Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...
 Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua
 Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala
 Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor
 

Pentax DA 40 Limited vs FA 50mm f/1.4

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postqudatheo, on Jan 30 2007, 22:08, said:

merci pt sfat, dar nu ma intereseaza nimic la mana doua. De ce? Asa, pt. ca asta e pata mea (am avut pb grave in trecut cu scule sh)

atunci o sa ratezi multe chestii faine de la pentax :whistling:

#20
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 06.12.2004

View Postmeios4us, on Jan 30 2007, 21:20, said:

N-am inteles cum ai transformat focalele dar ma rog :) Tu le-ai facut mai mici. Nu cred ca e factor de crop 0.ceva x la pentax. Oricum nu conteaza. Mai mult ar conta sa faci totusi mai multe portrete cu ce ai deja si sa alegi ce simti ca ti-ar trebui. In fine, vad ca si la Pentax tot un fel de L se recomanda :P Asa ca sa nu ne mai faceti pe noi, canonistii, L-addicted :D Bafta.
Din cate stiu eu are factorul FOV de echivalenta de 1.5. Adica 50mm in format film 135 devine 33.3 pe K!0D. Si invers, DA 40mm echivaleaza, in format film, cu 60mm.
Connaiseurii sa ma amendeze daca spun prostii!  :naughty:

#21
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 06.12.2004

View Postshobi, on Jan 30 2007, 23:13, said:

atunci o sa ratezi multe chestii faine de la pentax :whistling:
Asta e... ma bazez pe viitor!

#22
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 06.12.2004

View PostKunzite, on Jan 30 2007, 21:48, said:

....
*-urile reprezinta linia de top Pentax, fix ca L-urile Canon.
Speram sa nu fie si la pret fix ca L-urile  :worthy: ... ca atunci ma las si ma apuc de balet.

Edited by qudatheo, 30 January 2007 - 22:36.


#23
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,090
  • Înscris: 12.06.2004
Distanta focala a unui obiectiv nu se modifica in functie de dimensiunea cadrului! Deci obiectivele nu "devin", nu se transforma...
In plus conversia ta e cam ciudata. Un 50mm montat pe un K10D (sau orice alt aparat cu senzor de dimensiuni similare) va avea acelasi unghi de cuprindere cu un 75mm montat pe un SLR cu film (format 135); sau - daca vrei - pentru a obtine un unghi de cuprindere echivalent cu al unui 50mm montat pe un SLR cu film ai nevoie - pe K10D - de un 33mm.

Primul exemplu e si motivul pentru care 50mm-urile sunt tocmai bune ca obiective de portret pe acest format (APS-C).

#24
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Focala unui obiectiv e tot aia indiferent ce ai face. Intr-adevar se schimba FieldOfView. La tine, daca iei un obiectiv 50mm echivalentul in format 35 de mm (vine de la marimea senzorului asta) e 50 x 1.5 = 75mm. Cu alte cuvinte, daca ai avea un body full frame ti-ar trebui un obiectiv de 75mm ca sa obtii fix acelasi cadru pe care il obtii cu 50mm pe crop. In fine, din cate vad esti f entuziast si esti f la inceput. Tot nu pot sa pricep de ce nu faci portrete cu ce ai. Arata-ne si noua, discutam, mai trece timpul, mai inveti una alta, apoi o sa stii singur ce sa iei si o sa fi f constient pe ce dai banii. Faci cum crezi, e doar un sfat prietenesc. Scuze daca ti se pare ca te bat la cap :D

Edited by meios4us, 30 January 2007 - 22:43.


#25
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 06.12.2004

View Postloock, on Jan 30 2007, 22:37, said:

50 este ceva mai bun ca si focala datorita factorului de crop, echivalent aproape chiar cu un 77 ( 52 real X 1,5 )
Merci pt raspuns, loock, insa am o nedumerire  :confuzzled: , cu factorul de crop... nu este exact invers ? Adica 50mm se imparte la 1.5 pt a calcula echivalenta pe digital, adica devine 34.6mm (52 real / 1.5) ?

#26
Cr|st|

Cr|st|

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 14.03.2005

View Postqudatheo, on Jan 30 2007, 22:19, said:

Din cate stiu eu are factorul FOV de echivalenta de 1.5. Adica 50mm in format film 135 devine 33.3 pe K!0D. Si invers, DA 40mm echivaleaza, in format film, cu 60mm.
Connaiseurii sa ma amendeze daca spun prostii!  :naughty:


Nu, nu e corect. Nu are importanta ca obiectivul e ptr film sau ptr digital, focala ramane aceeasi, ceea ce se modifica este unghiul de cuprindere. Si in cazul 50-ului factorul de crop iti va taia din imagine. In cazul asta vei avea acelasi unghi de cuprindere ca al unui obiectiv de 75mm. In cazul DA-ului ai zis corect.
Eu am doar FA 50/1.4 asa ca nu pot sa compar, insa 50-ul are un bokeh superb, pentru portrete il consider excelent. E putin soft WO asa cum a precizat Kunzite, insa deja de pe la 2.0 se corecteaza. Eu il tin cam la 2.8 in mare parte din timp. As fi vrut sa fie mai rapid, nu stiu 40-ul cum sta la capitolul asta. De solid este solid, are elemente din plastic dar e foarte bine facut.

#27
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 06.12.2004
Cu tot respectul, dar m-ati bagat in ceata rau de tot...
In manual pag.15 scrie asa:
Angles of view being equal, the focal length of a lens used with a 35 mm camera must be approximately 1.5 times longer than that of K10D. To obtain an angle of
view framing the same area, divide the focal length of the 35 mm lens by 1.5
. Adica daca pun un obiectiv care in format 35 scrie pe el 50mm, ca sa obtin unghiul corespunzator aceleasi zone, pe K10d, trebuie sa impart la 1.5. Da si un exemplu daca va uitati mai jos  <_<
Deci?

Merci @Cr|st|, m-ati convins pt. FA 50 f/1.4. O sa vad exact cum sta treaba cu unghiurile si focalele dupe ce il cumpar, cand o sa fac comparatie directa cu obiectivele DA pe care le am.

Edited by qudatheo, 30 January 2007 - 23:04.


#28
boogieman

boogieman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.10.2006

View Postqudatheo, on Jan 30 2007, 22:59, said:

Cu tot respectul, dar m-ati bagat in ceata rau de tot...
In manual pag.15 scrie asa:
Angles of view being equal, the focal length of a lens used with a 35 mm camera must be approximately 1.5 times longer than that of K10D. To obtain an angle of
view framing the same area, divide the focal length of the 35 mm lens by 1.5
. Adica daca pun un obiectiv care in format 35 scrie pe el 50mm, ca sa obtin unghiul corespunzator aceleasi zone, pe K10d, trebuie sa impart la 1.5. Da si un exemplu daca va uitati mai jos  <_<
Deci?


crede-ne!! ai inteles tu gresit... ca altfel nu mai dadea lumea atatia bani pe obiective wide de calitate... isi luau un DSLR cu senzor cat mai mic.. si hopa.. unghi de 360grade...   :coolspeak:

#29
Cr|st|

Cr|st|

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 14.03.2005

View Postqudatheo, on Jan 30 2007, 22:59, said:

Cu tot respectul, dar m-ati bagat in ceata rau de tot...
In manual pag.15 scrie asa:
Angles of view being equal, the focal length of a lens used with a 35 mm camera must be approximately 1.5 times longer than that of K10D. To obtain an angle of
view framing the same area, divide the focal length of the 35 mm lens by 1.5
. Adica daca pun un obiectiv care in format 35 scrie pe el 50mm, ca sa obtin unghiul corespunzator aceleasi zone, pe K10d, trebuie sa impart la 1.5. Da si un exemplu daca va uitati mai jos  <_<
Deci?

Hai sa reformulez ceea ce scrie in manual (si o sa intelegi la urma de ce nu e corect calculul tau):

-vrem si pe full-frame (adica 35mm camera) si pe digital sa avem acelasi FOV de 50mm, ok? Pe full frame va trebui sa folosesti o focala de ....ai ghicit, 50mm. Bun pana aici. Manualul spune ca daca vrem sa obtinem acelasi FOV de 50 mm pe digital, va trebui sa impartim 50 la factorul de crop ca sa aflam ce focala sa punem pe K10D. Tu ai calculat corect, dar invers.

Vrei un FOV de 50 pe digital? Ok, atunci pune o focala de 50/1.5.
Vrei sa afli ce FOV vei avea cu un 50 pe digital? Inmutesti cu 1.5.

#30
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 06.12.2004
atunci ce dracu vor sa zica aia in manual? :cursing:  uite si exemplul:
To capture the same image as a 150 mm lens attached to a 35 mm camera
           150÷1.5=100
           Use a 100 mm lens with the K10d.    


#31
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postqudatheo, on Jan 30 2007, 23:12, said:

atunci ce dracu vor sa zica aia in manual? :cursing:  uite si exemplul:
To capture the same image as a 150 mm lens attached to a 35 mm camera
           150÷1.5=100
           Use a 100 mm lens with the K10d.    

pai asta ... ca, pentru a avea aceeasi "apropiere" pe un k10d ca pe un slr pe film trebuie pe k10d sa ai un obiectiv de 100 si pe slr-ul pe film unul de 150 ;)

pentru digital, ce scrie pe obiectiv *1.5 = distanta focala finala ;) si gata, explicatia au dat-o baietii :P

#32
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 06.12.2004

View PostCr|st|, on Jan 31 2007, 00:07, said:

Hai sa reformulez ceea ce scrie in manual (si o sa intelegi la urma de ce nu e corect calculul tau):

-vrem si pe full-frame (adica 35mm camera) si pe digital sa avem acelasi FOV de 50mm, ok? Pe full frame va trebui sa folosesti o focala de ....ai ghicit, 50mm. Bun pana aici. Manualul spune ca daca vrem sa obtinem acelasi FOV de 50 mm pe digital, va trebui sa impartim 50 la factorul de crop ca sa aflam ce focala sa punem pe K10D. Tu ai calculat corect, dar invers.

Vrei un FOV de 50 pe digital? Ok, atunci pune o focala de 50/1.5.
Vrei sa afli ce FOV vei avea cu un 50 pe digital? Inmutesti cu 1.5.
Whatever, o sa vad cand o sa il am, o sa fac test special pt asta.
Eu am inteles din text ca daca pui un obiectiv de 150mm (pe format 35) pe K10D o sa obtii echivalentul a 100mm. si reciproc, desigur :wallbash:

Oricum, majoritatea decide, deci VA DAU DREPTATE (pana la proba contrarie), hai sa terminam cu asta pls, ca ne-am indepartat rau de la topic!

Edited by qudatheo, 30 January 2007 - 23:23.


#33
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006

View Postqudatheo, on Jan 30 2007, 16:12, said:

atunci ce dracu vor sa zica aia in manual? :cursing:  uite si exemplul:
To capture the same image as a 150 mm lens attached to a 35 mm camera
           150÷1.5=100
           Use a 100 mm lens with the K10d.    
domle ai chiulit in clasa a 11-a de la lectia de optica eh? deseneaza tu un copacel, o lentila si un senzor. si vezi daca se micsoreaza senzorul ce se intampla cu unghiul si imaginea copacelului :D

#34
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 06.12.2004

View PostAidan, on Jan 31 2007, 00:29, said:

domle ai chiulit in clasa a 11-a de la lectia de optica eh? deseneaza tu un copacel, o lentila si un senzor. si vezi daca se micsoreaza senzorul ce se intampla cu unghiul si imaginea copacelului :D
Asta e, cand faci liceul la uman :D

#35
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,090
  • Înscris: 12.06.2004
Sau mai bine, ia o poza si decupeaza din ea. Creste sau scade?* :)

*unghiul de cuprindere si distanta focala sunt invers proportionale. Adica un tele are un unghi de cuprindere mai mic decat un wide.

#36
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 06.12.2004
Ok, I got it  :tomato:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate