Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Imprejmuiri, gard, porti de acces

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#199
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Este prea ieftin , si parca nu imi vine sa cred ca este adevarat , avand in vedere faptul ca totul este inclus in pret !

#200
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009
Ce parere aveti despre urmatoarea solutie de gard opac :
spalieri din 2m in 2m, ingropati 1m in pamant + sistem de 2 plase sudate grosime 4mm (ochiuri 10/10) decalate intre ele astfel incat ochiurile sa fie 5/5, distantate la 5-6cm una de alta, cofrat si turnat beton astfel incat sa realizez o placa armata intre stalpi.
Mentionez ca initial am studiat varianta cu dale de beton armat, dar am renuntat deoarece acestea au tendinta sa piarda alinierea si aspectul ar avea de suferit dupa ani.
Daca as inlocui spalierii cu stalpisori de beton armat 4 x fi10 (12cm/12cm) ar fi mai bine ?
Cum ma sfatuiti sa execut turnarea betonului ? Ar trebui o reteta de beton foarte fluid, cred.

Ideea e as vrea un gard relativ ieftin, cu siguranta opac, dar si destul de rezistent.

#201
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009
Exista cumva pe piata o plasa sudata tip buzau, grosime 4mm, cu ochiuri 5cm/5cm ?
Ce solutii alternative de imprejmuire ieftina, opaca, dar rezistenta (durabila) as avea, daca puteti sa-mi raspundeti...

#202
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Partea mai grea la ce vrei tu este cofratul.Ce lungime va avea gardul?

#203
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Opac si ieftin cred ca e lemnul. Si cred ca plasa de buzau e mai scumpa decat fierul. Cu siguranta e mai scumpa daca te raportezi la greutate. Eu am optat pentru fier beton, bagat doar in centura (betonul de deasupra pamantului). Sap pahare in dreptul tevilor rectangulare. In felul asta, am 70-80 cm beton turnat in pamant in dreptul tevilor si 50 cm in restul. Grosime centura: 20 cm

Rectangulara o prind la 1.5 metri distanta, dar merge mega lejer la 2 metri. Am optat pentru 1.5 metri pentru ca cheresteaua care-mi place e numai la 3 metri... Lemnul  il prinzi in niste sipci de 5*5 cm, prins pe verticala de rectangulara cu niste suruburi+piulite+saibe.

Cost total estimat (inclusiv in fata, unde am ceva mai mult beton de bagat): 210 roni ml. Daca vrei, iti pot detalia mai mult. Chiar acum bat tevile in pamant. O sa pun si poze pe jurnal dupa ce termin.

#204
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

 corsa, on 1st October 2009, 08:30, said:

Partea mai grea la ce vrei tu este cofratul.Ce lungime va avea gardul?

Am de imprejmuit un perimetru de 200 ml.
Ma gandeam sa cofrez in 3 etape (70 / 70 / 70 cm).
Stiu ca imi va lua mult timp. Ma inarmez cu multa rabdare.

Vreau insa sa aflu daca tehnic e posibil. Mici reparatii le pot executa si dupa decofrare.

Cum recomandati stalpii ? Ii torn impreuna cu restul gardului sau ii execut si fixez in prealabil ?
Ar merge un stalp de 10cm x 10cm cu armaturi 4 x fi12 x 3m, ingropat 80-90 cm in pamant ?

Exclus gard din lemn.

 CRG, on 1st October 2009, 17:20, said:

Opac si ieftin cred ca e lemnul. Si cred ca plasa de buzau e mai scumpa decat fierul. Cu siguranta e mai scumpa daca te raportezi la greutate. Eu am optat pentru fier beton, bagat doar in centura (betonul de deasupra pamantului). Sap pahare in dreptul tevilor rectangulare. In felul asta, am 70-80 cm beton turnat in pamant in dreptul tevilor si 50 cm in restul. Grosime centura: 20 cm

Rectangulara o prind la 1.5 metri distanta, dar merge mega lejer la 2 metri. Am optat pentru 1.5 metri pentru ca cheresteaua care-mi place e numai la 3 metri... Lemnul  il prinzi in niste sipci de 5*5 cm, prins pe verticala de rectangulara cu niste suruburi+piulite+saibe.

Cost total estimat (inclusiv in fata, unde am ceva mai mult beton de bagat): 210 roni ml. Daca vrei, iti pot detalia mai mult. Chiar acum bat tevile in pamant. O sa pun si poze pe jurnal dupa ce termin.


Problema cu lemnul este ca, in timp, sub influenta soarelui, scandurile se distanteaza, uneori se mai si crapa. Apoi trebuie atent intretinut, iar la capitolul rezistenta nu prea ma satisface.
Daca ma decid totusi sa fac un gard din lemn, l-as face rustic, din trunchiuri de salcam, sa vad cum ma inteleg cu padurarul...
Am mai vazut si chiar mi-a placut. Unde mai pui ca acoperit cu iedera, zorele din loc in loc, este si aspectuos, ecologic, etc.

#205
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Gandeste-te ca pentru a avea intr-adevar beton armat, fierul ala saracul trebuie si el sa aiba macar 2-3 cm de carne invelis de beton. Fa socoteala asta si vezi la ce dimensiuni stalpi ajungi. Stalpii ii torni separat, lasi mustati de ancorare cand torni soclul. Stalpilor li se fac pahare de obicei, vin mai adanc in pamant decat restul betonului. 80-90 cm e f bine.

Iar legat de lemn, daca il iei deja uscat si il baituiesti/lacuiesti corespunzator, ai ceva mai mici dureri de cap. Peste 2 ani sigur mai dai niste maini de lac, dar macar ai ceva frumos.

Daca nu torni de la statie, cred ca poti sa cofrezi si mai putin de 70 metri, merge si 40 metri si muti cofragul dupa ;)

#206
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006
am si eu o intrebare legata de imprejmuiri, pe care o adresez in special celor care au jurnale de constructie pe forum.  

cat va luat arhitectul pt. proiectul gardului ? a fost inclus in pretul proiectului casei sau a fost calculat separat ? se calculeaza la M.L. sau au un pret in functie de complexitatea proiectului ?

multumesc,

#207
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
da-l in zmeii lui de gard. Ar trebui sa ti-l prinda in pretul dde-ului fara probleme. De fapt sunt 2 detalii amarate, unul pentru cel lateral si unul pentru gardul de la drum. E drept ca nu mi-a folosit la mare lucru, a trebuit sa gandesc eu armarea, necesarul de materiale, ancorari, urechi, dimensiuni  etc.

#208
bh09sss

bh09sss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.06.2009
Am si eu o intrebare:
cat de lata trebuie facuta bordura de beton la gard?
si cofragele din ce se pot face?

#209
morosan2009

morosan2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.10.2009
Am o casa mai veche undeva la tara si doresc sa-i fac un gard in partea din fata. Gardul as dori sa fie din beton cam la 60 cm deasupra solului si cu stalpi tot din beton cam de 1,20 m inaltime, total undeva la 1,70 - 1,80 m. Intre stalpi vreau sa pun scandura cum se vede in poza alaturata.
Care dintre voi se pricepe la asa ceva as dori sa-mi dea cateva indicatii, cxa de exemplu:
1. cat de adanc in pamant trebuie sa sap?
2. necesita armatura fundatia? stalpii stiu sigur ca da
3. cam cat de lat ar trbui sa fie? 30 cm ajunge?
Mai am intrebari dar o sa le pun pe parcurs, sa vedem daca se baga careva. Va multumesc.

Attached Files



#210
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
1. Minim 60 cm, cu 80 cm paharele de stalpi;
2. Nu, dar lasa mustati la stalpi in betonul mort, minim 4 buc de fi 12. Ce vine deasupra CTN ar trebui armat, macar cu plasa de buzau;
3. Sub 30 cm in pamant nu poti. Deasupra CTN mergi cu un 20.

#211
morosan2009

morosan2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.10.2009
Aha deci trebuie sa sap 60 cm, torn betonul, apoi fac o armatura (cum se face?) cam de 60 cm deasupra solului. Pentru stalpi se fac cofrajele dupa ce sa intarit betonul (partea de deasupra)?
Ma gandesc totusi ca o latime de 20 de cm este prea mica? O sa incerc cu 30 cm.
Daca iti construiesti un gard din beton si daca ai poze cum l-ai facut, as fi recunoscator sa le vad si eu.

#212
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007

 OTISEL, on 18th October 2007, 07:04, said:

Diametrul burghiului este 200 mm si lungimea in jur 60-70 cm.
Ai zis ca ai bagat stâlpii 1m în pamânt. I-ai mai batut cu ciocanul sau ai facut gaura pe fundul unei gropi?
Asta daca te mai dai pe softpedia :)

#213
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007

 catalinache, on 28th September 2007, 13:08, said:

M-am gandit ca in loc de plasa sudata sa pun plasa din material plastic verde cu care constructorii orneaza schelele pentru a feri pietonii de accidente. Cica o astfel de plasa costa cam 0,75 euro / mp si se vinde la baloti de diverse tipo-dimensiuni (ex: 50 m x 3 m). Plasa aceasta m-ar costa cam 4.000.000 lei vechi (fara a lua in considerare pierderile de material).
De unde as putea gasi plasa de asta verde? Mie mi se pare ca seamana cu plasa de tantari. Pe la magazine mari (prak/dede/brico/horn) o fi? Rezista la ultraviolete?

#214
exploit

exploit

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 271
  • Înscris: 08.01.2009
salut,

de unde as putea cumpara un gard de tabla, inalt de 2 m , si la un pret decent ? imi trebuie cam 50 m de gard. vreau de tabla ca sa nu se vada prin el .

#215
mariayyy

mariayyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 18.08.2009
As dori sa fac un gard din BCA de 20, cu o inaltime de 2m si pe o lungime de 86 ml in Jilava. Daca ma poate ajuta cineva, astept oferte pe pm. Multumesc

Edited by mariayyy, 27 March 2010 - 19:27.


#216
zuzurelu

zuzurelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.06.2007
Salutare,

Daca ma poate lamuri cineva, as dori sa-mi fac un gard pe un teren de 1000mp pentru o casa, gen soclu de beton cu stalpi din loc in loc si intre ei, sipca de lemn.
Acum m-am asezat sa calculez cum ar fi mai bine, sa comand cand o fi beton gata facut (si de care) cu cifa, sau sa-l fac la fata locului. Din ce-am calculat eu grosier, ar fi cam 140 metri perimetru x 40 cm latime (e bine ?) x 70 cm inaltime (30 in pamant + 40 afara = e bine ?) = 40 mc.

Cu cifa cica ar fi in jur de 8000 lei B100 (e bine?) dar o sa sun mai concret la cateva fabrici in zona unde e terenul sa vad exact. Acum dupa reteta de B100 imi ies niste cifre tare ciudate pentru 40 mc... mai precis astronomice

- ciment 203 Kg/mc x 40 = 8120 Kg x 0.34 lei = 2760.8
- balast 2232 Kg/mc x 40 = 90 t x 200 lei = 18000 lei

+ apa, curent, masina de facut beton etc nu este exagerat fata de 8000 lei cat ar fi cu cifa ?

Multumesc in avans pentru sfaturi,

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate