Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Cum se învață corect mersul cu role ?

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Saliu.
Care ar fi tehnica optimă de a învăța un copil să meargă cu rolele ? :P

#2
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostZamolxel, on Apr 17 2007, 16:03, said:

Saliu.
Care ar fi tehnica optimă de a învăța un copil să meargă cu rolele ? :P
E greu :D. La un moment dat invatasem sa`mi iau viteza, dar nu puteam sa ma mai opresc si cautam o pata verde, un gazon ceva sa cad acolo =)). Deci iti recomand parcul sa ai iarba langa tine ca masura de precautie :P. Si acum am doua perechi roxa si bauer, ma batea gandu sa ma dau cu ele ... mai vedem.

#3
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostCutzu, on Apr 17 2007, 17:09, said:

E greu :D. La un moment dat invatasem sa`mi iau viteza, dar nu puteam sa ma mai opresc si cautam o pata verde, un gazon ceva sa cad acolo =)). Deci iti recomand parcul sa ai iarba langa tine ca masura de precautie :P. Si acum am doua perechi roxa si bauer, ma batea gandu sa ma dau cu ele ... mai vedem.

Deocamdată (astăzi le-am achiziționat) suntem la stadiul de "mers" prin casă, ținută cu mîinile de mijloc. Dar dup ce mi-au trecut rolele de vreo câteva ori peste degetele de la picioare, m-am gândit că poate există vreun anumit algoritm și vreo anumită tehnică de a o învăța. :D
Dacă nu... îmi pun bocancii în picioare și mă chinui în continuare cum am început :P

Edited by Zamolxel, 17 April 2007 - 16:16.


#4
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006

View PostCutzu, on Apr 17 2007, 17:09, said:

E greu :D. La un moment dat invatasem sa`mi iau viteza, dar nu puteam sa ma mai opresc si cautam o pata verde, un gazon ceva sa cad acolo =)). Deci iti recomand parcul sa ai iarba langa tine ca masura de precautie :P. Si acum am doua perechi roxa si bauer, ma batea gandu sa ma dau cu ele ... mai vedem.

Cu multa rabdare, si sa urmaresti cat de mult ii place.

Eu m-am chinuit o zi si ceva cu frate-miu, noroc ca a vrut el si a invatat mai intai cum si pe unde sa pice.

#5
Krystyna

Krystyna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 11.12.2006
un copil sa invata sa merga pe role SINGUR!
pui rolele in picicoare si ii dai startul...desigur cu genunchere, cotiere, casca...si alte masuri de siguranta. Fiind copil mic invata mult mai repede singur fara ca tu sa il stresezcu sfaturi de genul nu asa , nu nu pe dincolo...

#6
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostZamolxel, on Apr 17 2007, 16:14, said:

Deocamdată (astăzi le-am achiziționat) suntem la stadiul de "mers" prin casă, ținută cu mîinile de mijloc. Dar dup ce mi-au trecut rolele de vreo câteva ori peste degetele de la picioare, m-am gândit că poate există vreun anumit algoritm și vreo anumită tehnică de a o învăța. :D
Dacă nu... îmi pun bocancii în picioare și mă chinui în continuare cum am început :P
Nu pot sa`ti spun decat ca trebuie sa le simti, e ca mersul pe bicicleta si nu prea. Cel mai greu este cu oprirea, sa te opresti in scurt cu un semicerc asa :D, nu prea ma pricep asa bine, dar stiu ca trecusem de stadiul  cautat loc aterizare, fratimiu sarea scari scheme, mie unu imi era frica :D. M`am multumit sa ca stiu sa merg cu ele fara sa cad atat.
Depinde foarte mult si ce rulmenti ai pe ele abec 1, 3 sau 5 parca erau. Eu am avut 1 si nu sunt de viteza deci nu am avut prea multe cazaturi. In schimb fratimiu a incercat ceva cu abec 5 si a venit cu fata julita toata, am ras de el toata ziua... el expert... scari alea alea.



M`ai facut curios si am incercat sa merg iar :D, ai ca ma descurc, nu`mi este rusine cu mine, nu am senzatia ca o sa cad deci sunt sigur pa mine, deci e bine n`am uitat sa merg pe role :)))))).... ce natarau.

Edited by Cutzu, 17 April 2007 - 16:30.


#7
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Hai că că până la urmă, om bătrân... îmi iau și eu :D

#8
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostKrystyna, on Apr 17 2007, 17:18, said:

un copil sa invata sa merga pe role SINGUR!
pui rolele in picicoare si ii dai startul...desigur cu genunchere, cotiere, casca...si alte masuri de siguranta. Fiind copil mic invata mult mai repede singur fara ca tu sa il stresezcu sfaturi de genul nu asa , nu nu pe dincolo...

Are 6 anișori și 3 luni. O ținere (chiar și fictivă) îi dă încredere în forțele ei. Cel puțin, fiică-mea, este conștientă că are nevoie de sprijin și nu ezită să-l ceară. Are ambiție dar este și realistă referitor la cât poate ea singură.
Iar niște căzături, în cazul în care "pui rolele in picicoare si ii dai startul" se prea poate să aibe efectul invers decât scontat. Adică să demoralizeze copilul.

#9
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostZamolxel, on Apr 17 2007, 16:34, said:

Hai că că până la urmă, om bătrân... îmi iau și eu :D
Sunte perfecte, tonifica si dezvolta muschii picioarelor, asta in caz ca aveai probleme la sexul din picioare  :roflmao: :thumbup:  .


View PostZamolxel, on Apr 17 2007, 16:37, said:

Iar niște căzături, în cazul în care "pui rolele in picicoare si ii dai startul" se prea poate să aibe efectul invers decât scontat. Adică să demoralizeze copilul.
Nu ai de unde sa stii, daca fata isi doreste mult role pentru ca a vazut la prietenele ei, clar poate sa cada de 100 de ori ca se ambitioneaza pana invata. I think :P.

Edited by Cutzu, 17 April 2007 - 16:40.


#10
Krystyna

Krystyna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 11.12.2006

View PostZamolxel, on Apr 17 2007, 17:37, said:

Are 6 anișori și 3 luni. O ținere (chiar și fictivă) îi dă încredere în forțele ei. Cel puțin, fiică-mea, este conștientă că are nevoie de sprijin și nu ezită să-l ceară. Are ambiție dar este și realistă referitor la cât poate ea singură.
Iar niște căzături, în cazul în care "pui rolele in picicoare si ii dai startul" se prea poate să aibe efectul invers decât scontat. Adică să demoralizeze copilul.


daca un copil cade si spui "VAIIIII", "te doare ", "ce ai patit"..bla bla... capata o frica din start de cazatura si de "buba" in sine!
Daca unui copil ii iei role si ii spui "Iiiiii,  ai grija sa nu cazi " si alte chestii de genul asta din nou capata o frica ...
daca este constienta cat o tin puterile si echilibrul atunci tot ce trebuie sa faci este sa o tii de manuta un pic , chit ca stai cu bocancii in picioare.. apoi o tii doar de 3 degete.. apoi doar de un deget.. si apoi doar ii spui ca o tii si doar ii stai aproape... daca a cazut nu te navalii peste ea sa o intrebi ce si cum nu te agita si stai calm. o ajuti sa se ridice si o intrebi daca mai vrea sa continue...
SA NU ii spui nicodata ca nu poate sau sa nu mai incerce daca a cazut.
si daca a cazut sau a daramat ceva in timp ce incerca sa invete ceva sa ii spui doar sa faca o pauza si sa o i-a de la capat!
daca mana ta ca suport este de ajuns pentru ea atunci ce mai stai?
LASA vaitatul ca te dor degetele de la picioare peste care e trecut cu rolele.. BE A "barbat"!!!

#11
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
So... prefer să îmi scutesc bebetu' de "senzații tari" din prima. Are ea timp de căzături după ce se mai obișnuiește cu ele :)

Mă rog... eu când am deschis threadul mă gândeam la ceva de genul: întâi să învețe să meargă în modul X, poziția picioarelor să fie X, apoi... etc :D

Edited by Zamolxel, 17 April 2007 - 16:49.


#12
Krystyna

Krystyna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 11.12.2006
mda... asa ceva nu exista.. cauti cai verzi pe pereti domn'e...
am priceput ideea... fetita lu' taticu' nu trebuie sa faca buba  :D
ei bine nu se poate!!!!

#13
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostKrystyna, on Apr 17 2007, 17:54, said:

mda... asa ceva nu exista.. cauti cai verzi pe pereti domn'e...
am priceput ideea... fetita lu' taticu' nu trebuie sa faca buba  :D
ei bine nu se poate!!!!

Las' că acum cca 2 minute a făcut pe viteaza și a făcut cunoștință poponeața ei cu covorul :D

#14
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
So... prima căzătură :D
A strâs ea din dinți cât a putut dar tot a bufnit-o plânsul

#15
Krystyna

Krystyna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 11.12.2006
si ce daca... se ridica isi "ascute" privirea si continua!

P.S. bocancii in picioare! REPEDE!

#16
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Gata. Luăm taurul de coarne și ieșim acum în parc :D

#17
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Eu am invatat sa merg bine pe la 24 de ani :) direct pe niste role Salomon cu roti 78A si rulment abec5 :)
Dupa 2 luni de zile de mers zilnic 2-3 ore....deja saream borduri, si trepte, luam curbe in pas adaugat, mergeam "pitit" (nu stiu cum sa ii zic, imi scapa) etc

ps Intre timp renuntasem si la frana (m-am impedicat de ea la un moment dat cand am incercat sa evit un copil mic ca sa nu dau peste el). Frana o puneam/o pun  prin intoarcere fie cu una dintre role pe care o pun lateral in spate.

#18
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
eu aș face ca și cu bicicleta. la început așa, ținută, și treptat, îi dai drumul câte un pic, să vadă că mai merge și fără, iar ultima etapă de învățare ar fi să-i dai drumul complet și să fii doar lângă ea când cade, să o prinzi. dar ideea e să încerce să meargă cât mai mult fără să cadă...duuuh, până-și dezvoltă tehnica. Dacă ești lângă ea și o prinzi, nu va ezita atâta să încerce. Căzăturile sunt inevitabile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate