Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Ma fac de ras cu P5W-DH-Delux si Leadtek WinFast PX7300GT TDH Extreme

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,371
  • Înscris: 23.05.2003
Pai eu am minuit pe el: NFSMW, Prey, Dark Messiah, Call of Juarez, Flatout2, Medieval Total War 2, demo-ul de la C&C Tiberium Wars care au mers perfect in 1280x1024, x4 AA, no AF si din joc setarile la maxim.
La Medieval parca cind era inghesuiala mare a mai scazut sub 30 FPS, dar in niciun caz nu era nejucabil.
Nu stiu exact cite FPS-uri aveam ca pentru mine nu conteaza daca am 25 sau 125 daca jocul nu sacadeaza.
In schimb Supreme Commander la a doua misiune mi-a ingenunchiat calculatorul. Bineinteles setarile erau tot la maxim din joc. A urmat imediat Quit->Uninstall pentru ca eu consider ca un joc de strategie care nu merge pe calculatorul meu este prost scris.
Stiu ca nu e calculator de top dar nici ultima ragalie nu e. Totusi e un dual-core cu un 7900GS, la naiba. :D


Referitor la configuratia ta, ideal ar fi 2 GB RAM UMAX si un NSK6500. NSK4400 e super OK dar mai mult pentru un sistem tip office/media center pentru ca e o carcasa cam micuta si cam inghesuita.
Eu ti-as sugera ca de banii lui NSK4400 sa-ti iei o sursa OK (Fortron Bluestorm II 400/Sirtec 430) si de restul sa iei un fel de carcasa no-name (Delux, Frontier, KME, ceva acolo care are macar loc de un fan de 120 in spate daca se poate) urmind ca la prima ocazie cind faci rost de 186 lei sa-ti iei un NSK6000 ca-si merita fiecare leut.

Quote

azi fac pasul cel mai mare.... achizitia P5W-DH-Delux....
Stai linistit ca e o placa OK, nu ai cum sa fii dezamagit.

Edited by burebista, 15 March 2007 - 11:46.


#20
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
[quote name='burebista' date='Mar 15 2007, 11:43' post='2572513']
Pai eu am minuit pe el: NFSMW, Prey, Dark Messiah, Call of Juarez, Flatout2, Medieval Total War 2, demo-ul de la C&C Tiberium Wars care au mers perfect in 1280x1024, x4 AA, no AF si din joc setarile la maxim.
La Medieval parca cind era inghesuiala mare a mai scazut sub 30 FPS, dar in niciun caz nu era nejucabil.
Nu stiu exact cite FPS-uri aveam ca pentru mine nu conteaza daca am 25 sau 125 daca jocul nu sacadeaza.
In schimb Supreme Commander la a doua misiune mi-a ingenunchiat calculatorul. Bineinteles setarile erau tot la maxim din joc. A urmat imediat Quit->Uninstall pentru ca eu consider ca un joc de strategie care nu merge pe calculatorul meu este prost scris.
Stiu ca nu e calculator de top dar nici ultima ragalie nu e. Totusi e un dual-core cu un 7900GS, la naiba. :D
Referitor la configuratia ta, ideal ar fi 2 GB RAM UMAX si un NSK6500. NSK4400 e super OK dar mai mult pentru un sistem tip office/media center pentru ca e o carcasa cam micuta si cam inghesuita.
Eu ti-as sugera ca de banii lui NSK4400 sa-ti iei o sursa OK (Fortron Bluestorm II 400/Sirtec 430) si de restul sa iei un fel de carcasa no-name (Delux, Frontier, KME, ceva acolo care are macar loc de un fan de 120 in spate daca se poate) urmind ca la prima ocazie cind faci rost de 186 lei sa-ti iei un NSK6000 ca-si merita fiecare leut.

stiam ca ma pot baza pe tine,mersi frumos!
2gb umax sa fie si chiar daca e investitie mai mare iau un nsk 6500 ca nu imi iau anual calculator nou :).
cand o sa am toti banii sa fii sigur ca te buzzui :P
toate cele bune!!! :coolspeak:

#21
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
scuze da nu am mai putut edita...
merita un mil in plus ptr kn9 ultra?

#22
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,371
  • Înscris: 23.05.2003
Aici m-ai pierdut. Habar n-am...  :blush:

#23
RobbyKrlos

RobbyKrlos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.03.2007
Baieti...PW5 DH Deluxu....s cam incinge...si am mici problele....si vreu lamuriri pt ca.. sistemul mi-e instabil!
1) Temperatura cipsetului de pe placa de baza ruleasza la o temp de 50-51-52 de grade si ma ingrijoreaza...pt o placa de baza...!!!

2) Winfast PX7300 GT Extream merge tot la 50 de grade...si are si Active Cooling

3)la un anumit inteval de timp  incepe si sacadeaza, blocaje...din care deseori isi da drumu...da interesant e ca...s mai blocheaza si in BIOS...in orice joc... film...etc.....si pana la urma s blocheaza de tot!!!!

- am incercat racirea sistemultui cu 2-3 coolere si am ajuns cu tot cu OverKill la 9 grade la Procesor si 35grade la MB , placa video 39 Grade!! SI TOT S BLOCHEAZA!!!! nush ..... de cine sa ma iau?:) e hardware problema? software? am WinXp32... Driverele?

- Intel Pentium D 930 - 3.0 Ghz
- Asus P5W DH Delux
- Winfast PX7300 GT EXTREAM 256
- 1x256DDR2 533 Kingmax
- Winfast TvTunner Expert 2000/XP
- 1xSeagate 40GB ATA
- 1xMaxtor 30GB ATA
- 1xPlextor CD-RW
- 1xPlextor DVD-RW
- Deluxe 600W

#24
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
te faci de ras asa-i...
50 grade n-are nimic la placa video...39 grade acum in ce conditii?
9 grade la procesor(ochii cat cepele....)....cu ce racire?

ai cum sa testezi cu alte componente?

#25
RobbyKrlos

RobbyKrlos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.03.2007

View Postmascotzel, on Mar 22 2007, 08:15, said:

te faci de ras asa-i...
50 grade n-are nimic la placa video...39 grade acum in ce conditii?
9 grade la procesor(ochii cat cepele....)....cu ce racire?

ai cum sa testezi cu alte componente?

nu prea am cum sa le testez...nu am cu ce!!!

conditii? placa video are 2 colere pe ea... sus si jos!

procesoru e Overkill de la 3.0 Ghz la 1.5 Ghz dar... la 3.0Ghz avea 25grade!! deci nu ma mira ca are 9-10 grade la 1.5Ghz
racire....default....intel cooler!

ce e GRESIT? UNDE E PB?

#26
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostRobbyKrlos, on Mar 22 2007, 08:20, said:

nu prea am cum sa le testez...nu am cu ce!!!

conditii? placa video are 2 colere pe ea... sus si jos!

procesoru e Overkill de la 3.0 Ghz la 1.5 Ghz dar... la 3.0Ghz avea 25grade!! deci nu ma mira ca are 9-10 grade la 1.5Ghz
racire....default....intel cooler!

ce e GRESIT? UNDE E PB?

cum adica e overkill de la 3 la 1.5 GHz ca nu prea inteleg...sau te referi la underclock? :huh:
10grade.... brrrrrr

#27
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
problema e paranoia ta....nici la frecventa aia n-are cum sa aiba 9 grade,in idle(sa nu mai vorbim de load)....

Quote

placa video are 2 colere pe ea... sus si jos!
adik?!

#28
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,371
  • Înscris: 23.05.2003
Nu se poate sa ai 9 grade pe procesor. Numa' daca-l tii in frigider.
25 in idle cu fan-ul la maxim si fo 19C in camera mai merge.

50C la video e OK.
50C la chipset e OK.

Ruleaza si tu un S&M sa vezi pina unde urca temperatura la procesor.

Edited by burebista, 22 March 2007 - 08:30.


#29
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View PostRobbyKrlos, on Mar 22 2007, 08:09, said:

SI TOT S BLOCHEAZA!!!!

- 1x256DDR2 533 Kingmax
daca nu ai gresit la tastare (ceea ce sper din tot suffletul), uite unul din motive

cum ai asezate unitatile alea pata?

#30
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
uitai sa zic...pe aer ,temperatura procesorului nu are cum sa fie mai mica decat a aerului care-l raceste(adik temperatura ambientului)

#31
RobbyKrlos

RobbyKrlos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.03.2007
pai...am schimbat in bios p'acolo frecventele si voltajele la -> LOW...... si peste tot unde intru la Hardware monitoring e.... 9-10 Grade!!!!!!!

am Asus Booster; Asus Probe II; Bios-Hardware Monitoring TOATE ZIC 9 GRADE!!! asta la 1.5Ghz ca la 3.0 are 22-25Grade

placa video are 2 coolere sus si jos adik defalut-ul si + unu pus deasupra adik prinde sintre ele GPU-u

??? CE E  S&M ???


"cum ai asezate unitatile alea pata?" habarnam i'm a noobie!!! help:p

"uitai sa zic...pe aer ,temperatura procesorului nu are cum sa fie mai mica decat a aerului care-l raceste(adik temperatura ambientului)" FOARTE CORECT!!!!

totusi CARE E PB??? DE CE SACADEAZA?

#32
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Sacadeaza ce? Daca ai 1*256RAM chiar te faci de ras cu sistemul acela. Si ala e si motivul pt. sacadari, deh, poate ne da si lumea acu` ceva crezare cand spunem "sisteme echlibrate"

Arata 9 grade la proc pt. ca probabil sunt senzorii ametiti, un update de bios n-ar strica. Vezi ca asus are utilitar.

La toate unitatile alea pe ATA iar s-ar putea sa faca probleme pe P5W DH Deluxe, dar nici cantitatea aia de RAM nu ajuta.

Mai bine te duci cu el la un service, am senzatia ca pe net nu reusim mare lucru :(

#33
RobbyKrlos

RobbyKrlos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.03.2007

View Postcods, on Mar 22 2007, 11:32, said:

Sacadeaza ce? Daca ai 1*256RAM chiar te faci de ras cu sistemul acela. Si ala e si motivul pt. sacadari, deh, poate ne da si lumea acu` ceva crezare cand spunem "sisteme echlibrate"

Arata 9 grade la proc pt. ca probabil sunt senzorii ametiti, un update de bios n-ar strica. Vezi ca asus are utilitar.

La toate unitatile alea pe ATA iar s-ar putea sa faca probleme pe P5W DH Deluxe, dar nici cantitatea aia de RAM nu ajuta.

Mai bine te duci cu el la un service, am senzatia ca pe net nu reusim mare lucru :(

Sacadeaza....tot FREEZ complet oriunde!!! timp in care nu mai pot face nimik!!!

tocmai am luat update-u de la asus...trebe sa-l bag...

i'm aware about 1*256DDR2....dar nu sunt $ pt ceva dual.... trebuie sa ma chinui un pic cu ce am ...deocamdata!

mersi!

#34
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
cum ziceam...true titlu
:gunsmilie:
scuze...e prea morocanos afara ca sa ma abtin

Edited by mascotzel, 23 March 2007 - 11:51.


#35
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,371
  • Înscris: 23.05.2003

View PostRobbyKrlos, on Mar 15 2007, 10:40, said:

azi fac pasul cel mai mare.... achizitia P5W-DH-Delux.... sorry burebista ....mersi mult de sfaturi dar...merg pe asus.... sa vedem...dak o sa fiu dezamagit iti fac reclama pe tot net-u:) k cel mai bun Configurator:D cu Abit:)
Mda, e urit afara si ma plictisesc...  :rolleyes:

#36
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

View Postburebista, on Mar 23 2007, 14:04, said:

Mda, e urit afara si ma plictisesc...  :rolleyes:

Ce sadic :coolspeak:

Mda, nasol ca si la mine e urat :(

Edited by cods, 23 March 2007 - 12:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate