Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Ikea s-a deschis

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#91
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007
Ikea e super, sper sa-si deschida cat mai repede vreo 7-8 magazine in RO, ca sa nu mai ramana cu goluri pe stoc.

Pacat ca nu lucreaza suedezi si la Ikea RO, in rest mi se pare unul din cele mai civilizate locuri din RO deschise

#92
purghy

purghy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 18.10.2007
Este un magazin super in care gasesti atat produse scumpe si de calitate cat si produse ieftine si de calitate.  :) Singura problema, din punctul meu de vedere, este ca se aprovizioneaza cam greu. Cred ca nu se asteptau la asemenea vanzari dar totusi, ar trebui sa faca un efort sa aduca mereu marfa. Mai ales acum, dupa sarbatori, nu mai gasesti aproape nimic. Alt minus ar fi ca desi un anumit produs nu se mai gaseste jos, de cumparat, sus ei il au expus. Asa am patit cu patul pe care vroiam sa il cumparam. Raspuns: jos nu e, s-a terminat, nu mai aducem.
Un plus in plus ar mai fi restaurantul si produsele suedeze de haleala.

#93
filomena

filomena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.11.2008
Buna sera la toata lumea,
abia m-am inregistrat si sa stiti ca am citit toate cele 6 pagini despre Ikea.
Ca si simplu cititor m-a deranjat foarte tare faptul ca s-a pomenit intr-una de Mobexpert, care sincer are atat marfa proasta cat si buna, dar are preturi exorbitante si servicii execrabile.
Mi-au transportat mobila ( care avusese deja termen de livrare 30 zile) si pentru ca nu aveau timp de montaj mi-au lasat-o pe hol, in placi, pachete. Cele mai mici dedesupt, cele mai lungi peste.
Au venit si ei dupa vreo 3 saptamani sa o monteze. Ca sa vedeti calitatea mult stimatului MDF , care apropos = Medium Density Fiberboard/Placi din fibre de densitate medie , (adica medie), in concluzie s-au imprimat placile mici in placile mari si s-au mai si curbat. Dintr-atata le montam eu ca la Ikea si era rezolvata treaba.
PS> am mai asteptat 30  zile sa imi livreze alta marfa, care era platit integral de cateva luni, adica de vreo 2.
Mobexpert e pentru snobi, pentru ca nu e de calitate. Calitate inseamna mai mult decat Mobexpert. ( Mobexpert = calitate pentru romani, pentru care e bine si asa)
Nu pot spune ca Ikea = calitate, dar raportul calitate pret e mult, mult mai rezonabil. Si daca pe roman il nemultumeste ca merge intr-un magazin cu peste 4000 de produse si nu mai gaseste pe stoc exact raftul ala pe care l-a ochit el( care probabil e si cel mai ieftin..) sa mai invete ce inseamna comert. Fratele-meu, pai daca nu e nu e, daca iti place bine, daca nu nu. Ai avea posibilitatea sa te reorientezi spre alte 50 chestii, dar nu vrei si plus de asta nu ai imaginatie, nu ai rabdare.Si atunci ce faci? Te revolti, scrii 6 pagini de comentarii?
Oare de ce credem ca nu trebuie sa existe diferenta de clasa si ca toti trebuie sa ne putem permite aceleasi lucruri in tara asta?
Totul tine de mentalitate, la fel si IKEA. Daca nu ar fi fost in Romania mai mergeam si acum in Ungaria si la Viena sa cumparam lucruri IKEA si eram foarte multumiti. Acu ca e in Romania, nu suntem nici asa multumiti.
Din pacate romanul se revolta, dar cum spunea "doamna din america", nu face nimic in acest sens.

#94
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

 ginger_my, on Oct 24 2007, 22:00, said:

Tin minte ca acum ceva timp radeam de niste amici care isi inchiriau dubite sa isi ia mobila Ikea din Ungaria...dar m-au convins sa imi iau un pat din fier forjat...si o canapea...super investitie...mobila arata impecabil si se tine la fel dupa 2 ani de zile de la achizitie.Husele de canapele atat de contestate sunt practice si se curata usor la masina de spalat...acum ma oftic ca am promis propietarului ca ii las lui mobila in schimbul chiriei pe cateva luni :D

Oricum casa mea o sa o mobilez toata de la Ikea, e pe gustul meu, fresh si tinereasca si ma duce cu totul.. mobila, covoare, aplice, scaune, console, somiere si ce am mai calculat eu.. etc in jur de  4000 euro( sufragerie, bucatarie, dormitor , baie si hol) ..inainte sa vina Ikea in Romania..alternativele de la alte magazine autohtone m-ar fi obligat sa scot din buzunar pe putin 6000 euro.

e chestie de gusturi!
eu am mobila si de la adorama,unde am platit destul pt mobilierul din living,biblioteca 3500 de euro,canapele 3500 de euro,sunt de calitate,dar au costat ceva<mobilierul este facut in Franta>,un dormitor de la mobexpert<asta a fost in jur de 2000 de euro,sincer imi pare cam scump la calitatea lui,desi este din lemn de cires,sper sa nu gresesc>.
mobilierul in baie a fost si asta scump,1000 de euro pt baia mica,si 2500 de euro baie mare,de la Berloni,sincer nici eu nu stiu ce am avut in minte de am platit atat pt o mobila de baie :lol: :lol:  dar atunci nu exista Ikea asta acum 4-5 ani.
ori iti cumperi mobila de la magazine de un lux,unde un dressing costa 5000-6000 de euro,la ikea sa zicem de costa totul la maxim 2500 de euro,poate si mai ieftin depinde de spatiul care exista.
daca trebuie sa aleg alte magazine de mobila<cora,bricostore si altele in genul asta>,si sa platesc destul pt o mobila oribila si care nu este de calitatea,mai bine ma duc la ikea si imi cumpar de acolo,cel putin arata mai bine,eu zic ca acolo iti gasesti ceva pt buzunarul tau,dar nu trebuie sa ai pretentia sa te tina nu stiu cati ani :lol: .
o sa imi cumpar si un dressing pt un dormitor,am de ales intre alea scumpe,ikea,si celalalte,o sa aleg ikea,pana la urma mobila se mai schimba ,poate te razganesti peste 10 ani sa iti cumperi alta,cel putin asta este parerea mea.
fiecare isi cumpara de unde vrea si de unde isi permite,aaa si vb ori mobexpert ori ikea,eu zic ca sunt tot pe acolo,in caz ca poate iti cumperi de la mobexpert din gama de lux,acolo este altceva. :)

#95
angel_green

angel_green

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.01.2009
stie cineva daca maine de 1 mai este deschis la Ikea?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate