Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Imprejmuiri, gard, porti de acces

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#235
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 iepure80, on 19th July 2010, 17:01, said:

va rog sa-mi spuneti si mie dc exista un temei legal in privinta constructiei gardului..
...am inceput constructia casei ..terenul vecinului este neimprejmuit..ce mai ..teren viran..noi vrem sa ne construim gard...este el obligat prin lege sa ne despagubeasca cu 50 %?
dupa vechile reguli,care mai functioneaza la tara,gardul din stanga ta este al tau,celalalt e al vecinului.
nu este obligat sa te despagubeasca,dar nici nu poate emite pretentii pe urma vizavi de forma sau dimensiunile lui.
Daca te costa f mult,poti lasa un gard provizoriu si il poti obliga pe urma sa-si faca el partea care il priveste.

#236
maximus75

maximus75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.07.2009
buna seara

         As dori sa fac si eu un soclu de gard cam 20 cmlatime  inalt de 50 cm pe o lungime de 60 m . Cum ar trebui sa armez  acest soclu :var 1. doua plase de buzau de 5 puse una linga alta longitudinal sau var 2 centura de  45 x15 cu patru bare de 10 si etrieri de 6 din 40 in 40 .
                                                                               multumesc
ps mi-am adus aminte ca este un topic de rezistenta si voi posta acolo fiind vorba despre rezistenta soclului de fapt ,acest post se poate sterge ,scuze

Edited by maximus75, 18 August 2010 - 19:22.


#237
zef99

zef99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.09.2010
Gard 320 ml fara porti ~10-11000 Ron momentan pentru ci mai NEVOIASI

160 stalpi teava din "recuperari" de 2"x3m ~ 2 To x 1.5 ron/kg = 3000 Ron
32 suluri plasa zincata 1.7x10 metri ~ 2500 Ron
sufa 650 metri ~ 1000 Ron
14 mc balast = 375 Ron
20 saci ciment 50 kg x 22 ron/sac = 440 Ron
Diverse 150 Ron
Manopera 10 ron/ml = 3200 Ron

La primavara plantam Iedere si alte chestii asemanatoare pe langa gard.

#238
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010

 zef99, on 1st September 2010, 13:39, said:

Gard 320 ml fara porti ~10-11000 Ron momentan pentru ci mai NEVOIASI

160 stalpi teava din "recuperari" de 2"x3m ~ 2 To x 1.5 ron/kg = 3000 Ron
32 suluri plasa zincata 1.7x10 metri ~ 2500 Ron
sufa 650 metri ~ 1000 Ron
14 mc balast = 375 Ron
20 saci ciment 50 kg x 22 ron/sac = 440 Ron
Diverse 150 Ron
Manopera 10 ron/ml = 3200 Ron

La primavara plantam Iedere si alte chestii asemanatoare pe langa gard.

Aceasta este versiunea minimala.
Si ai mai putea reduce, inlocuind sufa.
Plasa zincata se poate gasi mai ieftin, nu cu mult.
Totusi, fara o idee de soclu, parca nu e gard...

Dar lasa gardul... Zi-ne despre iedera si alte plante urcatoare.
Exista un soi de iedera care ramane cu frunzele verzi si iarna.
Cu un gard de plasa, fara iedera, vita de vie sau zorele, n-ai facut nimic.

M-ar interesa unde as putea sa gasesc aceasta iedera vesnic verde.

#239
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Avem 25 m de gard de consolidat/schimbat/refacut.
E o zona vantoasa (vantul bate dinspre vecin spre noi), gardul actual fiind format din plasa cu stalpi de beton de acum 20+ ani. Nivelul terenului vecinului e mai inalt cam cu o palma, o parte din stalpi inclinandu-se spre gradina noastra.
Am convenit cu tata asupra a 2 solutii, ambele necesitand fundatie (beton, BCA, donno):
- plasa de buzau + stalpi de fier
- zid din prefabricate de beton, pentru a reduce curentii de aer (asta i-ar conveni mai mult)

Cum n-am nici o legatura cu domeniul si caut o solutie de compromis intre calitate si pret (si descurajare hoti, ca sunt cam multi in zona) intrebarile ar fi:
1. Cat costa autorizatia de constructie a gardului?
2. Ce materiale ar fi potrivite pentru fundatie? Ok, betonul e mama lor dar se poate inlocui cu ceva mai ieftin?
3. Sunt mai multe tipuri de prefabricate de beton? Cam ce pret au? Pareri pro/contra?
4. Alte sfaturi, idei, pareri?

Mersi!

#240
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Pentru a reduce curentii de aer trebuie sa plantezi vegetatie. Daca pui gard plin te alegi cu niste vartejuri destul de neplacute.

Edited by e_bulu, 02 October 2010 - 11:24.


#241
uzzy_77

uzzy_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.07.2009
deci...daca bate vantu - se pun scanduri pe ambele fete,cu distanta de 5 cm intre ele,puse in asa fel incat sa nu se vada ce e in curte.adica golul ala de 5 sa fie pe scandura din fata cealalta in mijloc,batute pe 3 lati,lungime lati 2.7 m,stalpii sa fie 60 de cm in pamant(cu beton macar de 10 cm in jurul stalpului pus cat mai ud),legat de fundatie la gard nu prea ii vad rostul(poti face un sant usor si pui o scandura lata ca si latii,de regula 15 cm latime,5 cm in pamant,iar scandurile cand le bati sa acopere scadura de jos 10 mm.latii ii recomand sa fie 5x8 cm.scandurile 12x1 cm,stalpii 10x10 cm.asta fac de ani de zile ,dar nu in ro

#242
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Gardul de lemn mi se pare prea scump, si pt. durata lunga de viata, trebuie tratat. Mai bine in soba, pentru caldurica.
De ce s-ar face vartejuri din cauza unui gard compact?

#243
uzzy_77

uzzy_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.07.2009
vartejuri nu stiu cum se fac:)dar si ala de beton se degradeaza in timp

#244
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010

 shiva, on 2nd October 2010, 11:36, said:

Avem 25 m de gard de consolidat/schimbat/refacut.
1. Cat costa autorizatia de constructie a gardului?

Autorizatia de construire nu costa, in sine, mult. Dar se emite in baza unui certificat de urbanism, a unui proiect care contine detalii de arhitectura si rezistenta si a mai multor avize care iti mananca o gramada de timp, nu neaparat bani. Proiectul este partea cea mai costisitoare, iar pt. aflarea pretului trebuie consultat un arhitect.

#245
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 uzzy_77, on 2nd October 2010, 13:32, said:

vartejuri nu stiu cum se fac:)dar si ala de beton se degradeaza in timp

Orice material se degradeaza in timp.

 Marleyfunnydog, on 2nd October 2010, 18:50, said:

Autorizatia de construire nu costa, in sine, mult. Dar se emite in baza unui certificat de urbanism, a unui proiect care contine detalii de arhitectura si rezistenta si a mai multor avize care iti mananca o gramada de timp, nu neaparat bani. Proiectul este partea cea mai costisitoare, iar pt. aflarea pretului trebuie consultat un arhitect.

Hai, mai, chiar si pt gard iti trebuie autorizatie ?  :confuzzled:  :thumbdown:

#246
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010

 BlueSky2009, on 2nd October 2010, 22:32, said:

Hai, mai, chiar si pt gard iti trebuie autorizatie ?  :confuzzled:  :thumbdown:

In sensul legii 50/1991 republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, realizarea oricarei imprejmuiri este considerata lucrare de construire si necesita autorizare.
Chiar si o imprejmuire din gard viu...  :coolspeak: ... oricat ar parea de aberant !  :w00t:  Asa e, cum zic ! Numai ca in cazul acesta proiectul pt. autorizare ti-l face un botanist...  :D

Edited by Marleyfunnydog, 02 October 2010 - 22:29.


#247
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Daca se inlocuieste gardul vechi cu unul nou,nu trebuie autorizatie.De asemenea la proiecte noi,in autorizatie se va specifica ,,casa si imprejmuiri" deci automat aveti autorizatie pentru gard.

#248
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Dar trebuie proiect (schita) la cele noi. In autorizatie aveam titlul " construire casa unifamiliala + imprejmuire" dar schita gardului am neglijat-o , iar la scurt timp (o zi , doua) dupa ce am daramat gardul vechi am primit o vizita de la primarie  ca nu am autorizatie. S-a depus ulterior proiectul si nu a fost problema dar trebuia sa fie. Asa ca mai bine va interesati inainte sa faceti ceva.

P.S. Si gardul nou s-a facut pe amplasamentul celui vechi, fundatie, aliniament. Asa ca poate fiecare primarie cu obiceiurile sale. Daca nu ai vecini "binevoitori" poate reusesti sa ridici gardul inainte sa te intrebe de acte.

Edited by horean, 04 October 2010 - 07:58.


#249
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Si daca ai cumparat un teren imprejmuit, dar tu in calitate de nou proprietar nu ai nici cea mai mica hartie care sa ateste daca gardul a fost facut cu autorizatie... ce faci? Esti pasibil de vreun functionar zelos pe la poarta?

#250
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
Poate sa vina cine-o vrea, amenda nu mai incasezi daca au trecut 2 ani. N-au ce sa-ti faca, vei intra doar in legalitate.
Daca nu au trecut 2 ani de la constructia gardului, raspunde cine l-a construit. Oricum, ar trebui sa apara in certificatul de urbanism pt. informare, la constructii existente, daca este autorizat.
Si mai este ceva : chiar daca ai gard si vrei sa-l refaci utilizand alte materiale, modificandu-i aspectul, inaltimea ori alte caracteristici, trebuie musai autorizatie de construire.
Ce este mult mai aberant (si vad ca a fost trecut cu vederea):  in legea 50/1991 se asimileaza plantarea unui gard viu cu o lucrare de construire.
Orice lucrare de construire necesita autorizare. Autorizatia se emite in baza unui proiect.
Cu ce proiect sa ma prezint eu la primarie ca sa nu produc vreo ilegalitate ?  :coolspeak:

#251
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
pai daca ducem logica la absurd, nu doar pentru gardul viu (care ziceti ca esti asimilat unei constructii) trebuie autorizatie, ci pentru orice plantare de copaci, zambile, tuia, etc.. e prea de tot, nu cred ca poate fi vreun inspector atat de absurd.

#252
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
pai, sper ca nu.
Dar daca ar vrea, eventual daca-i spune cineva sa faca acest lucru, este acoperit de lege si poate aplica amenzi.
"Constructia" unui gard viu fara autorizatie... este deci o vulnerabilitate !
Daca se intampla, nu prea ai ce sa faci. Vei contesta in instanta aplicarea amenzii, dar vei pierde pt. ca in lege, la imprejmuiri, este trecut si termenul "plantatii specifice".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate