Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Meniu DVD ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
georgedumy

georgedumy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.02.2004
Sunt nou pe aici shi am doar 13 ani. am reushit sa- mi transform avi-urile in svcd-uri sau vcd-uri, dar nu stiu cum sa-i fac un meniu cu mic film pe fundal sau sunet. Shi nu stiu cum sa  transform subtitrarea pentru DVD. Pls :help: me.

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Bine ai venit pe forum!

Pentru meniul SVCD foloseste VCDEasy. O idee despre cum lucreaza el vei gasi aici.
In legatura cu subtitrarea pentru DVD spune mai exacte ce vrei sa faci, ce surse video ai, etc. Ca sa poti primi un raspuns bun trebuie sa dai cat mai multe detalii. Nu poate ghici nimeni ce materiale video ai tu.

enjoy,
Mtz

#3
georgedumy

georgedumy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.02.2004
Pentru transformat filme in vcd am tmpgenc shi nero. As dori sa nu mai trebuiasca sa-mi lipesc subtitrarea pe film pentru dvd player(cu tmpgenc sau virtualdub), ci daca se poate sa fie subtitrare ca la dvd-uri.
Merci

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu merge sa faci subtitrare selectabila la VCD. FOARTE putine playere pot reda asa ceva si nu vei putea imprumuta VCD-ul la nici un prieten.
Daca vrei subtitare selectabila:
- ori faci DVD, dar sa ai DVD Writer,
- ori iti iei un DVD Player care citeste si divX si subtitrari in plus fata de ce citeste al tau si nu mai trebuie sa convertesti nimic.

Citeste si tu macar o data ghidul din semnatura mea referitor la (S)VCD. Mai afli unele chestii si de pe acolo chiar daca nu vrei sa il folosesti. (oare?)

In rest... nu uita de functia search. Vei afla multe, fara sa mai astepti raspuns de la cineva.

enjoy,
Mtz

#5
georgedumy

georgedumy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.02.2004
merci Mtz, dar mai am o intrebare. am o placa video radeon 9200 cu vivo shi nu stiu cum sa fac captura de pe tv. Ma poti ajuta pls

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Fa un search, pentru ca s-a mai discutat asta de foarte multe ori si chiar la ghiduri gasesti ceva, iar aici nu are legatura cu subiectul. Foloseste captura pentru search pe aria video.

enjoy,
Mtz

#7
georgedumy

georgedumy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.02.2004
Mtz cineva mi-a dat asta. Cum sa-ti faci subtitrare pt. dvd(cred) Vezi daca-ti trebuie.

Softuri necesare :
1 ." virtualdub " merg si versiuni mai vechi dar e bine sa folosesti una mai noua : virualdub.org
2. Filtrul de subtitrare pentru " virtualdub " care -l gasesti la http://www186.pair.c...ml#me_subtitler
Ca sa poti sa faci frameserving cu virtualdub trebuie sa intrii in auxsetup.exe care trebuie sa fie in acelasi director ca virtualdub.exe si la fereastra care se deschide ii dai click la butonul " instal handler ". Asta o faci doar o singura dupa instalare .
Tot in directorul cu virtualdub mai este un director "plugins" - daca cumva nu este il creezi tu . Aici vei pune filtrul de subtitrare ( cu extensia *.vdf ) care l-ai descarcat si unzipuit de la pct. .Tot aici mai poti pune si alte filtre fiindca de aici incarca virtualdub filtrele care nu le are default .Si asta o faci doar o singura data dupa instalare .
3. "TmpegEnc " eu am versiunea 2.5 .
4. VCDEASY eu am o versiune mai veche 1.1.2. cred ca dintr-un CHIP , oricum vezi la vcdeasy.org - tot aici gasesti helpuri foarte bune ( in engleza ) despre editare de VCD -uri cu meniuri si despre Tmpegenc . Eu cu astea am inceput .Dar oricum cred ca VCDEASY , TmpegEnc , VirtualDub le ai si tu instalate asa ca incearca intii cu alea dar fara sa uiti cele doua chestii la virtualdub pe care probabil nu le aveai facute .
5. un soft de editare subtitrarea care sa poata sa o salveze in format *.ssa ca asta se va folosi .
Eu am folosit Subresync din pachetul DirectVobsob din Nimo codec pack dar o sa folosesc Subtitle Workshop ca e mult mai bun ( cum am mai spus )
Optional : 6. Un program de editare foto - eu am folosit Adobe photoshop .
7. Un player SVCD -uri - eu nu am folosit , am facut teste cu un disc rewritable direct pe aparat cum te sfatuiesc si pe tine sa faci dar doar cu o bucatica mica de film si subtitrare ca sa nu astepti mult la codare .
Si acum la treaba :
1. Cu un player de Divx sau cu virtualdub ( se incarca fisierul si se da " File Information " din meniul de file ) se afla cite cadre pe secunda are filmul pentru a selecta la programul " Subresinc " numarul de frame-uri pe secunda corect , la " Subtitle Workshop " nu cred ca mai este nevoie de pasul asta doar daca nu cumva avem subtitrarea la alt framerate decit filmul Divx .
2. Se converteste subtitrarea in format *.ssa si eventual se editeaza fonturi , culori cu " Subtitle Workshop " .
3. Se incarca filmul Divx in virtualdub si din meniu "File" se da "File Information" si se tine minte sau noteaza frame size de exemplu 640 x 272 . Cu asta se verifica daca formatul are aspectul de 4/3 . Asta din exemplu nu-l are , ar fi trebuit sa fie 640 x 480 . Daca are aspectul de 4/3 se sare pasul urmator daca nu-l are se trece la pasul urmator care este corectia de aspect (resize) :
4. Din meniu video se da click la Filters , daca cumva nu este activ " Filters" se bifeaza " Full Processing Mode " si atunci va fi activ . Apoi din ferestra care apare se da "Add" si din lista care apare se selecteaza "resize " si se da load . In fereastra care apare se trec la " New widht " si " New hight " dimensiunile care erau trecute in "File Information " si pe care ni le-am notat adica in exemplul nostro 640 si 272 apoi se da bifa pe " Expand frame and letterbox image " si la " frame widht " se trece tot valoarea initiala adica 640 iar la " frame height " o valoare cu care realizam raportul de 4/3 intre latime si inaltime adica in exemplul asta 480 .Se da " Ok " . Corectia asta se putea face si cu Tmpeg-ul dar atunci subtitrarea (pe care o pune Virtualdub -ul ) ar fi aparut pe imaginea utila si nu pe banda neagra cum este bine .
Repet ca acest pas (4.) nu este necesar daca filmul Divx are aspectul de 4/3 ( caz care este destul de rar )
5. Adaugarea subtitrarii in format *.ssa : tot in fereastra de filters ( care a ramas deschisa ) se da click pe " Add " si din lista se selecteaza " subtitler " si se da load . In fereastra care apare se da calea catre fisierul de subtitrare cu extensia *.ssa pe care l-am creat la punctul 1. Bifele se lasa cum erau . Se da " Ok " si tot "Ok " ptr. a inchide fereastra de filtre .
6. Realizarea Frameservingului catre TmpegEnc : Din meniu " File " se da " Start Frame Server " , in fereatra care se deschide se modifica intr-un nume mai scurt ( la unele variante de virtualdub se pare ca lungimea numelui este o problema la altele nu deci poti incerca si fara sa scurtezi numele ) si se da start . In fereastra de salvare se noteaza sau se tine minte locatia pe care o dam la fisierul cu extensie *.vdr pentru ca acel fisier il vom deschide cu TmpegEnc : Se deschide TmpegEnc si se da " File " apoi " Project Wizard Ctrl + W ". Se selecteaza formatul dorit si se da next . Apoi la urmatoarea fereastra la " Video File " se incarca fisierul cu extensia *.vdr Atentie ! : fisierul cu extensia *.vdr se poate incarca doar daca selectam la incarcare cu sageata optiunea " All files " .La audio trebuie sa apara singur acelasi fisier . Apoi se da next .In ferestra urmatoare se mai pot schimba unii parametrii la " Other setings " dar nu prea are rost ( gasesti help-uri bune despre Tmpegenc la : easyvcd.org ) . In fereastra care apare putem modifica bitrate - ul daca dorim . In ferestrele urmatoare se lasa fisierul neimpartit (este o optiune ) fiindca il vom imparti noi cum dorim dupa cu "MPEG tools" din TmpegEnc cum am spus si la inceput .
Se da " Run " si se trece la somn  .
&. Se imparte fisierul rezultat cam la durate de 45 de minute (ies cam 3 Cd-uri daca facem SVCD sau 2 Cd-uri daca faceam VCD) cu “MPEG Tools “ din TmpegEnc .
9. Se realizeaza SVCD-urile cu VCDEASY cu meniuri eventual daca dorim .VCDEASY foloseste in background Programul de scriere care-l ai ( mie mi-a mers si cu Nero si cind aveam WinOnCd ) . Repet ca help -uri in engleza foarte bune ai la vcdesy.org .
Eu probleme cu Xvid-ul nu am avut dar am avut cu filmele care aveau sunet AC3 - nu-l recunostea virtualdub-ul ( si nici Tmpeg-ul ) dar am instalat un AC3 decoder de la http://fcchandler.ho...3ACM/index.html si acum merge si AC3 .

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
georgedumy, ai citit vreodata AICI?
Nu trebuie nici un frameserving si nici o transformare de subtitrare in .ssa.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate