Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Interfon bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#109
tomatobosaru

tomatobosaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.05.2009

 Neohori, on 31st October 2009, 21:33, said:

De la firma Meornot srl , str. Corneliu Coposu nr.2 , telefon 0721697008 , Oradea , Bihor .
Va multumesc din suflet pentru ajutor....Luni am sa sun la prima ora..... m-ati salvat dintr-o mare belea ... Inca odata mi si mi de multumiri....

 tomatobosaru, on 31st October 2009, 21:39, said:

Va multumesc din suflet pentru ajutor....Luni am sa sun la prima ora..... m-ati salvat dintr-o mare belea ... Inca odata mi si mi de multumiri....

Mai am inca o intrebare.... trebuie dusa si cartela sau pot sa le spun doar acel cod de pe cartela?

#110
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Cel mai sigur este sa ai si cartela si codul , ei vor verifica si sigur va iesi ceva ok la final. Bafta!

#111
nailuy

nailuy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.03.2006
salutare eu ma ocup cu servisari interfoane  si multi mi-au spus sa nu mai repar full duplex  si sa ma apuc de electra

ei bine eu va zic ca cele vechi dioseta toate generatiile centrala distribuitoare interioare sursa le-am modificat si merg ff bine si multi mi-au cerut sa montez cel vechi in locul la cel electra ca batranii si unii oameni apasa butonul de vorbit si apoi cel de deschis usa
inta cine vrea asa... la dioseta merge ca un telefon  nu ca la electra care functioneaza ca pe vremea razboiului sau statiile vechi de taximetrie apasai un buton cand vreeai sa vb...

dioseta merge pur si simplu asta mi-au zis-o clientii si ar da multi sa nu vada electra la ei in scara alceva poate  sincer stiu vre-o 5-6 presedinti care mi-au specificat acest lucru
din experienta lor...
electra nu zic nu exceleaza la faza cu numele de familie al apartamentului dar scuzatima ce folosesc un telefon mobil pardon fix cu agenda de apelare :P lista e prea mica nu se vede  iei vechea lista de pe perete, usa il vezi si scrii codul simplu si usor. au cei de la electra mai nou poti scrie "1" sau "01" sau "001" dar degeaba daca vorbesc ca pe vremea razboiului calculati inductantele odata si dati drumul la ful duplex realul este ca jos la intrare e doar de fatada si in apartamente si utilizarea lasa de dorit deasta nici nu se "strica" nu poate fi utilizat doar :P

hai ca is prea rautacios va zic ce am intalnit si ca eu tin la realatia client-comerciant de aici fac bani cu munca putina  nu numa bani si atat.

Edited by nailuy, 10 November 2009 - 01:04.


#112
nailuy

nailuy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.03.2006

 nailuy, on 10th November 2009, 01:02, said:

salutare eu ma ocup cu servisari interfoane  si multi mi-au spus sa nu mai repar full duplex  si sa ma apuc de electra

ei bine eu va zic ca cele vechi dioseta toate generatiile centrala distribuitoare interioare sursa le-am modificat si merg ff bine si multi mi-au cerut sa montez cel vechi in locul la cel electra ca batranii si unii oameni apasa butonul de vorbit si apoi cel de deschis usa
inta cine vrea asa... la dioseta merge ca un telefon  nu ca la electra care functioneaza ca pe vremea razboiului sau statiile vechi de taximetrie apasai un buton cand vreeai sa vb...

dioseta merge pur si simplu asta mi-au zis-o clientii si ar da multi sa nu vada electra la ei in scara alceva poate  sincer stiu vre-o 5-6 presedinti care mi-au specificat acest lucru
din experienta lor...
electra nu zic nu exceleaza la faza cu numele de familie al apartamentului dar scuzatima ce folosesc un telefon mobil pardon fix cu agenda de apelare :P lista e prea mica nu se vede  iei vechea lista de pe perete, usa il vezi si scrii codul simplu si usor. au cei de la electra mai nou poti scrie "1" sau "01" sau "001" dar degeaba daca vorbesc ca pe vremea razboiului calculati inductantele odata si dati drumul la ful duplex realul este ca jos la intrare e doar de fatada si in apartamente si utilizarea lasa de dorit deasta nici nu se "strica" nu poate fi utilizat doar :P

hai ca is prea rautacios va zic ce am intalnit si ca eu tin la realatia client-comerciant de aici fac bani cu munca putina  nu numa bani si atat.



a si ca am studiat schemele de la electra, dioseta, si rsl    ei la electra la cititorul optic sau proxi daca dai un pumn in mijloc usor si nu ai iala electra se deschide garantat daca ai iala electra cineva tre sa traga de usa simultan iar daca e centrala fara lista de apeluri(display) undeva sub difuzor zona tastelor sau jos depindede model este un releu care la soc mecanic isi schimba pozitia so aveti aces.... nu va recomand la cel cu display sau lista cu cnume ca e posibil sa se sparga ecranul

la rsl este o combinatie de taste sucesive si este cod aleatoriu dat din fabrica sa zic asa

la dioseta is 2 coduri depinde de model 1 acces scara si un altul seteaza coduri interne si alte setari

la electra cele cu lista de locatari va lingeti pe buze mai nou au un cod service gen telefonele codate si nustiu exact nu am verificat dar un preten mi-a zis ca poti sa in setezi cand sa se strice sincer sa vina firma sa isi ia bani pt reparatii si nu te lasa mesterii sa afli codul deci atentie la electra ca au si alte dedesubturi ff nasoale sincer

#113
eurosafe

eurosafe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.12.2009
sal.
sunt nou pe forum..ptr cei care mai au probleme legate de interfoane,ma puteti contacta.De asemenea pot instala interfoane,alarme,automatizari..etc.Importator direct- eurosafe.ro ; [email protected]

#114
organizatie

organizatie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.01.2008
salutare
ma poate ajuta cineva si pe mine cu o schema de interfon???mai exact am un interfon pe care scrie ISRE 04 (panoul exterior), particularitatea panoului exterior este urmatoarea: accesul in interiorul acestuia se face cu doua chei (yala tip cutie de scrisori).stie cineva ceva cine a produs mai exact aparatul ???merci

#115
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Cred ca mai repede ai gasi un raspuns daca ai pune si o poza .

#116
mariusi_microv

mariusi_microv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.10.2007
Chiar sunt interesat de cum deschid interfonul fara cartela . adresa mea de mess este mariusi_microv astept raspuns

#117
eurosafe_group

eurosafe_group

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.02.2010

 organizatie, on 16th February 2010, 19:52, said:

salutare
ma poate ajuta cineva si pe mine cu o schema de interfon???mai exact am un interfon pe care scrie ISRE 04 (panoul exterior), particularitatea panoului exterior este urmatoarea: accesul in interiorul acestuia se face cu doua chei (yala tip cutie de scrisori).stie cineva ceva cine a produs mai exact aparatul ???merci


pune o poza cu panoul exterior,sa vedem cum arata, poate te ajutam

#118
organizatie

organizatie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.01.2008
salutare
daca are idee cineva de interfonul asta va rog sa ma contactati
merci

Attached Files



#119
h3ro

h3ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.12.2005
Salut,

De curand mi-am cumparat un aparatament  intr-un bloc dotat cu interfon. Din pacate fostul proprietar nu a avut suficienti bani pt acest serviciul. Cablul este tras pana in casa, insa lipseste postul interior. Am sunat la firma care s-a ocupat de instalare si au zis ca pt 1singur post interior nu se deplaseaza.
Aveti idee daca daca cumpar o unitate interioara din comert si sa o "leg" la firele din dreptul usiii, ar putea functiona? sau trebuie reprogramat?

#120
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 h3ro, on 30th April 2010, 15:20, said:

Aveti idee daca daca cumpar o unitate interioara din comert si sa o "leg" la firele din dreptul usiii, ar putea functiona? sau trebuie reprogramat?
E o loterie asa , eventual de la cine cumperi sa-ti poata da produsul sa-l incerci iar daca nu functioneaza sa poti sa-l duci inapoi . Acolo e vorba de tensiune de apel , daca nu sunt identice risti sa defectezi intreg lantul .
Daca nu este departe firma parerea mea este sa te deplasezi direct la ei si sa cumperi un aparat identic cu celelalte si sa-l montezi singur .

#121
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare.
Tocmai ce m-am mutat si eu intr-un bloc care are interfon de ala antic, cu 2 contacte unde trebuie sa lipesti cartela ca sa deschida, iar cartela este super mare si e din 1999, pun si o poza aici, aveti idee daca se paote citi cun un osciloscop ce face cartela sau care este principiul de functionare?
Mie mi-a spus un coleg electronist ca e simplu circuitul si s-ar putea face astfel incat sa mearga.
Pun si o poza cu aceasta cartela poate ma ajuta cineva.
poza cartela "antica"
Sunt aproape sigur ca nu mai exista de mult firma care sa imi copieze asa o cartela...si de asta intreb poate se pricepe cineva sa ma ajute.
M-ar ajuta si o chema a cartelei, ma pricep sa fac un montaj pe o placuta de test daca este nevoie.
Multumesc!

#122
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
schema integrat pe care se bazeaza cartela

Cineva care stie mai multa electronica decat mine ma poate ajuta cu niste indicii despre care ar fi principiul de functionare pentru o cartela care functioneaza folosind integratul din link?
Am observat ca unele din intrarile paralele sunt in gol, deci asa cred ca au fost programate cartelele.
Ca si principiu de functionare eu cred ca atunci cand se face contact electric la interfon circuitul cartelei este alimentat si in functie de cum sunt gaurite intrarile paralele, shift registerul va avea pe iesirile Q6 Q7 Q8 o anumita combinatie binara, care ajunge la interfon si daca este recunoascuta atunci se deschide.
Ma poate ajuta cineva cu o schema echivalenta care sa ma ajute sa-mi fac o copie?
Eventual as putea face si o poza la rezolutie foarte buna a cablajului.

#123
californiadreamin

californiadreamin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 04.11.2008
Salut,
Am achizitionat de curand un apartament si as dori sa schimb interfonul (mai precis aparatul din interior deoarece este f vechi si arata jalnic). Modelul este Electra. Problema este ca a fost instalat acum multi ani si nu exista o firma platita sa asigure service-ul (asta din bunavointa locatarilor care nu doresc sa plateasca pentru asa ceva). Intrebarea mea este unde gasesc un asemenea aparat sau o firma care sa il schimbe fara sa afecteze restul circuitului din bloc? Va multumesc.

#124
californiadreamin

californiadreamin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 04.11.2008
Acesta este aparatul din interior. Apartamentul este in Bucuresti.

Attached Files



#125
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 californiadreamin, on 28th June 2010, 21:16, said:

Salut,
Am achizitionat de curand un apartament si as dori sa schimb interfonul (mai precis aparatul din interior deoarece este f vechi si arata jalnic). Modelul este Electra. Problema este ca a fost instalat acum multi ani si nu exista o firma platita sa asigure service-ul (asta din bunavointa locatarilor care nu doresc sa plateasca pentru asa ceva). Intrebarea mea este unde gasesc un asemenea aparat sau o firma care sa il schimbe fara sa afecteze restul circuitului din bloc? Va multumesc.

Eu am fost intr-o situatie asemanatoare acum ceva timp. Am gasit firma ce montase intreg sistemul dar nu au vrut sa vina sa-mi monteze un singur aparat, nu am reusit nici macar sa-l cumpar de la ei desi eram dispus sa-l montez singur. Pana la urma am schimbat interfonul pe toata scara si asa am rezolvat problema.
Vezi ca pe site-ul electra.ro gasesti toate firmele care asigura distributie-service in Bucuresti.

#126
nailuy

nailuy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.03.2006

 nailuy, on 11th November 2009, 00:11, said:

a si ca am studiat schemele de la electra, dioseta, si rsl    ei la electra la cititorul optic sau proxi daca dai un pumn in mijloc usor si nu ai iala electra se deschide garantat daca ai iala electra cineva tre sa traga de usa simultan iar daca e centrala fara lista de apeluri(display) undeva sub difuzor zona tastelor sau jos depindede model este un releu care la soc mecanic isi schimba pozitia so aveti aces.... nu va recomand la cel cu display sau lista cu cnume ca e posibil sa se sparga ecranul

la rsl este o combinatie de taste sucesive si este cod aleatoriu dat din fabrica sa zic asa

la dioseta is 2 coduri depinde de model 1 acces scara si un altul seteaza coduri interne si alte setari

la electra cele cu lista de locatari va lingeti pe buze mai nou au un cod service gen telefonele codate si nustiu exact nu am verificat dar un preten mi-a zis ca poti sa in setezi cand sa se strice sincer sa vina firma sa isi ia bani pt reparatii si nu te lasa mesterii sa afli codul deci atentie la electra ca au si alte dedesubturi ff nasoale sincer


daca nu credeti uite va ajut gratuit la codurile de cartele optice
adik imi zicerti codul vechi de cartele optice de la interfoanele intercom comunicare intre apartamente  respectiv IPPE si va zic codul corespunzator pt cititoarele optice electra...

astfel un cititor optic ELECTRA de ori ce tip nou sau vechi va functiona cu 2 coduri diferite de la 2 firme diferite, codul de bare vil voi genera eu pt amandoua...
voi imi veti confirma (daca vreti), daca functioneaza , nu glumesc... caci la ora actuala numa electra mai comercializeaza cartele optice nu se stie pt cat timp...
si daca cineva vrea cartele optice pt interfonul vechi si de e alta marca fara sa desfaceti cutia cu cititorul optic numa codul de bare e la fel dar codificarea cifrelor e diferita in functie de firma...
punetima la incercare cei care nu credeti, experimentati voi, gratuit...

atentie cartele le optice sunt putin mai groase cu 2 mm decat cele de la aalte firme daca stiti sa le subtiati putin pe margine, caci acolo e problema va merge 100%

Edited by nailuy, 07 July 2010 - 10:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate