Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

skoda octavia 2 sau noua toyota corolla?

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#163
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

 AMDG, on Jun 28 2007, 15:28, said:

Crezi ce vrei - de vreme ce conceptul de cumpatare nu-ti spune mare lucru .

Am un cunoscut caruia parintii i-au luat un Golf2 sh , apoi o O1 TDI fara clima , apoi un X5 3.0 d - si zau ca erau la fel de bogati la inceput :)


pai da, dar nu pierzi mult la revanzare? pentru ca la orice masina pierzi 10-15% in primul an de posesie. As zice sa accepti sa pierzi acesti bani cand treci la un model superior ca nu ai banii necesari, insa de ce sa accepti pierderea si sa iei ceva mai putin dotat ca sa iei dupa aia ceva mai dotat? macar daca faci asta,sa mai urci o clasa

#164
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 richelieu, on Jun 28 2007, 15:32, said:

L.E. De fapt, mai inteleg cate ceva. Fara sa am intentia sa jignesc pe cineva, genul asta de ...."cumpatare" e destul de raspandit prin Banat. Ca parca ziceai ca esti banatean. Am stat 10 ani in Timisoara...Doamne-Ajuta ca nu s-a luat conceptul asta.

Incepi sa te apropii de esenta problemei :)

 romaximusro, on Jun 28 2007, 15:38, said:

insa de ce sa accepti pierderea si sa iei ceva mai putin dotat ca sa iei dupa aia ceva mai dotat? macar daca faci asta,sa mai urci o clasa

Vezi asta e ideea - pot sa-mi optionez o O2 foarte bine , la un pret mult mai mic decat un Superb 2 similar , si decid sa-mi iau O2 :)

 cryo, on Jun 28 2007, 15:34, said:

tu sfatuiesti pe cineva care vrea sa-si ia masina de 16.000 euro sa-si ia Octavia de 31.000 (desi tu nu ai facut-o)

Nu puteam sfatui pe cineva sa dea 31.000 cand persoana are doar 16.000 - hai ca esti amuzant :)

Comentam doar ca o Corolla e inferioara O2 L&K :)

Edited by AMDG, 28 June 2007 - 15:01.


#165
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006
Pai si-atunci de ce n-ai zis dom'le de la inceput: "Aveam 30.000 euroi sa-mi iau masina, puteam sa-mi iau un Touareg, dar sunt prea zgarcit acum sa dau atatia bani pe o masina....Mai astept putin poate ma vindec si cumpar un L&K" :D:d

#166
shellshock01

shellshock01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.03.2007
Parerea mea la cei 16000euro sa ia varianta O2 1.6MPI.

#167
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 richelieu, on Jun 28 2007, 16:07, said:

sunt prea zgarcit acum sa dau atatia bani pe o masina....

Unii ar zice cumpatat :)

#168
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006
Pai...asa vroiam sa zic si eu...dar pe urma mi-am dat seama ca-i tot aia :D.

#169
PwR

PwR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 13.08.2005
Mai da lasati omul sa aibe o viata fericita.
Ce nu intelegeti ? A avut bani de O2 full..dar el NU.
I-mi iau una de 20k..ma bucur 1 an..dupa aia o vand si i-mi iau una de 25k..si iar ma bucur..dupa ce o vand  una de 30k ..si iar ma bucur..si apoi Superb2..si iar ma bucur..si daca mai vrea muschiul meu..i-mi iau si Skoda O3..si iar ma bucur..si apoi i-mi iau...etc.etc.etc.
Si uite asa omul nostru alege ca cu 40k sa fie fericit si bucuros toata viata.Ce este mai placut decat sa-ti cumperi o masina ? Sa-ti cumperi 3..sau 4.

Hai ca o dau in caterinca si se supara pe mine.

Edited by PwR, 28 June 2007 - 19:35.


#170
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
noi am dat-o de mult, si se pare ca nu s-a suparat... asa-s banatenii, mai cumpatati :D

#171
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
Am pierdut ceva timp sa citesc toate argumentele lui AMDG, dar a meritat....am ras cu lacrimi. Skoda pana prin anii 90-95 nu era decat o marca cu istorie intr-o tara fosta comunista. Sigur are o istorie lunga dpdv al anilor...dar ramane o marca in curs de dezvoltare...la fel ca si Dacia. Sa compari Skoda cu liderul mondial e deja absurd. Toyota testeaza constant noi tehnologii si isi dezvolta platformele, la fel cum face si VAG, si BMW, si Audi si alte firme aduse in discutie....dar nu Skoda, care primeste in schimb motoarele expirate de pe masinile Bora de prin 1998-2000. Sa ne uitam si la interior...Octavia are un bord echivalent cu al Golfului, un bord de penar. Chiar seful VAG a recunoscut ca la interior noile lor modele au nevoie disperata de revitalizare. Sigur si Corolla are partile ei cu plastic mai ieftin...dar overall e mult peste Skoda la motorizare, la materiale. E sub Skoda la portbagaj, dar nu ca ergonomie neaparat....in 450 litri poti pune foarte multe, nu ai nevoie de 560L. Cine cara constant ar trebui sa isi ia altceva nu compacta.
L&K? fii serios...am urcat intr-una, avea 2 ani vechime...arata ca dracu pielea aia, ziceai ca e pus aftermarket la vreo firma obscura. Skoda e doar un VAG ieftin si atata tot. Nu are imagine proprie, masinile lor sunt copiate dupa VW, primesc motoare expirate, un portbagaj cat o camera, si un pret ceva mai mic. Personal cred ca si pretul asta final, scazut..e prea piperat pt o Skoda. Dar whatever. Oricum Skoda nu are ce cauta cu numele langa Toyota. Iar Corolla e incomparabila cu O2. Sigur L&K e mai scumpa, 27k cip parca asa am vazut...lol si ce? Pt ce anume...xenon, o piele varza si cateva nimicuri sau mofturi? AMDG, cine vrea sa dea ~35k DDP  pe o masina, nu isi ia O2. Nu isi ia nici Corolla. Ziceai de Jetta? LOL: aia e masina? are o mana de optionale aruncate, un MPI invechit, si pret de 16500? Haha. Sunt alte variante de n ori mai bune. Asa ca trezeste-te. O2 nu e nimic decat o compacta robusta, in segmentul 14-17k, segment in care se incadreaza cea mai mare categorie a romanilor care isi cumpara masini. Deja la 17-18k apare optiunea Avensis, apoi de la 20k Accord, Passat..

Edited by Genesis, 10 July 2007 - 15:28.


#172
dragy2008

dragy2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.11.2004
Salutare am o dilema ffff mare ...trebuie sa iau o Skoda Octavia 2 insa nu ma pot hotara ce sa aleg .Am de ale s intre: Skoda Octavia Trend  1.9-TDI 77KW(105CP)-M5  14.018€ (cip)16.681€(ddp)
si Skoda octavia elegance   1.6-MPI 75KW(102CP)-M5  13.406€(cip) 15.953€(ddp)
Diferenta intre ele ar fi ca cea pe benzina de 1.6 mpi este mai ieftina are mai multe optiuni fiind elegance si taxa de prima inmatriculare mai mica .Diselul are mai putine optiuni e mai scumpa insa motorul trage mai bine avand cuplul mai mare .Nu stiu ce sa fac ce sa aleg va rog ajutati-ma .Credeti ca motorul pe benzina de 16 mpi e prea mic pt caroseria asta ? Are cineva ?Dar cel diesel ? Tin sa mentionez ca acum am un BMW e36 din 97 316 105 cp o sa traga mai bine ca bmw-ul mai prost ?Va multumesc

#173
cionutz

cionutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.04.2004
AMDG

Sunt oameni la care motorul conteaza , sunt oameni la care optiunile conteaza . Compara  o Octavia 2 Trend 1.4 ( 13.990 EUR DDP ) cu Corolla Luna 1.4 ( 16.137 EUR DDP ) si apoi mai vorbim :)
[/quote]

Vezi ca octavia mai sus mentionata are 80cp iar corolla are 97..anyway...comparatie irelevanta. poate octavia 1.6MPI!!

Totusi sa nu uitam ca Octavia nu iti da nici macar o telecomanda pentru inchiderea centralizata la modelul trend, pe care tre sa o cumperi separata 140E. Octavia are pretul sensibil mai jos, dar te forteaza sa pui optionale pe ea. De ex : proiectoare ceata.

Oricum ca si dotari Corolla Luna este NET SUPERIOARA Octaviei Trend. Ca sa nu mai aduc in vorba airbag-urile cortina si cele pentru genunchii soferului!!![u][/u]

#174
shellshock01

shellshock01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.03.2007
Oricum in ultimii 10 ani Skoda a urcat foarte mult in erarhia auto si din cauza asta au aceste oferte care cred ca cumva sunt impuse si de VW.Ma rog oricum Skoda nu se compara cu Dacia sau orice din gama Renault.Skoda este undeva intre marca medie si una de lux sa zic calitate pret.Adica sincer eu daca as fi sa imi schimb masina as trece direct la marci precum BMW,Lexus etc

#175
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 dragy2008, on Jul 25 2007, 02:28, said:

Are cineva ?

Eu , si sunt foarte multumit .

"Oricum ca si dotari Corolla Luna este NET SUPERIOARA Octaviei Trend."

Si ca pret , precum ai constatat . Unii vor sa-si aleaga optiunile decat sa li se bage pe gat pachete standard - un cunoscut a vrut un TDI Trend si nu da 2 bani pe telecomanda sau jenti aliaj de exemplu .

Edited by AMDG, 15 August 2007 - 08:28.


#176
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006

 bertone, on Mar 15 2007, 15:24, said:

Pana si motorul Isuzu de la Astra 1.7 DTi e mult mai silentios ( pt ca e common rail ) .


Daca ai Astra 1.7 DTI nu ai motor commonrail. E un motor cu injectie directa de motorina.


Daca ar fi sa iau un motor benzinar aspirat as lua Toyota. Daca as dori un motor supra-alimentat as lua Skoda Octavia 1.8 TFSI 160 Cp.

#177
cionutz

cionutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.04.2004

 AMDG, on Aug 15 2007, 09:24, said:

Eu , si sunt foarte multumit .

"Oricum ca si dotari Corolla Luna este NET SUPERIOARA Octaviei Trend."

Si ca pret , precum ai constatat . Unii vor sa-si aleaga optiunile decat sa li se bage pe gat pachete standard - un cunoscut a vrut un TDI Trend si nu da 2 bani pe telecomanda sau jenti aliaj de exemplu .

Esti amuzant in marea majoritate a posturilor. Intai compari o masina de 80cp cu una de 97 apoi incepi sa cunosti tot felul de oameni : - ba pe aia care de la dacie au trecut direct in X5, ba pe asta pe care nu il intereseaza sa aiba telecomanda la inchiderea centralizata si cred ca prietenului astuia al tau nici nu ii place inchiderea centralizata, cred ca si-a pus lacatele la usi doar ca sa fie in ton cu ideile tale.

Apoi ti-ai luat masa casa pamant, vezi sa nu uiti pana la sfarsitul anului sa iti iei si loc la bellu "pentru viitoare vila"..tare amuzant mai esti.

Acum ca sa nu fiu off-topic de tot, sa u uitam ca Toyota iti da garantie FULL la masina pentru 3 ani, care si asta s-ar puea sa fie un avantaj, iar in jurul acelorasi bani ca si Skoda ai si airbag-uri cortina +usi ramforsate.

Cu toate ca in posturi se ridic putin in slavi Toyota, intr-o sapt o sa dau comanda de Octavia. (Asta pentru ca am 50k Euro cash dar nu vreau BMW, vreau sa o iau gradual...incercati sa intelegeti va rog). Optez pentru Octavia doar datorita faptului ca pur si simplu ma simt mai bine in octavia decat in corolla.

Ol za best.

#178
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 cionutz, on Aug 29 2007, 23:41, said:

iar in jurul acelorasi bani ca si Skoda ai si

Asta e cu adevarat amuzant . Sunt convins ca cineva o sa constate ca de banii de Octavia Elegance poti sa-ti iei doua Dacia Logan , sau altul care va considera cuplul la fel de importat ca si caii putere . Iar la decizii ciudate de upgrade merita amintit un fost coleg de serviciu ce a trecut de la Oltcit la A3 full cu piele .

In ceea ce priveste garantia , producatorii asiatici se intrec care mai de care sa ofere una prelungita - sa fie oare din cauza ca masinile lor sunt mai fiabile ?

Capacitatea portbagajului ar trebuie mentionata la plusuri pe la noi - chiar zilele astea am carat niste calorifere ce nu cred sincer ca incapeau in Corolla :)

Referitor la pielea crapata de pe L&K , am vazut acelasi lucru la BMW-uri sh - multi uita ca mai trebuie si intretinuta ( sau mai exact nu vor sa se incarce cu o cheltuiala suplimentara )

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate