Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Interfon bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#127
CV-03-BTF

CV-03-BTF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.08.2007
Ma poate ajuta cineva cu schema de la o sursa electra..?? Indiferent de model )  Mai precis ma intereseaza  partea electronica care incarca bateria
atasez foto.
multumesc anticipat.

Attached Files



#128
giurgescu

giurgescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.09.2007

 bbogdanmircea, on 5th May 2010, 09:00, said:

Salutare.
Tocmai ce m-am mutat si eu intr-un bloc care are interfon de ala antic, cu 2 contacte unde trebuie sa lipesti cartela ca sa deschida, iar cartela este super mare si e din 1999, pun si o poza aici, aveti idee daca se paote citi cun un osciloscop ce face cartela sau care este principiul de functionare?
Mie mi-a spus un coleg electronist ca e simplu circuitul si s-ar putea face astfel incat sa mearga.
Pun si o poza cu aceasta cartela poate ma ajuta cineva.
poza cartela "antica"
Sunt aproape sigur ca nu mai exista de mult firma care sa imi copieze asa o cartela...si de asta intreb poate se pricepe cineva sa ma ajute.
M-ar ajuta si o chema a cartelei, ma pricep sa fac un montaj pe o placuta de test daca este nevoie.
Multumesc!

Nu stiu daca ai rezolvat problema, acelasi model de cartela il am si eu la intrare in bloc, si functioneaza de foarte multi ani. S-a stricat yala, am inlocuit-o cu una noua, dar in rest  merge ok. Probleme au aparut cind nu am gasit cine sa faca asemenea cartele, sa le inlocuim pe cele pierdute.
Solutia a fost ca s-a pus in paralel un senzor de cartela de proximitate, doar apropii cartela si usa se deschide, si in plus merge si cartela veche, cea care trebuie sa o aplici pe 2 contacte.
Sugestia mea este sa o aplicati si voi, o sa vorbesc cu administratorul sa aflu de unde s-a cumparat senzorul, iar cartelele de proximitate, gen breloc, sint in jur de 6 lei bucata.

Edited by giurgescu, 28 December 2010 - 21:16.


#129
hipath78

hipath78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.10.2006

 giurgescu, on 28th December 2010, 21:15, said:

Nu stiu daca ai rezolvat problema, acelasi model de cartela il am si eu la intrare in bloc, si functioneaza de foarte multi ani. S-a stricat yala, am inlocuit-o cu una noua, dar in rest  merge ok. Probleme au aparut cind nu am gasit cine sa faca asemenea cartele, sa le inlocuim pe cele pierdute.
Solutia a fost ca s-a pus in paralel un senzor de cartela de proximitate, doar apropii cartela si usa se deschide, si in plus merge si cartela veche, cea care trebuie sa o aplici pe 2 contacte.
Sugestia mea este sa o aplicati si voi, o sa vorbesc cu administratorul sa aflu de unde s-a cumparat senzorul, iar cartelele de proximitate, gen breloc, sint in jur de 6 lei bucata.
Daca veti nevoie de cititoare de proximitate va pot ajuta eu........

#130
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
daca ai un tag de proximitate nou cum il activezi?

Edited by calinjack, 30 December 2010 - 15:38.


#131
hipath78

hipath78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.10.2006

 calinjack, on 30th December 2010, 15:37, said:

daca ai un tag de proximitate nou cum il activezi?

Daca ai un tag nou si vrei sa-l inrolezi in sistem treuie sa vb cu cei care pastoresc in terfonul sau daca este unul inscriptibil se poate scrie(clona) cu o seria deja inrolata in sistem

#132
nicuaga

nicuaga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.09.2010
Poti detalia problema clonatului?
Stii cumva de ce un post interior tip T 8018 se aude incet in casca? Ai cumva un manual de utilizator pentru el?
Multumesc anticipat.

#133
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007

 giurgescu, on 28th December 2010, 21:15, said:

Nu stiu daca ai rezolvat problema, acelasi model de cartela il am si eu la intrare in bloc, si functioneaza de foarte multi ani. S-a stricat yala, am inlocuit-o cu una noua, dar in rest  merge ok. Probleme au aparut cind nu am gasit cine sa faca asemenea cartele, sa le inlocuim pe cele pierdute.
Solutia a fost ca s-a pus in paralel un senzor de cartela de proximitate, doar apropii cartela si usa se deschide, si in plus merge si cartela veche, cea care trebuie sa o aplici pe 2 contacte.
Sugestia mea este sa o aplicati si voi, o sa vorbesc cu administratorul sa aflu de unde s-a cumparat senzorul, iar cartelele de proximitate, gen breloc, sint in jur de 6 lei bucata.

Nu am rezolvat.
Azi m-am hotarat si am desfacut cartela si am identificat-o cu multimetrul.
Circuitul e bazat pe un bistabil 4021 cu 8 stari, din ce imi dau seama eu codul este facut prin intrarile care sunt taiate sau nu traseele.
Cand fac contact banuiesc ca interfonul trimite clock pe un pin si citeste iesirea pe celalalt iar daca e corect codul citit atunci se deschide.
PCB-ul pot sa-l fac dar nu stiu da am identificat corect partea de electronica.
Daca pun o schema ma puteti ajuta ???

#134
21kty

21kty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.04.2011
Ma poate ajuta cineva cu o schema a interfonului de la BETAMEX

Problemele sunt urmatoarele: scara de bloc are 24 de apartamente, la primele 9 apartamente se poate apela de la interfon ( de la usa scarii) si functioneaza ok la restul nu mai merge si apare "er" pe ecran... care poate sa fie problema??? :cursing:   pe langa asta, butonul de la iala usi care deschide iala nu functioneaza trebuie actionata manual iala si incomodeaza ca trebuie sa folosesti ambele maini... butonul este bun si are continuitate pana in sursa "SAAC-05" (unde sunt legaturile, releele, etc...interfonului) dar unul dintrefire nu este legat...si nu stiu inde trebuie legat :confuzzled:  


AM ATASAT SI POZE PENTRU A IDENTIFICA MAI USOR LA CE MODEL DE INTERFON MA REFER.

Attached Files



#135
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
de ce n-ati pus si voi electra?

#136
miramax_

miramax_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.11.2006
salut

salut

nu stiu daca mai esti pe forumul asta, insa am nevoie de putin ajutor, 10 minute daca aveti timp, la un interfon ICPE iasi (desfiintat), brusc nu mai merge intercomunicatie si nici cand suni la cineva nu mai suna, si nici nu mai au ton posturile interioare, ???

Am verificat in meniu, ca am codul de setari, si la AP este activat adica e fara punct.  care o fi problema?

si inca o treaba, interfonul are atasat un cititor rfid marca betamex (desfiintat si asta)  ptr taguri de proximitate, vreau sa adaug niste taguri in plus, ai idee care e codul de invatare, sau cum se face...

asta e tot.

http://forum.softped...t...t&p=9816905

#137
garleanu

garleanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.04.2005
Salutari!

Daca am in casa post de tip receptor de telefon, si in casa imi intra 2 fire (unul albastru si unul alb. Mai e un fir transparent, dar la postu-ul vechi, se foloseau doar cele doua),
pot sa pun post electra IA01 sau 02?

Cum trebuie legate firele?

Am gasit o poza pe net de la cineva, dar respectivul are 4 fire: http://micro-flight....on-electra.html


Am incercat, ca in poza, cu alb la MP si albastru la COMP, dar nu merge.

Nu stiu ce fel de centrala este la intrare. Voi pune o poza si o voi posta aici.

Multumesc.

#138
Ezo

Ezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.08.2011
Salut,

Cine s-a mai confruntat cu problema asta sau are idee cum se rezolvă?

E vorba despre un interfon de exterior cu butoane și display, care brusc s-a supărat și nu mai afișează nimic pe display, iar difuzorul țiuie în continuu din cauza microfoniei. Întîmplător s-a defectat tocmai la mine cînd am atins prima tastă (metalică) să fac codul de intrare în scară.

Nu rețin ce model e (Electra nu-i), dar merge cu cartele ICPE. Trebuie să mă uit diseară dacă scrie pe el ICPE sau ceva de genul.

Mulțam.

#139
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011
Nu mai deschid un alt topic, pentru ca intrebarea mea are legatura tot cu interfoanele. De cateva zile nu mai merge. Am luat capacul si am observat ca firele portocalii erau desprinse. Cand suna cineva de jos, ii apare "post inexistent sau neprogramat". Am pus firele la loc, butoanele de pe care raspunzi au ramas aprinse fara sa se stinga, dar cand suni de jos apare aceeasi eroare. Este un interfon Electra. Ce sa ii mai fac? Aveti vreo idee?

Atasez doua poze cu interiorul interfonului.

Attached Files

  • Attached File  c.JPG   762.83K   82 downloads
  • Attached File  d.JPG   798.03K   76 downloads


#140
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011
Azi-noapte era tarziu si am uitat sa precizez un lucru extrem de important: atunci cand un om suna la oricare apartament din bloc, suna si la mine (putin mai incet decat normal). Si in plus de asta, mai aud si ce se vorbeste fara sa raspund.

Edited by SilDia, 03 April 2012 - 11:47.


#141
IILucian

IILucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.09.2012
Buna ziua,

Am si eu o mare problema. La noi la bloc este montat un interfon Electra cu afisaj electronic cu panouri si la usa din fata si la usa din spate. Problema este ca in momentul in care suni de la panoul de la usa din fata nu se face apel in apartament, dar se aprind beculetele de la post si se poate face comunicarea si deschiderea usii. De la panoul de la intrarea din spate functioneaza perfect. Cei care l-au montat nu mai exista si cei care au venit sa il repare nu se descurca. Care ar putea fi problema?
Va multumesc!

#142
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011

 IILucian, on 02 septembrie 2012 - 12:09, said:

Buna ziua,

Am si eu o mare problema. La noi la bloc este montat un interfon Electra cu afisaj electronic cu panouri si la usa din fata si la usa din spate. Problema este ca in momentul in care suni de la panoul de la usa din fata nu se face apel in apartament, dar se aprind beculetele de la post si se poate face comunicarea si deschiderea usii. De la panoul de la intrarea din spate functioneaza perfect. Cei care l-au montat nu mai exista si cei care au venit sa il repare nu se descurca. Care ar putea fi problema?
Va multumesc!


Problema e valabila doar in cazul apartamentului dumneavoastra, sau nu se face conexiunea la nimeni din bloc?

#143
IILucian

IILucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.09.2012
La nimeni din bloc nu se poate face apel. Conexiunea se face. Se poate vorbi si deschide usa din fiecare apartament. Atata doar ca nu suna in postul din apartament. In panoul de afara se aude ca suna.

#144
EMILIAPAVELESCU

EMILIAPAVELESCU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.10.2013
buna ziua ,pot folosi un alt aparat de interior pentru interfonul de la bloc .E pur si simplu o probleme de estetica si functionalitate ,am acum unul care arata exact ca un telefon chinezesc .As vrea unul simpul eventual fara receptor(care cade mereu ) doar cu niste butoane de la care sa deschid. Am atasat poze cu modelul interfonului multumesc

Edited by EMILIAPAVELESCU, 17 January 2014 - 15:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate