Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Router D-link DI-524

- - - - -
  • Please log in to reply
1337 replies to this topic

#19
m1sh

m1sh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.03.2004

View Postkrone, on Jul 12 2007, 11:11, said:

Fara suparare, iti recomand ... pentru inceput ... abc-ul (sorry)
1. Download-ul max. "il ai" functie de tipul de abonament. 1MB/s este super (nu stiu de ce nu esti multumit)
2. Tu nu ai fibra optica (in cel mai bun caz FO este pina la intarea in cladirea ta)
3. 100M este conexiunea ta cu echipamentul de retea al providerului, dar asta nu inseamna ca vei avea Internet cu 100M

Bafta!


nenea.. si eu am un rooter, planet ce-i drept, dar am observat chestia cu 1Mb up si 1Mp down max...
si am fiberlink.. pe direct, adica de pe pc imi merge si cu 6Mb up + 6Mb down...

e vorba de odc...

am incercat sa fac niste modificari prin setari, dar dupar o vreme, se reseteaza rooter-ul.
cea mai buna ipoteza este ca cei de la rds nu prea vor odc si rooter-e.

Krone.. any idea?

#20
LeuGreu

LeuGreu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.04.2007
arunca porcaria aia de router ca am scimbat 3 la garantie si am ajuns la concluzia ca e modelul varza

#21
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002
sunt probleme cu unele modele am instalat la 3 prieteni la 1 sunt probleme la restul 2 si la mine nu sunt.

#22
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002
Eu nu am absolut nici o problema cu el.
La inceput se mai bloca, dar i-am scos toate optiunile de logging (mai putin cea de log al atacurilor).

Acum, merge fara probleme cu un desktop si 2 laptop-uri. Dsk-ul si un laptop sunt pe UTP.

Ma gandesc sa nu fie cumva o problema cu anumite routere si nu cu modelul in general.

#23
warlord87

warlord87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.11.2006

View Postkrone, on Jul 12 2007, 12:11, said:

Fara suparare, iti recomand ... pentru inceput ... abc-ul (sorry)
1. Download-ul max. "il ai" functie de tipul de abonament. 1MB/s este super (nu stiu de ce nu esti multumit)
2. Tu nu ai fibra optica (in cel mai bun caz FO este pina la intarea in cladirea ta)
3. 100M este conexiunea ta cu echipamentul de retea al providerului, dar asta nu inseamna ca vei avea Internet cu 100M

Bafta!


sa revenim.

Daca nu pun router-ul download-ul meu atinge 8 MB/s.
O sa revin cu detalii cand o sa fac rost de RDS Fiber-Link pentru ca in casa am 2 conexiuni la net.
Un abonament la o retea de cartier cu trafic nelimitat, metropolitan de 100Mbps, extern 1 Mbps si un abonament la RDS Cable Link 30 KB/s down si 30 KB/s up.
Nu merge sa dau net de la reteaua de cartier deoarece nu se poate din cauza serverului de retea.
Intr-o seara, culmea, a mers dar cred e un miracol, pentru ca am incercat azi si nu merge.
Cum am spus revin cu detalii cand o sa am si RDS Fiber-Link.


mda.. nu am citit mai sus ce a scris m1sh. Imi cer scuze

Legat de problema download-ului... la mine nu face asa ceva...
nu se opreste. Am luat ieri cel putin 150 MB.

Edited by warlord87, 13 July 2007 - 11:45.


#24
m1sh

m1sh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.03.2004

View Postwarlord87, on Jul 13 2007, 11:26, said:

mda.. nu am citit mai sus ce a scris m1sh. Imi cer scuze

Legat de problema download-ului... la mine nu face asa ceva...
nu se opreste. Am luat ieri cel putin 150 MB.

nu e vorba de rooter-ul modelul de mai sus, eu am un planet.. si se comporta ca al vostru.. o limitare stupida de 1MB... nu inteleg de ce. am vazut ca si la voi apare.. pe direct ajung la 6Mb.

iar treaba cu intreruptul, cred ca nu mai raspunde providerul.. tocmai din cauza de rooter. dar numai cand ii pun Trigger Port si UPnP... ca sa nu ma chinui eu cu manual port forwarding, unde trebuia sa-i schimb ip-ul de fiecare data cand se reconecta

#25
warlord87

warlord87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.11.2006

View Postm1sh, on Jul 13 2007, 13:27, said:

nu e vorba de rooter-ul modelul de mai sus, eu am un planet.. si se comporta ca al vostru.. o limitare stupida de 1MB... nu inteleg de ce. am vazut ca si la voi apare.. pe direct ajung la 6Mb.

iar treaba cu intreruptul, cred ca nu mai raspunde providerul.. tocmai din cauza de rooter. dar numai cand ii pun Trigger Port si UPnP... ca sa nu ma chinui eu cu manual port forwarding, unde trebuia sa-i schimb ip-ul de fiecare data cand se reconecta


bun atunci... ce facem ca sa trecem de bariera de 1 MB/s?

#26
m1sh

m1sh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.03.2004

View Postwarlord87, on Jul 13 2007, 12:49, said:

bun atunci... ce facem ca sa trecem de bariera de 1 MB/s?

asta era si intrebarea mea

#27
antonnio_

antonnio_

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.07.2007
Mai am o sugestie.. chemati un amic cu laptop care are card wireless si incercati un ad-hook (peer 2 peer) intre ele..  si vedeti daca se mai blocheaza. (nu stiu daca trece prin router la optiunea peer2 peer) sau prin fire  de la router ,incercati un progr de down-up usor gen comunicator in retea (norton comandor, total comander.. resume netw. sau ceva de genul..) eu am avut candva un program de cautare programe in retea gen google si facea si download  din retea cu resume.. merge chiar si radmin cu optiunea sa dai jos sau sa pui fisiere la cel pe care il ai ca server,  exact ca pe odc. dar nu folosea niciun server .. pur si simplu scana reteaua pe clasa mea de ip si dadeam jos  de la ce gaseam sheruit le ei.
concluzia dati jos prin peer-2-peer  prin router si vedei daca sunteti limitati..
al meu merge  pina la cat ami permite cel de unde dau jos..  adica maxim 3-6 mb.

Edited by antonnio_, 18 July 2007 - 08:07.


#28
warlord87

warlord87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.11.2006

View Postantonnio_, on Jul 18 2007, 09:02, said:

Mai am o sugestie.. chemati un amic cu laptop care are card wireless si incercati un ad-hook (peer 2 peer) intre ele..  si vedeti daca se mai blocheaza. (nu stiu daca trece prin router la optiunea peer2 peer) sau prin fire  de la router ,incercati un progr de down-up usor gen comunicator in retea (norton comandor, total comander.. resume netw. sau ceva de genul..) eu am avut candva un program de cautare programe in retea gen google si facea si download  din retea cu resume.. merge chiar si radmin cu optiunea sa dai jos sau sa pui fisiere la cel pe care il ai ca server,  exact ca pe odc. dar nu folosea niciun server .. pur si simplu scana reteaua pe clasa mea de ip si dadeam jos  de la ce gaseam sheruit le ei.
concluzia dati jos prin peer-2-peer  prin router si vedei daca sunteti limitati..
al meu merge  pina la cat ami permite cel de unde dau jos..  adica maxim 3-6 mb.


pe mine nu ma intereseaza... cu cat trag intre pc-urile din casa!

pe mine interesa cu cat trag din reteaua metropolitana!

#29
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
mie nu-mi depășește 2.8Mb/s, indiferent din rețea sau între PC'uri. L-am setat doar pe G. Cu setarea pe ambele sisteme nu depășea 1.5Mb/s. Merge nonstop de 3 luni, cu rare reset'uri pe canal 6. Am impresia că diferă calitatea... la același produs. Din setările originale, doar cea cu onlyG este schimbată. Sistemul este LAN PC, wireless laptop.

#30
koko24

koko24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.10.2006
Buna ziua . Care e diferenta intre mixed mode si G-mode la acest rooter. Care e varianta optima pentru o conexiunea cat mai buna?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

#31
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
funcție de receptorul wireless. Pe 'G' urcă la 64Mb/s(teoretic, practic max. 3Mb). Am descris mai sus fenomenul întâmplat la mine.

Edited by costaan, 19 July 2007 - 05:15.


#32
antonnio_

antonnio_

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.07.2007

View Postwarlord87, on Jul 18 2007, 09:21, said:

pe mine nu ma intereseaza... cu cat trag intre pc-urile din casa!

pe mine interesa cu cat trag din reteaua metropolitana!
nush daca ai inteles.. voiam sa vezi de unde e buba...  de la cardul wireless sau din router..   deci ca sa vezi cat duce cardul din laptop-ul tau faci peer 2 peer cu alt card (laptop) tragi ceva de la el.. , apoi varianta sa vezi cat tine routerul treci pe fire .. si dai jos ceva  de la al 2 lea pc legat la router (tot pe fire) . morala: tragi cu lard . apoi cu fir.  dar pe card setezi ad-hooc , iar pe fir .. normal ..  si vezi ce varianta te limiteaza.. in mod normal eu zic ca cardurile is buba.. routerul e doar un switch ..  ca oricare..  tine pina la 10 mb transfer continuu.. ele se blocheaza numai cand le bagi in retele... cu useri multi

#33
lau74dani

lau74dani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 17.03.2006
In alta ordine de idei, are cineva montat acest router in reteaua C-zone ? Si daca nu, voi ce credeti o sa imi permita asa ceva sau il cumpar degeaba ? Intreb asta deoarece am inteles ca anumite firme nu permit router. Pe mine nu ma intereseaza sa dau net la tot blocul ci sa pot sa ma plimb cu laptopul prin casa.

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlau74dani, on Jul 24 2007, 15:59, said:

Intreb asta deoarece am inteles ca anumite firme nu permit router. Pe mine nu ma intereseaza sa dau net la tot blocul ci sa pot sa ma plimb cu laptopul prin casa.
Nu esti legat de o firma, te muti la alta care permite. Atata timp cat semnalul intra in casa ta si ramane acolo nu e treaba lor ce scule ai.

#35
lau74dani

lau74dani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 17.03.2006
Foarte adevarat insa mi-as dori sa permita deoarece este mai simplu asa... mai comod... nu mai stau sa fac alte contracte, cabluri, gauri, etc.
Oricum mi s-a raspuns la un mail in care intrebam la firma si se pare ca politica lor nu este de a interzice acest tip de echipament.... asta ca o informatie pentru cei interesati. Evident mi-au dat niste explicatii de cum trebuie bagat cablul si cum trebuie setat routerul pentru a nu avea probleme ''de legalitate'', ca sa zic asa..

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlau74dani, on Jul 24 2007, 23:25, said:

Evident mi-au dat niste explicatii de cum trebuie bagat cablul si cum trebuie setat routerul pentru a nu avea probleme ''de legalitate'', ca sa zic asa..
Eh... asta e fasaiala, cum poti seta un router altfel decat corect si sa mearga bine :) Sincer cine inca mai practica astfel de interziceri isi cam da foc la firma, in ziua de azi cand un abonament decent e cam 40 ron la o retea trebuie sa fii sisi sa mai si "distribui"... asta era o chestie pe vremuri cand netul era scump, cand nu erau retele de cartier care sa sparga monopolurile.

Edited by andreic, 24 July 2007 - 23:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate