Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9252 replies to this topic

#91
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006

View Postk33, on Mar 6 2007, 15:18, said:

Ești un mare ticălos.


Ești un nimic.

Mai omule! Eu in general nu ma implic in disputele tale cu Diogene, dar tin sa-ti atrag atentia ca esti sub-urban si jignesti in mod repetat un coleg de forum. Ai mai facut asta si vad ca repeti.
Off topic asa... eu te intreb: Nu poti sustine o discutie altfel decat cu porcarii aruncate nu la mod general ( asta inca as mai intelege) dar la mod directionat unui user?
Ce tinuta "stiintifica" ai asa? Esti de felul la Capitanul Picard ori altii la fel?
Cand tu ( pe alte topice) zici despre "madame prokuror Makavei", ori pocesti numele DU NAY André si-l "maghiarizezi" Dunay András ( Dûnay).... au cum procedezi? Te-a injurat cineva de acestea?
Eu ( e stiut asta pe forum) am avut destule dispute cu Diogene si "racaieli".... nu ne-am jignit insa...

Pacat de tine, K33....

#92
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005

View PostRákóczi II, on Mar 6 2007, 07:31, said:

Mancatori de ce nu trebuie si invrajbitori din astia ce se dau mari ortodocsi si "patrioti" is pe toate topicele. Si sunt unii si aceiasi. Ei "propovaduiesc" valorile Slavismului, au un spirit retrograd si antimaghiar si in plus si anti-occidental.
Și așa zici, că noi ortodocsii de pe forum suntem mâncători de ce nu trebuie ?

Tu să faci bine să'ți inghiți vorbele astea urât mirositoare la adresa românilor ortodocși.

Si să mai faci bine să mă scutești, că nu te'am băgat incă in seamă.

#93
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005

View PostRákóczi II, on Mar 6 2007, 17:41, said:

Cand tu ( pe alte topice) zici despre "madame prokuror Makavei", ori pocesti numele DU NAY André si-l "maghiarizezi" Dunay András ( Dûnay).... au cum procedezi? Te-a injurat cineva de acestea?
Pe Dunay András l'a născut mama lui ungur, nu l'a maghirizat vreun habarnist intr'ale istoriei pe forum.

Deci tu nici măcar nu l'ai citit pe Dunay. Inseamnă că tu habar nu ai de istoria secuilor dacă nu cunosti cine e Dunay András, darămite să mai ai ceva habar de istoria românilor.

De fapt nici nu mă miră, am impresia că tu n'ai nici o treabă cu secuii, mai degrabă ai ceva probleme cu ortodocșii ...

Ia citeste tu ce scrie la bibliografia  Magyar Elektronikus Könyvtár

The Early History of the Rumanian Language, Jupiter Press, Lake Bluff IL 1977.
Du Nay, André (Dunay András)

http://mek.oszk.hu/0...tml/biblio2.htm

O să aflam noi cât de repede de ce îi spurci tu așa pe românii ortodocși cu mizerii d'astea urât mirositoare.

#94
Muk cel Mic

Muk cel Mic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 224
  • Înscris: 24.09.2006
hai sa ma bag si eu in seama. asta e un topic despre transilvania cum au mai fost si altele? ca vad ca se lasa cu cacaturi si boraturi.... :nonobad:  mai bine l-ar inchide cineva.
va salut.

#95
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006
E vorba de UNII pretinsi "patrioti" si altele de acestea. :rolleyes:
Sa le fie rusine, se vede ca au "obsesii" urate....

#96
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Eu ( e stiut asta pe forum) am avut destule dispute cu Diogene si "racaieli".... nu ne-am jignit insa...


Ai avut pe dracu, sunteti o gasca virtuala care va tineti hangu, probabil sunteti colegi de ONG, nu meritati sa va bage omu in seama dar eu sunt necivilizat si va bag si in altceva decat in seama pentru ca nu meritati mai mult. Nu vreti sa va lamuriti de nimic, dialoguri de amorul artei, aiurea,  vreti doar sa bagati bate printre gard si sa gasiti niste gura casca spre a pune botul la mizeriile voastre antiromanesti.  :finger:
Toti ungurilor de buna cuviinta pe care i-am intalnit (azi am calatorit in tren cu o doamna unguroaica) le e rusine ca sunt de acelasi neam cu voi. Am vorbit despre falsa problema de la Babes Boliay cu "Fumatul Interzis" in limba maghiara si a zis ca sunt niste crestini la fel ca si aia cu placutele bilingve, care cauta sa bage zanzanie, ea nu simte nevoia sa vada scris in ungureste pe toate gardurile........

#97
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttihomir, on Mar 6 2007, 21:05, said:

Toti ungurilor de buna cuviinta pe care i-am intalnit (azi am calatorit in tren cu o doamna unguroaica) le e rusine ca sunt de acelasi neam cu voi. Am vorbit despre falsa problema de la Babes Boliay cu "Fumatul Interzis" in limba maghiara si a zis ca sunt niste crestini la fel ca si aia cu placutele bilingve, care cauta sa bage zanzanie, ea nu simte nevoia sa vada scris in ungureste pe toate gardurile........
cred ca era o falsa unguroaica... sau poate doar doamna  :rolleyes:

#98
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View PostMorosanul, on Mar 6 2007, 16:44, said:

Eminescu a fost român de ambele parti, si daca ai citit atita istorie cat spui, stii si de polonizarea numelor romanesti in vremea cat Bucovina s-a aflat la habsburgi.
Eu îi spun lui Eminescu "Eminescu". Câteodată îi mai spun și altfel, "Eminovici", "bădia Mihai" etc. pentru o exprimare mai ieșită din monotonie. Dar monotonia rămâne "Eminescu".

Iar cei care cred că pomenind numele de familie al lui Eminescu facem un atac la poporul român sunt de un naționalism bolnav rău de tot .

#99
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

cred ca era o falsa unguroaica... sau poate doar doamna

Era mai romanca decat multi dintre voi, desi era unguroaica si catolica, o femeie de bun simt....


Quote

Iar cei care cred că pomenind numele de familie al lui Eminescu

Nume de familie al lui Eminescu e Eminescu. Eminovici, Craciunovici, Zelinski, Dumitrascovici si asa mai departe sunt nume romanesti polonizate sau sarbizate in functie de zonele din afara romaniei in care au trait romanii respectiv. Au fost trecute abuziv cu terminatie straina de catre austriecii pe vremea cand bucovina era in imperiu. Sa folosesti aceleasi nume schimonosite de ocupant demonstreza ca esti un nesimtit.

#100
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttihomir, on Mar 6 2007, 22:20, said:

Era mai romanca decat multi dintre voi, desi era unguroaica si catolica, o femeie de bun simt....
era, de fapt, o eretica de bun simt.

parca tu spuneai despre catolici ca sunt eretici, nu?

#101
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View Posttihomir, on Mar 6 2007, 22:20, said:

Era mai romanca decat multi dintre voi, desi era unguroaica si catolica, o femeie de bun simt....
Nume de familie al lui Eminescu e Eminescu. Eminovici, Craciunovici, Zelinski, Dumitrascovici si asa mai departe sunt nume romanesti polonizate sau sarbizate in functie de zonele din afara romaniei in care au trait romanii respectiv. Au fost trecute abuziv cu terminatie straina de catre austriecii pe vremea cand bucovina era in imperiu. Sa folosesti aceleasi nume schimonosite de ocupant demonstreza ca esti un nesimtit.
Schimonosirea numelui este doar o variantă, puțin plauzibilă. Bucovina era sub austrieci nu sub slavi.  Există și varianta care pe mine nu mă deranjează deloc că Eminescu ar fi avut și o rudenie ruteană.

#102
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostDiogene, on Mar 6 2007, 23:23, said:

Schimonosirea numelui este doar o variantă, puțin plauzibilă. Bucovina era sub austrieci nu sub slavi.  Există și varianta care pe mine nu mă deranjează deloc că Eminescu ar fi avut și o rudenie ruteană.


Dar stii de ce au dat habsburgii provinciei un nume slav, Bukovina?

The name Bukovina came into official use in 1775 with the region's annexation from the Principality of Moldavia to the possessions of the Habsburg Monarchy, which became Austrian imperiu in 1804, and Austria-Hungary in 1867.

The official German name, die Bukowina, of the province under Austrian rule (1775–1918), was derived from the Polish form Bukowina, which in turn comes from the Slavic word for beech tree (бук [buk] in Ukrainian).[citation needed] This was due to the fact that from 1775 until 1849, Bukovina was administered as an integral part of neighbouring Galicia, whose internal government was, by active Austrian policy, controlled by Polish bureaucrats and nobles (szlachta).

http://en.wikipedia.org/wiki/Bukovina


Cât despre sugestia cu rudenia ruteana, uite de la aceeasi pagina:

In 1783, by an imperial decree Greek Orthodox eparchies in Bukovina and Dalmatia form an Archbishopric with seat in Czernowitz, later rased to the rank of Metropolitanate [5]. Some friction appeared in time between the Serb archbishops, and the Romanians complaining that Old Slavonic is favored to Romanian, and that family names are being slavicized.

#103
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Schimonosirea numelui este doar o variantă, puțin plauzibilă. Bucovina era sub austrieci nu sub slavi.

Austriecii promovau elementele poloneze si germane in bucovina iar numele romanilor mai instariti le polonizau, e un fapt arhicunoscut, numai dusmanii romanilor ca tine sustin originea straina a unuia si altuia din bucovina dupa terminatia numelui.

Quote

era, de fapt, o eretica de bun simt.

Da.

#104
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View PostRamunc, on Mar 6 2007, 23:28, said:

Dar stii de ce au dat habsburgii provinciei un nume slav, Bukovina?

The name Bukovina came into official use in 1775 with the region's annexation from the Principality of Moldavia to the possessions of the Habsburg Monarchy, which became Austrian imperiu in 1804, and Austria-Hungary in 1867.

The official German name, die Bukowina, of the province under Austrian rule (1775–1918), was derived from the Polish form Bukowina, which in turn comes from the Slavic word for beech tree (бук [buk] in Ukrainian).[citation needed] This was due to the fact that from 1775 until 1849, Bukovina was administered as an integral part of neighbouring Galicia, whose internal government was, by active Austrian policy, controlled by Polish bureaucrats and nobles (szlachta).

http://en.wikipedia.org/wiki/Bukovina
Cât despre sugestia cu rudenia ruteana, uite de la aceeasi pagina:

In 1783, by an imperial decree Greek Orthodox eparchies in Bukovina and Dalmatia form an Archbishopric with seat in Czernowitz, later rased to the rank of Metropolitanate [5]. Some friction appeared in time between the Serb archbishops, and the Romanians complaining that Old Slavonic is favored to Romanian, and that family names are being slavicized.
S-a scris mult mai mult despre părinții lui Eminescu decât sugerezi tu. Erau oameni în familia lui care știau ruteană deși nu aveau nevoie de această limbă.

Iar cuvântul slav "bucow" (fag) este de origine germană. A fost folosit de istorici ca să arate că slavii nu au avut fagi în "țara de origine". Probabil și "Bucovina" și "Moldova" (moldau = mină) sunt cuvinte germanice, cum am mai spus.

#105
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

S-a scris mult mai mult despre părinții lui Eminescu decât sugerezi tu. Erau oameni în familia lui care știau ruteană deși nu aveau nevoie de această limbă.

1736 Anul probabil al nasterii lui Petrea Eminovici, tăran din satul Călinesti, lângă Suceava (Bucovina), cel mai vechi dintre Eminovicii atestati în acte oficiale. Străbunic al poetului.
1780 Se naste Vasile Eminovici, singurul fecior al lui Petrea Eminovici si al sotiei sale Agafia. Si el tăran, muncitor de pământ. Avea si darul cântării. E bunicul poetului.
1812 La 10 februarie se naste Gheorghe Eminovici, fiu al lui Vasile Eminovici si al sotiei acestuia, Ioana. Este tatăl poetului. S-a rupt de mediul satului natal si, părăsind Bucovina, s-a stabilit în Moldova.







Quote

Iar cuvântul slav "bucow" (fag) este de origine germană. A fost folosit de istorici ca să arate că slavii nu au avut fagi în "țara de origine". Probabil și "Bucovina" și "Moldova" (moldau = mină) sunt cuvinte germanice, cum am mai spus.

Nu cumva si Bucov-Prahova e de origine germanica?  B)

#106
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
unii spun despre romanii ardeleni ca sunt "mai ceva" ca restul romanilor: mai harnici, mai cinstiti, mai chibzuiti, mai de cuvant. sigur, in primul rand ei, ardelenii, se cred asa, privindu-ne, uneori, pe noi, "miticii", cu superioritate si dispret.

e adevarat? sunt ardelenii mai buni decat noi?
daca da, care e cauza acestei diferente?

#107
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postego_zenovius, on Mar 7 2007, 00:33, said:

unii spun despre romanii ardeleni ca sunt "mai ceva" ca restul romanilor: mai harnici, mai cinstiti, mai chibzuiti, mai de cuvant. sigur, in primul rand ei, ardelenii, se cred asa, privindu-ne, uneori, pe noi, "miticii", cu superioritate si dispret.

e adevarat? sunt ardelenii mai buni decat noi?
daca da, care e cauza acestei diferente?


Sunt mai civilizati în comportament, dar îi vom ajunge din urma.

Însa la caracter nu sunt nici mai buni, nici mai rai.

Azi am vazut niste timisoreni enervanti, nu stiu de ce am avut impresia ca sunt useri softpedisti. Cred ca daca îi mai vad, îi turtesc.

Edited by Ramunc, 07 March 2007 - 03:01.


#108
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostRamunc, on Mar 7 2007, 02:51, said:

Sunt mai civilizati în comportament, dar îi vom ajunge din urma.

Însa la caracter nu sunt nici mai buni, nici mai rai.

Azi am vazut niste timisoreni enervanti, nu stiu de ce am avut impresia ca sunt useri softpedisti. Cred ca daca îi mai vad, îi turtesc.
eu cred ca erau enervanti nu in calitatea lor de timisoreni ci in cea de softpedisti. oricum, daca-i mai vezi, turteste-i.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate