Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Router D-link DI-524

- - - - -
  • Please log in to reply
1337 replies to this topic

#1333
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
Read this if you have a D-Link router

Quote

The upside is that these routers are generally rather old, and many are no longer in service due to AC adapter or capacitor issues. But if you have one of the models affected (D-Link (DIR-100, DI-524, DI-524UP, DI-604S, DI-604UP, DI-604+ and TM-G5240 or Planex BRL-04UR and BRL-04CW), it’s time to think seriously about a replacement. Arguably one of these D-Link routers is worse protection than no protection at all.


#1334
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,596
  • Înscris: 16.08.2008
Stiu de acest subiect. cum am scris si inainte acum este la parinti si desi sta 24/7 in priza se conecteaza la internet (PPPoe RDS) destul de rar
[ https://s10.postimg.org/pe03vnkk9/d524.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cand va crapa il voi inlocuicu ceva mai nou :)

#1335
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
azi i-am schimbat toti conzii. vreo 15 in total la H/W rev B4

din astia vreo 10 erau devalorizati.. masurati su ESR metrul. cel mai rau era unul din ala mititel de 16V 47uF pe care nu-l schimbasem data trecuta, care avea vreo 75ohm  cand ar trebui sa aibe sub 1 ohm.

dupa schimbare problema a continuat. adica routerul inchidea wifi-ul cand faceam upload..dupa cateva secunde. pana la urma i-am dat un factory reset si asa si-a revenit. dupa aia am mai pierdut vreo 20 minute sa-l reconfigurez de la 0.

al meu are 2.04 firmware si ma gandesc sa-l pun la 2.07 dar iar o sa pierd timpul cu factory reset @ reconfigurare de la 0. stiu ca am mai incercat asta acum ceva ani si limita downloadul pe fir brusc la vreo 3MB/s dupa cateva minute.

Edited by christig, 12 August 2016 - 22:54.


#1336
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pt. 60 de lei un TP-Link nou si bun chiar merita deranjul?

#1337
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
daca-ti place sa cositoresti Posted Image
eu il tin ca pot sa-l alimentez variabil de la 7 pana pe la 15V DC, e legat la o sursa cu backup de 12V

deci, firmware 2.07 face figuri. l-am pus iar, cu factory reset cu tot.. si dupa 3-4 minute reduce automat viteza de dl/ul pe cablu la 30-35MBit/s. am incercat sa schimb prin el cate unele si nimic. problema asta se gaseste descrisa pe internet, si n-am gasit vreo rezolvare decat revenirea la v2.04

poate fi o problema generala a acestui firmware, sau sa apara doar cu anumite versiuni de hardware..de ex alte tipuri de flashuri, CPU

Edited by christig, 13 August 2016 - 12:59.


#1338
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Imi place si mie sa mai cositoresc, dar sa merite cauza.
Capitalismul din pacate a cam pus capac acestei practici.
Modelul ala de router nu numai ca are buguri in firmware si hardware slab, dar numai din punct de vedere al securitatii nu l-as mai folosi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate