Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Topic DRIVERE - TOSHIBA

- - - - -
  • Please log in to reply
303 replies to this topic

#19
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.02.2007
Salutare!
Tocmai mi-am cumparat un laptop ,A100-749.A venit cu Vista si am anumite nelamuriri.In primul rand driverele Nvidia prezinta unele probleme.Pana acum nu am reusit sa testez prea multe dar in 3Dmark 01 imi scoate 5000 puncte cand pe http://www.notebookc...List.844.0.html scoate dublu. In 3dmark 03 scoate abia 1500 puncte iar acolo e dublu.
Am tot incercat multe variante de drivere (4 sau 5) si toate imi dadeau eroare ca nu detecteaza vista 32 biti.desi asta am .Fortat nu se instaleaza.
Alta intrebare ar mai fi : pot instala linistit XP? exista drivere pt acest toshiba? pe site-ul producatorului nu am reusit sa il identific deoarece acolo scrie A100-A12829 sau ceva de genul si nu stiu de unde sa iau codul respectiv :D .
Ce imi recomandati?
Multumesc anticipat!


acesta este laptopul :
http://pt.computers....ODUCT_ID=126230

Edited by zypa, 28 July 2007 - 20:59.


#20
bugsiiy

bugsiiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 26.11.2006
mai exact de unde ai dedus tu ca is probleme cu driverul nvidia? da erori? ce power scheme ai avut cand ai facut testul?

cat despre xp, eu zic ca nu are rost sa te complici, cu gasit de drivere cu reinstalat tot, cu negasit de drivere... Banuiesc ca esti tanar, deci nu ar trebui sa-ti fie greu sa te adaptezi, Vista e acuma sistemul de operare oferit de Microsoft, invata-te cu asta, ca asa cum ii el, cu problemele lui, totusi este un lucru nou, nu poti ramane si peste 10 ani tot cu Windows XP.

Edited by bugsiiy, 28 July 2007 - 21:19.


#21
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.02.2007
Hehe.Da sunt tanar.Am inceput cu Win98 din pacate (nu am avut bani la momentul respectiv sa imi iau calc) si am avut tarziu... un amd k6-2 la 500mhz.Vista imi place + ca e varianta originala si activata,de aceea nu as vrea sa trec pe XP,avand mana libera si la updates..Mentionez ca am testat pe Ballanced/Max performance, avand rezultate asemanatoare.
Pe mobility performantele sunt foarte slabe,dar nu astea sunt importante pt mine, ci gradul de libertate.
Raspunsul nu este bun.driverele actuale sunt 97.46 .Si nu mi se pare normal sa tin Vista ,daca nu sunt performante corecte pt puterea maxima a comp.
Multam!

#22
bugsiiy

bugsiiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 26.11.2006
deci spui ca l-ai testat pe High Performance si bagat in priza?

#23
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.02.2007
dap.il tin mai mult in priza pentru a minimiza efectele de degradare a bateriei. Inca nu o tin scoasa ,sper sa ma tina cat mai mult :P. (daca gresesc cu ceva,sa ma corectati)

#24
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Scoate bateria cand il tii in priza. Trebuie doar sa-i faci un ciclu complet de incarcare-descarcare o data la 2-3 saptamani. Pentru mai multe informatii citeste discutiile despre baterie de pe acest forum.

#25
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.02.2007
da,am sa citesc.Am tot citit,atat de multe lucruri interesante...:) Multam Jacques,asa o sa fac.
Dar,problema mea actuala?... ce drivere sunt mai bune pt vista de la nvidia? cu siguranta sunt driverele problema,daca pe site-ul respectiv da dublu la performanta...
in Ut 03 (singurul demo prin zona) scoate 100 fps maxim cu 10vs 10 booti si minim 20 ( si e o chestie ciudata,cand e flacara,lumina puternica in joc sau fum,nu face ca la desktopul meu de ex..adica nu scade frameul la 10 sau mai putin ,ci ramane la 20 dar se incetineste actiunea,slow motion...ciudat :D )

Edited by zypa, 28 July 2007 - 22:53.


#26
ovidiuflorin

ovidiuflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbugsiiy, on Jul 27 2007, 19:07, said:

Da totusi de ce nu va este bun Vista? Nu ar mai fi complicatii daca ati ramane cu el de la inceput.

pentru ca merg jocurile foarte prost,de acea :) .dupa ce ca nu meg foarte super pe calcu asta jocurile cu vista merg dezastru.

#27
Misiraul

Misiraul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.07.2007

View Posteasycom_uk, on Jul 27 2007, 17:07, said:

si cum pot downloada acest bug fix ?

pe acest link poti gasi cateva drivere pt toshiba L30

#28
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postzypa, on Jul 28 2007, 23:51, said:

da,am sa citesc.Am tot citit,atat de multe lucruri interesante...:) Multam Jacques,asa o sa fac.
Dar,problema mea actuala?... ce drivere sunt mai bune pt vista de la nvidia? cu siguranta sunt driverele problema,daca pe site-ul respectiv da dublu la performanta...
in Ut 03 (singurul demo prin zona) scoate 100 fps maxim cu 10vs 10 booti si minim 20 ( si e o chestie ciudata,cand e flacara,lumina puternica in joc sau fum,nu face ca la desktopul meu de ex..adica nu scade frameul la 10 sau mai putin ,ci ramane la 20 dar se incetineste actiunea,slow motion...ciudat :D )
Incearca drivere WDM pentru placa video. Adica drivere XP. Poate asa o sa ai mai mult succes. Downloadezi forceware pt xp de pe site-ul nvidia, dezarhivezi cu WinRar driverele din pachetul executabil dupa care in device manager treci driverul placii video pe Standard VGA, restartezi si cu update driver selectezi locatia in care ai dezarhivat driverele de xp.
Sunt sanse sa iti mearga mai bine. Suportul pentru D3D 9.0 in Vista este cel putin... penibil.

#29
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostMisiraul, on Jul 31 2007, 18:00, said:

si cum pot downloada acest bug fix ?

pe acest link poti gasi cateva drivere pt toshiba L30
Cauta-l pe site-ul HP - Support and Downloads, Pavilion Series.
Sunetul merge fara probleme sub XP doar ca, asa cum am scris intr-un topic pe acest forum, trebuie instalat hotfix-ul de la Microsoft fara de care, functiile HD Audio nu vor functiona. Nici pe laptop-uri, nici pe desktop-uri.

#30
moxmox

moxmox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.06.2004

View Postnagyatom, on Jun 23 2007, 15:33, said:

Am cutat pe siturile producatorilot si am gasit drivere pentru placa grafica si sunet. Componentele Toshiba (Card reader, IEEE1394, Touchpad, BatteryManager, Tasta FN, etc..) nu merg deloc. Numai drivere pentru Vista pe sitirule oficiale Toshiba Europe, USA, Japan si Canada...A200 sunt modele foarte noi si cred ca trebuie sa astept cateva saptamani sau luni pana producatorii lanseaza driverele..

salut, si eu am laptop ca al tau si am instalat pe el xp-ul si dupa lungi cautari am reusit sa adun si driverele. uite un reply de pa alt forum, gasesti aici detalii, daca mai ai ceva de intrebat da-mi un pm sau pe messenger

Quote

Pentru driverele de xp cauta aici : http://209.167.114.3.../ln_byModel.asp
Vad ca e modelul A200 dar iti cere Part Number si eu nu am de unde sa-l stiu ca sa pot verifica.
Sper sa-ti mearga.Spor!

Dupa lungi cautari cred ca in final am gasit :

chipset:
http://downloadmirro...finst_autol.exe

card reader:
ftp://ftp.software.ibm.com/pc/pccbbs/mobiles/7gsx07ww.exe

wifi:
http://downloadmirro..._XP_DRIVERS.ZIP

lan:
http://download2.cow...70-20070709.zip

audio:
http://rapidshare.co...PSAECE.rar.html

bluetooth:
http://rapidshare.co...PSAECE.rar.html

modem:
http://rapidshare.co...PSAECE.rar.html

display:
http://www.zofodraz....0NvDispXP2K.exe

bafta

#31
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
salut

am o problema. la laptop nu mai am cd cu drivere. poate cineva sa ma ajute sa imi faca un link sau pe odc sau ..... smf. nu mai pot instala ca nici nu stiu configuratia exacta cu denumirii sa xcaut pe net.
merci mult

#32
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Ai putea macar sa-ti dai interesul pt ca sunt unlee probleme pe care daca nu le rezolvi singur, nu are cine. Eu cum am gasit? Si am cautat si mult! DUH!
AICI GASESTI TOT CE VREI daca cauti.

#33
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

View Post701, on Aug 7 2007, 17:18, said:

Ai putea macar sa-ti dai interesul pt ca sunt unlee probleme pe care daca nu le rezolvi singur, nu are cine. Eu cum am gasit? Si am cautat si mult! DUH!
AICI GASESTI TOT CE VREI daca cauti.

dar nu au modelul respectiv. p10-874

in plus mai imi trebuie drivere la placa video, sunet, usb, infrared, etc.... si ma gandeam ca cine are cd de instalare ma poate ajuta chiar hotii care l-au luat daca li se face mila.

Edited by mitre, 07 August 2007 - 16:26.


#34
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
deci nimeni nu are asa ceva?

#35
bugsiiy

bugsiiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 26.11.2006
faptul ca al tau e P10-xxx, xxx se refera probabil la specificatiile pe care le are (vezi Dell Inspiron 1520 P1, P2, P3, P4), posibil sa existe si alte P10 cu alte specificatii, deci pe tine te intereseaza driverele de P10. Modelul tau e posibil un model facut pentru Europa, de aceea iti propun sa folosesti siteul european:

http://eu.computers.....jsp?service=EU

Selecteaza-ti laptopul in drop-down meniurile acelea si apoi vei avea de ales care drivere le doresti.

#36
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
merci mult. acuma incerc.
am gasit tot ce ma intereseaza. merci. sper sa si mearga.

Edited by mitre, 08 August 2007 - 07:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate