Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...
 Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 

Din durerea inimii mele...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
89 replies to this topic

#55
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...multumim mult angelolater pentru cuvantul tau.
zexelica, cred ca ai mai primit raspuns la interpelarile tale. eu te inteleg, mergi pe un anumit text al scripturii si ajungi la aceste interpretari. nu iti de gandit oare ca exista marturii din secolul II - III de crestinism care contrazic teoria ta fata de icoana, taine, preot, botez, har? ma gandesc la pictura din catacombe, la baptisteri, reprezentarile grafice ale euharistiei, viata unor sfinti din orient, epistolele ce nu apar in biblie de ex cea a sfantului ignatiu, sinodul apostolic, etc. acestea contrazic oarecum interpretarile protestante. gandeste-te ca exista exegeza unitara de 14 secole pe text biblic pana la reforma lui Luther, toti acei oameni au slujit doar un sistem, o ideologie, au fost orbi sufleteste oare? mai ma gandesc si la bibliotecile disparute cum a fost cea din alexandria sau manuscrisele din bizant, la care din pacate nu mai avem acces astazi.

#56
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostNicanor, on Feb 26 2007, 10:28, said:

...multumim mult angelolater pentru cuvantul tau.
zexelica, cred ca ai mai primit raspuns la interpelarile tale. eu te inteleg, mergi pe un anumit text al scripturii si ajungi la aceste interpretari. nu iti de gandit oare ca exista marturii din secolul II - III de crestinism care contrazic teoria ta fata de icoana, taine, preot, botez, har? ma gandesc la pictura din catacombe, la baptisteri, reprezentarile grafice ale euharistiei, viata unor sfinti din orient, epistolele ce nu apar in biblie de ex cea a sfantului ignatiu, sinodul apostolic, etc. acestea contrazic oarecum interpretarile protestante. gandeste-te ca exista exegeza unitara de 14 secole pe text biblic pana la reforma lui Luther, toti acei oameni au slujit doar un sistem, o ideologie, au fost orbi sufleteste oare? mai ma gandesc si la bibliotecile disparute cum a fost cea din alexandria sau manuscrisele din bizant, la care din pacate nu mai avem acces astazi.
Vezi, ai gasit un punct biblic de plecare in explicarea erorilor doctrinare. Sunt de acord ca pe parcursul ploii timpurii, era bisericilor, desi multe dintre biserici aveau o doctrina gresita, totusi mireasa se afla acolo.
Eu atrag atentia asupra greselilor doctrinare pt ca asa scrie sa fac in Apoc 14:6-10. Insa inteleg aceasta situatie pt ca scrie ca dusmanul a sadit neghina in timp ce "oamenii DORMEAU". Din Daniel 12:9 aflam ca Biblia este o revelatie progresiva, deci ceea ce cunostem astazi nu este egal cu ceea ce se stia acum 2000 de ani.
Insa nu pot fi de acord cu tine ca sa schimb sursa de adevar si sa am ca autoritate marturiile unora, reprezentari grafice, etc...
Daca ar zice cineva ca e bine sa am 300 de neveste, eu ma uit in Biblie, vad ca scrie ca nu e voie si gata! Nu am voie sa schimb autoritatea. Eu nu sunt protestant, pt ca nu am fata de cine sa protestez. Sistemul meu de referinta este Biblia, fata de care ma raportez, fiind Legea lui Dumnezeu, stilp si temelie a adevarului.

Aprecierile mele vis-a-vis de doctrine nu sunt tendentioase sau rauvoitoare. Eu incerc sa demonstrez cind este ceva care contrazice Scriptura.

#57
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postzexelica, on Feb 26 2007, 12:05, said:

Daca ar zice cineva ca e bine sa am 300 de neveste, eu ma uit in Biblie, vad ca scrie ca nu e voie si gata!
Unde scrie in Biblie asta?

#58
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Posta_simple_girl, on Feb 22 2007, 04:30, said:

DOAMNE, AJUTA!

...


religia e opiumu popoarelor si tu tocmai ai luat o supradoza

#59
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
1 Tim 3
2Dar trebuie ca episcopul să fie fără prihană, bărbatul unei singure neveste, cumpătat, înțelept, vrednic de cinste, primitor de oaspeți, în stare să învețe pe alții.

#60
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
pai si tu esti episcop? :)

#61
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postzexelica, on Feb 26 2007, 12:05, said:

Vezi, ai gasit un punct biblic de plecare in explicarea erorilor doctrinare. Sunt de acord ca pe parcursul ploii timpurii, era bisericilor, desi multe dintre biserici aveau o doctrina gresita, totusi mireasa se afla acolo.
Eu atrag atentia asupra greselilor doctrinare pt ca asa scrie sa fac in Apoc 14:6-10. Insa inteleg aceasta situatie pt ca scrie ca dusmanul a sadit neghina in timp ce "oamenii DORMEAU". Din Daniel 12:9 aflam ca Biblia este o revelatie progresiva, deci ceea ce cunostem astazi nu este egal cu ceea ce se stia acum 2000 de ani.
Insa nu pot fi de acord cu tine ca sa schimb sursa de adevar si sa am ca autoritate marturiile unora, reprezentari grafice, etc...
Daca ar zice cineva ca e bine sa am 300 de neveste, eu ma uit in Biblie, vad ca scrie ca nu e voie si gata! Nu am voie sa schimb autoritatea. Eu nu sunt protestant, pt ca nu am fata de cine sa protestez. Sistemul meu de referinta este Biblia, fata de care ma raportez, fiind Legea lui Dumnezeu, stilp si temelie a adevarului.

Aprecierile mele vis-a-vis de doctrine nu sunt tendentioase sau rauvoitoare. Eu incerc sa demonstrez cind este ceva care contrazice Scriptura.

pai cum ramane cu liberul arbitru? Biblia a fost data ca sa ne interzica sa facem chestii? :huh:

#62
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostNicanor, on Feb 26 2007, 16:02, said:

pai si tu esti episcop? :)
1Pet2
5 Si voi, ca niste pietre vii, sunteti ziditi ca sa fiti o casa duhovniceasca, o preotie sfinta, si sa aduceti jertfe duhovnicesti, placute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos.

#63
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
deci toti sunt episcopi si de aceea au o singura femeie, nu?

#64
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostPollux, on Feb 26 2007, 16:51, said:

pai cum ramane cu liberul arbitru? Biblia a fost data ca sa ne interzica sa facem chestii? :huh:
Care liber arbitru? Nu exista liber arbitru. L-a avut Adam si a ales prost. Am murit toti, iar ca sa inviem trebuie ca Dumnezeu sa ne plateasca pacatele.

#65
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postzexelica, on Feb 26 2007, 20:23, said:

Care liber arbitru? Nu exista liber arbitru. L-a avut Adam si a ales prost. Am murit toti, iar ca sa inviem trebuie ca Dumnezeu sa ne plateasca pacatele.

frate, tu nu esti crestin. :uhuhno:

#66
Angelolater

Angelolater

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.02.2007
Acum eu ti-am argumentat cu Scriptura concluziile mele intr-un limbaj adecvat. Normal ar fi un dialog bazat pe argumente biblice, civilizat, academic.
[/quote]

Buna tie !

Gandirea ta este bazata intru totul pe scriptura ,ceea ce este bine..dar gresesti daca tragi o concluzie, interpretand textele..in special daca ajungi in stadiul sa judeci anumite persoane sau idei...iti recunosc ca teoria crestin ortodoxa nu prea se aplica(scris este "chemati sunt multi,putini alesi")...de aceasta unii preoti sunt aratati cu degetul,asta nu inseamna ca nu exista exceptii,si acest lucru este valabil in orice religie! eu ti-am explicat ceva psihologic avand in vedere icoanele , iti spun in calitate de anghelolog si consilier initiat in psihoterapie(fara vreo elogiere)..pacienti care folosesc pictura si terapia prin pictura/desen/muzica/cantece..care pot fi o mare descarcare de energie negativa..intermediu in care gasesti linistea ,echilibrul,pacea,etc !deci natura lor nu este negativa ;ceea ce nu are legatura cu scriptura..avand in vedere aceasta carte..trebuie sa fi constienta de un alt aspect,caci Scriptura nu este singura sursa de adevar,sunt si alte surse de adevaruri "cum ar fi de exemplu "2+2=4 "avand in vedere matematica..daca nu sunt trecute aceste cifre in scriptura..asta nu rezuma ca ele sunt false..(daca era trecut 2+2=7)credeam! ai inteles ce vreau sa spun.(sa nu intelegi ca spun ca Biblia nu este adevarul) ma refer ca Dumnezeu a vorbit acum 2000 de ani..dar El nu este mort..ci viu , El vorbeste mereu prin multe forme..pe care omul deseori le intelege din pacate gresit!

ceea ce ti-am explicat avand in vedere icoanele..ca nu sunt chip cioplit;.cred eu precum am mai explicat ,ca sunt un ghid si o influenta asupra celor ce o privesc ;o inspiratie in acel om care o picteaza,etc...si gandeste-te ca exista Bible class..care au si acele clase un ghid..un moderator care sa explice fir cu fir biblia..daca nu recunosti ca este nevoie mereu de un ghid..in a face ori a intelege ceva..faci o greseala! gandeste te ce rol au ingerii si vei intelege!
Cand spun ca gresesti, este foarte posibil ca eu sa gresesc sau nu...spun asta pentru ca nu sunt perfect..dar este doar un punct de vedere..
Nu am venit pe acest forum sa impun ceva , eu nu am venit sa indoctrinez...ci am venit sa explic anumite lucruri din punctul meu de vedere

crestinii au fost si sunt foarte impartiti ca oameni , iti dau cateva exemple "Am intalnit pe cineva care mi-a zis "Cred in Iisus, dar nu cred in ingeri , nu cred in Dumnezeul ceresc , nu cred in duhul sfant..doar isus (tipar de un anumit "crestin") , am mai intalnit o persoana care mi-a zis foarte perseverent ca exista 2 de Iisus(Iisus care este de fapt reincarnarea lui Ahura Mazda) si celalalt(Dumnezeul "pamant") asa spunea el. (dar din ce mi-a zis am vazut ca avea ceva documentatie despre Ahura Mazda(zoroastru) si inca 3 Dumnezei."desi am vazut aceste aspecte si mi-am dat cu parerea spunand ca este yoghin crestin",.tipul era tot "crestin" se considera el "simplu" nu catolic ,nu nimic..si sunt "n' exemple de erori...din ceea ce cred ei ca descopera etc... nu zic ca in BOR nu sunt greseli , am si aici exemple..cum am mai spus "sistemul este corupt , si peste tot exista necuratenie..putini sunt cei ce urmeaza lui Hristos..urmeaza doar sa nu judecam si sa nu aruncam cu pietre,caci atunci nu mai suntem crestini..Iisus este singurul judecator.

iti multumesc atat tie cat si fratilor mei pentru raspunsuri!
Doamne ajuta Zexelica!

#67
Angelolater

Angelolater

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.02.2007
p.s.
ptr Zexelica

un studiu recent stintific ,a fost ulterior si pe discovery (s-au pus sub un experiment pe calculator 2 cranii evreiesti) si a fost reconstituit chipul lui Hristos pe acel calculator, imaginea rezultata pe calculator era izbitor de asemanatoare cu o icoana pur bizantina(Hristos nu era tocmai alb la fatza) si acest aspect ti-l pot dovedii dupa scriptura.

deci nu sunt alti Dumnezeu intr o icoana..este Hristos dupa o cronica istorica reprezentat intr o imagine..o imagine care "Naste" sentimente , avand in vedere alte icoane..tu in momentul de fata negi mii de experiente ale unor credinciosi..(ma refer la cei care Cred)
care s-au rugat la Maria sau "n" sfinti , oameni care s-au rugat din suflet..shi lucrarea lor s-a aratat in vietile lor..daca acest aspect al experientei ii apropie de Dumnezeu, nu este de la diavol! si pot sa ti si arat din unul din domeniile studiate..

din domeniul "demonologiei' - Un demon nu este lumina , un demon este ura pura si intuneric . amesteca adevarul cu minciuna,mierea cu otrava,
demonii vor sa sperie , ei vor sa rada si sa batjocoreasca, un demon apare sub forma de inger de lumina, un demon crede in Dumnezeu si citeste din scripturi, un demon nu vrea sa auda ca un om se caieste..un demon cauta sa "instaleze" mandria in om! si atunci poti recunoaste ce este angelic si ce este demonic!

Doamne ajuta ,si imi cer scuze ca nu m-am putut incadra intr-un singur msg..

Buna sa-ti fie inima!

#68
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

..un demon cauta sa "instaleze" mandria in om! si atunci poti recunoaste ce este angelic si ce este demonic!
Mindria, cum ar fi "faptele bune sunt rezultatul muncii noastre". Da, biserica asta te invata: depinde de tine sa te mintuiesti, Dumnezeu si-a facut treaba.

Edited by zexelica, 28 February 2007 - 12:05.


#69
Angelolater

Angelolater

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.02.2007

View Postzexelica, on Feb 28 2007, 12:05, said:

Mindria, cum ar fi "faptele bune sunt rezultatul muncii noastre". Da, biserica asta te invata: depinde de tine sa te mintuiesti, Dumnezeu si-a facut treaba.


Mantuirea consta in credinta individului.

Daca eu ca om cred in El automat  faptele vor fi intru ceea ce cred caci credinta in Iisus Hristos este samanta care face roadele bune..
Cela ce crede dar nu are rod bun nu este mantuit (in scripturi se vorbeste de "mostenirea mantuirii"

ya aminte in scriptura cand Sf Apostol Pavel a spus cum (a pastrat mantuirea) deci poti pierde "mantuirea" daca o yei pe alte cai...

avand in vedere talharul de pe cruce ( dansul s-a mantuit pentru ca a crezut in El) dar la momentul acela..dansul murea...Noi avem toata viata in fata!

Doamne ajuta!

#70
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAngelolater, on Feb 28 2007, 15:13, said:

Mantuirea consta in credinta individului.

Daca eu ca om cred in El automat  faptele vor fi intru ceea ce cred caci credinta in Iisus Hristos este samanta care face roadele bune..
Cela ce crede dar nu are rod bun nu este mantuit (in scripturi se vorbeste de "mostenirea mantuirii"

ya aminte in scriptura cand Sf Apostol Pavel a spus cum (a pastrat mantuirea) deci poti pierde "mantuirea" daca o yei pe alte cai...

avand in vedere talharul de pe cruce ( dansul s-a mantuit pentru ca a crezut in El) dar la momentul acela..dansul murea...Noi avem toata viata in fata!

Doamne ajuta!
M-ai pierdut....

Uite cum defineste Biblia, nu biserica, CREDINTA.
Ef.2
8Căci prin har ați fost mîntuiți, prin credință. Și aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

CREDINTA nu este a noastra.

Ioan6
  29Isus le -a răspuns: ,,Lucrarea pe care o face Dumnezeu este aceasta: să credeți în Acela, pe care L -a trimes El.``

CREDINTA este LUCRAREA TATALUI

Galateni 5
  22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,

CREDINTA este REZULTATUL SALVARII

Stiu ca o sa ignori versurile astea, da' eu imi fac datoria sa ti le arat. N-ai cum sale explici dpdv free-will.

#71
Angelolater

Angelolater

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.02.2007

View Postzexelica, on Feb 28 2007, 17:13, said:

M-ai pierdut....

Uite cum defineste Biblia, nu biserica, CREDINTA.
Ef.2
8Căci prin har ați fost mîntuiți, prin credință. Și aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

CREDINTA nu este a noastra.

Ioan6
  29Isus le -a răspuns: ,,Lucrarea pe care o face Dumnezeu este aceasta: să credeți în Acela, pe care L -a trimes El.``

CREDINTA este LUCRAREA TATALUI

Galateni 5
  22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,


CREDINTA este REZULTATUL SALVARII

Stiu ca o sa ignori versurile astea, da' eu imi fac datoria sa ti le arat. N-ai cum sale explici dpdv free-will.

ai gresit sa ma judeci spunand ca voi ignora ceea ce spui ceea ce m-ar face indirect "ignorant" ceea ce nu sunt , consider fiecare detaliu important si fi sigur ca citesc ce mi arati precum tu citesti ce iti arat...Adevar este ca nu ai gresit cu ceea ce ai spus ,insa eu m-am referit ca un om poate alege sa creada sau sa nu.
NU ai cum sa negi superficialitatea anumitor oameni...!

Nu ai cum sa crezi dar in acelasi timp sa faci invers credintei tale...in mod trist asta se intampla mai peste tot!
cu toate acestea cred ca exista exceptii!

Nu este intamplator ca vorbim!

Domnul cu tine!

#72
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAngelolater, on Feb 28 2007, 19:39, said:

ai gresit sa ma judeci spunand ca voi ignora ceea ce spui ceea ce m-ar face indirect "ignorant" ceea ce nu sunt , consider fiecare detaliu important si fi sigur ca citesc ce mi arati precum tu citesti ce iti arat...Adevar este ca nu ai gresit cu ceea ce ai spus ,insa eu m-am referit ca un om poate alege sa creada sau sa nu.
NU ai cum sa negi superficialitatea anumitor oameni...!

Nu ai cum sa crezi dar in acelasi timp sa faci invers credintei tale...in mod trist asta se intampla mai peste tot!
cu toate acestea cred ca exista exceptii!

Nu este intamplator ca vorbim!

Domnul cu tine!
Imi cer scuze daca am gresit! Dar sunt atit de obisnuit cu discutiile despre doctrine si fiecare biserica ignora restul Bibliei.
Credinta este LUCRAREA TATALUI. Tot ce facem este considerat bun de Dumnezeu, numai cind este dintr-o inima de carne. Iar noi inainte de salvare avem o inima de piatra. Deci este IMPOSIBIL sa facem ceva placut Lui.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate