Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Router D-link DI-524

- - - - -
  • Please log in to reply
1337 replies to this topic

#37
warlord87

warlord87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.11.2006

 antonnio_, on Jul 24 2007, 15:42, said:

nush daca ai inteles.. voiam sa vezi de unde e buba...  de la cardul wireless sau din router..   deci ca sa vezi cat duce cardul din laptop-ul tau faci peer 2 peer cu alt card (laptop) tragi ceva de la el.. , apoi varianta sa vezi cat tine routerul treci pe fire .. si dai jos ceva  de la al 2 lea pc legat la router (tot pe fire) . morala: tragi cu lard . apoi cu fir.  dar pe card setezi ad-hooc , iar pe fir .. normal ..  si vezi ce varianta te limiteaza.. in mod normal eu zic ca cardurile is buba.. routerul e doar un switch ..  ca oricare..  tine pina la 10 mb transfer continuu.. ele se blocheaza numai cand le bagi in retele... cu useri multi


momentan nu pot face acest test pt ca zugravesc.
pt rezolvarea problemei in legatura cu blocajul router-ului atunci cand downloadezi 10-20 MB se face in felul urmator: cumperi o placa de retea de la D-Link si s-a rezolvat!
eu asa am facut si nu mai am nici o problema!

#38
Zibi

Zibi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.07.2007
Sal. Sa inteleg ca la voi routerul asta merge si pe rdslink? Daca da, vreau si yo niste trucuri pentru conectarea pe PPPoE, ca astia de la support RDS nu dau decat pentru calculator, nu si routere.
In alta ordine de idei: deconectarea ppoate fi din vina providerului de internet. Eu folosesc un router 524 de vreo 3 ani, bagat in priza non-stop si nu mi-a cazut niciodata conexiunea cu aparatele din casa, folosind wireless-ul pe canalul 9, la 25% din putere. Probabil ca-i problema de bafta, producator sau versiuni (al meu e un C, luat din State).

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 Zibi, on Jul 27 2007, 21:38, said:

folosind wireless-ul pe canalul 9, la 25% din putere.
Si nu-ti cade conexiunea cand pui ceva la cuptorul cu microunde ? :) Ch 8-9 sunt cam exact unde radiaza alea.

Edited by andreic, 27 July 2007 - 21:03.


#40
Zibi

Zibi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.07.2007

 andreic, on Jul 27 2007, 22:01, said:

Si nu-ti cade conexiunea cand pui ceva la cuptorul cu microunde ? :) Ch 8-9 sunt cam exact unde radiaza alea.
:D Nope; si oricum, magnetronul de la cuptorul meu cu microunde lucreaza pe 5,4 GHz, ceea ce e departe de armonicile create de o eventuala reflexie a undei de 2,4 GHz pe care lucreaza routerul.
:P

#41
Zibi

Zibi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.07.2007
Bineinteles ca glumeam!
Nu sunt asa pretentios, adica sa am constant 54 Mb conexiune, etc., etc. Ma multumeste sa am conexiunea prin router ... pe care inca n-am reusit-o la RDS Link

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
:lol: Oricum ideea e ca daca scapa din el 1-2W din cei 700-900 disponibili iti face praf si la 50m conexiunea, pentru ca merg pe 2.45GHz. Eu am testat si cade orice din 2.5MB in 50k chiar daca semnalul e maxim, ca strica modulatia... devine zici ca e bluetooth :lol: E civilizat si corect sa eviti 8 si 9 sau un cuptor super-ecranat si scump... eu am doar un Yoko.

Edited by andreic, 27 July 2007 - 22:35.


#43
Zibi

Zibi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.07.2007
sal din nou. Am prins poanta cu rds-ul: incerci pana-i dai de capat. Am IP in routerul meu acum (nu ma intrebati cum, dar e) si-mi arata conected. Nu am, insa ping pe nimic exteror din router si nici lan. Any ideea?

#44
Grig

Grig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 20.02.2005
Am un D-Link 524 si merge de aproape 6 luni fara probleme pe un calculator si un laptop. Acum i-am mai bagat si un Dreambox cuplat la internet si nu s-a blocat niciodata de cand il am. Astept saptamana viitoare un model superior si anume D-Link DKT-360 Wireless Router + Adapter N Kit - 300Mbps, 802.11n (Draft N). Este la fel ca si modelul D-Link DIR-625 Wireless Router - 300Mbps, 802.11n (Draft N),  dar ce am comandat eu este si cu kitul din clasa Ncu care se livreaza.  Nu prea stiu eu ce o sa faca dar am citit numai lucruri bune legate  de viteza.
D-Linkul pe care il folosesc, este setat in DHCP. Dar atunci cand l-am instalat a trebuit sa clonez Mac-ul placii de baza din calculatorul care primea internet, in router.  Poate va ajuta cu ceva informatia. Apropo, voi avea mai multe routere si de vanzare pe care le voi posta in sectiunea corespunzatoare, cam pe miercuri-joi.

#45
warlord87

warlord87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.11.2006

 costaan, on Jul 18 2007, 15:58, said:

mie nu-mi depășește 2.8Mb/s, indiferent din rețea sau între PC'uri. L-am setat doar pe G. Cu setarea pe ambele sisteme nu depășea 1.5Mb/s. Merge nonstop de 3 luni, cu rare reset'uri pe canal 6. Am impresia că diferă calitatea... la același produs. Din setările originale, doar cea cu onlyG este schimbată. Sistemul este LAN PC, wireless laptop.


f ciudat... cand e intre PC-uri... am cam 8 MB/s.

#46
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
la mine situatia e in felul urmator:
-router wireless zyxel P320W
-2 laptopuri
problema e ca downloadul de pe torente de ex sau dc nu trece sub nici o forma de 350kb/s pe un calc si 900kb/s la celalalt.(primul imi arata ca e conectat la 11Mbs, al doilea la 54Mbs).
din cate stiu eu aceste placi wireless ar trebui sa suporte transferuri mult mai mari decat cele de mai sus.(mai ales ca unul e un HP model de anul trecut).
de adaugat ca oricare din laptopuri legat prin fir de router ajunge pe la 3-4 MB, deci nu routerul pare a fi problema.
cum pot scapa de limitarea asta pe wireless?
o alta problema ar fi ca un calc se deconecteaza din senin si destul de des(peste 10 ori pe zi), fara nici o legatura cu downloadul, in timp ce celalalt calc nu are astfel de probleme.
multumesc.

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 ajman, on Nov 13 2007, 10:43, said:

de adaugat ca oricare din laptopuri legat prin fir de router ajunge pe la 3-4 MB, deci nu routerul pare a fi problema.
cum pot scapa de limitarea asta pe wireless?
Wireless 54mbiti iti ofera la modul real cam aprox 2.5, 2.8MBytes/sec, nu mai mult. Este natura protocolului radio. Iar 11mbiti inseamna max vreo 600kBytes/sec. De aseta nu ai cum sa scapi orice ai face. Cat despre deconectari alea tin de calitatea routerului, placilor de la pc-uri etc...

Edited by andreic, 13 November 2007 - 10:52.


#48
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
de acord cu tine, dar de ce nu ajung decat la o treime din vitezele pe care le-ai zis tu ca ar trebui sa le am???
cat despre deconectari, tocmai am gasit o veriune mai noua de driver si vad ca pana acum nu s-a mai deconectat.

#49
HitMan_Seba

HitMan_Seba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.11.2007
Salut tuturor! Sunt novice in setari de retele, cu atat mai mult in Wireless. Mi-am luat de cateva zile un D-524 si nu reusesc sa-l configurez astfel incat sa-l pot folosi pt. download DC++ sau Strong DC. Nu mi se conecteaza hub-urile. Poate imi da si mie cineva o mana de ajutor. Nu mi-am bagat prea mult mainile in setari pentru ca nu vreau sa fac vreo belea sa nu mai mearga deloc. Y!Mess: ssr75
Multam'!!!

#50
tard

tard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.11.2007
Salut !
Nu mai deschid un nou topic , am un router wireless  D-Link DI-524 prin care nu ma pot conecta la net sub nici o forma ..
Conexiunea e PPPoE de la RDS , setarile pe router zic eu ca -s in regula , am clonat pe router si MAC-ul placii de retea al unui desktop pe care mi s-a configurat initial conexiunea si tot nu reusesc ..
Am un al doi-lea desktop in LAN printr-un d-link wireless USB adapter , bineinteles tot fara conexiune la net
Cei de la rds nu ofera consultanta free pt asa ceva , asa ca orice idee ar fi binevenita , va multumesc !

#51
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
1. nu ai mentionat daca in momentul cand pui calculatorul direct la cablu de retea iti merge sau nu?
2. DI-524 Revision A, C, D, sau E? (vezi cum iti dai seama aici)

Bafta!

Edited by Ravy, 23 November 2007 - 19:53.


#52
tard

tard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.11.2007

 Ravy, on Nov 23 2007, 19:52, said:

1. nu ai mentionat daca in momentul cand pui calculatorul direct la cablu de retea iti merge sau nu?
2. DI-524 Revision A, C, D, sau E? (vezi cum iti dai seama aici)

Bafta!

merci de raspuns
da, sigur - daca pun cablul UTP direct in placa de retea ma pot conecta fara probleme , nu am mentionat pt. ca marea mea problema e legata de router
H/W Ver.: B4

Edited by tard, 23 November 2007 - 20:06.


#53
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Revision A, C, D, sau E?

#54
tard

tard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.11.2007

 Ravy, on Nov 23 2007, 20:05, said:

Revision A, C, D, sau E?

scuze , din ce-am vazut pe link-ul trimis de tine nu se incadreaza in nici un revision de acolo  A,C,D..E
pe acea eticheta la mine apare
P/N: .......... B4G
H/W Ver :B4
asta ar insemna Revision B ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate