Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

HDD Bay aluminiu cu cooling

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

Poll: HDD Bay aluminiu cu cooling (8 member(s) have cast votes)

Ati cumpara acest produs, si cam cat ati fi dispusi sa cheltuiti pe el ?

  1. Nu (4 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

  2. Da, sub 50 ron (1 votes [12.50%])

    Percentage of vote: 12.50%

  3. da, intre 50-70 ron (2 votes [25.00%])

    Percentage of vote: 25.00%

  4. da, intre 70-100 ron (1 votes [12.50%])

    Percentage of vote: 12.50%

  5. da, peste 100 ron daca e intr-adevar bun (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
IeD3vil

IeD3vil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.03.2006
Salut tuturor in primul rand

Un amic vrea sa se apuce de un produs pentru cooling-ul hardurilor, foarte eficient. Acesta consta intr-un bay din aluminiu pentru, in care va fi pozitionat hardul, cu suruburile de sub. acesta va contine si un display up-front de temperatura digital, in partea din fata a bay-ului. Pun si o poza cu un dispozitiv asemanator :

[ http://img.ncix.com/gif/18202.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Va fi putin diferit, poate putin mai mare radiatorul, dar cred ca e indeajuns.

Ati fi dispusi sa cumparati un astfel de produs ? daca da, cat ati fi dispusi sa cheltuiti pentru a intra in achizitionarea unuia ?

Cam atat, i am looking forward to viewing your replies.

Razvan

#2
IeD3vil

IeD3vil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.03.2006
Tin sa precizez ca exista bayuri de genul asta, pentru aplicatiile server. Nu vad de ce nu ar fi folositoare si pentru home user, la preturi mai mult decat accesibile.

Rog pe cei care voteaza sa argumenteze votul, multumesc.

#3
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Daca reueseste sa anuleze si vibratia / zgomotul HDD-ului este excelent. Din pacate intr-o carcasa decenta iti poti suspenda HDD-ul si in acelasi timp un ventilator va bate spre el.. :)

#4
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
Am votat NU pentru ca mi se pare inutil pentru un home user, pentru a raci HDD-ul este suficient un ventilator (unul de pana in 100 de mii e suficient) iar pentru monitorizarea temperaturii exista o gramade soft-uri free.

#5
IeD3vil

IeD3vil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.03.2006

View Postcods, on Feb 21 2007, 20:38, said:

Daca reueseste sa anuleze si vibratia / zgomotul HDD-ului este excelent. Din pacate intr-o carcasa decenta iti poti suspenda HDD-ul si in acelasi timp un ventilator va bate spre el.. :)

zgomotul hddului provine in majoritatea cazurilor de la uzura, si lipsa cache-ului.
Va avea o mica atenuare, dar nu prea mare. Defrag des, si nu umpleti hardurile prea mult, daca hardul nu dispune de cache. De asemenea evitati programele de download gen torrent/dc++ care nu suporta cache in ram.

Posibil sa fie inclus un potentiometru pentru varierea vitezei coolerului.

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostSandMan_Rave, on Feb 21 2007, 21:24, said:

Am votat NU pentru ca mi se pare inutil pentru un home user, pentru a raci HDD-ul este suficient un ventilator (unul de pana in 100 de mii e suficient) iar pentru monitorizarea temperaturii exista o gramade soft-uri free.
i second that.

#7
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

View PostIeD3vil, on Feb 21 2007, 23:44, said:

zgomotul hddului provine in majoritatea cazurilor de la uzura, si lipsa cache-ului.
Va avea o mica atenuare, dar nu prea mare. Defrag des, si nu umpleti hardurile prea mult, daca hardul nu dispune de cache. De asemenea evitati programele de download gen torrent/dc++ care nu suporta cache in ram.

Posibil sa fie inclus un potentiometru pentru varierea vitezei coolerului.

In majoritatea cazurilor mi s-ar parea inutil totusi pentru un hard mai zgomotos si care se incalzeste puternic as cumpara unul. Daca are si ventilator ar fi de preferat sa fie cat mai silentios si sa nu umple electronica de praf .

#8
IeD3vil

IeD3vil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.03.2006

View PostLivik, on Feb 22 2007, 11:37, said:

In majoritatea cazurilor mi s-ar parea inutil totusi pentru un hard mai zgomotos si care se incalzeste puternic as cumpara unul. Daca are si ventilator ar fi de preferat sa fie cat mai silentios si sa nu umple electronica de praf .

da, are ventilator, si nu umple electronica de praf - ventileaza fantele de aluminiu :-)
logic ca silentios.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate