilalți (un al laptop + două pc-uri), deci nu e din cauza windows-ului, firewall-urilor și ce m-aș mai putea gândi că ar putea fi problema (eu am vista, restul XP, unul din PC-uri e slab tare, antivirus+firewall diferite - diferențe mari oricum).

#79
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Am accelasi router si vreau sa zic ca merge excelent..pe lan am viteza de 10MB/s iar pe wireless am prins 2.3 MB/s , de 2 luni merge nonstop , nu sa blocat niciodata iar wireless merge super..nu stiu cum de va apar problemele astea.

#80
johnny_snq

johnny_snq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 27.12.2006
Mie mia facut probleme modelul asta. Nu il recomand.

Bafta

Edited by johnny_snq, 29 January 2008 - 20:29.


#81
nph

nph

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.01.2008

View Posttkd29, on Jan 29 2008, 18:46, said:

Am accelasi router si vreau sa zic ca merge excelent..pe lan am viteza de 10MB/s iar pe wireless am prins 2.3 MB/s , de 2 luni merge nonstop , nu sa blocat niciodata iar wireless merge super..nu stiu cum de va apar problemele astea.

Ce sistem de operare ai?

#82
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
si mie imi face probleme routerul D524. daca folosesc encriptarea si Dl cu viteze mari 10 Mbiti/sec se blocheaza dupa un anumit timp. numai o resetare il readuce pe calea cea drepata. Daca nu pun encriptare nu se mai blocheaza.

oricum vitezele obtinute la transfer de pe un laptop pe celalalt, wireless prin router, sunt mici. Nici vorba de 54Mbiti/sec. Eu as fi bucuros daca ar merge cu 20Mbiti/sec. Dar se pare ca tipul asta de router wireless nu poate mai mult. :huh:

tre sa il schimb

#83
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003

View Postuledu, on Feb 3 2008, 08:58, said:

oricum vitezele obtinute la transfer de pe un laptop pe celalalt, wireless prin router, sunt mici. Nici vorba de 54Mbiti/sec. Eu as fi bucuros daca ar merge cu 20Mbiti/sec. Dar se pare ca tipul asta de router wireless nu poate mai mult. :huh:
tre sa il schimb
Intr-un singur cuvant, e slab. Am vreo 2 clienti cu probleme cu el, la unu dupa cateva ore crapa criptarea si unele setari, si nu te mai poti lega wireless deloc nici la liber iar la altul blocaj. 524 astea de pe piata de la noi sunt low end se pare, depinde de noroc.
Cat despre wireless aici e un lucru necunoscut de multa lume, 54mbiti iti ofera maxim 25 real pentru ca este oricum half-duplex. Deci nu o sa ai 54mbiti niciodata, decat poate cu conexiune half de 108g sau alea care sunt la moda in strainatate cu mimo (multiple channels) dar deja alea ocupa toata banda si pot aparea alte probleme. Asta fiind teoria practic e mai putin, in jur de 18-20mbiti maxim pe wireless 54 cu un singur calculator care face trafic, daca ai 2 pe wireless deja scazi mai mult, asa e la toate deci orice ti-ai cumpara asta e tehnologia g 54mbit.

Edited by andreic, 03 February 2008 - 10:22.


#84
rakier

rakier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.02.2008
dlink, DI-524. primele doua luni nu am avut probleme. il folosesc ptr desktop (utp) si laptop (wire). Acum face figuri rau. Rareori merge fara necazuri citeva ore, dar nu mai mult, imi cade conexiunea extrem de des (aproximativ la 5 minute, chiar mai des) ptr intervale de timp scurte, zeci de secunde, la ambele. Nu ma pricep si va cer sfatul. Cei de la provider mi-au spus ca tb firmware, insa aici e buba, e rev B, iar pe site nu au ptr rev B. In afara de firmware ce alte solutii as mai avea, ce sa caut prin setari? Multumesc

#85
rakier

rakier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.02.2008
cu firmware m-am descurcat. m-am uitat mai atent pe aici si am gasit linkul. acum sa vad daca mai am intreruperi.
Va necajesc cu alta intrebare. ce trebuie sa fac ca laptopul si desktopul sa se vada intre ele, sa pot face transfer etc?

#86
207

207

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.02.2007
incerc sa clonez mac-ul pe un d-link 524, cu IP fix si nu reusesc (are pe contract trecute ip, dns 1/2, sub, getaway, si mac-ul). nici nu am mai umblat cu asa ceva si sunt chiar confuz. ma poate ajuta cineva? multam mult.

#87
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005

View Postandreic, on Feb 3 2008, 10:20, said:

Intr-un singur cuvant, e slab. Am vreo 2 clienti cu probleme cu el, la unu dupa cateva ore crapa criptarea si unele setari, si nu te mai poti lega wireless deloc nici la liber iar la altul blocaj. 524 astea de pe piata de la noi sunt low end se pare, depinde de noroc.

Deci eu ma pot considera norocos.
Folosesc un astfel de router si nu ma deranjeaza absolut deloc.
Interesanta totusi problema cu ele deoarece la unii detinatori functioneaza foarte bine iar la altii sint
mari probleme in exploatare.

#88
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003
Probabil sunt versiuni diferite, unele fiind buguite. Cert e ca pentru a nu avea clienti cu probleme nu le mai recomand, merg pe smc, linksys, asus or trendnet eventual.

Edited by andreic, 25 February 2008 - 21:14.


#89
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Nu cred ca este vorba de versiuni diferite.
Asta datorita faptului ca fizic sint H/W Ver.:B4 cu firmware-ul 2.06 b02 (ultima versiune
din mai 2007).
Asta a fost versiunea comercializata  in Europa.
Singura modificare pe care am facut-o a fost sa micsorez puterea de emisie la 13%.
Pentru mine este suficient.
Are prevazuta aceasta optiune in firmware-ul original chiar daca este "ascunsa".

Edited by bit 61, 26 February 2008 - 10:21.


#90
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View Postnph, on Feb 3 2008, 01:42, said:

Ce sistem de operare ai?

Si Vista si Xp , am mai cumparat inca doua pt niste prieteni si le merge fara probleme, unul il freaca wireles de ii vine rau altu doar lan, pana acum nici unul nu sa plans de el.
Le-am facut la amandoi update la firmware.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate