Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Ochelari 3D

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 28.11.2001
Am cumparat acum 2-3 luni o revista FHM care continea si o pereche de ochelari 3D cu care putei vedea citeva postere din revista in mod 3D. Ochelarii au o rama de carton cu o lentila rosie si una albastra(verde), din plastic, iar pozele se vedeau fain de tot. Nu stiam daca pot folosi ochelarii si pe PC. Am intrat pe pagina la nvidia (eu am o PV cu GeForce2MX) si am luat niste drivere, le-am instalat si in demo-ul inclus am avut marea surpriza sa vad cu acei ochelari in modul 3D. SUPER!!!!. Are preconfigurate setarile pentru cel putin jocuri 150  de jocuri (n-am stat sa le numar pe toate).

Intrebare: Stie cineva ce fel de lentile sunt astea de la ochelarii descrisi mai sus, si de unde pot fi achizitionate.

#2
cristone

cristone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.08.2004
Salut, Stiu ca exista ochelari 3D, cu o lentila verde si una albastra (nu sunt foarte sigr, am vazut in Familia Bundy). Stie cineva de unde se pot cumpara sau daca se pot construi?
Multumesc

#3
eugentl2003

eugentl2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.06.2005

 cristone, on Apr 16 2007, 21:30, said:

Salut, Stiu ca exista ochelari 3D, cu o lentila verde si una albastra (nu sunt foarte sigr, am vazut in Familia Bundy). Stie cineva de unde se pot cumpara sau daca se pot construi?
Multumesc


am o asemenea pereche de ochelari pe care i-am primit cadou...
i-am  probat pe un calculator cu placa video nVIDIA,cu driveri stereo,merg exceptional

#4
cristone

cristone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.08.2004

 eugentl2003, on Apr 17 2007, 12:35, said:

am o asemenea pereche de ochelari pe care i-am primit cadou...
i-am  probat pe un calculator cu placa video nVIDIA,cu driveri stereo,merg exceptional

nu, astia de care vorbesc eu sunt gen ochelari de eclipsa. carton si plastic, nimic electronic in ei, ceva de genul asta: http://www.okazii.ro....html#div_photo

Edited by cristone, 17 April 2007 - 19:07.


#5
mikmm

mikmm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.03.2007
Japonezii probabil k au nascocit ideea asta. Eu am avut si nu pot spune k este o mare descoperire (daca este vorba de cei de carton). Esti sigur ca vrei sa cumperi asa ceva ?

#6
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006
Am avut, daca nu cumva ii mai am inca, o pereche de astfel de ochelari. Sunt (sau erau) atasati unei carti numita "Matematica Moderna", scrisa de un tip Pappy (sau e numele unei colectii, nu mai stiu). De ce nu mai retin detaliile? Tineti-va bine, cartea era publicata in anii '60. De fapt apartinea tatalui meu, care ma stresa sa invat geometrie in spatiu dupa ea. Continea diferite desene geometrice, liniile trasate fiind de diferite culori, astfel incat folosind ochelarii sa vezi "mai in spatiu". Pentru anii 60-70, cred ca era o descoperire deosebita, acum insa...
Vreodata, daca urc prin podul casei si dau de cartea cu pricina (cu ochelarii in ea), si mai e de interes pentru cineva o sa dau de veste, dar...

#7
cristone

cristone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.08.2004
as cumpara, numai sa am de unde

#8
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu orice imagine apare stereoscopica prin acei ochelari, documeteaza-te aici: http://en.wikipedia....wiki/3d_glasses
nu cred ca o sa-ti foloseasca la ceva ochlearii, daca nu ai si imaginile in formatul corect.

#9
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005
diverse legate de fenomenul 3d gasesti aici
http://www.3d-shop.r...st&iCategory=48

#10
cristone

cristone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.08.2004
stiu, am insa shrek 3d, pe care trebuie sa-l vad asa. a fost odata un ep din fam bundy, se uita al batran la TV cu ochelari d-aia. in mod normal nu trebuie sa fie mai mult de 10 lei, daca sunt de hartie. daca sunt pricopsiti costa mai mult, insa nu intentionez sa investesc. imaginile din shrek 3d sunt exact ca in exemplificarile pe wiki.

#11
morosan

morosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.02.2006
daca vreti va pot da eu ochelari 3d, ma ocup cu asa ceva.

#12
mlct1

mlct1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 03.05.2007

 badmania98, on Jan 2 2002, 00:12, said:

Am cumparat acum 2-3 luni o revista FHM care continea si o pereche de ochelari 3D cu care putei vedea citeva postere din revista in mod 3D. Ochelarii au o rama de carton cu o lentila rosie si una albastra(verde), din plastic, iar pozele se vedeau fain de tot. Nu stiam daca pot folosi ochelarii si pe PC. Am intrat pe pagina la nvidia (eu am o PV cu GeForce2MX) si am luat niste drivere, le-am instalat si in demo-ul inclus am avut marea surpriza sa vad cu acei ochelari in modul 3D. SUPER!!!!. Are preconfigurate setarile pentru cel putin jocuri 150  de jocuri (n-am stat sa le numar pe toate).

Intrebare: Stie cineva ce fel de lentile sunt astea de la ochelarii descrisi mai sus, si de unde pot fi achizitionate.
Salut.
Nusunt lentile ci doar "foi" (daca preferi,dioptri plani)de plastic colorat care fac ca ochiul stang sa vada diferit fata de dreptul("culoarea").
Conteaza modul de expunere al imaginii in mai multe straturi(de exemplu cea predominant rosie in spate si cea predominant albastru-verde suprapusa peste ea mai la stanga in fata).
Ochiul cu rosu in fata nu o vede decat pe cea(cele)rosie(filtrul de plastic lasa doar lumina rosie sa treaca) iar cel drept nu vede decat pe cea(cele) albastru-verde(filtrul de plastic lasa doar lumina albastra sa treaca).
Astfel imaginile colorate intrun fel sunt in spate iar celelalte in fata.
Asta vad ochii iar creierul da imagine 3D.
E simplist spus dar daca te uiti pe monitor fara ochelari ,presupun(n-am vazut), ca vezi o multime de imagini decalate la stanga si suprapuse formate din linii colorate.
DECI IDEEA ESTE CA SUNT DOAR FOI DE PLASTIC ROSII SI ALBASTRE CU TENTA DE VERDE(TORCOAZ APROAPE)CULORI PRIMARE
In cearca cu una rosie si una albastra de oriunde
bafta

#13
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005
daca te interesau asa de mult respectivii descopereai ca s-a inventat si google si o  site-uri romanesti care vand astfel de ochelari si topicuri cu acelasi titlu unde s-a discutat problema
http://forum.softped...amp;hl=ochelari

#14
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Mai te ocupi de asa ceva ?
Chiar vreau si eu o pereche de ochelari...

#15
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
Ultimul sau penultimul numar de PLAYBOY are ochelari 3d. Pictorialul cu Gina Pistol. Am luat si eu. Foarte tare. Si am vazut si Shrek 3d.  ;)

#16
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008

 wassa, on Mar 4 2008, 13:49, said:

Ultimul sau penultimul numar de PLAYBOY are ochelari 3d. Pictorialul cu Gina Pistol. Am luat si eu. Foarte tare. Si am vazut si Shrek 3d.  ;)
man ia-ti o femeie adevarata ,ca Gina Pistol 3D o sa-ti slabeasca genunchii si o sa-ti tremure mana la filmat  :P  no offense

#17
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
Domnule IulianLabagiu ...... no comment.

#18
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008

 wassa, on Mar 5 2008, 13:20, said:

Domnule IulianLabagiu ...... no comment.
:w00t:  naspa, eu glumeam , chiar nu am vrut sa-ti ating punctul sensibil, lasa ca o sa fie bine, nu mai plange. Pune-te si tu bine cu vecinele tale de ulita,de la tine din sat,poate o sa ai parte de o viata sexuala normala, si poate atunci nu o sa-ti mai trebuiesca ochelari 3d si digital juice si furaciuni de la altii :puke:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate