Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

internet pda prin calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006

 bluehunt, on Jul 19 2007, 00:37, said:

1.wi-fi
2. gprs/edge/3g - cu ajutorul unui telefon mobil conectat prin bluetooth sau infrarosu.
Bluehunt, ti-as fi recunoscator daca mi-ai putea da setarile la PDA pt. conectare prin BT la modem GPRS. Nu imi iese deloc partea asta. Mentionez ca telefonul este setat corect, pot folosi modemul cu laptopul. PDA-ul este Asus A639 cu wm5. Am introdus corect stringul de la Orange, dar nu stiu ce sa trec la Domeniu. La user si parola am lasat necompletat.
Multumesc anticipat.

#20
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
eu am folosit 3 telefoane nokia pana acum si nu a fost nevoie sa introduc niciun string.


start
settings
tab-ul connections
connections
add a new modem connection
nume conexiune - ce vrei tu
modem - bluetooth dialup modem
next
numar de telefon - *99#
next
user name, parola, domeniu - lasat gol
finish

#21
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006

 bluehunt, on Oct 23 2007, 23:49, said:

eu am folosit 3 telefoane nokia pana acum si nu a fost nevoie sa introduc niciun string.


start
settings
tab-ul connections
connections
add a new modem connection
nume conexiune - ce vrei tu
modem - bluetooth dialup modem
next
numar de telefon - *99#
next
user name, parola, domeniu - lasat gol
finish

Bluehunt multumesc, asa am procedat si eu si totusi nu am reusit deplin, conexiunea este stabilita dar nu am acces la internet.
Cu numarul *99***1# si fara string completat PDA-ul pare sa se conecteze si sa ramana stabil in conexiune (cu stringul completat se deconecta singur), dar nu pot sa intru undeva cu IE, primesc eroare din motive necunoscute, dar imi arata conexiune activa in background. Ce mai lipseste la setari, imi poti sugera ceva? In tot acest timp Connection Managerul de pe telefonul N70 imi arata modem conectat, statusul conexiunii inactiv si undeva jos scrie Name: wap. "Wap" ma cam pune pe ganduri, presupun ca trebuia sa scrie "internet". Ce n-am facut bine? Setarile de telefon sunt cele de la Orange, transmise prin sms si verificate manual cu ceva timp in urma. Presupun ca ar trebui sa setez PDA-ul sa aleaga conexiunea "internet" din telefon si nu cea de "wap", dar nu tiu cum sa fac asta.
Multumesc.

Edited by tradux, 24 October 2007 - 06:38.


#22
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
nu stiu despre ce telefon e vorba, dar parca tin minte ca ai spus ca l-ai testat si cu un laptop si ca a functionat.

exista posibilitatea ca in telefon sa se faca conexiunea pe access point-ul "wap", iar ca sa mearga trebuie ca respectiva conexiune sa aiba access point: "internet" sau "speed".

#23
owex

owex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.12.2007
Salut si sarbatori fericite tuturor. Imi cer scuze daca revin cu probleme deja discutate. Sunt posesor de Nokia 6500 slide cu abonament la Vodafone si de PDA Mio P550. Desi am respectat tot ce am citit aici pe forum cat si pe alte topic-uri, nu am reusit sa conectez prin bluetooth PDA-ul de mobil pentru a utiliza mai usor programele de chat si alte site-uri necesare. atunci cand sunt plecat de acasa. Am activat pachetul de internet de la vodafone. Cer ajutor expertilor bluehunt si badmania pentru care am tot respectul dar si celor care au reusit ceva in sensul acesta. Repet cu toti pasii descrisi aici, nu vrea sa se conecteze. Multumesc.

#24
vicentiu

vicentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.11.2005

 tradux, on May 26 2007, 20:02, said:

Raspunsul este ca, in lipsa unei conexiuni ethernet LAN, accesul la net prin ActiveSync ar trebui sa fie cea mai simpla modalitate ca sa iti faci setarile de care ai nevoie (e-mail, internet, etc). Accesul wifi il configurezi abia dupa aceea. BT si mai tarziu. Sau cel putin in ordinea asta am luat-o eu.
Numai ca exista si unele bug-uri ale windows-ului care iti blocheaza accesul de nu mai intelegi nimic. Asa am patit si eu, aveam acces la internet numai ocazional, impotriva oricarei logici, din PDA prin Active Sync cu cablul usb si toate setarile corecte Fix_for_...80072f78.zip. Noroc ca ActiveSync de la versiunea 4.2 in sus are optiunea de diagnosticare, astfel ca imi aparea pe PDA "unknown error 0x80072f78". Dupa mai multe cautari am gasit un patch pentru windows xp de pe calculator (acolo era problema si nu in PDA) care mi-a rezolvat situatia. Este vorba despre un programel care schimba o valoare in registrii de la windows xp alocati pentru windows mobile. Se salveaza in pc si dupa dezipare dati clic pe fisierul <LSPvalue.reg> din folder. Va anunta ce instalare face. Multumesc si eu la randul meu celor care m-au ajutat.


oameni buni sunt terminat am citit 10 de forumuri si fiecare are vad div probleme cu conectica PDA bluetoh, WI-FI NET. AM SI EU ACEEASI PROBLEMA
1-am conectat pda asus 63x prin bluetooth si nu mere se vede cu calculatoru si emisia si receptia pe portul A dar la imtrarea pe net imi da (the page cannot be found. check the name and try again) la orice pagina ii dau.

2- am facut rost de un adaptor  usb wi-fi (YAKUMO QUIK WLAN USB 108 USB 2.0) am creat o retea se vede se conecteaza si imi da aceeasi eroare

INTREBARE unde gresesc?
MENTIONEZ ca am reurit conectarea fff usor pe un tel mobil nokia a unui prieten pe orange pe net si mere teava da la mine nu mere si se face cum spune quote .
scoteti-ma din ceata ca nu mai pot   hhhheeelllpppp
:cursing:

#25
AVT

AVT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 28.08.2006

 vicentiu, on Dec 27 2007, 02:10, said:

oameni buni sunt terminat am citit 10 de forumuri si fiecare are vad div probleme cu conectica PDA bluetoh, WI-FI NET. AM SI EU ACEEASI PROBLEMA
1-am conectat pda asus 63x prin bluetooth si nu mere se vede cu calculatoru si emisia si receptia pe portul A dar la imtrarea pe net imi da (the page cannot be found. check the name and try again) la orice pagina ii dau.


La fel si la mine, acelasi raspuns!!

Cine isi face mila si de noi sa ne lumineze cum se rezolva problema ca nu stiu ce sa-i mai fac. Singura varianta ramasa este cu... ciocanul! ca in rest am incercat tot ce s-a scris p-aici!!

Edited by AVT, 30 December 2007 - 16:47.


#26
costin68

costin68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 31.01.2007
Am un Asus A639, a mers cu un adaptor BT pe USB, fara nici o problema de configurare.
Singura chestie neplacuta e ca mi-a omorat sonorul de la calculator cand s-a instalat programul de BT, ceva de genul "blusoleil", nu mai stiu exact cum se numea...
Poate cineva sa-mi spuna o rezolvare? Mentionez ca sunetul si-a revenit doar dupa restore de sistem, n-a vrut altfel de nici o culoare.
Merci anticipat  :OK:

#27
fliviu

fliviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2007
Salut,

Stiu ca nu s-a mai scris de mult despre aceasta, insa am urmatoare problema:
Am un aparat MIO P550, cu care incerc sa ma conectez wireless la routerul wi-fi de acasa (D-Link DIR 600, cu abonament la RDS), insa nu reusesc sub nicio forma sa-l fac sa se conecteze la reteaua wireless...
Acum 6-7 ani, cand am luat aparatul, l-am cumparat pt GPS (nu ma interesa sa ma conectez la internet cu el - nici nu aveam routerul la momentul ala), insa acum nu-l mai folosesc si vroiam sa instalez pe el un program de internet radio si apoi sa-l conectez la statia de amplificare, pentru a asculta posturi radio din alte tari...
Mentionez faptul ca, si dupa un hard reset, nu-mi gaseste automat reteaua de acasa (vede cateva prin vecini, dar ce folos...), iar cand incerc sa o configurez manual initial imi apare (se vede ca semnalul este full) insa apoi im spune ca e "unavailable". Laptop-ul si orice alt smartphone (Android sau iOS) gaseste reteaua si se conecteaza fara nicio problema.
Stie cineva cum pot sa rezolv?

Multumesc anticipat

Edited by fliviu, 16 June 2013 - 15:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate