Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

<links & guide lines> Internet Sharing!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
454 replies to this topic

#415
mihaitza_jupanu_90

mihaitza_jupanu_90

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 120
  • Înscris: 14.02.2008
Sal , intamplator am gasit un alt IP cu care imi merge netu (l-am folosot cateva zile fara probleme) Acum m-am gandit sa leg un alt cablu de cablul meu de la net si sa am internet ( cu acel Ip) si pe celalalt pc din casa. Precizez ca nu am Modem cablul intra direct in placa de retea. Care ar fi cea mai buna varianta sa fac asta. Si daca exista vre-un fel de tripla cum este cea de la Tv unde intra 1 cablu si ies 2-3 etc.

#416
ltedid

ltedid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.07.2005

View PostRavy, on Oct 27 2008, 16:43, said:

Czone... din cate stiu umbla la TTL...
Modifica-ti TTL-ul pe calculatorul care este "client" la ICS...

Bafta!

Multumesc Ravy!
Intr-adevar TTL-ul etse setat 1 la C-zone; niste jegosi din punctul asta de vedere si cel mai probabil o sa fac o plangere la protectia consumatorului si o sa reziliez contractul cu ei de indata ce apare alt furnizor la noi in bloc. Intre timp am gasit o metoda eficienta de modificare a TTL-ului pe windows (http://www.kamburov....attlfilter.html) si acum merge ok.
Multumesc inca odata!

#417
dreaqulah

dreaqulah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 13.09.2003
Salz,

Recent am achiztionat 2 placi usb wireless si un router wireless Edimax pt. a da "share" la conexiunea de internet intre 2 calculatoare. Prin router a mers fara probleme, insa a scazut foarte mult viteza de DL/UL la torrent, moment in care m-am hotarat sa fac conexiune directa (ad-hoc) intre cele 2 calc. Conexiunea de internetul e de tip PPOE.

Am urmat toti pasii descrisi pe site-ul microsoft la sectiunea "Set up a wireless network without a router":

Calc 1 (cu conexiune de internet)
- enable "INternet Connection Sharing"
- Network Connections/Wireless Network Connection/Properties
- enable "Use Windows to configure my wireless netw. settings"
- preferred netw: Add - am adaugat denumire network + network key si am activat optiunea "this is a computer-to computer (ad-hoc) network"

Calc 2 (la care vreau sa dau internet)
- "view available wireless networks" si imi recunoaste reteaua creata, intru cu parola, semnalul e foarte bun

Pana aici totul ok, problema e ca nu merge internetul.

Am observat ca in momentul in care dau "share internet connection" pt placa wireless la primul calc, imi apare automat la placa de retea la care este conectat cablul de internet ip-ul 192.168.0.1 su sn-mask: 255.255.255.0, dar nu inteleg cu ce ar influenta la cel de-al doilea calc, din moment ce conexiunea e pe wireless.

Pls help, sigur omit un pas pe undeva, mi-am batut capul o dupamasa intreaga si nu-mi dau seama.

Multumesc.

#418
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Search ceva???
Vezi in semnatura mea un link personalizat pt ICS. Tu mai trebuie sa setezi toate ip-urile pe placa calculatorului client...

Bafta!
se muta la Internet Sharing!

#419
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008
Salut!
As avea si eu cateva intrebari, desi probabil ca ati explicat nu am inteles.
Am acasa doua calculatoare si doar pe unul din ele am internet. As vrea sa fac o conexiune de internet care sa mearga pe ambele (prin cablu). Pentru asta imi trebuie un switch sau router?
Mai departe ce fel fac? Bag cablul de net in switch/router si din el sa iasa alte doua cabluri care sa intre in calculatoare? Ip-ul meu (cel generat de providerul de net) il va lua switch-ul/router-ul? Daca da, eu cum imi pun ip-uri pe celelalte calculatoare?
Scuze daca s-a mai scris, dar nu am inteles.
LE: Am vazut acum ca s-ar putea sa mai cumpar inca o placa de retea pentru calculator si sa trag un cablu la celalalt calculator.
Cum ar merge netul mai bine? Prin switch/router sau prin cablu tras direct de la un calculator la altul ?

Edited by m0rpheus, 08 January 2009 - 16:12.


#420
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Salutari
As vrea si eu sa stiu cum pat imparti ratele de transfer pe diferite calculatoare conectate la acelasi router wireless?
Este vorba de Router DLink-DIR615 si 4 laptopuri, 3 cu Vista si unul cu XP.
Vreau sa dau net si colegilor de deasupra insa, o latime de banda mai mica.
Adica, ei sa aiba viteza mai mica si eu mai mare.
:)

Se poate asa ceva din router?

#421
Zonny

Zonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2006
Salut in primul rand, am si eu o problema...
Se dau urmatoarele:
1. Internet de la rds (PPPoE)
2. Un desktop si un laptop (desktop-ul are o placa retea eternet care intra firul Rds si o placa wirelees trendnet prin care dau internet ICS la laptop)
Problema este ca internetul de pe laptop sare din cand in cand adica wireleesul din desktop trece de la 54Mb la 130Mb, care buba...!!??
Daca mai vretii informatii despre ceva spuneti...

Multumesc mult

#422
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006

View Postadrian80, on Feb 11 2009, 21:54, said:

Salutari
As vrea si eu sa stiu cum pat imparti ratele de transfer pe diferite calculatoare conectate la acelasi router wireless?
Este vorba de Router DLink-DIR615 si 4 laptopuri, 3 cu Vista si unul cu XP.
Vreau sa dau net si colegilor de deasupra insa, o latime de banda mai mica.
Adica, ei sa aiba viteza mai mica si eu mai mare.
:)

Se poate asa ceva din router?
Ma ajuta cineva?

#423
calinber

calinber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.11.2003
Buna ziua,
Am si eu o mare rugaminte legata de Serviciul Internet Connection Sharing,
Va rog sa imi spuneti si mie cum se poate bloca accesul la Internet la un calculator dintr-o retea cu ICS?
Va multumesc.!

#424
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Daca nu se pricepe sau crezi ca nu poate modifica cineva setarile poti sa-i lasi ip-urile care le are dar sa-i scoti de tot dns-urile (sau sa-i pui niste ip-uri aiurea). Daca pe acel calculator exista acces ca user limitat atunci nu va putea sa-si schimbe setarile de ip-uri.
Am banuit eu, dar pentru siguranta specifica aici pe ce sistem de operare e facut ICS-ul si ce sistem de operare are calculatorul care doresti sa nu aiba acces la net.

Bafta!

#425
softimiu

softimiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 08.07.2006

View PostTyby, on Feb 11 2004, 02:21, said:

CUM se face NAT cu netsh :
Am reusit (router, laptopul prin wireless, netsh pe el si legat Xbox 360 la el prin LAN), dar cand am dat drumul pe laptop la VPN nu s-a mai conectat consola. Cum sa fac sa mearga ? Mersi.

#426
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Am internet de la RDS. Mi-am facut o retea acasa intre 3 compuri din care 2 laptopuri pe wireless printru-un router Linksys WRT54GL. SO: Vista Ultimate, XP si Windows 7. Totul merge OK compurile se vad, se acceseaza intre ele. Dar am o mica problema: viteza de transfer care e de max 2,70MB/s intre desktop si oricare dintre laptopuri. De exemplu daca unul dintre laptopuri ia ceva de pe desktop, viteza e de 2,70MB/s max.Are cineva idee, pot sa maresc aceasta viteza?
Multumesc!

#427
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
2.7 MBytes / sec = 21.6 mbps. Data fiind caracteristica transmisiei in 802.11 (nu are duplecsi in ea :) ), pe un 802.11g (54mbps) maximul de transfer e undeva sub 30 mbps. Tu scoti 21. Mi se pare just! :) That's wireless G.

Poti scoate mai mult pe echipamente care sa suporte wireless N draft (802.11n) si care sa se si pupe intre ele, insa - din experienta - saltul de viteza nu este uluitor. In nici un caz dublu, asa cum se afirma in promovarea device-urilor respective. Sau mai sunt diverse solutii de boost, cu nume diferite, functie de producator. Insa - iarasi - sunt foarte pretentioase la capitolul compatibilitate si gasesc repede motive sa dea rateuri!

Welcome to wireless world! :)

PS: senzatia de a lucra oriunde in casa / curte fara cablaraie dupa tine este - totusi - priceless!


PPS: daca nu ma crezi la capitolul performante, uite aici ceva de studiu (cifrele par corecte):

http://en.wikipedia.org/wiki/802.11

Edited by Tyby, 26 May 2009 - 14:36.


#428
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
@Tyby multumesc mult pentru raspuns. A fost mai mult decat multumitor.
Ma multumesc cu Linksysul meu. ;)

#429
werther666

werther666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.10.2006
Buna Ziua!
Va rog sa ma ajutati!!!

deci..am 2 pc, pc1 are 2 placi ethernet , pc2 are una; am 2-3 cabluri cross-over; un switch pt lan; si..internet prin pppoe la pc1...

acum as dori sa dau share la conexiune pt pc 2! .... am reusit sa fac treaba asta prin ICS ...DAR se tot intrerupe, pica cand e lumea mai draga! Nu stiu ce sai mai fac!!!

Pe pc1 am win 7 iar pe pc2 xp. Am incercat si cu netsh dar pe win 7 vad ca nu mai e optiunea cu routing ip...

Mai exista vreo alternativa la ICS ??? sau are netsh alte comenzi pe win 7? (m-am uitat in helpul lui acolo, dar nu identific nimic similar cu routing...)

MULTUMESC!

#430
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Din postul de explicatii (care din punctul meu de vedere este cel mai bine detaliat) iti 'traduc' ceea ce nu este concret... E drept ca acest lucru NU l-am testat pe WIN7...

View PostTyby, on 11th February 2004, 02:38, said:

ICS = Internet Connection Sharing

E o metoda simpla, fara mari pretentii de configurare / monitorizare ... de aceea acolo unde este posibil recomand cu multa caldura NAT - vedeti postul de mai sus.

O sa fiu scurt: deoarece sistemele de operare pre-NT (ca tehnologie) sunt complet depasite pentru a fi folosite pentru routare / connection sharing, ma voi limita la cele mai noi (win 2k, XP, 2k3). Se aplica aceeasi tehnica si la win 98 / Me / 95(?! sincer - nu shtiu de 95, ar trebui sa mearga), dar trebuie insistat un pic, deoarece interfata de configurare e un pic diferita / veche ... Oricum, spune in help-ul de 98 mai mult decat e necesar pentru a face ICS ... principiile in rest sunt aceleasi.

eth0 = numele placii de retea EXTERNE din Network Connections (placa de retea conectata la INTERNET / WAN !) -- Conexiunea pppoe de pe calculator. DOAR daca NU exista un mecanism cu user si parola se share-uieste placa de retea (Local Area Connection) care este legata la internet...
eth1 = numele placii de retea INTERNE din Network Connections (placa de retea conectata la RETEAUA INTERNA / LAN !) -- Placa de retea care da net mai departe la alt(e) calculato(a)r(e)...

Se configureaza proprietatile TCP/IP pentru eth0 (am pastrat notarile de mai sus) cu IP/mask, Gateway, DNS servers date de ISP. In cazul unui mecanism pe baza de user si parola se configureaza acele date si se lasa restul setarilor in pace...

Proprietatile conexiunii INTERNE - eth1 - se lasa in pace (oricum si le seteaza automat sistemul de operare la activarea ICS).

Se intra in Network connections - eth0 Properties - Advanced - Internet Connection Sharing si se bifeaza:

Allow other network users to connect through this computer's Internet connection

La aplicarea noilor setari, sistemul anunta ca eth1 IP va fi setat automat pe 192.168.0.1 (OK, ca nu aveti ce face deocamdata).

Apoi se intra in TCP/IP properties pentru eth1 si se seteaza manual IPul in clasa aleasa, FARA Gateway - la fel ca in cazul NAT descris mai sus

La setarile client-ului, se face de asemenea ca mai sus, in cazul NAT:
pe clienti:

- se seteaza IP din aceeasi clasa cu IP-ul interfetei eth1 (interne) a routerului (192.168.a.b / 24),
- la gateway se pune IPul interfetei eth1 (in cazul de fata 192.168.x.y)
- DNSurile se seteaza la fel ca pe interfata eth1 a router-ului sau se pune adresa acestuia ... recomand ca macar un DNS sa fie de la provider...


NOTA: Recomand folosirea de adrese IP statice, pentru a nu intarzia inutil timpii de boot pe clienti si, de ce sa nu o spun, si din comoditate - stii mai tot timpul ce IP trebuie sa fie setat pe computer-ul lui Vasilica de la 3 :D .

Edited by Ravy, 30 June 2009 - 14:52.


#431
werther666

werther666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.10.2006

View PostRavy, on 30th June 2009, 13:48, said:

Din postul de explicatii (care din punctul meu de vedere este cel mai bine detaliat) iti 'traduc' ceea ce nu este concret... E drept ca acest lucru NU l-am testat pe WIN7...


da, dar eu intrebam altceva...cu ICS am realizat share-ul conexiunii pppoe...DAR se intrerupe periodic... intrebarea era daca exista alta modalitate in afara de ICS si netsh (care pe win 7 nu are routing ip!)...

#432
werther666

werther666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.10.2006
deci nu exista nici o alta posibilitate? cu ajutorul unui program sau altfel?  ori prin folosirea switchului?? ICS e foarte stresant, pica des...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate