Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Ikea s-a deschis

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Azi, desi nu aveam in plan sa ma duc, dar tot am trecut prin zona am zis sa vad marea minune.

Era un omor moderat, dar destula lume; toti pipaiau; prea putini cumparau !

Am fost total dezamagit !

Nu mi-a placut nici un model de acolo, iar canapelele pe care le-am vazut nu m-au inspirat, ba dimpotriva !
Raman la Elvila !

In marea majoritate a cazurilor erau acoperite cu bumbac asemanator materialului din blugi !

Bucatariile ff. scumpe si urate, paturile toate au margini de care sa iti invinetesti turloaiele , iar la parter e un fel de Bamboo...
O sa cumpar de la Ika doar o baterie de chiveta bucatarie :)

#2
toxicvibes

toxicvibes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2006
hai mah give it a chance...cel putin din catalog aratau toate f bine. Ramane sa merg si eu in weekend si revin cu pareri.

#3
lara_popescu

lara_popescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.02.2007

View Posttoxicvibes, on Mar 22 2007, 08:41, said:

hai mah give it a chance...cel putin din catalog aratau toate f bine. Ramane sa merg si eu in weekend si revin cu pareri.


Buna ziua.

Am fost si eu aseara, desi mi-a fost destul de frica sa nu ma calce multimea pe cap...nu era nici aglomeratie in halul asta, dar nici nu te puteai uita linistit.
Ce sa zic... Si dragute, si banale, si mai ieftine, si mai scumpe.
Ca mobilier, nu mi-a placut decat bucataria din lemn antichizat, si ici-colo, cate o piesa.
In schimb, este foarte misto tot ce tine de organizare prin bucatarie, dresinguri, etc. Din acelea o sa imi cumpar.
Canapelele nu mi-au placut nici mie. Husele sunt din materiale aiurea de tot.

Cat despre ruman, am vazut...cumpara la greu...linguri, oale, cratiti, farfurii, paharute, veiozute si tot felul de nimicuri...rar am vazut cate un pachet mare care sa-mi inspire o piesa de mobilier

Lara

#4
syhaya

syhaya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2007
mei, am fost si eu azi pe acolo.... ce sa zic, mi-a placut, sincer... sunt functionale si practice..... nu sunt pompoase, gen mobexpert.... unele sunt mai scumpute, da raport calitate/ pret mi se pare oka.... si la cpitoul deocratiuni interioare sunt super oka!

si sa stiti ca eu am vazut si oameni care cumparau in disperare.... peste tot cu faimoasele pachete plate.... unul inaintea mea si-a luat mobila pt o intreaga gradinita!!!!

#5
secret_girl

secret_girl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2007
Hey,

Am fost si eu la Ikea -
Acuma, sincer, ce era ieftin era urat.
Ce era scump era bun. dar era excesiv de scump!!!

Deci ...saltele din alta parte imi iau!

#6
catch

catch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.01.2007
hmz... vad ca parerile sunt mai contra decat ma asteptam!

eu am vazut catalogul si am innebunit... si mama la fel s-a indragostit de ikea! ramane sa mergem in weekend sa vedem intr-adevar cum sta treaba desi la ce am citit... sper sa nu am o dezamagire prea mare

#7
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Am si eu o rugaminte pentru cine are catalogul ,poate sI pe net ,la pag 198 sunt date preturi pentru diferite dimensiuni de dulapuri  .In josul fiecarui tabel scrie  "numai cadrul " .Se poate traduce ce inseamna acest lucru ? Pentru mine ar insemna ,lateralele ,fundul si spatele unui dulap iar ce scrie deasupra acestei rubrici ar insemna usa dulapului .Dar vreau sa stiu daca inteleg bine.Intr-un fel nu-mi vine sa cred ca acest cadru cum il inteleg eu are un pret mic fata de ce-ar insemna usile dulapului .

Edited by HADE 61, 24 March 2007 - 07:42.


#8
anonimusboy

anonimusboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.02.2006
Funny about Ikea.

Am primit catalogul, m-am uitat, mi-a placut ceva si am asteptat sa se deschida....

Binenteles in a 2-a zi nici o sansa sa pleci cu ceva de acolo pt ca stateai mai mult la casa decat la cumparaturi, asa ca am revenit pe 25 martie, fiind duminica si undeva cu o ora inainte de inchirere m-am gandit ca o sa fie mai liber.....m-am inselat rau rau.

Am vazut un pat dragut, practic si ok la pret....mare in catalog si in oferta 199 Ron. Salteaua o aveam, asa ca m-am gandit ca e ok...o investitie buna.

Am ajuns cu mare greutate la standul de paturi, as putea sa ma apuc de schi fara probleme la cat am exersat slalomul...unde era mare pret mare afisat deasupra patului pe care vroiam sa il cumpar (199 RON).
Am vorbit cu un tip de acolo...sa imi dea codul sa ma duc sa il iau de la depozit, mi-a scris el acolo si am plecat, fericit ca nu trecusera decat 30 de minute de cand am intrat in magazin. M-am inarmat cu un caruciuor si dai si cauta patul prin depozit, singur. L-am gasit intr-un final si l-am pus in carucior in ideea de a ma indrepta spre casa.Inainte sa parasesc culoarul un angajat mi-a spus ca daca am luat patul imi mai trebuie si un numar de scanduri pe care se va pune salteaua, impreuna cu niste tije metalice ce vor sustine traversa centrala. Bun, bucuros ca am gasit ajutor si ca mai am vreo 10 minute pana se inchide....m-am pus la coada de 30-40 de persoane si am asteptat sa ajung la casa, lucru care s-a intamplat dupa cca 40 de minute.
    O mica surpriza la casa, patul era intr-adevar 199, dar nu mi-a zis nimeni ca pe acele scanduri voi mai plati inca 90 de ron(45 pentru fiecare parte) si pe tijele metalice inca 50 ron bucata. Dupa ce m-am luptat atat sa plec cu patul de acolo, am facut un compromis si l-am achitat chiar daca suma n-a fost cea stabilita initial.
    Nu am fost deranjat de faptul ca am dat mai mult ci de posibilitatea de a fi pus intr-o situatie penibila daca nu aveam si cei 190 Ron suplimentari fata de cadrul patului.

    Deci patul de 199 de ron --> pret final 390 Ron.

    Concluziile le trageti voi.

#9
anonimusboy

anonimusboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.02.2006

View PostHADE 61, on Mar 24 2007, 08:40, said:

Am si eu o rugaminte pentru cine are catalogul ,poate sI pe net ,la pag 198 sunt date preturi pentru diferite dimensiuni de dulapuri  .In josul fiecarui tabel scrie  "numai cadrul " .Se poate traduce ce inseamna acest lucru ? Pentru mine ar insemna ,lateralele ,fundul si spatele unui dulap iar ce scrie deasupra acestei rubrici ar insemna usa dulapului .Dar vreau sa stiu daca inteleg bine.Intr-un fel nu-mi vine sa cred ca acest cadru cum il inteleg eu are un pret mic fata de ce-ar insemna usile dulapului .


Este vorba doar de cadrul dulapului si atat, vei plati laterale, usi, balamale, cheite de sertar, geamuri (daca exista) suplimentar

#10
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
In prima zi pe la 14 vad un vw broscuta cu 5 cutii pe portbagaj ,macar 2 aveau dimensiuniele de 1/1 m ,dupa discutiile de pe aici stiam ca o placa de pal are 80 kg -sper sa nu spun prostii ,oricum acele pachete pareau voluminoase iar in cazul in care contineau piese de mobilier ar fii trebuit sa cantareasca greu pentru acea masinuta .Ma si minunez ca proasta zic uite ca i-au dat si 2 steaguri de ikea ,si mai mult si chinga aia cu care erau legate pachetele parea sa le cuprinda la fix ,deci iti da si ajutor cand cumperi .Sa-mi plezneasca inima ca n-am sa mai apuc si eu cand ma voi duce  (cand se va mai potoli aglomeratia ) ,barbatu -meu e mai calm mi-a mai temperat avantul ,am aflat pe parcurs ca daca cumperi mai mult de 5 pachete transportul ar fii cam 500 mii ,numai ca parerile de pe forum n-au fost tocmai favorabile mobilei ci mai degraba accesoriilor si astazi am aflat ca acele cutii erau GOALE ,adica un fel de publicitate mincinoasa .Mi s-a parut mie ca erau cam turtite pe la margini -de ploaie ,...

#11
anonimusboy

anonimusboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.02.2006

View PostHADE 61, on Mar 26 2007, 16:22, said:

In prima zi pe la 14 vad un vw broscuta cu 5 cutii pe portbagaj ,macar 2 aveau dimensiuniele de 1/1 m ,dupa discutiile de pe aici stiam ca o placa de pal are 80 kg -sper sa nu spun prostii ,oricum acele pachete pareau voluminoase iar in cazul in care contineau piese de mobilier ar fii trebuit sa cantareasca greu pentru acea masinuta .Ma si minunez ca proasta zic uite ca i-au dat si 2 steaguri de ikea ,si mai mult si chinga aia cu care erau legate pachetele parea sa le cuprinda la fix ,deci iti da si ajutor cand cumperi .Sa-mi plezneasca inima ca n-am sa mai apuc si eu cand ma voi duce  (cand se va mai potoli aglomeratia ) ,barbatu -meu e mai calm mi-a mai temperat avantul ,am aflat pe parcurs ca daca cumperi mai mult de 5 pachete transportul ar fii cam 500 mii ,numai ca parerile de pe forum n-au fost tocmai favorabile mobilei ci mai degraba accesoriilor si astazi am aflat ca acele cutii erau GOALE ,adica un fel de publicitate mincinoasa .Mi s-a parut mie ca erau cam turtite pe la margini -de ploaie ,...


Vezi ca alea erau masini de la Ikea, si aveau rolul sa faca reclama, cutiile erau goale.Chingile intr-adevar prindeau cutiile, dar e si normal, pana la urma erau masinile lor, daca te uiti pe reclame, ai sa vezi ca e exact aceeasi masina(Vw Broscuta).

#12
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003

View Postanonimusboy, on Mar 26 2007, 11:12, said:

Funny about Ikea.

Am primit catalogul, m-am uitat, mi-a placut ceva si am asteptat sa se deschida....

Binenteles in a 2-a zi nici o sansa sa pleci cu ceva de acolo pt ca stateai mai mult la casa decat la cumparaturi, asa ca am revenit pe 25 martie, fiind duminica si undeva cu o ora inainte de inchirere m-am gandit ca o sa fie mai liber.....m-am inselat rau rau.

Am vazut un pat dragut, practic si ok la pret....mare in catalog si in oferta 199 Ron. Salteaua o aveam, asa ca m-am gandit ca e ok...o investitie buna.

Am ajuns cu mare greutate la standul de paturi, as putea sa ma apuc de schi fara probleme la cat am exersat slalomul...unde era mare pret mare afisat deasupra patului pe care vroiam sa il cumpar (199 RON).
Am vorbit cu un tip de acolo...sa imi dea codul sa ma duc sa il iau de la depozit, mi-a scris el acolo si am plecat, fericit ca nu trecusera decat 30 de minute de cand am intrat in magazin. M-am inarmat cu un caruciuor si dai si cauta patul prin depozit, singur. L-am gasit intr-un final si l-am pus in carucior in ideea de a ma indrepta spre casa.Inainte sa parasesc culoarul un angajat mi-a spus ca daca am luat patul imi mai trebuie si un numar de scanduri pe care se va pune salteaua, impreuna cu niste tije metalice ce vor sustine traversa centrala. Bun, bucuros ca am gasit ajutor si ca mai am vreo 10 minute pana se inchide....m-am pus la coada de 30-40 de persoane si am asteptat sa ajung la casa, lucru care s-a intamplat dupa cca 40 de minute.
    O mica surpriza la casa, patul era intr-adevar 199, dar nu mi-a zis nimeni ca pe acele scanduri voi mai plati inca 90 de ron(45 pentru fiecare parte) si pe tijele metalice inca 50 ron bucata. Dupa ce m-am luptat atat sa plec cu patul de acolo, am facut un compromis si l-am achitat chiar daca suma n-a fost cea stabilita initial.
    Nu am fost deranjat de faptul ca am dat mai mult ci de posibilitatea de a fi pus intr-o situatie penibila daca nu aveam si cei 190 Ron suplimentari fata de cadrul patului.

    Deci patul de 199 de ron --> pret final 390 Ron.

    Concluziile le trageti voi.

Acele tije si scanduri formeaza o somiera, pe care se aseaza salteaua, si de obicei se achita separat, asa ca nu vad nici o problema.

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostVially, on Mar 27 2007, 14:29, said:

Acele tije si scanduri formeaza o somiera, pe care se aseaza salteaua, si de obicei se achita separat, asa ca nu vad nici o problema.

Ba eu vad o problema. Vad aceeasi atitudine smechera si lipsita de respect care caracterizeaza comertul romanesc. Porcaria este ca pe catalog nu scrie mare: 'acest produs nu poate fi utilizat decat impreuna cu reperele x, y, z care mai costa xxx RON'. Domnu', purtati cumva sapcuta cu IKEA, sa stim si noi ?!

#14
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
fost 10 minute la ikea. impresie din goana calului: lume multa ( multi straini) , mobila nici prea-prea nici foarte foarte ca design. tipic suedez as spune. preturile nu mi s-au parut extrem de mici ( acelasi tip de pat costa la fel la elvila si mobexpert) dar calitatea mai buna. se vede ca lucreaza lemn natur nu pal.

lemnul e de la noi din tara de la suceava.

#15
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View Postoverseas, on Mar 27 2007, 16:02, said:

Ba eu vad o problema. Vad aceeasi atitudine smechera si lipsita de respect care caracterizeaza comertul romanesc. Porcaria este ca pe catalog nu scrie mare: 'acest produs nu poate fi utilizat decat impreuna cu reperele x, y, z care mai costa xxx RON'. Domnu', purtati cumva sapcuta cu IKEA, sa stim si noi ?!

Ba e Ok... Daca te uiti in catalog, sigur o sa vezi acolo ca somiera nu e inclusa. La Mobexpert e la fel,  Neoset la fel. Ar fi foarte bine sa ai pretul cu tot cu somiera si saltea, dar in general exista mai multe modele de saltele, sau de somiere.

Eu nu inteleg cu pana mea poti sa-ti petreci o zi de w/e stand la coada sa intri in magazin si apoi stand la coada sa cumperi... Peste o saptamana doua, "nebunii" se relaxeaza...

#16
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003

View Postoverseas, on Mar 27 2007, 16:02, said:

Ba eu vad o problema. Vad aceeasi atitudine smechera si lipsita de respect care caracterizeaza comertul romanesc. Porcaria este ca pe catalog nu scrie mare: 'acest produs nu poate fi utilizat decat impreuna cu reperele x, y, z care mai costa xxx RON'. Domnu', purtati cumva sapcuta cu IKEA, sa stim si noi ?!

Nici vorba sa am vreo legatura cu ei. Cat despre somiere, ele exista de vreo 20-30 de ani cel putin, iar daca tu nu ai auzit de ele si nu ai stiut ca se cumpara ca orice alt obiect de mobilier, e problema ta. Poate daca te uitai cu atentie la patul vechi observai ca si acela avea asa eva, si le puteai refolosi. De aceea nu ti le include nimeni in pret.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostVially, on Mar 27 2007, 17:27, said:

Nici vorba sa am vreo legatura cu ei. Cat despre somiere, ele exista de vreo 20-30 de ani cel putin, iar daca tu nu ai auzit de ele si nu ai stiut ca se cumpara ca orice alt obiect de mobilier, e problema ta. Poate daca te uitai cu atentie la patul vechi observai ca si acela avea asa eva, si le puteai refolosi. De aceea nu ti le include nimeni in pret.

Exact, eu nu am auzit si nici nu am cumparat somiere. Dar eu sunt CLIENTUL (si cine a cumparat patul ala de 199 RON tot CLIENT era). Iar IKEA e mare comersant expert scolit in nemaipomenita Suedie. Deci care din noi trebe sa se faca inteles in mod clar, complet si fara echivoc ? Iar faptul ca Mobexpert si nu stiu cine fac la fel exemplifica ce am spus deja - servicii zero/ informare zero.

#18
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Am cumparat la viata mea destule paturi,dormitoare complete si 2 randuri de paturi suprapuse ,,pe mine nu m-a intrebat nimeni cu somiera sau fara somiera ,patul inseamna un lucru pe care te asezi si dormi ,iar in cazul paturilor suprapuse a fost specificat fara saltea .Atata timp cat noi intelegem un lucru prin pat si ei umbla cu tertipuri de genul masinilor incarcate cu pachete goale si impartirea obiectului in multe parti componente ,eu cred ca nu mi-ar place sa cumpar de la ei .Se putea scrie scanduri pentru pat si atunci omul stia, dar daca vede de acasa nu e avantajos ,iar daca vede in pravalie si nu-i convine ,macar daca se lipsea de pat tot ar fii plecat acasa cu ceva  farfurie ,covoras, e o politica si asta ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate