Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 

Ikea s-a deschis

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#73
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Sa stiti ca din pliant scrie ca se plateste 10 % din valoarea mobilei daca vreti sa fie asamblata de ei si nu mai putin de 35 ron .Transportul a 5 pachete/ o canapea  este 50 ron .Totusi exista in fiecare pachet o schita detaliata asa ca macar puteti incerca .Noi am luat un sifonier alb si o masuta .Atentie la gropile de pe Iancu Nicolae .

#74
ciprian_andrei

ciprian_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.11.2006
Am fost si eu la Ikea si dezamagire totala!
De ce? pai in comparatie cu alte tari, unde produsele sunt in permanenta pe stoc, la noi in Ro, pentru ca numai la noi se putea intampla, multe produse nu sunt pe stoc si mai ales nu se stie cand le vor avea in stoc.
Unde mai pui ca multe produse sunt expuse sub formula " disponibil in curand " , iar "curand" asta , din nou, intreband angajatii, nu se stie cand se petrece cu exactitate. :cursing:  Sunt cam varza, parerea mea, adica nu se ridica la standardul din afara, dar ce sa mai vorbim, la noi in Ro, merge si asa, nu?  :naughty:
Spre exemplu am vrut sa cumpar o canapea : " nu mai este pe stoc dar nici nu stim daca o vom mai aduce vreodata in Ro", adica cum? e prezentata in catalog, dar, daca vrei s-o cumperi , cucu , nu o au acum si niciodata, amin. Imi fac si eu catalog cu super produse, atrag lumea da cand e vorba sa onorez comenzile, o dau la intors. Tipic romaneste. P-afara vopsit gardul si inauntru..... :coolspeak:
In rest ce sa zic, parerea mea personala este ca in comparatie cu Mobexpert (marfa e calitatea C, scumpa, plus ca se face numai pe comanda, adica astepti 3-4 saptamani sa vina , atentie, preturile expuse pe site sau catalog sunt fara TVA)  :naughty: , sau Elvila ( marfa calitatea D, zici ca-i de pe timpul lui nea Nicu , preturi ok, spre mari ) ori Neoset ( preturi enorme, produse calitatea C ) , Ikea sta mai bine, adica undeva la B.
Mai ales pentru faptul ca la ei te duci si gasesti mobila pentru toata casa ( afara de electronice si electrocasnice)  absolut.

Preturile Ikea mi se par pentru toate buzunarele, direct proportionale pe calitatea produselor.

Numai bine.

#75
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Ikea arata doar calea

o fi ikea asta un fel de cristos al mobilei. nu stiu altii, dar eu daca cumpar un produs dintr-un catalog, apoi vreau produsul din catalog, nu o cale mistica spre obtinerea produsului

Quote

Preturile sunt ceva mai mari ca in America, intr-adevar, dar totusi mi se par destul de ieftine

preturile sint mai mari decit in america, dar tie ti se par ieftine?!? are you a fucking billionaire?

#76
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006

View PostMosotti, on May 23 2007, 16:31, said:

preturile sint mai mari decit in america, dar tie ti se par ieftine?!? are you a fucking billionaire?

Da, mi se par ieftine, fata de alte preturi din Romania, la mobile mai prost facute.
Si in plus, 1) in America sunt printre cei mai ieftini, comparabili cu preturile la mobila din supermarket (gen Cora) si 2) I've got news for you, aproape TOTUL in America (ma refer la bunuri de consum: electronice, haine, pantofi, mobila nepretentioasa, cosmetice, chiar si benzina) este mai ieftin ca in Europa in general, si aici, in Romania in particular - ca preturile de aici le stiu.

#77
Fahren

Fahren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.03.2005
Am cumparat un scaun de birou.
Inca din start avea un joc la spatar.
La 2 luni a inceput sa scartie.
Nu mai putea lumea sa doarma de el. Fara exagerare.

Am facut plangere si mi-au dat banii inapoi, dar m-am dus la mobexpert si mi-am luat de acolo.
Am 2 luni cu asta nou si-mi place.Sper sa ma tina.

Cred ca acest ikea este de fapt un mare bluf.
Am un feeling ca toate astea din magazinul romanesc sunt ca pe vremea lu ceasca, quality numero 2, alea bune nefiind importate la noi.

Sper sa nu aveti prea multi probleme.
Oricum sunati sau dati mail, explicati situatia si daca sunteti in termenul de 3 luni vi se dau banii inapoi.

#78
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Fahren ,ikea s-a deschis din 21 martie ,adica nu sunt nici 3 luni ca suntem in 16 iunie ,cum naibii ai luat scaunul acum 4 luni ? scrie intr-adevar ca poti renunta la obiectul cumparat in termen de 3 luni ,asta am citit in catalog .

#79
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,685
  • Înscris: 26.11.2001
Am fost in ultima saptamana de 2 ori la Ikea, odata cu mama, apoi + tata !

De fiecare data am iesit infometat si dezamagit.
Cred ca e si o chestie de gust.

Am furat idei si poate o sa cumpar niste accesorii pentru sifonier, in rest marfa de slaba calitate, stoc lipsa, preturi mari pt ce ofera etc.

Canapea iau de la Elvila, iar mobila o fac pe comanda, ca tot din PAL este, dar macar se va potrivi perfect in casa.

#80
ciprian_andrei

ciprian_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.11.2006
Ikea suks. :madanimated:
A luat un corp de mobilier de baie ( gama Vattern ) , o MIZERIE! Palul din care fac meseriasii nostii la atelierul din garaj, e lux pe langa palul asta. Daca te uiti din profil, ai impresia ca este lipit cu o banda adeziva d-aia de izolatie. Nu mai vorbesc ca schita era prost explicata si l-am montat gresit. Ba mai mult decat atat, nu aveai pe unde strange suruburile, o mega tampenie scumpa,  made in Sweden.
O sa-l dau inapoi cred deja in baie mi-am luat unul cu mult mai sanatos ( si deja asamblat ) si mai ieftin, de la un magazin de mobilier de baie.
Parerea mea este ca la noi in Ro, magazinul Ikea este o bataie de joc. Afara gasesti absolut tot ce e in catalog, mereu.

A, mai mult decat atat, am vazut un outdoor, in care se spunea, citez: "la ikea nu trebuie sa astepti sa vina marfa, la noi gasesti mereu produsele pe stoc si pleci imediat cu ele acasa ", sau o vrajeala de genul acesta, similara. :fyou:

Pacat de firma, au avut grija sa-si bata joc de ea romanii, k de obicei.

#81
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postciprian_andrei, on Jun 19 2007, 00:47, said:

Pacat de firma, au avut grija sa-si bata joc de ea romanii, k de obicei.
de fapt e franciza  IKEA.

#82
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Ikea?  trebuiau sa se cheme Stoc Epuizat.

Am vrut sa cumpar un pantofar si o oglinda de la ei... de la deschidere pana acum, tzaspe LUNI, aceeasi eticheta e pe raft "Stoc epuizat -disponibil in curand"

Le iau acum pe comanda, macar stiu ca o sa se potriveasca si e fix cum vreau eu.

#83
ciprian_andrei

ciprian_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.11.2006
Exact, mai grav e cand te uiti in catalog si te duci cu catalogul si spun "a, produsul asta nu se mai fabrica, ne pare rau"

#84
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
eu am cumparat zilele trecute un sifonier din cel mai ieftin si pentru ca mai demult cand am fost nu-l aveau ,am dat intai telefon ,acum cautand numarul sa vi-l scriu ,am dat de anuntul prin care spune cum poti sa duci obiectul inapoi si exact de faptul ca trebuie sa duci si ambalajul ma temeam .sifonierul asta pe care l-am luat ,are un colt de la partea de jos care e dislocat,nu e rupt dar daca ma stradui ... si palul e mai altfel decat ce stim noi . oricum intrebati la informatii nr lor si intrebati cu catalogul in fata exact produsul .as vrea sa va rog ,daca cineva dintre voi a dus ce a cumparat ,cum e cu ambalajul .oricum nu scrie ca se dau banii inapoi ci ca il poti schimba cu unul la fel sau cu alt produs ,ce ziceti ?

#85
chivas314159

chivas314159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 23.09.2006
Ca design, inteleg de ce se sinucid asa de mult suedezii :)

Ca pret - pentru cei ce se plang de preturi mari - mi-a spus o pasarica ca preturile in RO sunt peste media in Europa. Nu stiu daca fac "smantanire" sau "the cost of doing business" e mai mare in RO, dar, in primul caz, daca asteptati preturile vor scadea.

#86
Marcello_design

Marcello_design

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.06.2007
Acum 2 saptamini am fost cu un prieten sa-si cumpere o canapea.
Desi modelul era expus cind am intrebat au zis ca este pe stoc, dar dupa 10 min. nu aveau husa pe stoc si o primeau in 3 saptamini,
dupa inca 10 minute nu aveau nici pernele de la ea pe stoc si o primeau in 2 saptamini.
Deci putem sa cumparam cadrul in ziua respectiva, peste 2 saptamini primeam pernele si peste inca 1 saptamina husa.
Super nu ??!!! - Un fel de achizitie in rate.
In 10 minute plecam de acolo !!

#87
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Am fost si eu la Ikea si pot spune ca am cam pierdut timpul. Bine ca mai erau si magazine serioase in complex. Oricum ca o parere personala daca vreti lucruri de cea mai proasta calitate cumpara de la Ikea, iar daca vrei ceva mai bun cautati in alta parte.

#88
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006
Tin minte ca acum ceva timp radeam de niste amici care isi inchiriau dubite sa isi ia mobila Ikea din Ungaria...dar m-au convins sa imi iau un pat din fier forjat...si o canapea...super investitie...mobila arata impecabil si se tine la fel dupa 2 ani de zile de la achizitie.Husele de canapele atat de contestate sunt practice si se curata usor la masina de spalat...acum ma oftic ca am promis propietarului ca ii las lui mobila in schimbul chiriei pe cateva luni :D

Oricum casa mea o sa o mobilez toata de la Ikea, e pe gustul meu, fresh si tinereasca si ma duce cu totul.. mobila, covoare, aplice, scaune, console, somiere si ce am mai calculat eu.. etc in jur de  4000 euro( sufragerie, bucatarie, dormitor , baie si hol) ..inainte sa vina Ikea in Romania..alternativele de la alte magazine autohtone m-ar fi obligat sa scot din buzunar pe putin 6000 euro.

e chestie de gusturi!

#89
Spacey

Spacey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.12.2007
Ikea este cu 10 clase peste o alta firma care are si preturi mai mari la mobilier si se da si tare rotunda. Nu dau nume, incepe cu mob si se termina cu expert, dar expertul ala din nume este pus pentru prosti. Asta verificata pe cateva livrari la mine si la prieteni.
Am cumparat si de la Ikea si de la ei si nu exista comparatie. Poate piata sa ii treazeasca.

#90
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Eu am stat ceva timp in state si am vizitat magazinul IKEA. Acolo marfa este mult mai variata ca la noi, mai ieftina in comparatie cu noi, insa calitatea serviciilor este net superioara, desi la ei se duc cu predilectie tinerii ,proaspetii rezidenti care nu au bani foarte multi, imigrantii si clasa medie spre saraca a americii.

la noi , la IKEA se duce tot lumea mai nevoiasa, pentru ca cei cu bani, au fitze, nu cumpara de aici nici sa fie lucrul cel mai grozav. problema se pune vis-a vis de mentalitatea lor cu privire la serviciul oferit. la noi nu au stresul dn America, pentru ca la noi, lumea e nemultumita si atat. Fiecare se duce acasa, bombane, injura pe toti incepand cu presedintele tarii si terminand cu mama soacra si .....atat.

In America lumea face plangeri la greu, nu catre firma, ci catre oficiul concurentei si protectia consumatorului, oficii care sunt obligate sa le primeasca, sa le nregistrze, si mai nou ( presati de UE ) sa le mai dea si atentie. daca toti romanii nemultumiti s-ar duce sa faca o plangere impotriva IKEA, ori isi inchid magazinul intr-un an, ori iau masuri interne ( pe care de altfel le stiu, dar le tn la sertar, ca de.... lasa mai ca merge asa... ) pentru cresterea satisfactiei clientului.

Pana atunci, nu aveti decat sa va plangeti in continuare pe la casele dumneavoastra.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate