Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...

De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...
 La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...

BMW i3 Hibrid vs Honda Jazz Hibri...

Cum instalez compilatorul gcc pen...
 

Interfon bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#145
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,199
  • Înscris: 12.03.2008
Nu se poate,fiecare model de interfon functioneaza doar cu posturile interioare proprii

#146
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
o intrebare pentru cunoscatori

se pot repara amortizoarele hidraulice KALE ?

avem unul la bloc care nu se mai inchide, adica a ramas blocat, e un model KALE 400 daca nu ma insel, cu o usa de metal de vreo 60kg

se arunca sau se pot repara mecanismele ?

#147
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,199
  • Înscris: 12.03.2008
Daca zici ca a ramas blocat bratul e posibil sa se fi intarit uleiul din interior,caz in care nu prea mai ai ce sa-i faci

#148
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
am desfacut surubelele laterale si a curs uleiul fara probleme.. bratul tot blocat a ramas...

#149
monyc_radu

monyc_radu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2014
Buna! Am la intrarea in bloc un interfon Eurosafe, iar in apartament ar trebui sa am un post ca tel fix, cu fir.(ar trebui sa am pentru ca l-am aruncat inainte sa facem curatenie in ideea ca ne luam altul). Nu vreau acel post cu fir pentru ca mi se pare urat, nu am nici un fir in casa lasat de aiurea, si nici asa ceva nu vreau sa am. As fi vrut un post asemanator cu cele de la electra, fara fir si care sa poata fi inchis. Am vorbit cu un electronist si ne-a spus ca se poate, dar cu ajutorul unui adaptor pe care trebuie sa-l puna firma care a montat interfonul. Am sunat la firma respecta, dar...a tinut sa ne precizeze doamna de acolo ca ei sunt unic importator dar nu exista asa ceva. Ati avut probleme in acest sens?Stiti vreo solutie?Chiar nu vreau un tel fix atarnat pe peretele de la intrare. Sa nu mai spun ca imi cerea o multime de bani pt acea porcarie de post.

Edited by monyc_radu, 19 June 2014 - 12:32.


#150
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,199
  • Înscris: 12.03.2008
Interfoanele functioneaza doar cu posturile interioare model propriu.Nu faceti improvizatii ca riscati sa stricati toata instalatia

#151
Vishnu

Vishnu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.11.2007
Buna ziua. Recent m-am mutat in chirie si am o problema cu interfonul. Interfonul blocului este actionat de cartela magnetica ( apropii de interfon si se deschide), receptorul din casa este model T8018 ( altceva nu scrie pe el. de exemplu firma sau ceva). Problema e urmatoarea : nu stiu codul ca sa deschid usa de sus. Se aude, pot vorbi cu cine este jos, il aud, ma aude, dar nu pot deschide. Am vorbit cu proprietarul dar nici el nu stie codul fiindca fostul proprietar s-ar parea ca a schimbat codul initial. Cum pot sa resetez codul si care era acela initial ? Pot sa fac poze daca doriti la interfon si receptor. Multumesc anticipat. O zi buna.

#152
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Dupa catre stiu, codul interfonului e asemanator cu nr apartamentului. Nu bag mana in foc ca e asa dar asa am vazut la multi oameni.

#153
maripop

maripop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.09.2009
Buna am si eu o problema cu un panou exterior de interfon marca Electra la care toate circuitele integrate se incalzesc foarte tare.(PIC 16F873A,ST232B, 24C64,LM293).Am schimbat stabilizatorul de 5v,capsula,(D'PACK),iar in locul PIC-ului am pus un PIC16F876,dar tot se incalzesc.Un sfat de la toti care au mai trecut prin asa ceva cazuri.O zi buna tuturor sa aveti.Interfonul este model CIM.0910.PES.

#154
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
Ai avut softul pentru PIC 16F876 ? L-ai scris inainte de a-l pune in locul lui 16F873A ?

#155
maripop

maripop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.09.2009
Nu,Iuli09 panoul este al unor vecini de scara care m-au rugat sa il verific,el fiind defect datorita unui electrician care a dorit sa cupleze aprinderea luminii de pe casa scarii,la deschidera cu cardul de la intrare in bloc.Respectivul ne stiind cum sa-l faca sa mearga a facut din spusele vecinilor,un bum....Am reusit sa repar sursa de alimentare a interfonului pana acum,dar acum cu panoul exterior m-am blocat si cum am zis mai sus la alimentarea panoului exterior (cu sursa de pc la inceput si pe urma cu un alimentatator de 12v -850mA nimic pe display nici macar patratelele.)Chiar nu stiu ce sa mai verific.Multumesc de ajutor IULI09.

Am uitat sa spun softul nu am cum sa-l posed,din cate stiu eu acel soft il detin doar firmele care monteza si intretin interfoanele s-au ma rog persoanele autorizate.Oricum multumesc de ajutor.

#156
maripop

maripop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.09.2009
IULI09, inca o precizare circuitele respective se incalzeau si inainte de a lu-a jos vechiul  PIC16F873A si noul PIC16F876 nu l-am lipit pe placa pina nu rezolv cu supraincalzirea restului circuitelor integrate,amintite mai inainte(pic-ul,st232 si memoria 24c64(ATMEL ).Putin ajutor mi-ar prinde bine oricum.Recunosc este primul intefon de care m-am legat.

#157
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
Daca nu ai softul  pentru 16f876 atunci interfonul n-are cum sa functioneze ; ce stabilizator de 5 volti ai schimbat (7805 ?) ? dupa ce l-ai schimbat acesta se mai incalzeste ?

pune cateva poze cu "individul" ...

#158
maripop

maripop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.09.2009
Sper sa se observe cat decat ceva,Iuli09 din poze(sunt facute cu mobilul),si da stabilizatorul L7805AC2T se incalzea si el dar mai putin decat celelalte.Primul a fost mort de tot nu mai aveam 5v la iesire.Deci am pus altul nou,acum am cei 5v la iesire dar se incalzesc toate integratele de pe placa,iar soft nu am dupa cum am spus-o mai inainte

sper sa se vada mai bine,daca nu sincer imi pare rau de calitatea pozei.

nu inteleg de ce nu se incarca pozele.

aha acum sper sa se poata vedea

Attached Files



#159
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
Pic-ul pe care l-ai inlocuit este defect ? daca da , atunci n-are rost sa-ti bati capul cu acest interfon pentru ca fara soft degeaba inlocuiesti fizic aceasta componenta ...interfonul nu va functiona .

#160
maripop

maripop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.09.2009

 maripop, on 27 august 2014 - 14:27, said:

Sper sa se observe cat decat ceva,Iuli09 din poze(sunt facute cu mobilul),si da stabilizatorul L7805AC2T se incalzea si el dar mai putin decat celelalte.Primul a fost mort de tot nu mai aveam 5v la iesire.Deci am pus altul nou,acum am cei 5v la iesire dar se incalzesc toate integratele de pe placa,iar soft nu am dupa cum am spus-o mai inainte

sper sa se vada mai bine,daca nu sincer imi pare rau de calitatea pozei.

nu inteleg de ce nu se incarca pozele.

aha acum sper sa se poata vedea

Iuli09 cum as putea scrie datele din PIC16F873A pe PIC16F876

#161
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
Daca PIC-ul vechi este functional atunci nu ai nevoie sa copiezi softul ...daca este defect atunci n-ai cum sa copiezi nimic de pe el ; daca faci rost (nu stiu cum) de soft atunci ai nevoie de un programator pentru tipul de memorie pe care vrei s-o folosesti  .

un exemplu de programator :

http://www.bobtech.r...ocontrolere-pic


Sfatul meu e sa renunti la ideea de a repara acest interfon .

Edited by iuli09, 27 August 2014 - 14:51.


#162
maripop

maripop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.09.2009
Nu stiu daca Pic-ul vechi este dus dar,am observat ca pe display apar doar patratelele asta dupa schimbarea stabilizatorului l7805ac2t si reaparitia tensiunii de 5v,la alimentarea placii.Tot atunci am observat si incalzirea circuitelor integrate de pe placa.Am recurs la eliminarea integratelor de pe placa pe rand sa vad care este de vina dar nimic cum pun unul la loc cum se incalzeste.Chiar nu stiu cum sa continui mai departe.

Am programator de la Adelaida deci nu asta ar fi problema,ci daca pot pune PIC-UL 876 in loc de  PIC16F873A.Nu am gasit la noi in comuna Zalau PIC16F873A numai876.Ma refer la Echinox si Electrofin caci numai acestea doua sunt in oras.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate