Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Ikea s-a deschis

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostDana_H, on Mar 30 2007, 05:40, said:

Jenanta...

Corpuri de mobila cu rafturi de...tabla :huh: , modele de la 1900 toamna, bucatarii ceva mai dichisite (cu un bar) la 14.000-16.000 RON...sa fie la ei acolo. :death:
draga , nu esti trendy deloc. sa vezi tu secretarele cu sefutzii lor grasuti si cheliosi cum umflau la pachete ca sunt cool si marfa.  :lol:

e design suedez, ce dreacu . tre sa te simti in casa ca in aisberg . bine ca nu e si un urs polar pe acolo.
wtf : bucatarii la 14.000 ron? la banii astia imi iau secure si ma reped in prima padure.

preturile sunt de mobexpert dar ikea deja e ca carefourul cand s-a deschis prima data: juma de bucuresti in pelerinaj.  :death:

#38
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Recunosc, am o problema cu trendy-smele...promit sa ma incadrez in turma imediat ce termini treaba cu toporu' in padure (tu si alaiu' de tigani care-o sa te urmeze) :lol:

Inapoi la IKEA: unele bucatarii nu erau rele, doar ca la preturile astea am vazut la Mobexpert de lemn masiv. In afara de asta, e de inteles ca pretul sa nu includa electrocasnicele (ma rog, oarecum de inteles...), dar nici manerele / butonii ?! :w00t: Bun, poti pune modele diferite, dar nu cred ca diferentele de pret erau asa abisale incat sa justifice excluderea lor din pretul total...

Despre designu' suedez...acum avem si explicatia de ce-s asa alcoolici :naughty:

Iar cu pelerinajul...ce sa mai zic, daca si-n zi de meci era parcarea plina... :rolleyes:

#39
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
in curand trebuie sa mobilez complet un apartament cu 2 camere (64mp), asa ca am fost la "colindat" si in Ikea...
impresii:
-cred ca 70% din mobilier (living-uri,bucatarii,birouri etc.) au un design "rustic" (cuoare lemn natural "proaspat" prelucrat). chestia asta nu prea prinde la noi pentru ca abia am descoperit sticla,plasticul,aluminiul,inoxul...
-finisajele sunt foarte bune. orice muchie este tesita (chiar si cele la cere nu ai acces), nimic nu iti "zgarie" mana, interiorul sertarelor este finisat si pe canturi,lufturile sunt egal distribuite si exemplele pot continua.
exceptie a facut un pat cu grilaj metalic la capete (este foarte bun la legarea cu catuse,cureluse etc.) la care grilajul se cam "zgaltia" si un mic fiset metalic care avea capacul prost finisat (cordonul de sudura de la imbinarea laturilor nu era bine slefuit).
-covoare,draperii,lampadare cu modele interesante

in concluzie:mobila Ikea nu este de "fite" asa cum se astepta mare majoritate a romanilor...este o mobila de serie care se foloseste cativa ani si pe urma se arunca la gunoi si ...alta!
comparatia nu trebuie sa se faca cu Mobexpert-ul ci cu mobila din Cora,Brico,Practiker,Metro... diferenta de pret o face finisajul, asa cum am mai spus...

parerea mea....

#40
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Parerea mea e ca e bine ca avem un astfel de "hypermarket" de mobila dar din pacate nu e ceea ce ma asteptam! Parca a venit doar sa mai umple piata, ceea ce poate sa duca la ceva scaderi de preturi pe la alte magazine gen Mobexpert (magazin de care sunt foarte dezamagit!!!)

#41
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostDana_H, on Mar 30 2007, 08:15, said:

Despre designu' suedez...acum avem si explicatia de ce-s asa alcoolici :naughty:

Iar cu pelerinajul...ce sa mai zic, daca si-n zi de meci era parcarea plina... :rolleyes:
dana, mobila asta de ikea nu prea se merge cu bucataria unde vorba aia doamna e stapana la alegere. de la ikea cel mult pt o casa de vacanta as lua bucatarie.

restul mobilei non-conformiste de exemplu la tineret va prinde.  ;) am vazut niste chestii atat de modulare incat intr-adevar sunt faine.

eu sunt fan lemn usor si culori deschise, gen rustic cum zicea carman. pe mine nu ma deranjeaza altceva decat pretul care la ceva normal e mobexpert curat. dar probabil acum va incepe harjoneala intre astia 2.

ps: ikea romanica e franciza. asa ca  :rolleyes:

#42
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Corect. :)

Si eu prefer lemnul natur, chiar daca e mai inchis. Combinatiile alea de alb cu prazuliu ma deprima mai ceva decat impozitele de pe fluturasul de salariu. :lol:

Mi-au placut sistemele de dressing, au intr-adevar o multime de accesorii si jucarele bune de pus peste tot. Dar altfel...unele modele nu mi s-au parut simple, ci de-a dreptul 'saracutze'.

Gusturile nu se discuta, evident. :)

Dar cand ma gandesc ca au fabrici in Ro care produc pentru ei mobila din lemn si ei aduc aici cine stie ce amarastenii... :huh:

#43
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View PostDana_H, on Mar 30 2007, 10:48, said:

Dar cand ma gandesc ca au fabrici in Ro care produc pentru ei mobila din lemn si ei aduc aici cine stie ce amarastenii... :huh:

cred ca au adus mobila ieftina doar pentru inceput. in functie de vanzari, vor diversifica gama de produse. lemnul are un pret foarte mare si nu stiu ce vanzare ar avea...

#44
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Din cate stiu de la cineva implicat in treaba cu francise-ul asta, nu au voie sa aib preturi cu mai mult de 10% peste preturile worlwide.
De verificat e mai greu.
Mie mi se par mai ieftine decat Mobexpert, la toate categoriile. Oricum nu prea poti compara cele doua.  De ex, ultima piesa de mobilier luata de la Mex este un pat metalic supraetajat pe care am dat 1000RON. La IKEA, acelesi pat e 800RON, adica cu 25%peste.

Am gasit tot felul de chestii la Ikea (in catalog) care sunt OK. Dar din pacate au venit si astia dupa ce am terminat tot ce aveam de mobilat (i-am imbogatit pe cei din familia Sucu) -_-

Off topic. Mex-ul e oricum scump, orice ai alege.  I-am luat un scaun de birou lui fimiu cu 130lei si dupa o luna l-am gasit in Carrefour la 85lei.
In plus, multa mobila din pal de la Mex e facuta de diversi subcontractati ai lui Mex. Si cineva mi-a spus ca Mex-ul isi plateste mult mai putin producatorii.  Daca isi permit sa faca reduceri de 40%... va dati seama ce adaosuri au si astia.

#45
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostRoVal1972, on Mar 31 2007, 01:29, said:

Mie mi se par mai ieftine decat Mobexpert, la toate categoriile. Oricum nu prea poti compara cele doua.  De ex, ultima piesa de mobilier luata de la Mex este un pat metalic supraetajat pe care am dat 1000RON. La IKEA, acelesi pat e 800RON, adica cu 25%peste.
da, la paturi supraetajate ikea rulls. am vazut niste chestii misto acolo pe care nu le-am vazut la mex. idem la raionul de copii.

unele "biblioteci" par interesante si astea de mai sus. acuma sa nu uitam ca ikea tre sa o asamblezi acasa si nu vrei ceva baroc sa tot dai la rindea la asamblare  :D

#46
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Nu sunt carcotasa si s-a discutat mult despre paturi ,dar esti sigur ca la cele de la ikea nu mai trebuia sa cumperi ceva in plus ca sa te poti aseza ?-nu saltea .Off topic azi la Cora casierele au primit si sarcina de a baga cumparaturile omului in sacose pentru motivul de ECONOMIE ,ca mai vine cate unul si pune un produs in 3 pungi si saraceste pravalia ...

#47
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View PostHADE 61, on Mar 30 2007, 15:58, said:

Nu sunt carcotasa si s-a discutat mult despre paturi ,dar esti sigur ca la cele de la ikea nu mai trebuia sa cumperi ceva in plus ca sa te poti aseza ?-nu saltea .Off topic azi la Cora casierele au primit si sarcina de a baga cumparaturile omului in sacose pentru motivul de ECONOMIE ,ca mai vine cate unul si pune un produs in 3 pungi si saraceste pravalia ...

cred ca este destul de simplu: intrebi un "agarici" de la raionul respectiv ce iti mai trebuie pentru ca produsul sa fie functional....

#48
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View PostHADE 61, on Mar 30 2007, 15:58, said:

Nu sunt carcotasa si s-a discutat mult despre paturi ,dar esti sigur ca la cele de la ikea nu mai trebuia sa cumperi ceva in plus ca sa te poti aseza ?-nu saltea .Off topic azi la Cora casierele au primit si sarcina de a baga cumparaturile omului in sacose pentru motivul de ECONOMIE ,ca mai vine cate unul si pune un produs in 3 pungi si saraceste pravalia ...

Nu, doar cele doua saltele mai trebuie, atat la Mex cat si la Ikea.

Off topic., sarcina sau nu, ca e de la sacose sau nu, foarte bine ca le-a pus sa puna in sacose. Romanu' tot roman e. Cand s-a deschis Metro, sacosele erau moca... pana cand si-au dat aia seama ca rumanii luau cate o rola de sacose o data.

On topic... Com'on... si la Mex o gramada mobila vine ambalata in cutii  (asta apropo de reclama IKEA pentru spatiu). In afara de canapele, toata mobila luata de mine de la Mex a venit in cutii de carton, bucatele.
Si se monteaza la fel toate. Cheie imbus sa ai, o surubelnita electrica si atat. Schemele le primesti. In afara de mobila in lemn masiv si canapele, fotolii dar si mobila de bucatarie, orice altceva se monteaza acasa.

#49
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostRoVal1972, on Mar 31 2007, 02:08, said:

On topic... Com'on... si la Mex o gramada mobila vine ambalata in cutii  (asta apropo de reclama IKEA pentru spatiu). In afara de canapele, toata mobila luata de mine de la Mex a venit in cutii de carton, bucatele.
Si se monteaza la fel toate. Cheie imbus sa ai, o surubelnita electrica si atat. Schemele le primesti. In afara de mobila in lemn masiv si canapele, fotolii dar si mobila de bucatarie, orice altceva se monteaza acasa.
poate nu stii dar cel putin acum 3-4 ani mex vindea mobila ikea refuzata de ikeisti. am luat o piesa de la mex si nu mica mi-a fost surpriza cand am desfacut-o acasa.

de fapt mex a imitat destul de bine ikea in romanica.

#50
wub

wub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.10.2005
ikea si mex nu cred se adreseaza aceleasi categorii. In general ikea e pt tineret. Cam toti tinerii din Canada isi iau prima mobila de la ikea si apoi pe masura ce trece vremea se muta la alti furnizori Leon's sau altceva.  Chair exista un modele de lampa denumit in limbaj necomercial, "lampa emigrantului". Costa 19,99 CAN si o gasesti in mai toate locuintele celor care se muta in Canada.

#51
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005
Am fost și eu azi pe la Ikea și nu pot spune că am plecat cu o părere tocmai proastă, dar nici nu m-au dat pe spate. Ce-i drept pe mine mă interesa mai puțin mobilierul și mai mult parte de accesorii și decorațiuni (storuri, perdele, rulouri etc.). Am găsit cîteva chestii interesante, acum trebuie să văd cum reușesc se le îmbin cît mai fericit cu ce am prin casă.

#52
Ruliana

Ruliana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.04.2007
cred ca ne-am aprins. Ikea este un fel de McDonalds in Romania: in principiu, fiind fast food, e amendabil, dar in Romania a avut, in mod clar, un rol civilizator. Vrei alt fel de mobila, e ca la telecomanda: schimbi canalul si te uiti la Mobexpert sau alte firme creative romanesti (vezi MacExim, dualbamboo, etc) sau la retailerii straini.

#53
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
am reusit si eu sa ajung ieri pentru vreo 2 ore. Apropo de comentarii anterioare.
- lumea merge la cascat ochii sa-si faca o idee, majoritatea poate nici n-au auzit de Ikea pana anul acesta. Si eu am facut acelasi lucru, iar cu ajutorul sotiei, ma cheltuit niste banuti cu tot felul de prostii.
- mie mi se par mai mult decat OK. Au fost si pareri negative, cum ca nu sunt chiar asa de ieftine, ca nu-s asa gorzave, etc... eu zic ca sunt exagerari. Sincer... IKEA are un succes imens in toata lumea. Mie mi se par multe chestii chiar ieftine comparativ cu Mex sau altii.
- Stilul IKEA este diferit de Mex, de exemplu.
- Mi-a placut mobila de bucatarie. Vreo 2 modele sunt chiar misto.

#54
daemonyak

daemonyak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.05.2003
Dar la mobila achizitionata se ofera si transport sau le iei pe cocoasa si ti le asamblezi acasa?
Si ca sa ma duc pana acolo doar pt decoratiuni interioare, nu se merita! Am Praktiker-ul aproape pt asta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate