Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Ikea s-a deschis

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Guys, nu vrea sa iau apararea nimanui si nici nu vreau sa intru in polemica. LA toate paturile astea, pe oferte si la magazin (cu siguranta la Mobexpert) scrie ca " nu include somiere" "nu include saltea".
Si mie mi s-ar parea normal sa le puna impreuna cadrul si somiera... Am catalogul Ikea si imi aduc aminte ca scrie acolo ca patul nu include somiera.

#20
anonimusboy

anonimusboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.02.2006

View PostVially, on Mar 27 2007, 17:27, said:

Nici vorba sa am vreo legatura cu ei. Cat despre somiere, ele exista de vreo 20-30 de ani cel putin, iar daca tu nu ai auzit de ele si nu ai stiut ca se cumpara ca orice alt obiect de mobilier, e problema ta. Poate daca te uitai cu atentie la patul vechi observai ca si acela avea asa eva, si le puteai refolosi. De aceea nu ti le include nimeni in pret.


Overseas are perfecta dreptate, si eu sunt constient ca exista de mult timp, si sunt constient ca fac parte din pat, dar atunci de ce in oferta deasupra patului este scris mare "Cadru pat" -> eu care imi cumpar pat la 3-4 ani sa zicem ma gandesc ca zic cadru pat din cauza ca nu e si salteaua inclusa.
Sunt de acord cu Overseas ca esti angajat ikea, altfel nu aveai de unde sa stii ca termenul folosit pentru acele scandrui este somiera, nu vad o problema in asta, vad o problema in faptul ca nu esti impartial.

#21
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Gata dom'ne, m-ati prins... la ei lucrez, sunt nenea ala diabolic de la depozit care te-a impins sa iei si somiera...
Pentru mine subiectul asta stupid (inclusiv acuzatiile de toata jena) este incheiat, cine are suficienta minte vede foarte clar cine are habar de ce vorbeste si cine nu. Si cu ocazia asta poate reveniti si la subiect, ca jumate din topic e legat de patul ala stupid si "tijele" lui.

Legat de materialele de la Ikea de care spunea Courage ca sunt cam nasoale, sunt de acord. Am tras de cateva sertare la o piese de mobilier ieftina si se cam hatanau, nu mi-au inspirat rezistenta deloc. Iar faptul care m-a mirat total este ca vand si cutii de carton, e drept colorate, cu 70.000 bucata... E drept, poate suedezii sau ce-or fi ei acolo cumpara asa ceva, dar la romani clar nu va prinde cartonul vopsit. In schimb mi se pare ca la mobila mai scumpa, materialele sunt mai bune ca la competitie, iar furnirul e "adevarat", nu doar o hartie lipita cum am eu de la Mobexpert.

#22
anonimusboy

anonimusboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.02.2006

View PostVially, on Mar 28 2007, 11:04, said:

Gata dom'ne, m-ati prins... la ei lucrez, sunt nenea ala diabolic de la depozit care te-a impins sa iei si somiera...
Pentru mine subiectul asta stupid (inclusiv acuzatiile de toata jena) este incheiat, cine are suficienta minte vede foarte clar cine are habar de ce vorbeste si cine nu. Si cu ocazia asta poate reveniti si la subiect, ca jumate din topic e legat de patul ala stupid si "tijele" lui.

Legat de materialele de la Ikea de care spunea Courage ca sunt cam nasoale, sunt de acord. Am tras de cateva sertare la o piese de mobilier ieftina si se cam hatanau, nu mi-au inspirat rezistenta deloc. Iar faptul care m-a mirat total este ca vand si cutii de carton, e drept colorate, cu 70.000 bucata... E drept, poate suedezii sau ce-or fi ei acolo cumpara asa ceva, dar la romani clar nu va prinde cartonul vopsit. In schimb mi se pare ca la mobila mai scumpa, materialele sunt mai bune ca la competitie, iar furnirul e "adevarat", nu doar o hartie lipita cum am eu de la Mobexpert.

"Nici vorba sa am vreo legatura cu ei"-- citat din Vially mai sus putin :)) glumesc, te tachinez si eu. Nu ai de ce sa te enervezi, pur si simplu ne dam cu parerea, noi din punctul de vedere al clientului care poate cumpara odata si nu se mai intoarce acolo si tu din cel a angajatului care vede si bune si rele. La capitolul materiale jos palaria, patul e super, nu scartaie si se monteaza usor. L-am montat in aceeasi seara cu prietena mea si ne-am descurcat ok, arata si "functioneaza" bine :)

#23
anonimusboy

anonimusboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.02.2006

View PostRoVal1972, on Mar 28 2007, 09:12, said:

Guys, nu vrea sa iau apararea nimanui si nici nu vreau sa intru in polemica. LA toate paturile astea, pe oferte si la magazin (cu siguranta la Mobexpert) scrie ca " nu include somiere" "nu include saltea".
Si mie mi s-ar parea normal sa le puna impreuna cadrul si somiera... Am catalogul Ikea si imi aduc aminte ca scrie acolo ca patul nu include somiera.

Ok, tu esti fericitul care a studiat catalogul inainte si stii, dar clientul care pur si simplu intra in magazin pentru a-si cumpara un pat, a auzit el ca s-a deschis mare magazin mare de mobila, si se duce la magazin, urmeaza aceeasi pasi ca mine, vede patul, vede oferta vede pretul,ia codul, il ia si pleaca. Poate nu e asa fericit ca mine sa dea de Vially care sa-i spuna ca ii trebuie si somiera patului ca sa se poata dormi in el.Ajunge acasa si doarme pe jos? :)

#24
anonimusboy

anonimusboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.02.2006

View PostHADE 61, on Mar 27 2007, 21:03, said:

Am cumparat la viata mea destule paturi,dormitoare complete si 2 randuri de paturi suprapuse ,,pe mine nu m-a intrebat nimeni cu somiera sau fara somiera ,patul inseamna un lucru pe care te asezi si dormi ,iar in cazul paturilor suprapuse a fost specificat fara saltea .Atata timp cat noi intelegem un lucru prin pat si ei umbla cu tertipuri de genul masinilor incarcate cu pachete goale si impartirea obiectului in multe parti componente ,eu cred ca nu mi-ar place sa cumpar de la ei .Se putea scrie scanduri pentru pat si atunci omul stia, dar daca vede de acasa nu e avantajos ,iar daca vede in pravalie si nu-i convine ,macar daca se lipsea de pat tot ar fii plecat acasa cu ceva  farfurie ,covoras, e o politica si asta ...


Excelent  :coolspeak:  :worthy:  :worthy:  :worthy:

#25
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View Postanonimusboy, on Mar 28 2007, 13:21, said:

Ok, tu esti fericitul care a studiat catalogul inainte si stii, dar clientul care pur si simplu intra in magazin pentru a-si cumpara un pat, a auzit el ca s-a deschis mare magazin mare de mobila, si se duce la magazin, urmeaza aceeasi pasi ca mine, vede patul, vede oferta vede pretul,ia codul, il ia si pleaca. Poate nu e asa fericit ca mine sa dea de Vially care sa-i spuna ca ii trebuie si somiera patului ca sa se poata dormi in el.Ajunge acasa si doarme pe jos? :)

Aici ar trebui sa intervina un consilier la vanzari sau sa ai un afis acolo care sa avertizeze.
Deci n-a scartait aseara ??? ;)  :P

#26
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
La Ikea n-am vazut nimic interesant..cautam mobila pentru bucatarie..si am plecat cu coada intre picioare...

#27
anonimusboy

anonimusboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.02.2006

View PostRoVal1972, on Mar 28 2007, 13:52, said:

Aici ar trebui sa intervina un consilier la vanzari sau sa ai un afis acolo care sa avertizeze.
Deci n-a scartait aseara ??? ;)  :P


N-a scartait....l-am testat cat de cat, in modul popular si e ok :)

#28
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Pentru cei care tot dau inainte cu lemnul masiv folosit de Ikea le zic sa se uite mai atent sa vada ce HDF sau MDF frumos e. iar furnirul dupa ele e mult mai prost decat cel dupa PAL (macar asta e mai gros si daca il zgarii nu se vede lemnu). Si nu le mai ziceti suedezi ca toate pe 99% produse scrie "made in China" si asta nu e un judet in Suedia :))

#29
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postrelu_24, on Mar 30 2007, 00:13, said:

Pentru cei care tot dau inainte cu lemnul masiv folosit de Ikea le zic sa se uite mai atent sa vada ce HDF sau MDF frumos e. iar furnirul dupa ele e mult mai prost decat cel dupa PAL (macar asta e mai gros si daca il zgarii nu se vede lemnu). Si nu le mai ziceti suedezi ca toate pe 99% produse scrie "made in China" si asta nu e un judet in Suedia :))
ahem ,amice, poate un judet in romania numit Suceava.

fabrica din suceava se cheama swedwood si fabrica exclusiv pt ikea. doar nu erau dusi cu capul sa le aduca din china cand au fondul forestier neaos la indemana.

http://www.swedwood....oup/itowar.html

ps: nu stiam ca sunt asa multe paduri in china.  :rolleyes:

#30
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
uite ce zice nenea asta pe site la swedwood :
"In ciuda faptului ca IKEA este cel mai mare client al nostru, cea mai mare parte a produselor IKEA provine de la furnizori externi. Aceasta inseamna ca noi operam intr-un mediu de inalta competitie si concurenta profesionala. In plus fata de cerinta de a fi permanent competitivi, trebuie sa oferim alternative competente in ariile geografice sau tehnice in care alternative externe adecvate sunt greu de gasit. "

Deci, doar cateva produse de la ikea sunt facute de ei si cateva din lemn. Acuma spune-mi unde am gresit eu.

#31
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postrelu_24, on Mar 30 2007, 02:40, said:

uite ce zice nenea asta pe site la swedwood :
"In ciuda faptului ca IKEA este cel mai mare client al nostru, cea mai mare parte a produselor IKEA provine de la furnizori externi. Aceasta inseamna ca noi operam intr-un mediu de inalta competitie si concurenta profesionala. In plus fata de cerinta de a fi permanent competitivi, trebuie sa oferim alternative competente in ariile geografice sau tehnice in care alternative externe adecvate sunt greu de gasit. "

Deci, doar cateva produse de la ikea sunt facute de ei si cateva din lemn. Acuma spune-mi unde am gresit eu.
dragule , swedwood vinde lemn romanesc la ikea de prin 2001 de cand s-a infiintat. si stiu ce vorbesc ca am cunostiinte la swedwood. iar site-ul este sublim dar oleaca inexact. nu exclud ca sunt si alte produse venite de peste mari si tari dar la swedwood se faceau vreo 2000 de produse pt ikea acum vreun an.

Mobila de Lemn
Aceasta este aria de afaceri a Grupului Swedwood care se ocupa de producerea mobilei finite din lemn masiv. Unele dintre materialele brute folosite in acesta arie de afaceri este obtinuta din aria  COMPONENTE si foloseste in principal pin ,molid, plop si mesteacan. Fabricile de mobila ale acestei arii de afaceri sunt situate in  Suedia, Polonia, Slovacia, Ungaria, Bulgaria si Romania.

daca tu vrei sa crezi ca astia plimba plopu' tocmai din china cand au fabrici in estul europei la greu,  e dreptul tau. chiar te las sa crezi treaba asta.

si la ikea sunt produse si de lemn si de aglomerate. si se pot distinge f usor. in special cele mai ieftine sunt din placi.

#32
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Ikea "lucreaza" cu 3 fabrici din Ro.
Anul trecut am fost de cateva ori in Ikea - Toronto si am vazut gramada mobila cu logo "Made in Romania" si totul era pe lemn 100%.

#33
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostRoVal1972, on Mar 30 2007, 03:33, said:

Ikea "lucreaza" cu 3 fabrici din Ro.
Anul trecut am fost de cateva ori in Ikea - Toronto si am vazut gramada mobila cu logo "Made in Romania" si totul era pe lemn 100%.
asta e cool de tot. probabil era marketing pt romanasii din toronto  :P

#34
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Mi se pare mie sau n-a cazut lumea pe spate cumparand de la ei ?In primele 5 zile au fost 115 000 vizitatori si cumparaturi de 1,8 milioane e ,cel mai bine s-au vandut taburetele cam 12ron /unul ,BIBLIOTECI  de 49 ron /una si farfurii  1 ron /una ...adica vanzare de 15-16 e de persoana ...

#35
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Jenanta...

Corpuri de mobila cu rafturi de...tabla :huh: , modele de la 1900 toamna, bucatarii ceva mai dichisite (cu un bar) la 14.000-16.000 RON...sa fie la ei acolo. :death:

#36
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
din cite am inteles, o firma romaneasca din suceava produce mobila pe care se stanteaza ikea si se vinde scump ca dracu. genial

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate