Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

E posibilă sarcina așa?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004

View Postoana_2007, on Feb 8 2007, 12:19, said:

mda ... ms pt raspunsuri ... am mai facut un test de sarcina si a iesit negativ

nu te supara, dar tot ce povestesti tu ma face sa cred ca numai sex nu-ti trebuia la anii tai. vizitele la ginecolog nu vor fi niciodata placute, data fiind natura controlului. si n-ai decat sa intelegi ca nu erai insarcinata cand ai facut controlul, dar ca medicul nu putea sa bage mana in foc precum ca pana seara nu te mai dai uta prin p*la si nu ramai insarcinata.

kids ...

#20
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postoana_2007, on Feb 8 2007, 12:19, said:

mda ... ms pt raspunsuri ... am mai facut un test de sarcina si a iesit negativ
si apropo ... am mers la ginecolog dar nu mai merg in viata mea ... la felul cum sa comportat cu mine :o a inceput sa rada cu asistenta de mine ,  sa ma faca senila si la orice intrebare ii puneam imi zicea ca no intereseaza si ca sa ii raspund numai la ce ma intreaba ea ... si ce ma intrebat ... cand am avut ultima menstruatie si daca nam avut boli cronice ... :| nici nu ma lasat sa ii spun ca prietenul nu a ejaculat  
i-am zis ca ciclul nu mi-a venit si a zis ca nu e problema ca n-are nimic
ma trantit pe masa aia si a infipt 3 fiare in mine apoi sia bagat degetul pana la sfantu apara ca am crezut ca crap acolo de durere (+ ca eu avusesem primul contact sexual cu prietenul meu si himenul nu s-a rupt .... o fi inelar mama lui il stie si nu a intrat tot penisul lui .... deci nu stiu cat de "larga" am putut fi ) cand i-am zis chestia asta .. sau ma rog am incercat .. a zis ca no intereseaza chestiile astea .. ca eu am venit pt un control ca am dereglari de ciclu si gata .. dar nici macar nu m-a lasat sa zic multe ... mia zis ca nu-s insarcinata ca e uterul mic , dar eu nu stiu cat de mare poate fi uterul ca nu a trecut 1  saptamana jumate maxim de la contactul sexual .... si mia zis ca daca in 2 sapt nu-mi vine ciclul sa merg la ea iar ... dar mai merge sfantu ... habarnam la cine sa mai merg mie groaza !! mia scris anticonceptionale .... aa .. si am uitat ... mi-a zis asa : ca pana in momentul respectiv nu-s insarcinata dar pana seara nu stie ce va fi .... acuma eu ce sa inteleg ... ca nu stia sigur daca eram sau nu gravida dupa ce m-a rupt toata cu fiarele alea ? pls help ... voi ce ziceti ? sa-mi fac griji sau nu ? mie frica de mor si am o groaza in mine de numa ... abia dorm noaptea si ziua plang des ... :( nu stiu ce sa ma mai fac ...  mama e plecata in strainatate la lucru iar cu tata nu pot vorbi ca e f aspru si ma tem de reactia lui ... ce ziceti voi ? un sfat ... va rog ? !

schimba medicul si nu mai plange. Rezolvi ceva daca plangi? Testele de sarcina oricum nu-ti pot arata nimic decat dupa cel putin doua saptamani de la contact. Si sa faci bine sa lasi atitudinea asta "nu mai merg in viata mea", nu toti medicii sunt asa. A fost prima data cand ai fost la ginecolog? Tanti aia facea misto de tine (la faza cu "pana diseara nu stiu"). Probabil vede 5 fete disperate ca tine pe zi, si nu poate intelege prin ce treci tu acum. Nu sint sigura, dar un prieten (student la medicina) mi-a spus mai de mult ca un ginecolog cu experienta poate spune daca exista sau nu sarcina dupa o saptamana, dupa modificarile mucoasei uterine. Nu te lua dupa mine.

Ca sa nu ma ia tabu tare din nou: dupa un contact sexual dureaza cam o saptamana pana se fixeaza ovulul fecundat in uter. De-abia dupa asta organismul incepe sa produca un hormon necesar pentru mentinerea si dezvoltarea sarcinii, numit HCG (gonadotropina corionica umana), si abia dupa inca o saptamana exista o cantitate suficienta din acest hormon ca sa poate fi detectat in urina de testele de sarcina. Nu faceti teste de sarcina in primele 2 saptamani, dati banii pe ele degeaba pentru ca oricum vor trebui repetate (ca sa nu mai zic ca majoritatea nu sunt asa de sensibile). Daca testul iese pozitiv, sarcina trebuie confirmata de medic. Daca testul e negativ, trebuie mers la medic ca sa vada de ce a intarziat menstruatia. Deci oricum trebuie mers la medic.

#21
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
schimba ginecologul! nu toti sunt asa, crede-ma.

mai da si tu cateva zeci - sute de mii pe inca doua teste de sarcina. fa-le de data asta corect, dupa ce citesti inainte cu atentie ce scrie pe ele.

daca si astea sunt negative, te poti linisti. si alta data aminteste-ti prin ce treci acum si foloseste cu incredere prezervativul, fara jocuri si povesti gen "n-a ejaculat".

#22
oana_2007

oana_2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2007
ok am inteles ...  dar mai am o nelamurire ... voi ziceti ca dupa cel putin 2 sapt sunt valabile testele de sarcina dar pe prospect scria ca dupa 7 zile  :-s
acuma cum e ? eu zic ca mai astept 1 sapt si apoi mai fac un test , mi-e asa de frica :(( daca sunt insarcinata ce ma fac ? avort numai prin operatie se poate face?
am citi pe net ceva de genul ca se face prin chiuretaj sau ce  ... asta ce inseamna ? ca ma taie sau ce? :-s

#23
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu te taie nimeni, copilas. chiuretare inseamna ca se introduce in uter un instrument cu ajutorul caruia se elimina ceea ce este acolo.


repet, citeste cu atentie ce scrie pe testul de sarcina. daca scrie ca se poate face dupa 7 zile, fa-l.

#24
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Din nefericire, majoritatea ginecologilor habar nu au ce impact poate avea comportamentul lor de doi lei asupra psihicului unei fete speriate. Nimeni nu are nevoie de morala in astfel de situatii. Am observat ca barbatii ginecologi sunt mult mai cumsecade si mai intelegatori in comparatie cu femeile ginecolog care sunt acre si extrem de judgemental. Putini mai sunt cei care nu-si privesc pacientii ca pe niste obiecte, ci ca pe niste oameni speriati care au nevoie si de sustinere morala, de o vorba linistitoare. Aceia sunt intr-adevar medici buni.
oana_2007, cauta un ginecolog bun si intelegator. E foarte important lucrul asta! Intreaba-ti cunostintele, intereseaza-te si sper ca vei gasi pe cineva mai bland. Pana atunci, stai linistita si trage aer in piept.

#25
oana_2007

oana_2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2007
hello to all ! acuma sunt mai happy ca data trecuta ! pt ca mi-a venit ciclul in sfarsit ... azi ... ;) deci sper ca nu e pericol !
ce vreau eu sa zic acuma e ca va multumesc pt sfaturi f mult !!!
ar mai fi o problema care de fapt nu cred ca e ... dar va cer asa o parere ...
ciclul mi-a venit exact dupa ce am facut iar dragoste cu prietenul meu :| :((   ( i'm stupid stiu ... dar am facut-o pt ca am gandit asa : daca ciclul nu mi-a venit pana acuma nu a venit din cauza dereglarilor hormonale (ca sarcina am vazut ca nu are cum fi din teste ), din cauza contactului ... si am zis sa mai am un contact sa imi " provoc" ciclul ... adica sa am iar " dereglari " ...anyway suna aiurea nu stiu daca ati inteles ideea ... )
si intrebarea ar fi ... ciclul acuma e decisiv... deci inseamna ca nu-s insarcinata nu ? nu conteaza ca "l-am provocat" eu nu ? daca a venit inseamna ca ovulul nu a fost fecundat nu ? .... :)

#26
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,404
  • Înscris: 30.12.2005
Dumnezeule, Oana citi ani ai?
N-ai si tu o prietena mai mare, mai cu experienta, o verisoara, pe cineva mai apropiat cu care sa stai un pic de vorba? Sa-ti impartaseasca din experienta ei in materie de "functionare" a organismului femeii... Sa te mai "linisteasca" un pic... Sa...
Doamne-Dumnezeule! Sintem in secolu' 21!
Si cind ma gindesc ca sint tata de fata... oau!

#27
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

View Postoana_2007, on Feb 13 2007, 20:37, said:

hello to all ! acuma sunt mai happy ca data trecuta ! pt ca mi-a venit ciclul in sfarsit ... azi ... ;) deci sper ca nu e pericol !
ce vreau eu sa zic acuma e ca va multumesc pt sfaturi f mult !!!
ar mai fi o problema care de fapt nu cred ca e ... dar va cer asa o parere ...
ciclul mi-a venit exact dupa ce am facut iar dragoste cu prietenul meu :| :((   ( i'm stupid stiu ... dar am facut-o pt ca am gandit asa : daca ciclul nu mi-a venit pana acuma nu a venit din cauza dereglarilor hormonale (ca sarcina am vazut ca nu are cum fi din teste ), din cauza contactului ... si am zis sa mai am un contact sa imi " provoc" ciclul ... adica sa am iar " dereglari " ...anyway suna aiurea nu stiu daca ati inteles ideea ... )
si intrebarea ar fi ... ciclul acuma e decisiv... deci inseamna ca nu-s insarcinata nu ? nu conteaza ca "l-am provocat" eu nu ? daca a venit inseamna ca ovulul nu a fost fecundat nu ? .... :)
Recapitulare: actul sexual nu provoaca menstruatia. Nu te mai juca cu focul, foloseste anticonceptionalele "ca la carte" sau prezervativul de fiecare data. Pune mina si citeste despre ce "facut sex", e plin de carti prin librarii (sper ca stii ce sint alea, exista si la mall la subsol). Chestia cu reglarea hormonala e ceva mai complicata decit simpla mecanica. Spor la invatat!

Edited by Aprilia, 13 February 2007 - 22:52.


#28
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postmianna, on Jan 27 2007, 21:07, said:

cand o sa va invatati sa cititi prospectele a ceea ce bagati in voi?  :nonobad:

aici sunt suta la suta cu tine. sunt convins ca majoritatea nu vor mai avea intrebari stupide aici pe forum

View Postdoktoru, on Feb 13 2007, 21:11, said:

Dumnezeule, Oana citi ani ai?
N-ai si tu o prietena mai mare, mai cu experienta, o verisoara, pe cineva mai apropiat cu care sa stai un pic de vorba? Sa-ti impartaseasca din experienta ei in materie de "functionare" a organismului femeii... Sa te mai "linisteasca" un pic... Sa...
Doamne-Dumnezeule! Sintem in secolu' 21!
Si cind ma gindesc ca sint tata de fata... oau!

mai vre-o 2-3 luni in urma eu am accentuat lipsa de educatie sexuala a tineretului. acum tinerii stiu numai cum sa se f*ta ...  :coolspeak:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate