Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Fotocarte......dar speciala.

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Ca sa-mi dau si eu cu parerea e simplu...am comandat si albume la CEWE anul trecut si nu am fost multumit de calitatea printurilor...plus ca fotocartea executata la ei nu mi se pare deloc un exemplar cu care sa te poti lauda in viitor, paginile stiti foarte bine cum se indoaie de la mijloc, daca pui un A3 e foarte greu sa vezi continuitatea de pe pagina din stanga spre dreapta...asa ca pentru ceva bani in plus puteti comanda de la MA cu cea mai mare incredere, in paginile din urma ale acestui post puteti gasi si ID-ul de mesenger al furnizorului din Romania iar pentru suma de 350-650 lei o puteti comanda si din Bucuresti, (pretul difera in functie de modelul copertii care poate fi din piele 100% sau din piele ecologica) un furnizor pe care l-am gasit cu greu si care a reusit sa imi faca un album cu care intr-adevar ma pot lauda si eu cu el...Pentru cine este interesat sunati-ma sa va dau datele de contact ale omului...
Pana maine poate fac rost si de cateva fotografii cu albumele sa le postez si pe ele...


Mult succes

#56
radu26

radu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.01.2004
Haideti sa va lamuresc putin:

Exista tehnologii total diferite care realizeaza teoretic acelasi produs. Teoretic.

FOTOCARTE CEWE = nu are nici o legatura cu albumele fotodigitale, este de fapt un print in tehnologie laser HP la o rezolutie buna (dar nici pe departe comparabila cu fotografia). Practic este doar o solutie ieftina care numai Dumnezeu stie pe cine multumeste, imprimante are toata lumea acasa.

Albumele digitale. Aici apar nelamuririle de fapt. Denumite in nspe mii de feluri (albume fotodigitale, fotocarte, fotobook, etc), de fapt si-au pierdut relevanta aceste denumiri. Initial erau marci inregistrate si desemnau tehnologii diferite de producere a unor produse asemanatoare.

Cele mai proaste calitativ (dar si cele mai ieftine) sunt realizate cu Kiss Photobook, avand pagina lipita de pagina urmatoare cu ... dubluadeziv. Se deterioreaza extrem de usor si de repede, lipirea este departe de a fi perfecta, dar pretul este foarte mic. Exista numeroase laboratoare foto care ofera astfel de solutii. Nu sunt o optiune pentru profesionisti, si sincer nici ca amator nu mi-as cumpara asa ceva.

Albumele digitale au pagina tare. Asta stie toata lumea. Ce nu stie toata lumea este ca desi au aparut firme in Romania care sustin ca fac asa ceva ca ciupercile dupa ploaie (in special in conexiune directa cu ceva legatorii/ tipografii), calitatea produselor este grav afectata atunci cand se fac "economii" sau se folosesc tehnologii rudimentare, respectiv materiale neadecvate. Este cazul albumelor realizate folosind carton si tot felul de adezivi pe baza de apa (ii voi numi generic aracet, desi nu este vorba neaparat de aracet, dar doar ca sa simplific). Desi albumele pot arat bine initial, in doar cateva luni paginile acestor albume se onduleaza, datorita unui lucru cat se poate de simplu: umezeala din mediu este atrasa de cartonul dintre fotografii. Din nou, o solutie nepotrivita pentru un profesionist, si din nou un pret mai mic pentru produsul finit.

Acelasi lucru se intampla si cu albumele realizate folosind carton cu dubluadeziv, din nou vorbim de tehnologii nepotrivite si consumabile neadecvate. De data asta, ondularea nu mai are loc ion lungul paginii ci in lat, datorita distribuirii diferit a fortelor din pagina. Mai mult, lipirea este proasta calitativ existand frecvent bule de aer sau cazuri de adeziv care cedeaza la imbinari.

Singurele albume care rezista si se comporta impecabil din punct de vedere tehnic sunt realizate cu consumabile speciale, nu carton sau "aracet", consumabile provenite din import (Italia, Anglia, Spania, etc). Pretul acestora este sensibil mai mare decat in cazul celorlalte, dar nu isti ca peste 4 luni sa vina clientul sa-ti dea cu albumul in cap (album pe care a dat cateva sute de euro...)

Exista cateva firme deja in Romania care lucreaza pe tehnologie Italiana sau Spaniola si Italiana si care furnizeaza astfel de albume de calitate superioara. In mod surprinzator, am cinstatat ca de multe ori preturile la aceste firme sunt chiar mai mici decat la "cartonari".

Despre www.albumulmeu.ro  v-am mai povestit, acum este online si functioneaza. Preturile nu vor fi afisate vreodata pentru profesionisti insa, pentru ca siteurile publice sunt accesibile clientilor finali, adica acelora catre care profesionistii ar trebui sa vanda. Sper sa va fie utile aceste informatii. Cei care doresc si alte lamuriri, ma pot contacta pe email, intru rar aici (asa cum v-ati dat seama) din cauza progtamului aglomerat. O sa revin cu cateva sfaturi despre designul acestor albume sau ceea ce ar trebui sa stiti si sa faceti atunci cand pregatiti o macheta

Edited by radu26, 01 August 2009 - 17:07.


#57
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Va rog frumos sa imi recomandati un furnizor de fotocarte calitate/pret acceptabil. Sunt la inceput de drum cu fotografia de nunta, am weekendul care vine 2 nunti la care trebuie sa fac 2 fotocarti si ma confrunt in prezent cu problema gasirii acestui furnizor. Am cautat in orasul Bacau de unde sunt si nu am gasit pe nimeni care sa faca. Intr-un singur loc face cineva dar si el cred ca dadea comanda in tara. Exclus furnizori gen CEWE, nu mi-a placut, de fapt ce face CEWE nici nu e fotocarte. Vreau fotocarte cu coperti de carton, cu file din carton. Ca or fi 2 fotografii lipite sau 2 fotografii lipite cu carton in mijloc sau print pe carton direct macare dati-mi ceva ca sa ma pot descurca onorabil. Multumesc anticipat si astept sfaturile voastra cat mai repede.

#58
radu26

radu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.01.2004

View PostAvalanche, on 15th August 2009, 11:19, said:

Va rog frumos sa imi recomandati un furnizor de fotocarte calitate/pret acceptabil. Sunt la inceput de drum cu fotografia de nunta, am weekendul care vine 2 nunti la care trebuie sa fac 2 fotocarti si ma confrunt in prezent cu problema gasirii acestui furnizor. Am cautat in orasul Bacau de unde sunt si nu am gasit pe nimeni care sa faca. Intr-un singur loc face cineva dar si el cred ca dadea comanda in tara. Exclus furnizori gen CEWE, nu mi-a placut, de fapt ce face CEWE nici nu e fotocarte. Vreau fotocarte cu coperti de carton, cu file din carton. Ca or fi 2 fotografii lipite sau 2 fotografii lipite cu carton in mijloc sau print pe carton direct macare dati-mi ceva ca sa ma pot descurca onorabil. Multumesc anticipat si astept sfaturile voastra cat mai repede.


Exista un subiect special pentru asa ceva. Iti dau pe privat adresa, ca sa nu fie reclama.

#59
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Imi cer scuze ca nu am vazut. Am sa postez pe celalalt topic.

#60
cabalero

cabalero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.05.2008
va aduc si eu la cunostiinta siteul www.foto-carte.ro

nu am citit foarte atent toata discutia anterioara, dar va pot spune ca aceste albume sunt tiparite pe tehnologie si  hartie foto, nu listari. paginile au cam 1-1.5 mm grosime. termenul de executie este foarte rapid. 48 de ore. iar apoi..cat mai face pe drum spre destinatar.

#61
cosmin_coco_ro

cosmin_coco_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.03.2008

View Postradu26, on 17th August 2009, 13:46, said:

Exista un subiect special pentru asa ceva. Iti dau pe privat adresa, ca sa nu fie reclama.

Trimite-mi si mie pe privat te rg adresa unui furmizor de fotocarte

#62
clublineprod

clublineprod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.09.2010
producator fotobook 0744570841

#63
rakhpai

rakhpai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2005
Salut,

Dupa multe cautari, si incercari, pot enumera in experientele mele Cewe, Mixbook, Picaboo am ajuns la concluzia ca pe piata locala cel mai bun raport pret si calitate il poti obtine la cei de la photogo. Au o aplicatie online relativ usoara de folosit cu o gramada de teme prestabilite. Mi-au livrat albumul in 3 zile, am avut nevoie de el in regim de urgenta si sistemul lor de suport a fost pe faza si mi-au trimis albumul mai repede. Stiu ca postarea este din 2010 dar mi-a luat ceva timp sa-i gasesc, sper ca prin postarea mea sa vin in ajutorul celor care au aceeasi dilema.

Adresa site-ului este https://photogo.ro

#64
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Cea mai convenabila varianta incercata de mine este alexcover, livreaza in sub o saptamana la preturi bune si calitate 7.5/10 a printului. Cea mai calitativa varianta este aden-albums, cu 20-30% mai scump, mai putina personalizare la coperte, livreaza in 10 zile dar print 10/10 si coperte bine lucrate !

Aveti contract su softpedia au ba, ca sterg postarea pentru reclama.

cewe e pistol cu apa, bun pentru poze de vacanta facute cu telefonul.

Edited by nicolaie, 28 September 2015 - 23:08.


#65
rakhpai

rakhpai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2005
Si cum se prelucreaza albumul? Trimiti pozele, nu vad nici un link pt detalii.

#66
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Ai detalii daca stii unde sa te uiti, ti se specifica rezolutia la care trebuiesc trimise colajele, dimensiunea in cm a colajelor, dimensiuni coperta, samd.

Cum se prelucreaza albumul ? Cum adica, cum se fac colajele ? Astea se fac in Photoshop, In-Design, Fundy, etc.

Vorbim de albume profesionale, facute de cineva care are putin habar.

Zic de cineva care are putin habar pentru ca initiatorul topicului este un (fost) fotograf de nunta, aici nu s-a discutat initial despre albume de vacanta/familie.

florinel said:

Dupa cum stiti exista situl fotocarte.ro, unde poti tipari un album de fotografii direct pe hartie, rezultatul fiind cam ca o revista(probabil) cu coperti cartonate.
Ei bine, am vazut la o firma niste albume de nunta facute cam dupa acelasi procedeu doar ca printurile sunt de o calitate exceptionala si sunt tiparite pe carton.
Practic albumele sunt format ca acelea de pe timpuri, si in interior fiecare pagina(din carton) este tiparita direct.Albumul e legat in imitatie de piele, cartonul la suprafata este cam ca hartie fotografica mata.Stiu sigur ca firma respectiva nu le produce(nu are asemenea aparatura) deci sunt convins ca le face undeva.
Intrebarea mea este daca stiti firme din romania care fac asa ceva?Puteti sa dati pe PM daca se considera reclama, desi cred ca ar fi utila informatia chiar si pentru tiparirea unui book care sa arate profesional, un portofoliu....etc


#67
rakhpai

rakhpai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2005
Experienta mea nu este atat de vasta in acest domeniu, am facut in jur de 10 albume pana acum.
Prima mea experienta a fost cu un album facut in Indesign dupa un template cumparat de pe Graphicriver si cu fisierul m-am dus la o tipografie locala. A iesit multumitor, mai bine decat la Cewe dar sincer diferenta nu este atat de mare.

Mixbook si Picaboo sunt si ei mai buni calitativ decat Cewe si ceea ce mi-a placut la ei a fost modul in care mi-au livrat pachetul, albumul a fost inclus intr-o cutie de cadou. Pe de alta parte iti permit sa lucrezi online la editarea albumului de oriunde, fara sa fii nevoit sa-ti instalezi softuri specifice de editare si aranjare.

Pentru mine, principalele atuuri in realizarea unui album ar fi timpii de executie, pret, timp de livrare si calitate dar la capitolul calitate nu am vazut diferente atat de mari.  

Quote

"cewe e pistol cu apa" Posted Image)))

Ma distreaza afirmatia ta, ma faci curios cu alternativele pe care le-ai dat mai sus. Singurul lucru care ma deranjeaza este partea de editare a albumului, compunerea, tema, fisier, trimis la tipografie, etc... Sper sa se merite timpul pierdut. Chiar de curiozitate voi face un album la aden-albums si as face o comparatie cu albumele pe care le-am realizat.

Am vazut pe piata sunt o gramada de alternative, si sunt curios ce anume ar trebui sa intreb o tipografie, ce fel de echipament trebuie sa detina pentru a face albume de calitate.

Edited by rakhpai, 29 September 2015 - 11:02.


#68
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Daca faci de la Aden, sa nu faci varianta low cost si sa mergi pe coperta de piele. Nu trebuie sa cumperi template-uri, le faci tu. Eu am facut la inceput in Photoshop si cand a crescut volumul am instalat In-Design si dupa 20 de minute de incercat unelte si meniuri si 1-2 search-uri pe google, imi faceam template-uri.

Pentru a printa albume la scara mica ai nevoie de un plotter foto mare, o presa, o ghilotina mare, o masa de lucru si consumabilele specifice, plus un om rabdator si priceput. Daca vrei la scara mare, ca sa faci bussines, cumperi un Noritsu 37 /HD (cred..), care aud ca bate spre 100 de mii de euro, diverese prese calde, reci, ghilotine, consumabile, angajati...

Un mare producator de albume din Ro se lauda ca a bagat un milion de euro intr-o hala speciala pentru facut albume.

#69
Laisha

Laisha

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.09.2015
Hop-top si eu...mi-am comandat si eu album/fotocarte mai exact de la cei de la Cewe si vreau sa zic ca a fost bataie de cap. Pentru mine cel putin, admit ca nu ma pricep la editat sau programe mentionate mai sus de nicolaie si de aceea mi-am zis ca voi incerca cu softul de la cei de la Cewe (destul de usor de utilizat) in schimb ce mi-a rupt capul a fost timpul executiei+ livrat (vreo 2 sapt), mai bagi ca suportul /relatiile cu clientii lasaaaaa de dorit (sunat si trimis mailuri pt track-uirea produsului. Not nice.

De ceilalti mentionati nu stiu mare lucru...incerc acu si revin cu detalii sa vedem :)

#70
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Cewe si similare sunt pentru foto amator, de vacanta. Aden, Alex, Impact sunt pentru fotografi, pentru evenimente, samd. De aia si costa dar iese si treaba.

Cewe are calitate modesta dar si pret pe masura, deci e ok una peste alta.

#71
Laisha

Laisha

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.09.2015
Revin cu detalii : Primul lucru observat este lipsa afisarii preturilor si pe aden si pe alex. Trebuie sa te inregistrezi ca sa iti faci o impresie in ceea ce priveste raportul calitate/pret

1.Aden-pai inca astept sa imi trimita mail de confirmare a inregistrarii sa pick a boo la diferite detalii. Mi-a pierit chefu!
2. Alex- Utilizatorul tău este încă nu este activat! :))) este inca nu.

Mneah.....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate