Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Achizitie sistem

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
misterr

misterr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.06.2006
Salut all!

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi privind achizitia unui sistem (doar unitatea + un dvd-rw) intr-un buget de 1000 RON. Ma intereseaza un "best buy" in banii astia.  Daca exista variante care depasesc cat de cat bugetul dar aduc performante importante va rog sa-mi spuneti de ele...
   Nu va fi folosit pentru nimic care sa sa-l solicite prea mult, doar internet, filme si ceva jocuri, evident nu ultimul racnet (cs,wow,nfs...usual stuff).


Intrebari:
1.  celeron 352 3,2 ghz bus 533, 512 cache + gigabyte 945-p, fsb 800 sata2, dual ddr2/  cum vi se pare ?

Celeron pt ca are frecventa mare, cache 512. Primul amd cu 512 cache este athlon 64 cu socket 939, dar am observat ca mb cu socket 939 nu au suport ddr2.

2. Memorii kingstone sau kingmax ? daca am dual pe mb ce iau 2x256  pc 4300 sau un 512 pc 5300 (au cam acelasi pret)
3. dvd rw ? habar n-am....am auzit ba asus, ba lg...Pareri ?
4. hd cam de 80 -120 gb. Am inteles ca seagate ar fi cea ai buna varianta..
5. video ? sursa ? Deja la video si sursa nu prea pot sa mai am pretentii.. :D

Orice opinie este binevenita!

Tks!

#2
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
bugetul e cam mic dar se poate
mergi musai pe AM2, sunt unele semproane(ca cel pus de mine) care sunt pe AM2.

da, stiu, sursa+carcasa no-name, dar merge un timp in banii astia!
placa video are frecvente bune si poti juca cu ea jocuri nu foarte pretentioase!
PS: cu cea mai mica ocazie mai i-ati 512 ram!

Attached Files



#3
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 misterr, on Mar 23 2007, 02:45, said:

Salut all!

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi privind achizitia unui sistem (doar unitatea + un dvd-rw) intr-un buget de 1000 RON. Ma intereseaza un "best buy" in banii astia.  Daca exista variante care depasesc cat de cat bugetul dar aduc performante importante va rog sa-mi spuneti de ele...
   Nu va fi folosit pentru nimic care sa sa-l solicite prea mult, doar internet, filme si ceva jocuri, evident nu ultimul racnet (cs,wow,nfs...usual stuff).
Intrebari:
1.  celeron 352 3,2 ghz bus 533, 512 cache + gigabyte 945-p, fsb 800 sata2, dual ddr2/  cum vi se pare ?

Celeron pt ca are frecventa mare, cache 512. Primul amd cu 512 cache este athlon 64 cu socket 939, dar am observat ca mb cu socket 939 nu au suport ddr2.

2. Memorii kingstone sau kingmax ? daca am dual pe mb ce iau 2x256  pc 4300 sau un 512 pc 5300 (au cam acelasi pret)
3. dvd rw ? habar n-am....am auzit ba asus, ba lg...Pareri ?
4. hd cam de 80 -120 gb. Am inteles ca seagate ar fi cea ai buna varianta..
5. video ? sursa ? Deja la video si sursa nu prea pot sa mai am pretentii.. :D

Orice opinie este binevenita!

Tks!

pfiuu.... uite un sistem aici in 1400RON destul de bun la banii astia, eu zic ca merita sa faci un mic sacrificiu ptr inca 4 milioane:  http://www.pcgarage....-wishlist/8814/

ai asa: proc dual core
           mobo bun
          placa video acceptabila
          ram 1 giga 667
          hdd sata2 80
         sursa in banii astia cred ca e ok, carcasa nu conteaza
         si un dvd writer :P

in 10 milioane nush, zi daca e prea mult si o sa incerc altceva eventual, dar raman la ideea ca merita acei bani in plus... :P

LE : ia vezi asta merge? da mai umbli si tu putin la RAM :P
       http://www.pcgarage....-wishlist/8458/

Edited by kappa_man84, 23 March 2007 - 07:34.


#4
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

 kappa_man84, on Mar 23 2007, 07:30, said:

pfiuu.... uite un sistem aici in 1400RON destul de bun la banii astia, eu zic ca merita sa faci un mic sacrificiu ptr inca 4 milioane:  http://www.pcgarage....-wishlist/8814/

ai asa: proc dual core
           mobo bun
          placa video acceptabila
          ram 1 giga 667
          hdd sata2 80
         sursa in banii astia cred ca e ok, carcasa nu conteaza
         si un dvd writer :P

in 10 milioane nush, zi daca e prea mult si o sa incerc altceva eventual, dar raman la ideea ca merita acei bani in plus... :P
omu` a zis 1000ron... am postat eu una mai sus, arunca o privire ;)

#5
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 RaduG, on Mar 23 2007, 07:32, said:

omu` a zis 1000ron... am postat eu una mai sus, arunca o privire ;)


"Daca exista variante care depasesc cat de cat bugetul dar aduc performante importante va rog sa-mi spuneti de ele..." <_<

#6
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Totusi, oricare ar fi bugetul, n-are rost sa se ingroape in celeron. Ori sempron la sistemul de 1000 RON ori X2 la cel de 1400 RON (iar se compara pe aici procesoare pe arhitecturi diferite in frecvente si cache <_<).


Si ca imbunatatire semnificativa de performanta, 1Gb RAM ar fi primul lucru care ar aduce lucrul acesta.

Edited by cods, 23 March 2007 - 10:40.


#7
misterr

misterr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.06.2006
M-am hotarat la ceva de genul asta: http://www.pcgarage....-wishlist/8872/

Haideti totusi sa mai lucram un pic la placa de baza si la carcasa&sursa... Sfaturi PLS !

Nu-mi trebuie procesor mai puternic (deocamdata), mi se pare un raport bun calitate/pret; in schimb as vrea un MB pe care sa ma pot baza, fiabil si eventual sa suporte un upgrade de procesor cand ma voi hotari sa fac asta...


Pareri vizavi de alegerea mea ? Nu ma supar daca nu va place  :P

#8
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

 misterr, on Mar 23 2007, 16:16, said:

M-am hotarat la ceva de genul asta: http://www.pcgarage....-wishlist/8872/

Haideti totusi sa mai lucram un pic la placa de baza si la carcasa&sursa... Sfaturi PLS !

Nu-mi trebuie procesor mai puternic (deocamdata), mi se pare un raport bun calitate/pret; in schimb as vrea un MB pe care sa ma pot baza, fiabil si eventual sa suporte un upgrade de procesor cand ma voi hotari sa fac asta...
Pareri vizavi de alegerea mea ? Nu ma supar daca nu va place  :P
1. memorie mai scumpa dar deloc mai buna
2. placa video mult sub ce am scris mai sus
3. carcasa/sursa mai bune NU AI CUM sa pui....
4. ceva mai bun decat sistemul de mai sus nu poti sa iei in 1000ron(+72 ron  <_< )
5. acum faci ce vrei, dar nu inteleg ceva: tu la inceput vrei o configuratie iar dupa cateva postari iti faci singur una!
6. nu te baga pe celeron!
EDIT: 7. pt 40 ron iti iei hdd la 160!

:closedeyes:

Edited by RaduG, 23 March 2007 - 17:27.


#9
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 16.03.2006
Man in 1000 ron configuratia facuta de RaduG e perecta.

#10
misterr

misterr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.06.2006
Am vazut deja ca am facut o greseala in alegerea placii de baza(are deja video onboard si ii mai pun si eu placa...:D). Cred ca o sa mai caut prin buzunare pentru un Abit KN9.
Sunteti cu totii de acord ca umax e mai bun decat kingmax ??

Ma indrept vertiginos spre sistemul de 1400 RON prezentat mai sus :D

#11
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
te indrepti spre 1500 :D
uite ce iese pt 100ron in plus

Attached Files

  • Attached File  sa.JPG   51.32K   63 downloads


#12
misterr

misterr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.06.2006
Pana la urma m-am hotarat sa mai scot cativa banuti si am ajuns la urmat configuratie: http://www.pcgarage....-wishlist/8916/

Multumesc pt sfaturi, chiar mi-au fost de mare ajutor si dupa cum se vede in mare am ales cam ce mi-ati recomandat :)

Inca nu stiu dc memoriile sunt ok sau ar trebui inlocuite cu Kingmax/Corsair pt ca nu e diferenta mare. Ce ziceti ?

#13
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 misterr, on Mar 24 2007, 01:19, said:

Pana la urma m-am hotarat sa mai scot cativa banuti si am ajuns la urmat configuratie: http://www.pcgarage....-wishlist/8916/

Multumesc pt sfaturi, chiar mi-au fost de mare ajutor si dupa cum se vede in mare am ales cam ce mi-ati recomandat :)

Inca nu stiu dc memoriile sunt ok sau ar trebui inlocuite cu Kingmax/Corsair pt ca nu e diferenta mare. Ce ziceti ?

man,daca tot dai 1400 ron pe sistem macar ia si tu un x2 si 1 gb RAM....

LE : mi se pare o chestie absurda sa vii sa ceri  ajutor referitor la o configuratie, sa ti se faca anumite configuratii destul de bune la banii pe care ii ai, si in ultimul post sa vii cu o configuratie diferita total fata de ce ti s-a oferit in acei bani( singura chestie mai buna la configuratia ta e hdd de 160GB in rest fata de ce a facut radu mai sus e mai slab ce ai facut tu).
sugestie valabila pentru toti care tipa "HEEELP....faceti configuratie ca nu stiu PLZZZ" : daca tot nu folositi ceea ce vi se da aici de oameni care de ani de zile fac configuratii si stiu foarte bine ce fac ( ma exclud eu :P ) , la ce ii mai puneti "la munca"?
parerea mea...proprie si personala vorba aia :D
Have a wonderfull and rainy weekend!

Edited by kappa_man84, 24 March 2007 - 07:21.


#14
misterr

misterr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.06.2006

 kappa_man84, on Mar 24 2007, 08:15, said:

man,daca tot dai 1400 ron pe sistem macar ia si tu un x2 si 1 gb RAM....

LE : mi se pare o chestie absurda sa vii sa ceri  ajutor referitor la o configuratie, sa ti se faca anumite configuratii destul de bune la banii pe care ii ai, si in ultimul post sa vii cu o configuratie diferita total fata de ce ti s-a oferit in acei bani( singura chestie mai buna la configuratia ta e hdd de 160GB in rest fata de ce a facut radu mai sus e mai slab ce ai facut tu).
sugestie valabila pentru toti care tipa "HEEELP....faceti configuratie ca nu stiu PLZZZ" : daca tot nu folositi ceea ce vi se da aici de oameni care de ani de zile fac configuratii si stiu foarte bine ce fac ( ma exclud eu :P ) , la ce ii mai puneti "la munca"?
parerea mea...proprie si personala vorba aia :D
Have a wonderfull and rainy weekend!

Sa-ti spun de ce am ales asa...Placa video e mult peste ce imi trebuie mie, si cum nu sunt decat un "gamer de ocazie" am ales o placa pe care tot RaduG mi-a recomandat-o ceva mai devreme 7300 GT. Acelasi lucru e valabil si pentru procesor..
Diferenta de bani am pus-o la acel Seagate Barracuda de 160 GB (altceva in afara de seagate nu as alege) si la o sursa care sa-mi ofere mai multa siguranta. Motivul este ca simplu: vreau un calc de anduranta si nu de performanta. (pt asta componentele smechere ar trb sa fie mb, memorii, sursa si hdd...)

In ceea ce priveste Ram-ul , daca te mai uiti odata pe config sunt 2x512, probabil pretul memoriilor te-a indus in eroare ca nu a fost modificat, dar pretul final e cel bun  ;)

#15
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

 misterr, on Mar 24 2007, 11:11, said:

Sa-ti spun de ce am ales asa...Placa video e mult peste ce imi trebuie mie, si cum nu sunt decat un "gamer de ocazie" am ales o placa pe care tot RaduG mi-a recomandat-o ceva mai devreme 7300 GT. Acelasi lucru e valabil si pentru procesor..
Diferenta de bani am pus-o la acel Seagate Barracuda de 160 GB (altceva in afara de seagate nu as alege) si la o sursa care sa-mi ofere mai multa siguranta. Motivul este ca simplu: vreau un calc de anduranta si nu de performanta. (pt asta componentele smechere ar trb sa fie mb, memorii, sursa si hdd...)

In ceea ce priveste Ram-ul , daca te mai uiti odata pe config sunt 2x512, probabil pretul memoriilor te-a indus in eroare ca nu a fost modificat, dar pretul final e cel bun  ;)
omule eu ti-am dat 7300gt cu ddr3 tu ai una cu ddr
diferenta de performanta e mare
frecventele sunt aproape duble
uite-te mai atent

PS: ti-am pus un sistem de 1500 ron MUUUULT peste ce ai pus tu acolo... adica aici http://forum.softped...a...t&id=218192
PS2: la sistemul de 1500ron propus de mine ai 7600GT OC!!!!

Edited by RaduG, 24 March 2007 - 11:40.


#16
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
no more edit....
sa comparam piesele, poate iti dai seama mai bine ca faci o greseala cumparand acel sistem:
1. procesor
amd athlon 64 3200+ vs amd athlon 64 x2 3600+
a) x2 = dual core = doua procesoare intr-unul singur => performanta mai mare
B) 3200+ < 3600+ cu 400mhz => performanta mai mare
c) cache => mai mare la x2 3600+

=> performanta mai mare la procesor

2. mobo
abit kn9 este o mobo f buna cu un potential mare de OC. la 3200+ poti face oc, dar nu ca la x2 3600+

3. ram
tu ai pus un kit dual channel de 1gb la 800mhz. de ce? nu merita diferenta de pret de la 667 deci mergi pe 667!

4.video
Gainward BLISS 7300GT vs. BFG 7600GT OC

frecvente
7300gt-ul = 500/1200
7600gt-ul = 580/1450

ca sa nu mai vorbim de arhitecura/GPU. 7300gt <<<<<<<<< 7600gt

5. HDD

de ce numai Seagate? maxtor are ceva? ma rog aceleasi specificatii tehnice, ramane la latitudinea ta

6. carcasa + sursa

decat sa bagi banii intr-un 3200+ si un forton, mai bine bagi banii intr-un x2 3600+ si o sursa de 500w no -name... tine oricum!

per total, alegerea facuta de tine este total gresita, in 1500ron tu poti lua ceva mult mai performant!

Si pe deasupra, eu ti-am recomandat 7300gt cu DDR3 in 1000RON! in 1500 nu merita

Edited by RaduG, 24 March 2007 - 11:54.


#17
misterr

misterr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.06.2006

 RaduG, on Mar 24 2007, 12:53, said:

no more edit....
sa comparam piesele, poate iti dai seama mai bine ca faci o greseala cumparand acel sistem:
1. procesor
amd athlon 64 3200+ vs amd athlon 64 x2 3600+
a) x2 = dual core = doua procesoare intr-unul singur => performanta mai mare
B) 3200+ < 3600+ cu 400mhz => performanta mai mare
c) cache => mai mare la x2 3600+

=> performanta mai mare la procesor

2. mobo
abit kn9 este o mobo f buna cu un potential mare de OC. la 3200+ poti face oc, dar nu ca la x2 3600+

3. ram
tu ai pus un kit dual channel de 1gb la 800mhz. de ce? nu merita diferenta de pret de la 667 deci mergi pe 667!

B4.video
Gainward BLISS 7300GT vs. BFG 7600GT OC

frecvente
7300gt-ul = 500/1200
7600gt-ul = 580/1450

ca sa nu mai vorbim de arhitecura/GPU. 7300gt <<<<<<<<< 7600gt

5. HDD

de ce numai Seagate? maxtor are ceva? ma rog aceleasi specificatii tehnice, ramane la latitudinea ta

6. carcasa + sursa

decat sa bagi banii intr-un 3200+ si un forton, mai bine bagi banii intr-un x2 3600+ si o sursa de 500w no -name... tine oricum!

per total, alegerea facuta de tine este total gresita, in 1500ron tu poti lua ceva mult mai performant!

Si pe deasupra, eu ti-am recomandat 7300gt cu DDR3 in 1000RON! in 1500 nu merita


Ok man! M-ai convins....Avand in vedere ca probabil nu o sa fac overclocking, deci sursa nu ar trebui sa fie asa importanta, o sa merg pe recomandarile tale, mai putin hdd...la asta chiar ca nu ma razgadesc :P

TKS !

#18
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
inca ceva:
eu nu te oblig sa iei, eu doar ti-am spus ca pierzi bani, atata tot!
daca tu iti mentii parerea, nu e problema!
ai postat aici pentru a fi sfatuit!
:D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate