Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 datasheet crawling

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 

Ikea s-a deschis

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,684
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

În primele zile de la deschidere „furtuna“ IKEA a pus pe drumuri peste 100.000 de bucureșteni. Cozi interminabile și vânzări record de 1,8 milioane euro în primele cinci zile. Norocul „nou-venitului“ sau o strategie de marketing după manual?

O dimineață obișnuită, ora 9:45, în parcarea IKEA. Aproximativ 100 de oameni așteaptă deschiderea magazinului. Cei nerăbdători stau în șir indian la ușă, ca la coada de la lapte, de pe vremea de tristă amintire. Alții stau cuminți în mașini, fumează și beau cafele. La fix, ușile IKEA se deschid, și oamenii năvălesc, ca turcii la Călugăreni (fără exagerare jurnalistică!). După o oră, nu mai găsești loc de parcare nici pentru un scuter. Forfota de la intrare se topește în magazin, fiecare își ia, ca un elev silitor, câte o pungă galbenă, un creion și o foaie albă. O englezoaică suspină cu voce tare: „Îmi plac la nebunie produsele Ikea și mă bucur că le pot cumpăra și de-aici.“ Un bărbat din apropiere mormăie nemulțumit de prețuri. A început marea aventură în IKEA.

Brandul IKEA a cunoscut o rapidă notorietate în București, fără să-și facă publicitate pe TV și radio. „Arma secretă“ de comunicare este catalogul detaliat al produselor companiei, tras în 850.000 de exemplare și distribuit în București și în orașele apropiate: Urziceni, Pitești și Ploiești. Bugetul de publicitate alocat lansării s-a ridicat la 2,5 milioane de euro. Jumătate din această sumă a fost alocată catalogului, restul împărțindu-se între presă scrisă și outdoor. „Catalogul IKEA este o metodă de succes verificată și în alte țări“, declară Mihaela Mureșan, marketing manager IKEA. Campania de lansare a avut drept obiectiv informarea potențialilor clienți despre avantajul unor prețuri competitive raportate la calitate. „Ne interesează ca produsele IKEA să fie accesibile cât mai multor oameni,  targetul nostru fiind reprezentat de orice om care are o casă, indiferent de vârstă sau statut social“, spune Mureșan.

Prețurile produselor IKEA din România sunt comparabile cu ale magazinelor din întreaga lume. „Avem în România aceiași furnizori ca și în celelalte țări. Prețurile diferă de la o țară la alta din cauza componenței logistice, dar variația este de câteva procente“, explică Mureșan. O ramă foto din gama Ribba, produsă în țară, costă 5,31 de euro. Același produs costă 5,99 de euro în Spania și 6,32 euro în Suedia. O canapea Ektorp are prețul de 536 de euro, și sub 500 de euro în țările amintite. Cei de la IKEA România au încercat să optimizeze costurile cât mai multor produse, astfel că, de la tipărirea catalogului și până la data deschiderii magazinului, 80 de produse au avut prețul mai mic decât cel inițial. De observat că prețurile articolelor de mobilier sunt în medie mai mari cu 10% în România decât în țările vestice. În schimb, la accesorii prețurile sunt mai scăzute.
Mihaela Mureșan afirmă că produsele își vor păstra prețurile în următoarele cinci luni, când actualul catalog va fi înlocuit cu un altul, valabil un an de zile. Magazinul are drept public-țintă locuitorii din București și zonele limitrofe. Cei mai mulți dintre clienți vin de la o distanță de maximum o oră și jumătate de mers cu mașina. Reprezentanții IKEA afirmă că poziționarea lor pe piață depinde de cumpărătorii care decid unde să-și facă cumpărăturile, însă nu trebuie să-și facă griji că brandul nu ar fi cunoscut și în alte zone ale țării. Pentru moment, oficialii companiei nu au planuri de extindere în țară, dar, pe termen lung, IKEA prevede deschiderea a cel mult opt magazine.  

Diferențe de câteva procente

«Avem în România aceiași furnizori ca și în celelalte țări. Prețurile diferă de la o țară la alta din cauza componenței logistice, dar variația este de câteva procente.»

Mihaela Mureșan, director de marketing IKEA

  

  

Farfurii și șervețele

115.000 de persoane au trecut pragul magazinului IKEA în primele cinci zile de la deschidere. Cele mai vândute produse au fost farfuriile, șervețele și umerașele.

• Magazin: 26.000 metri pătrați, 1.500 locuri de parcare, peste 7.000 de produse
• Investiție: 10 milioane de euro (fără teren și clădire)
• Cifră de afaceri pentru primele cinci zile:1,8 milioane euro
• Număr de cumpărători în primele cinci zile: 25.300
• Bugetul campaniei de lansare: 2,5 milioane de euro

Sursa: IKEA

Cine este IKEA?

IKEA este, de fapt, un acronim format din inițialele numelui fondatorului, Ingvar Kamprad, la care se adaugă E de la Elmtaryd, ferma familiei sale, și A de la Agunnaryd, satul în care a crescut.
• număr de magazine în lume: 254 de unități în 34 de țări de pe patru continente (până în februarie 2007)
• număr de angajați în lume: mai mult de 80.000
• număr de cataloage distribuite la nivel mondial: 174 de milioane
• cifră de afaceri pe 2006: 17,65 miliarde de euro

http://www.capital.ro/index.php?section=ar...x&id=101546

Attached Files



#56
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,684
  • Înscris: 26.11.2001

View Postdaemonyak, on Apr 3 2007, 19:29, said:

Dar la mobila achizitionata se ofera si transport sau le iei pe cocoasa si ti le asamblezi acasa?
Si ca sa ma duc pana acolo doar pt decoratiuni interioare, nu se merita! Am Praktiker-ul aproape pt asta!

Nu se ofera transport/montaj.

Ti se dau pachete plate sau aplatizate + o schema de montaj si ti se ureaza Bafta !

Micul mester din tine va trebui sa dea tot ce poate :D

#57
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Eu cred ca am auzit la radio ca daca iei mai mult de 5 pachete ,platesti 500 mii lei si ti le aduc ei ,nu stiu daca suma creste in functie de distanta ,pachete .Si pentru montaj exista posibilitatea contra cost ,nu stiu cat .

#58
daemonyak

daemonyak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.05.2003
Si ce faci daca iti iei o bucatarie intreaga? Stai s-o perpelesti singur acasa? Mai ales daca ai dat si o caruta de bani?? Pff...

#59
nekrous

nekrous

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.04.2007

View Postoverseas, on Mar 27 2007, 16:02, said:

Ba eu vad o problema. Vad aceeasi atitudine smechera si lipsita de respect care caracterizeaza comertul romanesc. Porcaria este ca pe catalog nu scrie mare: 'acest produs nu poate fi utilizat decat impreuna cu reperele x, y, z care mai costa xxx RON'. Domnu', purtati cumva sapcuta cu IKEA, sa stim si noi ?!

Fix la fel se intampla in orice magazin ikea din lume, nu are nici o legatura cu comertul romanesc. Dependintele intre produse sunt usor de dedus, doar ca trebuie sa te documentezi inainte de achizitie. Oricum, din moment ce ai ajuns la casa si cu patul si cu somiera, mi se pare ca oricine poate intelege ca sunt produse distincte...

#60
suny

suny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 13.02.2007

View PostHADE 61, on Apr 4 2007, 18:18, said:

Eu cred ca am auzit la radio ca daca iei mai mult de 5 pachete ,platesti 500 mii lei si ti le aduc ei ,nu stiu daca suma creste in functie de distanta ,pachete .Si pentru montaj exista posibilitatea contra cost ,nu stiu cat .
   Am citit in catalog ca montajul costa 10% din pretul produsului. Sa montezi un pat nu mi se pare foarte greu, dar o bucatarie...

#61
blondasicreata

blondasicreata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.03.2007

View Postsuny, on Apr 8 2007, 21:23, said:

Am citit in catalog ca montajul costa 10% din pretul produsului. Sa montezi un pat nu mi se pare foarte greu, dar o bucatarie...

La ce pagina din catalog ai citit asta. Ca eu nu am inteles asa ceva. Adica daca iti iei mobila de 200 de milioane dai 20 de milioane la montaj?

#62
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postsuny, on Apr 8 2007, 20:23, said:

Am citit in catalog ca montajul costa 10% din pretul produsului. Sa montezi un pat nu mi se pare foarte greu, dar o bucatarie...
O să rîzi, dar uneori e mai ușor de montat o bucătărie decît un pat.

#63
suny

suny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 13.02.2007

View Postblondasicreata, on Apr 8 2007, 21:27, said:

La ce pagina din catalog ai citit asta. Ca eu nu am inteles asa ceva. Adica daca iti iei mobila de 200 de milioane dai 20 de milioane la montaj?
            Nu-mi amintesc exact si acum nu gasesc in catalog. Am studiat catalogul atunci cand l-am primit si asa imi amintesc sau cel putin asa mi-a ramas in memorie, sper sa nu ma insel. Stiu ca si mie mi s-a parut cam mult. Daca o sa gasesc in catalog o sa scriu aici pagina.


O să rîzi, dar uneori e mai ușor de montat o bucătărie decît un pat.
   ... mie oricum mi se par dificil de montat... si macar daca o sa cad cu patul sa dau vina pe meseriasi :D

#64
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
M-am uitat pe pagina aia cu preturi comparative si imi da tare cu virgula. Adica au unii producatori si in Ro dar in schimb produsele alea fac din tara noastra una din cele mai scumpe ptr Ikea. Mai mult suntem comparati cu tari gen Suedia. Astia sunt nebuni? Nu stiu cam ce venituri sunt in Romania?
  Si mie care imi desenasera prietenii idei de genul "La Ikea gaseti mobila de inceput, care o sa te tina cativa ani, dupa care cand ai facut ceva coaja o schimbi cu ceva cu mai multe pretentii."

#65
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
am luat o piesa de mobilier de la ikea. desi in magazin parea subreda dupa ce am asamblat-o acum este f rigida. sunt f multumit de calitate si de usurinta asamblarii ( a durat numai 4 ore sa asamblez vreo 70 de suruburi :confuzzled: ). pretul insa este destul de piperat, dar se pare ca merita.

#66
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
am si eu o intrebare pt cei care ati fost: mai sunt si alte decoratiuni interioare sau doar cele evidentiate in catalog?

#67
mihai_dobro

mihai_dobro

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.04.2007
80 % din produsele pe care doream sa le cumpar aveau eticheta ... " disponibil in curand " .


M-au facut sa traversez Bucurestiul degeaba , mi-au aratat niste produse faine si ieftine in catalog ... dar nu le au spre vanzare .


In schimb preturi maricele la produsele pe care le aveau .

#68
vic76

vic76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.11.2006
in strainatate in toate magazinele de mobila somierele si saltelele se vand separat de cadrul patului - pt ca sunt de diferite calitati, tipuri, dimensiuni - dupa gustul si preferinta fiecaruia!!! Diferenta este ca acolo probabil cand te-ai fi interesat de cadrul respectiv cineva ti-ar fi spus ca iti mai trebuie si asta, si asta etc, - dar asta in limita timpului si nr de clienti din momentul respectiv (ceea ce nu cred ca era cazul in baneasa). In al doilea rand - asamblatul unei mobile ikea este foarte fun - si nu iti trebuie diploma de inginer sa o faci - iti dau ei toata schema, mura in gura (chiar si cheile speciale pt montaj si iti si spun ca unde nu stii ce sa faci - suna la IKEA).  Nu stiu insa cum se face la bucatarie cu blatul, taiatul, incastratul etc, etc.. Succesul lor in lume se datoreaza modularitatii, mobila  este practica,  nu foarte aspectuoasa insa. Made in Ro/ China - cred ca toate articolele mici, decoratiuni etc, etc, sunt made in China. Si restul made in Ro - glumesc, insa sunt foarte multe.

#69
anca123

anca123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.05.2007
Am fost si eu pe la ei si nu am ramas imresionata. pentru ca lucrez in domeniul amenajarilor de interior, vroiam sa stiu ce mai e pe piata. si cum s-a facut atata reclama am zis ca o fi raiul pe pamant. nici vorba! Despre mobilier- doar ce e scump e mai frumos(sa zic) pentru ca in rest se vede clar calitatea inferioara a pieselor. mi-au placut decoratiunile in schimb. oricum era frumusel catalogul, pacat ca numai el!!

#70
alecul

alecul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.03.2006
hello,
eu am cumparat de la ei deja vreo 10 produse, dintre care un sifonier, blat pentru birou, picioare, decoratiuni,etc....
pentru ce aveam eu nevoie si pentru cati bani am fost dispus sa cheltui,(dormitor mic de apartament din berceni), m-am scos super bine.
daca aveam vila in primaverii sau in pipera, fireste ca mi se pareau ieftine si de calitate precara.
cu putin gust si rabdare se poate gasi ceva bun, util si placut ochiului.
si in gama produselor "ieftine" sunt destule sortimente.
este doar parerea mea, fireste.

#71
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006
Am fost si eu la Ikea, si pot sa va spun 2 lucruri:
1) ca am ramas f incantata ca magazinul este fix la fel (si ca amenajare, organizare, si ca produse) ca cele din America, poate gama de modele putin mai redusa, dar sper ca vor mai aduce si restul.
si 2) ca in viitorul meu apartament, jumatate din mobila va fi de la Ikea.
Preturile sunt ceva mai mari ca in America, intr-adevar, dar totusi mi se par destul de ieftine, cel putin pt. ce ma intereseaza pe mine: cuier, oglinzi, lampi dragutze si ieftine, biblioteca, rafturi, mese, cadru de pat, dresser si accesorii, si mai ales minunatele scaune/fotolii in sistemul acela dintr-o singura bucata indoita, fara picioare in spate - e cel mai confortabil pe care am stat vreodata, arata si misto, si au o gama larga de tapiterie, care se mai si poate scoate pt spalare/curatare.
Canapelele nu-mi plac nici mie, nu mi-au placut niciodata - sunt incomode si putin cam de 'tineret' pt gustul meu.

Altfel, dintotdeauna am urat mobila 'pretentioasa' cu furnir inchis, 'stil' cu tot felul de briz-brizuri, imi place cea tip 'natur' deschisa la culoare, si simpla, functionala - deci pt mine, Ikea e perfecta -  :worthy:  ca au venit in Romania.

Un mare avantaj - cred eu- pe care e posibil ca cei ce nu cunosc sistemul Ikea sa nu-l fi sesizat: ei au 4-5 culori de baza mari si late, care se pastreaza in timp: alb, negru, 2 nuante lemn natur (deschis, f pal, si mediu, gen stejar) si mai nou si lemnul ala 'antichizat'. Asta inseamna ca poti sa-ti iei niste piese acum, si altele peste un an, pastrand culoarea, si vor fi un 'set intreg', nu cum patesti in majoritatea celorlalte magazine, ca nu gasesti obiecte care sa se potriveasca decat daca iei dormitorul/sufrageria complete in momentul ala, peste juma' de an, adio!

#72
vis-a-vis

vis-a-vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.05.2005
Razbate de departe in acest topic snobismul.
Se vede de cum ai intrat in ikea ca ceea ce ofera ei nu este pentru snobi, ci pentru cineva caruia ii place sa construiasca, sa asambleze, sa-si puna mintea la contributie.
Daca ai bani sa platesti inclusiv transportul si montajul, e asa de injositor sa cauti prin catalog cam ce ti-ar trebui prin casa si sa faci ca din multitudinea de corpuri si module, o mobila fluida? E chiar atat de greu sa pui mana pe o surubelnita si sa-ti pierzi cateva ore asambland un fel de lego, asa cum faceai in copilarie?

Multi dintre voi n-au inteles ca bucatariile si dormitoarele expuse sunt doar cu nota de prezentare si ca fiecare-n parte poate sa-si faca mobila in functie de preferinte si imaginatie.
Daca n-ai afinitati tehnice, poti apela la cineva cu astfel de cunostinte... dar mai toti vor sa vada ceva, sa le placa si sa li se potriveasca perfect in casa. Cel putin la ikea nu veti gasi acest lucru.
Ikea arata doar calea, voi trebuie s-o urmati, sau sa o ocoliti. (daca vi se pare prea grea)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate