Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...
 Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic
 

Prostia persoanei de 16 ani sau BaTAIE de joc ?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
M@verick

M@verick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2007
Salutare. Acum 8 luni in urma am facut cunostintza cu o domnisoara de 16 ani. La inceput a fost totul ok apoi relatia pas cu pas a devenit mai serioasa. Am ajuns la momentul ca am inteles cit de mult inseamna pentru mine si cit de mult insemn eu pentru ea.
Au fost dorinte sa fim  impreuna 4ever DAR...
Vreau sa spun de la inceput ca sunt o persoana foarte geloasa!!! (si cred ca treaba asta a innvfluentat mult din pacate)
6 zile in urma cind eram intr-o mica cearta dupa ce am plecat de la ea  mam retinut putin mai departe de scara si am vazut cum se urca intr-o masina a unui fost cunoscut al ei. Si din ziua asta sa inceput.
Timp de o ora am sunato cum am observat treaba asta.Sunam incontinuuu si nimic nu dorea sa vb cu mine.
Am ramas la scara pina cind sa intors acasa. Cum sa apropiat am pus citeva intrebari
Eu:Imi spui si mie te rog unde ai fost?
Ea: La o prietena.
Eu: Si cum ai ajuns la ea ai luat  un TAXI pe jos cum ?
Ea: Pe jos
Cum naiba puteai sa mergi pe jos la prietena daca team vazut urcindute in mashina.Se uita la mine in ochi si imi spunea povesti de adormit copii!!! Dupa un timp a cedat si mia spus ca da am fost in masina aia. 1 zi nu ne-am vazut a trebuit sa inteleg sa ma gindesc la treaba asta si am hotarit ca nu e chiar mare problema .  Merg la ea acasa sa vb si imi spune ca gata relatia noastra aici a luat sfirsit.
MOTIVUL: 1.Pentru ca eu posibil sa plec in IT pe citeva luni !!!
               2.II este trist cu mine
               3. O tin sa spunem scurt
DEzbatere(daca se poate spus asa)
               1. Nu se stie daca plec sau nu si chiar daca plec singura imi spunea ca ma asteapta juma de an numai sa ma intorc
               2. Da e cam trist nu mergem la disco e posibil sa mergem in fiecare seara in oras si totusi in fiecare zi eram impreuna cite 3-4 ore
               3. Ma speria gindul ca o pot pierde! Vedeam cu cine petrecea timpul  cind nu eram cu ea si vedeam ca sunt persoane nu prea placute. Domnisoara singura iintelegea treaba asta si totusi continua relatie cu astfel de persoane DAR vreau sa spun ca nu ii interziceam categoric sa nu vb cu colegiii cu unele prietene incercam sa bat la usa ei sa-i deschid ochii "Uite ma ca nu e corect ce face ca ar trebui ceva sa faci"
Si din ziua ce sa urcat in masina o tine una si buna gata nu vom mai fi impreuna nu are rost
In fiecare zi cind merge la o plimbare o sun si nimic sitnge telefonul
In fiecare zi merge la plimbare cu "domnul conducator"
Am intrebat-o ce fel de prietenie duci cu "domunul conducator" dar nu o pot crede
Persoanei care o iubeste si cu care ar dari sa fie alaturi 4ever dupa cuvintele ei nu ii poate raspunde la telefon (adica eu)
Iar cu un simplu prieten are timp dorinta sa se plimbe sa discute s.a.m.d
AJUTOR  poate sunt eu orb nu stiu  DAR NU CRED IN POVESTILE EI NU CRED CA ASTEA SUNT MOTIVELE CARE SA DESPARTA UN CUPLU CARE SE IUBESC SI CARE DORESC SA FIE IMPREUNA !!!
Lamuritima si pe mine va rog nu mai stiu sunt disperat
Mersi anticipat


MESAJ DE LA MODERATOR: Ti-am trimis si PM, nu mai folosi k, sh, tz. Ti-am editat postul (cu greu) inlocuindu-ti toate grupurile alea de litere. Data viitoare in mod cert nu voi avea atata rabdare si-ti voi sterge direct postul! Celelalte greseli ti le-am lasat (de gramatica nu ma ocup, dar te poti uita in Cutia cu greseli)

Edited by Jaqueline, 27 May 2007 - 16:05.


#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostM@verick, on Feb 21 2007, 01:12, said:

??? :confuzzled:


asta-i tot ce sare-n ochi in postul tau. cine reuseste sa-l citeasca are felicitarile mele (sau nu? ca as presupune ca-i obisnuit cu stilul mirc :) )

fa rezumatul in limba romana si probabil o sa capeti si ceva pareri.

#3
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postmianna, on Feb 21 2007, 01:26, said:

asta-i tot ce sare-n ochi in postul tau. cine reuseste sa-l citeasca are felicitarile mele (sau nu? ca as presupune ca-i obisnuit cu stilul mirc :) )
L-am citit eu. Raspunsul meu este: prostia este a ta ca nu esti in stare sa scrii, iar bataia de jok este fata de noi ca trebuie sa suportam astfel de agramitati. Cat despre topic in sine oricum merita sa fie inchis din start, chiar si daca era scris corect, este o aberatie.

Edited by Valentine, 21 February 2007 - 02:04.


#4
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
My God... ma dor ochii, dar am facut un efort sa citesc pana la capat, oricum partea scrisa cu majuscule a pus capac.
Daca nu ai inteles care e problema in ce ai scris, hai ca te lamuresc eu, ca si-asa nu am somn si ma plictisesc de moarte  :rolleyes:

1. "k" nu tine loc de "c". Nu poti scrie "kit" in loc de "cit", plus de asta se scrie din cate stiu eu "cat" in romana. (acelasi lucru pentru toate combinatiile suspecte care contin "k" acolo unde nu ii e locul... si nu prea ii e locul pe nicaieri in ce ai scris tu)
2. "si" se numeste conjunctie si se scrie exact (nu exakt), "si", in nici un caz "shi"
3. textul tau este indescifrabil si necesita un efort sustinut pentru citire, nu comentez ce presupune si intelegerea lui in modul in care este scris.

Concluzia: scrie in romana (limba aia despre care iti povesteste invatatoarea in scoala primara, eventual se mai chinuie si altii cu tine in directia asta daca mai dai pe la scoala dupa aia).

Si daca tot am citit si cat de cat am inteles "drama" prin care treci  :rolleyes: as putea sa arunc o parere (sau doua...):
- la 16 ani e foarte probabil sa nu iti gasesti jumatatea
- fata foarte probabil nu te mai vrea si se "arde" de mica cu altu
- calmeaza-te si cauta-ti alta
- 8 luni nu inseamna o eternitate

P.S. si nu uita sa scrii in romana data viitoare.  :peacefingers:

#5
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View PostM@verick, on Feb 21 2007, 02:04, said:

Salutare. Acum 8 luni in urma am facut cunostintza cu o domnisoara de 16 ani. La inceput a fost totul ok apoi relatia pas cu pas a devenit mai serioasa. Am ajuns la momentul ca am inteles cit de mult inseamna pentru mine si cit de mult insemn eu pentru ea.
Au fost dorinte sa fim  impreuna 4ever DAR...
Vreau sa spun de la inceput ca sunt o persoana foarte geloasa!!! (si cred ca treaba asta a innvfluentat mult din pacate)
6 zile in urma cind eram intr-o mica cearta dupa ce am plecat de la ea  mam retinut putin mai departe de scara si am vazut cum se urca intr-o masina a unui fost cunoscut al ei. Si din ziua asta sa inceput.
Timp de o ora am sunato cum am observat treaba asta.Sunam incontinuuu si nimic nu dorea sa vb cu mine.
Am ramas la scara pina cind sa intors acasa. Cum sa apropiat am pus citeva intrebari
Eu:Imi spui si mie te rog unde ai fost?
Ea: La o prietena.
Eu: Si cum ai ajuns la ea ai luat  un TAXI pe jos cum ?
Ea: Pe jos
Cum naiba puteai sa mergi pe jos la prietena daca team vazut urcindute in mashina.Se uita la mine in ochi si imi spunea povesti de adormit copii!!! Dupa un timp a cedat si mia spus ca da am fost in masina aia. 1 zi nu ne-am vazut a trebuit sa inteleg sa ma gindesc la treaba asta si am hotarit ca nu e chiar mare problema .  Merg la ea acasa sa vb si imi spune ca gata relatia noastra aici a luat sfirsit.
MOTIVUL: 1.Pentru ca eu posibil sa plec in IT pe citeva luni !!!
               2.II este trist cu mine
               3. O tin sa spunem scurt
DEzbatere(daca se poate spus asa)
               1. Nu se stie daca plec sau nu si chiar daca plec singura imi spunea ca ma asteapta juma de an numai sa ma intorc
               2. Da e cam trist nu mergem la disco e posibil sa mergem in fiecare seara in oras si totusi in fiecare zi eram impreuna cite 3-4 ore
               3. Ma speria gindul ca o pot pierde! Vedeam cu cine petrecea timpul  cind nu eram cu ea si vedeam ca sunt persoane nu prea placute. Domnisoara singura iintelegea treaba asta si totusi continua relatie cu astfel de persoane DAR vreau sa spun ca nu ii interziceam categoric sa nu vb cu colegiii cu unele prietene incercam sa bat la usa ei sa-i deschid ochii "Uite ma ca nu e corect ce face ca ar trebui ceva sa faci"
Si din ziua ce sa urcat in masina o tine una si buna gata nu vom mai fi impreuna nu are rost
In fiecare zi cind merge la o plimbare o sun si nimic sitnge telefonul
In fiecare zi merge la plimbare cu "domnul conducator"
Am intrebat-o ce fel de prietenie duci cu "domunul conducator" dar nu o pot crede
Persoanei care o iubeste si cu care ar dari sa fie alaturi 4ever dupa cuvintele ei nu ii poate raspunde la telefon (adica eu)
Iar cu un simplu prieten are timp dorinta sa se plimbe sa discute s.a.m.d
AJUTOR  poate sunt eu orb nu stiu  DAR NU CRED IN POVESTILE EI NU CRED CA ASTEA SUNT MOTIVELE CARE SA DESPARTA UN CUPLU CARE SE IUBESC SI CARE DORESC SA FIE IMPREUNA !!!
Lamuritima si pe mine va rog nu mai stiu sunt disperat
Mersi anticipat
MESAJ DE LA MODERATOR: Ti-am trimis si PM, nu mai folosi k, sh, tz. Ti-am editat postul (cu greu) inlocuindu-ti toate grupurile alea de litere. Data viitoare in mod cert nu voi avea atata rabdare si-ti voi sterge direct postul! Celelalte greseli ti le-am lasat (de gramatica nu ma ocup, dar te poti uita in Cutia cu greseli)
                  Omule Incearca sa nu mai ai incredere in femeile care sunt frumoase si cu care stai mai mult de 2 saptamani . O femeie e facuta ca sa stai cu ea maxim 2 luni in care sa fii smecher .....

Edited by Jaqueline, 27 May 2007 - 16:06.


#6
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,545
  • Înscris: 20.10.2006
Si ca sa iti ia banii, daca te tine poti trece si de perioada trial (2 luni sau cat e la fiecare fata) cum a zis si userul de mai sus. Ce sa mai zic eu ca am 21 de ani si nu am si nici nu am avut prietena niciodata, dar de aia nu disper, ci fac tot posibilul sa fiu tot timpul ocupat si sa uit de fete.

#7
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
Aici in mod cert este vorba de prostie din partea ta si de bataie de joc din partea ei.

Poate cand mai cresti o sa intelegi.

#8
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View PostLunaCrystal, on May 27 2007, 02:10, said:

Si ca sa iti ia banii, daca te tine poti trece si de perioada trial (2 luni sau cat e la fiecare fata) cum a zis si userul de mai sus. Ce sa mai zic eu ca am 21 de ani si nu am si nici nu am avut prietena niciodata, dar de aia nu disper, ci fac tot posibilul sa fiu tot timpul ocupat si sa uit de fete.
  AM avut prima prietena in clasa a 5-a:D:D:D:

#9
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,545
  • Înscris: 20.10.2006
Pai vezi, te poti considera fericit !!!

#10
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
OK. Pentru inceput fata are 16 ani...  din start poti inchide topicul. :-)
Ce relatie vrei tu sa ai cu ea cand ea are 16 ani? Vrei sa faci 2 copii cu ea si sa ajungi sa ai nepoti???  Pune-ti bine intrebarea asta.  Bine, tu nu ai zis ce varsta ai...
Femeile sunt, in Romania cel putin, CU MULT MAI NUMEROASE DECAT BARBATII...  :-)

Daca as sta eu sa povestesc de cate ori am luat shutu', te-ai simti bine, pe bune. Am invatat un singur lucru: pa si pu-la revedere. Cu cat le dai mai multa atentie cu atat nu te baga in seama. Cand esti indiferent si le dai pumnu'n cap sunt ok, vai ce te iubesc ele. (eu eram genul care s-a pus in genunchi pe trecerea de pietoni din centrul orasului, etc... hi hi hi)

Cazul: eu-25, ea - 21 (cred). M-am mutat in bukale dupa ea, poti sa crezi? Mi-am schimbat serviciul, orasul, am renuntat la prieteni, etc. Totul sa fim impreuna, sa avem o relatie, mama ce ne iubeam noi. La 2 luni nu a mai vrut sa stam impreuna. Ca eu sunt prea posesiv. OK. S-a mutat inapoi in camin (era studenta). Ma duc pe la ea... intr-o zi era numai in capot (adica cu pi@#a goala in capot) si vorbea cu unu' pe hol... un "fost" de-al ei.  Am facut niste crize de gelozie, etc, ma gandeam sa-l bat pe ala....  pana la urma am cazut de papagal.
Am zis "pana aici". Oricat de greu mi-a fost am hotarat sa nu o mai sun si sa nu o mai caut.  Si mi-a fost FOARTE greu...  Dupa vreo 2 saptamani/luni a trecut pe la mine "sa vada ce mai fac"... What???  
Si-a luat-o URAT de tot peste ochi...  bine, am dat numai cu palma. A fost "pa forever".
La 3 luni am gasit alta prietena, MULT mai frumoasa, mult mai devreme acasa, etc...   Fata asta nu crede ca sunt gelos, nebun, maniaco-depresiv, etc... cum credea cealalta. Fair-play este cuvantul de baza. Fair-play si incredere reciproca.  Oricum, i-am zis: oricat as tine la tine, la prima "abatere" ne despartim. Scurt. Eu nu sunt genul sa te caut/urmaresc daca ti-ai tras-o cu vreun arab sau mai stiu eu ce tartan... vrei sa te duci la f#tut, zi-mi si ne despartim onorabil... Si uite ca au trecut 3 ani de atunci,... acum ne gandim sa ne luam o casuta la munte. :-)

Cam asta e...
Am sa te intreb din nou: Ce relatie vrei tu sa ai tu cand ea are 16 ani? Vrei sa-i faci 2 copii si sa ajungi sa ai si nepoti???  trezeste-te!


A! Sa nu uit, eu nu am prins mesajul cu tz sh K, etc... MULTUMESC moderatorului pentru varianta in roamana.

Edited by ciureanuc, 28 May 2007 - 10:57.


#11
Doru-01

Doru-01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.02.2007
Pai e posibil ca "domnul conducator" cum ii spui tu sa aiba o masina mai scumpa sau mai putin iar tu sa nu ai deloc si pustoaica sio trage cu ala.totusi are 16 ani

#12
andy4u16

andy4u16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.03.2007

View PostM@verick, on Feb 21 2007, 02:04, said:

Salutare. Acum 8 luni in urma am facut cunostintza cu o domnisoara de 16 ani. La inceput a fost totul ok apoi relatia pas cu pas a devenit mai serioasa. Am ajuns la momentul ca am inteles cit de mult inseamna pentru mine si cit de mult insemn eu pentru ea.
Au fost dorinte sa fim  impreuna 4ever DAR...
Vreau sa spun de la inceput ca sunt o persoana foarte geloasa!!! (si cred ca treaba asta a innvfluentat mult din pacate)
6 zile in urma cind eram intr-o mica cearta dupa ce am plecat de la ea  mam retinut putin mai departe de scara si am vazut cum se urca intr-o masina a unui fost cunoscut al ei. Si din ziua asta sa inceput.
Timp de o ora am sunato cum am observat treaba asta.Sunam incontinuuu si nimic nu dorea sa vb cu mine.
Am ramas la scara pina cind sa intors acasa. Cum sa apropiat am pus citeva intrebari
Eu:Imi spui si mie te rog unde ai fost?
Ea: La o prietena.
Eu: Si cum ai ajuns la ea ai luat  un TAXI pe jos cum ?
Ea: Pe jos
Cum naiba puteai sa mergi pe jos la prietena daca team vazut urcindute in mashina.Se uita la mine in ochi si imi spunea povesti de adormit copii!!! Dupa un timp a cedat si mia spus ca da am fost in masina aia. 1 zi nu ne-am vazut a trebuit sa inteleg sa ma gindesc la treaba asta si am hotarit ca nu e chiar mare problema .  Merg la ea acasa sa vb si imi spune ca gata relatia noastra aici a luat sfirsit.
MOTIVUL: 1.Pentru ca eu posibil sa plec in IT pe citeva luni !!!
               2.II este trist cu mine
               3. O tin sa spunem scurt
DEzbatere(daca se poate spus asa)
               1. Nu se stie daca plec sau nu si chiar daca plec singura imi spunea ca ma asteapta juma de an numai sa ma intorc
               2. Da e cam trist nu mergem la disco e posibil sa mergem in fiecare seara in oras si totusi in fiecare zi eram impreuna cite 3-4 ore
               3. Ma speria gindul ca o pot pierde! Vedeam cu cine petrecea timpul  cind nu eram cu ea si vedeam ca sunt persoane nu prea placute. Domnisoara singura iintelegea treaba asta si totusi continua relatie cu astfel de persoane DAR vreau sa spun ca nu ii interziceam categoric sa nu vb cu colegiii cu unele prietene incercam sa bat la usa ei sa-i deschid ochii "Uite ma ca nu e corect ce face ca ar trebui ceva sa faci"
Si din ziua ce sa urcat in masina o tine una si buna gata nu vom mai fi impreuna nu are rost
In fiecare zi cind merge la o plimbare o sun si nimic sitnge telefonul
In fiecare zi merge la plimbare cu "domnul conducator"
Am intrebat-o ce fel de prietenie duci cu "domunul conducator" dar nu o pot crede
Persoanei care o iubeste si cu care ar dari sa fie alaturi 4ever dupa cuvintele ei nu ii poate raspunde la telefon (adica eu)
Iar cu un simplu prieten are timp dorinta sa se plimbe sa discute s.a.m.d
AJUTOR  poate sunt eu orb nu stiu  DAR NU CRED IN POVESTILE EI NU CRED CA ASTEA SUNT MOTIVELE CARE SA DESPARTA UN CUPLU CARE SE IUBESC SI CARE DORESC SA FIE IMPREUNA !!!
Lamuritima si pe mine va rog nu mai stiu sunt disperat
Mersi anticipat
MESAJ DE LA MODERATOR: Ti-am trimis si PM, nu mai folosi k, sh, tz. Ti-am editat postul (cu greu) inlocuindu-ti toate grupurile alea de litere. Data viitoare in mod cert nu voi avea atata rabdare si-ti voi sterge direct postul! Celelalte greseli ti le-am lasat (de gramatica nu ma ocup, dar te poti uita in Cutia cu greseli)


parerea mea este ca si-a gasit alta "iubire"
Scuzama ca sunt asa direct dar asa este. Ce poti astepta la o fata de 16 ani, sigur cunoscutul ei are vreun passat sau vreun 3-ar sau 5-ar...
scuzama daca sunt cam dur, dar asta e parerea mea..
cautati alta!!!
Forget she!!!

#13
SeMeSeu

SeMeSeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 10.05.2007
Cred ca de fapt e "forget her" ...


16 ani ... voua va arde de chestii serioase la 16 ani? Nu-mi sta in fire sa-mi dau cu parerea, dar probabil ca domnisoara e mai "usuratica" din fire. Cum a mai zis cineva putintel mai sus, nu-ti bate capul si treci mai departe. Viata e mult prea complicata si fara sa o mai complici si tu cu asa ceva ;)

Get over it.

#14
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postciureanuc, on May 28 2007, 01:50, said:

Am facut niste crize de gelozie, etc, ma gandeam sa-l bat pe ala....  pana la urma am cazut de papagal.

Si-a luat-o URAT de tot peste ochi...  bine, am dat numai cu palma. A fost "pa forever".

La 3 luni am gasit alta prietena..   Fata asta nu crede ca sunt gelos, nebun, maniaco-depresiv, etc... cum credea cealalta.
Prietene mai sus ai declarat ca faci crize de gelozie, si ai lovit o fata. Nu esti departe de maniaco-depresiv sincer ...  -_-

#15
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View PostValentine, on May 31 2007, 06:02, said:

Prietene mai sus ai declarat ca faci crize de gelozie, si ai lovit o fata. Nu esti departe de maniaco-depresiv sincer ...  -_-
   Cuvantul potrivit este dus....:D

#16
unu_suparat

unu_suparat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 27.05.2007
sau distrus ..depinde cum vezi lucrurile ;)

#17
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
Ce pretentii poti avea de la un copil de 16 ani intr-o relatie serioasa pe care o doresti? Crezi ca discerne binele de rau?Nu e vinovata,daca tu chiar o doresti ai rabdare si nu o tine din scurt,daca vezi ca nu sunteti compatibili incearca si o majora

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate