Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

skoda octavia 2 sau noua toyota corolla?

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#145
PwR

PwR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 13.08.2005
Daca vrei pretentii .clar schimba marcile.

#146
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Poate spun o prostie, dar eu asta inteleg din ce spune AMDG: Corolla este o masina pentru proletari iar Octavia este pentru aristocrati  :P !

Edited by kodiak, 28 June 2007 - 13:05.


#147
PwR

PwR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 13.08.2005
Api nu e normal ?!   doar are Skoda..si stiti voi..strugurii is acri

Edited by PwR, 28 June 2007 - 13:05.


#148
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postrichelieu, on Jun 28 2007, 13:59, said:

Skoda e masina pentru oameni cu pretentii?

Evident ca nu e cu pretentii , dar nu putem compara o masina de 21.000 EUR ( Corolla ) cu una de 31.000 EUR ( O2 ) .

#149
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005

Quote

Poate spun o prostie, dar eu asta inteleg din ce spune AMDG: Corolla este o masina pentru proletari iar Octavia este pentru aristocrati

no offence, dar cam asta cred si multi loganisti uitandu-se de sus la cei cu supernove si berline... si nu inteleg de ce ridica cei din jur din sprancene....

Octavia L&K e fix o masina modesta, cu performante undeva in media clasei, dar cu tichie de margaritar. Vrei tichia? scoti banul. Nu te incalzeste pielea roialty (alcantara, btw :P) sau suportul pentru tichetul de parcare? Iei o masina la fel de buna, si te bucuri de restul banilor. Nu inseamna ca esti mai prost sau sunt strugurii acri. Dar asta e o chestie care ti s-a spus de atatea ori si tot de atatea ori a trecut pe langa tine, incat o data in plus nu va face nici o diferenta....

Edited by cryo, 28 June 2007 - 13:13.


#150
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,574
  • Înscris: 04.05.2006
Pai daca tot vrei sa facem comparatii dpdv oferta/bani, atunci ia fa o comparatie Corolla si Skoda la 21.000 Euro ambele. Ca in general, un om care vrea o anumita masina, o cauta raportandu-se la un Buget. Chestii de genul: "Sa-mi iau o Corolla la 21.000 euro....sau sa-mi iau o Skoda la 21.000 euro? Sau mai bine mai pun 10.000 Euro si-mi iau o Skoda full" n-ai sa vezi. Sau ai sa vezi...in cazuri extrem de particulare.  Deci criteriile tale de comparatie, eu le consider cel putin fanteziste.

#151
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postrichelieu, on Jun 28 2007, 14:13, said:

Pai daca tot vrei sa facem comparatii dpdv oferta/bani, atunci ia fa o comparatie Corolla si Skoda la 21.000 Euro ambele. Ca in general, un om care vrea o anumita masina, o cauta raportandu-se la un Buget. Chestii de genul: "Sa-mi iau o Corolla la 21.000 euro....sau sa-mi iau o Skoda la 21.000 euro? Sau mai bine mai pun 10.000 Euro si-mi iau o Skoda full" n-ai sa vezi. Sau ai sa vezi...in cazuri extrem de particulare.  Deci criteriile tale de comparatie, eu le consider cel putin fanteziste.

Ar trebui atunci sa fie modificat titlul in genul O2 Elegance ( fara cutie DSG , fara prea multe optiuni ) vs Toyota Corolla Sol , altfel nu putem compara raportandu-ne la un buget.

Faptul ca tu consideri acele optiuni fanteziste nu insemna prea mult lucru , de vreme ce ele se fabrica si se vand :)

View Postcryo, on Jun 28 2007, 14:12, said:

o masina la fel de buna, si te bucuri de restul banilor.

Cine crezi ca e publicul interesat sa dea banii in plus pentru O2 L&K ?

Edited by AMDG, 28 June 2007 - 13:25.


#152
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007

View Postcryo, on Jun 28 2007, 14:12, said:

no offence, dar cam asta cred si multi loganisti uitandu-se de sus la cei cu supernove si berline... si nu inteleg de ce ridica cei din jur din sprancene....

Nu ma supar deloc, mi se pare de-a dreptul comic :lol: !
Am spus-o si pe topicul cu Avensis vs Passat (sau invers), ideea e "cita" masina (si serviciile asociate ei) poti cumpara de aceeasi bani!
Cred ca in acest caz Corolla e cel putin o optiune la fel de buna, daca nu chiar mai buna, decit Octavia! Si nu cred ca Octavia e o masina proasta!

#153
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007

View Postraul., on Feb 19 2007, 00:04, said:

salut!
Doresc sa cumpar o noua masina pe benzina care sa coste in jur de 16.000 euro. Nu ma pot decide:skoda octavia 2, 1.6MPI sau noua Toyota Corolla 1,4 VVT-I. Astept de la voi sfaturi cat mai obiective.

Asta a spus raul la deschiderea acestui topic! Ce zici AMDG, merge o cutie DSG si alte optiuni in banii astia?

Offtopic:
Vad ca in multe topic-uri se ignora complet problema banilor! Daca banii nu ar fi o problema nu cred ca cineva ar  cere parerea altora la achizitionarea unei masini! Fiecare vrea sa cumpere cit mai mult de aceeasi bani, si e normal presupunind ca persoana respectiva munceste pentru acei bani! Iar noi le recomandam luna de pe cer (nu echiparea Luna de la Corolla  :lol: )!
Fratilor, haideti inapoi cu picioarele pe pamint (echiparea Terra  :P )!

Edited by kodiak, 28 June 2007 - 13:37.


#154
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,574
  • Înscris: 04.05.2006
AMDG....uite ce a spus omul care a deschis topicul.....acu 5 luni. :)



View Postraul., on Feb 19 2007, 00:04, said:

salut!
Doresc sa cumpar o noua masina pe benzina care sa coste in jur de 16.000 euro. Nu ma pot decide:skoda octavia 2, 1.6MPI sau noua Toyota Corolla 1,4 VVT-I. Astept de la voi sfaturi cat mai obiective.

Deci din start discutia trebuia dusa in acest sens. Restul e offtopic. Sunt tare curios cine l-a inceput si mai ales...cine l-a intretinut prin comparatii fantasmagorice as usual :D


L.E. Good Point Kodiac :)

Edited by richelieu, 28 June 2007 - 13:32.


#155
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005

Quote

Cine crezi ca e publicul interesat sa dea banii in plus pentru O2 L&K ?
Avem un exemplar de fatza  :)

Oficial, toti spunem ca alegerea apartine persoanei, si ca acea persoana face ce vrea cu banii ei. In gand, multi dintre noi avem tendinta sa etichetam in diferite feluri persoanele care dau 31.000 oiro pe o Octavia, chit ca nu o vom recunoaste niciodata deschis ;)

Mi-ai spus mai de mult ca ai avut un buget de 30.000 pentru masina ta, si totusi ai luat o Octavie la vre-o 21.000 (parca, scuze daca ma insel). De ce nu ai luat Octavia de 30.000, accesorizand-o la maxim, daca tot se incadra in buget?

#156
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postcryo, on Jun 28 2007, 14:33, said:

De ce nu ai luat Octavia de 30.000, accesorizand-o la maxim, daca tot se incadra in buget?

Pentru ca o iau gradual - Fabia , O2 Elegance , O2 si mai optionata - probabil L&K , Superb 2 samd .

#157
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
inseamna ca nu aveai disponibili intr-adevar 30.000 pentru masina, corect? Ca doar nu spui "nu trec de la fara AC direct la AC bizonic, iau intai AC manual cu o singura zona, ca sa am ce cumpara si la anul. Chiar daca am bani de mai mult"....

vezi ca incet incet incepe sa ti se vada ipocrizia....

Edited by cryo, 28 June 2007 - 13:58.


#158
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postcryo, on Jun 28 2007, 14:57, said:

inseamna ca nu aveai disponibili intr-adevar 30.000 pentru masina, corect? Ca doar nu spui "nu trec de la fara AC direct la AC bizonic, iau intai AC manual cu o singura zona, ca sa am ce cumpara si la anul. Chiar daca am bani de mai mult"....

vezi ca incet incet incepe sa ti se vada ipocrizia....

Ba aveam chiar peste 30.000 EUR cash fara nici un fel de alte obligatii (am rezolvate locuinta , cumparat deja terenul pentru viitoarea vila ) , asa ca ma vad nevoit sa-ti spun "fals" :)

Ideea e sa avansez gradual - fa un efort sa intelegi :)

#159
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
stai sa inteleg...

ai 30.000 cash, alocati pentru o masina
te-ai oprit la Octavia, din motive de "brand loyalty"
esti adeptul personalizarii masinii, si vrei sa-ti pui pe masina cat mai multe chestii pentru a o face pe gustul tau
esti de parere ca echiparea L&K este ceva super, care-si merita ultimul banutz, iti doresti echiparea respectiva si optiunile suplimentare de care dispune.
cu toate astea, alegi sa renunti la aceasta echipare si la multe din optionalele dorite, pentru ca.... doresti sa avansezi gradual? Sa nu te ia cu ameteala de la luxul din L&K?!  Asta desi ai banii necesari pentru a-ti face masina asa cum vrei tu?

Ai bani, ai posibilitatea personalizarii masinii, esti un adept infocat al personalizarii, si totusi.... renunti sa-ti faci masina dupa placul tau?

Ok, avansare graduala sa fie, daca zici tu.... ca oricum nimeni altcineva nu mai crede ce spui :lol:

#160
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postcryo, on Jun 28 2007, 15:21, said:

Ai bani, ai posibilitatea personalizarii masinii, esti un adept infocat al personalizarii, si totusi.... renunti sa-ti faci masina dupa placul tau?

Crezi ce vrei - de vreme ce conceptul de cumpatare nu-ti spune mare lucru .

Am un cunoscut caruia parintii i-au luat un Golf2 sh , apoi o O1 TDI fara clima , apoi un X5 3.0 d - si zau ca erau la fel de bogati la inceput :)

#161
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,574
  • Înscris: 04.05.2006
@AMDG: nene...conceptul ala este greu/imposibil de inteles....pe cuvantul meu. Si acum rad cu lacrimi dupa ce-am citit ultima pagina din topicul asta :D
Jur ca nu te voi putea intelege in veci. Cumpatat cumpatat .....dar....care-i logica? Eu vad avansarea graduala ca o idee normala pentru a pastra un raport intre venituri si cheltuieli constant, in timp ce venitul creste. Altfel....care-i sensul?
Iar cunoscutul ala al tau...zi-ne si la ce varste i s-au cumparat masinile respective?

L.E. De fapt, mai inteleg cate ceva. Fara sa am intentia sa jignesc pe cineva, genul asta de ...."cumpatare" e destul de raspandit prin Banat. Ca parca ziceai ca esti banatean. Am stat 10 ani in Timisoara...Doamne-Ajuta ca nu s-a luat conceptul asta.

Edited by richelieu, 28 June 2007 - 14:33.


#162
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
cumpatare? tu sfatuiesti pe cineva care vrea sa-si ia masina de 16.000 euro sa-si ia Octavia de 31.000 (desi tu nu ai facut-o), si le vorbesti de struguri acri daca nu vor sa dea banii pe asa ceva, iar acum o dai pe cumpatare? :w00t:

esti jenibil :)

I rest my case, cred ca s-a cam lamurit toata lumea cam cum sta treaba :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate