Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!
 Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...
 La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...
 

Pentax DA 40 Limited vs FA 50mm f/1.4

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
MOARTE !!!  :cursing:  Dupa ce l-am comandat acu o saptamana (ma refer la FA 50mm f/1,4), imi trimisera ieri un mail ca tranzactia s-a revocat - produsul nu se mai afla in stoc la importator !!!  :curse: Am mai scris inca la dooua magazine care il aveau pe site si imi rapsunsera ca nu stiu si respectiv nu cred ca il vor mai primi efectiv.
Ma tot uit pe net de vreo 2 ore si vad ca nu mai e niciunde in UE, nici in State la BH... singurul loc unde il mai gasesc e pe Amazon.com, care insa nu livreaza in Franta  :crying:
Ce dracu sa fac? Se pare ca nu se mai produce si stocul s-a epuizat la toti importatorii...  :scared:

Ma puteti ajuta cumva? Aveti vreo informatie ?  :helpsmilie:

#38
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Singurul sfat pe care ti-l pot da e ca, daca vezi vreunul, sa-l iei imediat (nou sau second hand).
Nu m-ar mira sa fie inlocuit (de DA 55mm) - linia de obiective FA nu mai are viata lunga, poate cu exceptia Limited-urilor.

#39
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Nasol :(
Imi vine sa imi dau cu pumnii in cap ca am ezitat (am zis sa aflu dracu mai intai ceva despre el, sa vad daca merita, daca nu e altu mai bun in categoria lui, la pret asemanator etc.) si nu l-am comandat cu o sapt. inainte: era disponibil pe stock la vreo 2 magazine in Fr si la vreo 4 in De.  :wallbash: Imi vine sa ma impusc efectiv!!!

#40
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
:( se pare ca si eu am intarziat cu sfatul. Sorry.

#41
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006

View Postqudatheo, on Feb 5 2007, 10:59, said:

Nasol :(
Imi vine sa imi dau cu pumnii in cap ca am ezitat (am zis sa aflu dracu mai intai ceva despre el, sa vad daca merita, daca nu e altu mai bun in categoria lui, la pret asemanator etc.) si nu l-am comandat cu o sapt. inainte: era disponibil pe stock la vreo 2 magazine in Fr si la vreo 4 in De.  :wallbash: Imi vine sa ma impusc efectiv!!!

FA 1.4 din cate citesc e o lentila "legendara" insa nu-ti mai da cu pumnul degeaba. 50 mm e normal lens pe full frame nu e super util pe digital (poate portrait si altceva unde sa folosesti bokeh), daca tot vanezi prime-uri mai bine cumparati un DA 21 mm (peisaje) sau un DC 30 mm (normal lens) ori sari la 70mm (portret) sau 100 mm pentru macro. basca ca 50mm cu un adaptor poti sa pui o herghelie de obiective second hand.. dar si atunci ai sa vezi ca rar folosesti focala aia. bineintzeles asta e opinia mea de posesor de 58mm Helios, acu gurus o sa ma prafuiasca :)

Edited by Aidan, 05 February 2007 - 18:20.


#42
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
eu zic sa astepti da 55 :P

#43
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
O sa aiba de asteptat :)

#44
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

View Postqudatheo, on Feb 5 2007, 17:59, said:

Imi vine sa imi dau cu pumnii in cap ca am ezitat (am zis sa aflu dracu mai intai ceva despre el, sa vad daca merita, daca nu e altu mai bun in categoria lui, la pret asemanator etc.) si nu l-am comandat cu o sapt. inainte: era disponibil pe stock la vreo 2 magazine in Fr si la vreo 4 in De.  :wallbash: Imi vine sa ma impusc efectiv!!!

eu zic sa te linistesti ca o sa reapara curand...nu merita par alb pentru un obiectiv sincer...mai bine te duci si mai faci niste poze frumoase cu ce ai ;)

#45
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004

View PostSato, on Feb 5 2007, 20:03, said:

eu zic sa te linistesti ca o sa reapara curand...nu merita par alb pentru un obiectiv sincer...mai bine te duci si mai faci niste poze frumoase cu ce ai ;)
Crezi ca mai apare? Sa dea Dzeu, dar nu cred, pt ca mi-au scris de la ComputerUniverse.de ca nu se mai produce din 2004  :down:  Asta scrie si pe situl http://kmp.bdimitrov.de/ :  Years of Production 1991 ~ 2004 Toate care s-au vandut pana in 2006 erau stocuri mai vechi la importatori... acu s-au epuizat. Digit-Photo.fr scriu ca au o lista de peste 70 de persoane - care sunt in asteptare pt acest obiectv...

Edited by qudatheo, 05 February 2007 - 20:07.


#46
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004

View PostAidan, on Feb 5 2007, 19:19, said:

FA 1.4 din cate citesc e o lentila "legendara" insa nu-ti mai da cu pumnul degeaba. 50 mm e normal lens pe full frame nu e super util pe digital (poate portrait si altceva unde sa folosesti bokeh), daca tot vanezi prime-uri mai bine cumparati un DA 21 mm (peisaje) sau un DC 30 mm (normal lens) ori sari la 70mm (portret) sau 100 mm pentru macro. basca ca 50mm cu un adaptor poti sa pui o herghelie de obiective second hand.. dar si atunci ai sa vezi ca rar folosesti focala aia. bineintzeles asta e opinia mea de posesor de 58mm Helios, acu gurus o sa ma prafuiasca :)
Intradevar, ma decisesem pt 50-ul asta pt ca am citit numai de bine despre el, legendar cum zici, si am vazut o gramada de poze foarte sharp... bokeh fain...
Pt. peisaje astept DA* 16-50, eu vroiam acu ceva pt portrete, iar limitatele nu (cred ca) mi le permit. Dar totusi... ce imi recomandati (din ce e pe piata, exclus SH) cu un unghi de cuprindere asemanator cu FA 50mm ?  :helpsmilie:

#47
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
"Limited", nu "limitate", please. Traducerea suna ca naiba (si are un cu totul alt sens).
De ce nu second hand? Poti gasi obiective in stare excelenta - tin mult mai bine decat aparatele.

#48
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004

View PostKunzite, on Feb 5 2007, 21:20, said:

"Limited", nu "limitate", please. Traducerea suna ca naiba (si are un cu totul alt sens).
De ce nu second hand? Poti gasi obiective in stare excelenta - tin mult mai bine decat aparatele.
Ai mare dreptate, insa poti sa iei si o mare tzeapa. Asa cum am mai zis de vreo 2 ori pe alte topicuri, nu mai vreau sa iau in viata mea nimic la SH, intrucat am luat in trecut niste tzepe babane si ma feresc ca de dracu acum. Stan Patitu' ;)

#49
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Important e sa poti/sa stii cum sa le verifici.

Atunci, un 70mm Limited? :)

#50
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006

View PostKunzite, on Feb 5 2007, 20:54, said:

Important e sa poti/sa stii cum sa le verifici.

Atunci, un 70mm Limited? :)

m-am jucat azi la focus cu 70-ul.. e superduper.. mic.. il scapi printre dejte...

oare marimea conteza?????

#51
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Pentax 70 mm F 2 4 SMC DA Limited costa 600 EURO  :cursing:... adica aproape de 3x mai scump decat FA 50 !!!  :crybaby:

#52
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

View PostRares., on Feb 5 2007, 21:36, said:

m-am jucat azi la focus cu 70-ul.. e superduper.. mic.. il scapi printre dejte...

si cat e la focus?

#53
pepo70

pepo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.05.2006
hehe... inseamna ca oi fi luat eu ultimu 50/1.4 nou... l-am luat de pe B&H in decembrie, l-am primit la inceputul lui ianuarie. Imi place foarte mult, ai senzatia de tridimensionalitate din cauza DOF foarte mic.. insa e de lucrat cu el. Adica trebuie sa inveti unde o sa cada exact zona de claritate si intinderea ei altfel iti ies pozele focalizate aiurea; merita insa curba de invatare fiindca poti face poze minunate in lumina putina fara blitz. Eu acuma umblu cu un DOF calculator dupa mine pina imi fac "mina" sa stiu exact unde sa focalizez ca sa intre ce vreau eu in DOF. E intr-adevar cam soft la 1.4, insa de la 2 incolo e ok, la 2.8 e deja perfect (pentru pretentiile mele) iar luminozitatea pierduta se compenseaza din ISO fara noise (adica de la 400 la 800).
referitor la incetarea productiei - pe mine ma ingrijoreaza (hm...) focalele mai wide; este un 28/2.8 (http://www.bhphotovi...egoryNavigation), tot la 219 USD pe B&H insa nu mai e nici ala in stoc de cind ma uit eu (vreo doua luni). Oare nici alea nu se mai fabrica?

De cind am 50-ul nu l-am scos de pe camera si nu simt lipsa wide-ului inca... cred ca merita sa incerci chestia asta pe care o tot citesti peste tot - sa pui o lentila fixa citeva luni si sa inveti sa "vezi" cu ea... mi se pare foarte util. Asa ca ma alatur si eu celor care recomanda obiectivul asta - poate ai totusi noroc si gasesti unul sau poate iti trece spaima de SH..;)

Altfel, va doresc noapte buna ca io oricum nu pot sa dorm.
Dan

Edited by pepo70, 06 February 2007 - 02:41.


#54
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Merci, Dan, acu invarti cutzitu in rana, nu?  :death:

Edited by qudatheo, 06 February 2007 - 03:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate