Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Turul Europei

- - - - -
  • Please log in to reply
679 replies to this topic

#649
koko48

koko48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.04.2009
peste o saptamana intentionez sa plec in Italia la Lago Maggiore. Am fost de vreo 3 ori pana acum si vreau sa va spun ca e o zona superba. De fiecare data am fost cu avionul Easyjet care este si foarte ieftin si de nota 10.
Ma bata gandul sa plec cu masina  de la Brasov. Am tot citit forumurile si parca m-as risca. Am o masinuta buna de 3 ani , pe benzina care consuma cam 6,5%.  Suntem 2 soferi.  Am studiat traseul Brasov , Nadlac, Budapesta, Viena, Venezia si cred ca o sa profit de 7 zile de vacanta sa fac un tur. Am vazut autostrazile din Italia care cred ca sunt OK. Nu am condus deloc in afara.
Dati-mi va rog sfaturi referitoare la traseu, costuri, timp ce condus. Eventual  daca este pe undeva un hotel pe la vreo benzinarie unde sa ne cazam o noapte dar nu prea scump ca suntem in "criza".
Vreau sa cumpar un GPS.
Poate ma ajutati sa ma hotarasc intre avion si masina.
Vad ca sunt cateva persoane aici pe forum care au oarecare experienta de condus in afara.
Adevarul ca am auzit si lucruri rele asa ca spune-ti-mi de ce sa avem grija,  Ne ataca la drumul mare, ne aresteaza politia nevinovati ?
Lasand gluma la o parte.....si daca facem o pana ce ne facem. (Ca suntem numai doi,un barbat si o femeie)
O sa va povestesc si eu despre zona de nord a Italiei unde voi ajunge cu sau fara masina

#650
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postkoko48, on 1st May 2010, 20:43, said:

peste o saptamana intentionez sa plec in Italia la Lago Maggiore. Am fost de vreo 3 ori pana acum si vreau sa va spun ca e o zona superba. De fiecare data am fost cu avionul Easyjet care este si foarte ieftin si de nota 10.
Ma bata gandul sa plec cu masina  de la Brasov. Am tot citit forumurile si parca m-as risca. Am o masinuta buna de 3 ani , pe benzina care consuma cam 6,5%.  Suntem 2 soferi.  Am studiat traseul Brasov , Nadlac, Budapesta, Viena, Venezia si cred ca o sa profit de 7 zile de vacanta sa fac un tur. Am vazut autostrazile din Italia care cred ca sunt OK. Nu am condus deloc in afara.
Dati-mi va rog sfaturi referitoare la traseu, costuri, timp ce condus. Eventual  daca este pe undeva un hotel pe la vreo benzinarie unde sa ne cazam o noapte dar nu prea scump ca suntem in "criza".
Vreau sa cumpar un GPS.
Poate ma ajutati sa ma hotarasc intre avion si masina.
Vad ca sunt cateva persoane aici pe forum care au oarecare experienta de condus in afara.
Adevarul ca am auzit si lucruri rele asa ca spune-ti-mi de ce sa avem grija,  Ne ataca la drumul mare, ne aresteaza politia nevinovati ?
Lasand gluma la o parte.....si daca facem o pana ce ne facem. (Ca suntem numai doi,un barbat si o femeie)
O sa va povestesc si eu despre zona de nord a Italiei unde voi ajunge cu sau fara masina
In principiu in afara cand conduci daca respecti regulile de circulatie nu ti se intampla nimic, ma refer la vestul UE, recomand un GPS cu hatile la zi, hoteluri gaseti destule langa benzinarii pe autostrada, desi totul este mai scump pe autostrada eu nu am fost in ITALIA dar am fost pana la Paris si vara asta vreau sa ajung la Amsterdam, nu am avut niciodata probleme, prima noapte poti sa o faci la intrarea in Viena la pensiunea Lucinel, este a unor romani foarte amabili, cauta pe net si gaseti pagina lor.

Edited by scoty, 01 May 2010 - 20:55.


#651
nigerart

nigerart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.08.2008
Vreau sa plec intr-un circuit prin Europa. Pe cont propriu, cu masina mea (Opel caravan). Plec undeva dupa 1 iulie. Ruta ar fi:
Galati-Arad-Viena-Munchen-PARIS-Lyon-Avignon-Toulon-Cannes-Monaco-Nice-Savona-Genova-Pisa-Firenze-Forli-Rimini-Ravena-Venezia-Trieste-Ljubliana-Maribor-Balaton-Arad-Galati. Suntem 2adulti si un copil de 4,4 ani. Cu cortul, cu buget redus dar dornici de a vedea lumea. La Paris vrem sa stam pana intr-o saptamana, la un camping din zona Est. Ce sfaturi ne a-ti putea da? Nu am mai fost niciodata in occident, doar la greci....

Vrem sa alocam acestei vacante peste 4 saptamani; da, ne documentam serios(Eu, sunt cu documentarea)am gasit pt locatiile in care vom sta mai mult campare in camping: Viena 3nopti, Paris 5,6sau 7 nopti, Lyon 2, Cannes 2,3 ,Florenta 2, Rimini2(mergem la sora mea) ,Balaton 2,3 iar la restul va fi in tranzit pt. o noapte de ex. Arad sau Munchen la un hotel formula 1 ...Pt. fiecare locatie am gasit camparea perfecta dar si o alta alternativa. Pt. fiecare campare avem harta . Eu sper ca vom fi pregatiti. Pt. orasele importante prin care voi trece, voi nota tot ce este important de vizitat, si voi vizita ce se va putea . Masina consuma cam 5/100 calculul l-am facut :6200km, Copilul a mers cu noi peste tot: anul trecut a urcat pe munte traseu de 2 ore, a dormit in cort de la 1 an , tot anul trecut cu cortul la munte noaptea a fost si 7 grade ... In Grecia am mers 17 ore intins ... e o fetita dragalasa si rezistenta, se adapteaza conditiilor.
Poate sunt doritori de drumetie in Europa ca noi, s-au care au facut un circuit asemanator, as fi vrut sfaturi sau sa facem schimb de idei ...

Am postat pe alt segment din forum, dar cred ca aici ar fi fost mai nimerit

#652
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006
@koko48

mergi cu masina linistit, chiar daca o sa faci 24 ore, poti descoperi locuri noi plus cateva incursiuni prin Elvetia sau pauze pe drum la Verona, Venezia, Graz, Viena, Budapesta (sau poate mergi prin Slovenia). Zici ca ai mai fost de 3 ori. schimba locatia!...viata-i scurta si-o sa-ti para  rau mai tarziu ... Inainte ma laudam cu vacante de mai multe ori pe an la costinesti...dupa ce au scos vizele de UE n-am mai trecut mai mult de 2 nopti consecutive pe-acolo...
GPS-ul fara harta sau atlas rutier nu valoreaza mult.

@nigerart
esti singurul sofer? ai sa fii rrupt inca dinainte de granita. daca vei sta la cort minim 2 zile intr-un loc e ok, dar fa rezervari ca s-ar putea sa nu gasesti pe loc atunci . Si statul cateva zile intr-un oras mare costa muuulti bani ca tentatiile is multe, plus ca intratul cu masina in centrul oraselor e obositor de complicat si te rupe la parcari, nu mai zic de experienta in trafic .
Tie un GPS iti e absolut necesar. Imprumuti de la prieteni si inveti copilotul sa-l "manevreze" perfect. Pentru Franta il setezi "fara taxe", economisesti pana in 90-100 euro. Cel mai mare avantaj al vostru e ca n-o sa intrati in crize de timp... aaa eu as mai scurta din timpul alocat pentru orase (3 zile Viena, 5-6 Paris? ) pentru vreun loc/camping feeric prin munti si pe langa vreun lac prin Austria, Elvetia ori Italia pentru leneveala ....ca doar e concediu
altfel, iar m-ati starnit :crybaby:

#653
nigerart

nigerart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.08.2008
Si eu m-am gandit, noi suntem un cuplu linistit , si ne place mult linistea si muntele in special. Probabil  vom sta si in locuri frumoase si mai linistite. De ex: la Balatov alocam 3 zile pt. relaxare pe malul lacului si poate pescuit. Dar in principal e un concediu activ , vrem sa vedem , pe cat se poate : obiectivele turistice din marile orase prin care trecem.Suntem 2 soferi, ...

#654
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postnigerart, on 8th May 2010, 18:26, said:

Vreau sa plec intr-un circuit prin Europa. Pe cont propriu, cu masina mea (Opel caravan). Plec undeva dupa 1 iulie. Ruta ar fi:
Galati-Arad-Viena-Munchen-PARIS-Lyon-Avignon-Toulon-Cannes-Monaco-Nice-Savona-Genova-Pisa-Firenze-Forli-Rimini-Ravena-Venezia-Trieste-Ljubliana-Maribor-Balaton-Arad-Galati. Suntem 2adulti si un copil de 4,4 ani. Cu cortul, cu buget redus dar dornici de a vedea lumea. La Paris vrem sa stam pana intr-o saptamana, la un camping din zona Est. Ce sfaturi ne a-ti putea da? Nu am mai fost niciodata in occident, doar la greci....

Vrem sa alocam acestei vacante peste 4 saptamani; da, ne documentam serios(Eu, sunt cu documentarea)am gasit pt locatiile in care vom sta mai mult campare in camping: Viena 3nopti, Paris 5,6sau 7 nopti, Lyon 2, Cannes 2,3 ,Florenta 2, Rimini2(mergem la sora mea) ,Balaton 2,3 iar la restul va fi in tranzit pt. o noapte de ex. Arad sau Munchen la un hotel formula 1 ...Pt. fiecare locatie am gasit camparea perfecta dar si o alta alternativa. Pt. fiecare campare avem harta . Eu sper ca vom fi pregatiti. Pt. orasele importante prin care voi trece, voi nota tot ce este important de vizitat, si voi vizita ce se va putea . Masina consuma cam 5/100 calculul l-am facut :6200km, Copilul a mers cu noi peste tot: anul trecut a urcat pe munte traseu de 2 ore, a dormit in cort de la 1 an , tot anul trecut cu cortul la munte noaptea a fost si 7 grade ... In Grecia am mers 17 ore intins ... e o fetita dragalasa si rezistenta, se adapteaza conditiilor.
Poate sunt doritori de drumetie in Europa ca noi, s-au care au facut un circuit asemanator, as fi vrut sfaturi sau sa facem schimb de idei ...



Am postat pe alt segment din forum, dar cred ca aici ar fi fost mai nimerit

Salut si felicitari pentru atitudine, cea mica e o eroina. In locul vostru as petrece mai mult timp in sudul Germaniei, taind o noapte de Lyon si una de Balaton, asta la prima vedere. macar 4-5 zile stati prin Bavaria, ca sa fie concediul complet. Era sa uit, nu rata o seara in Strasbourg, inainte de Paris.

#655
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006

View Postnigerart, on 8th May 2010, 18:26, said:

Vreau sa plec intr-un circuit prin Europa. Pe cont propriu, cu masina mea (Opel caravan). Plec undeva dupa 1 iulie. Ruta ar fi:
Galati-Arad-Viena-Munchen-PARIS-Lyon-Avignon-Toulon-Cannes-Monaco-Nice-Savona-Genova-Pisa-Firenze-Forli-Rimini-Ravena-Venezia-Trieste-Ljubliana-Maribor-Balaton-Arad-Galati. Suntem 2adulti si un copil de 4,4 ani. Cu cortul, cu buget redus dar dornici de a vedea lumea. La Paris vrem sa stam pana intr-o saptamana, la un camping din zona Est. Ce sfaturi ne a-ti putea da? Nu am mai fost niciodata in occident, doar la greci....

Vrem sa alocam acestei vacante peste 4 saptamani; da, ne documentam serios(Eu, sunt cu documentarea)am gasit pt locatiile in care vom sta mai mult campare in camping: Viena 3nopti, Paris 5,6sau 7 nopti, Lyon 2, Cannes 2,3 ,Florenta 2, Rimini2(mergem la sora mea) ,Balaton 2,3 iar la restul va fi in tranzit pt. o noapte de ex. Arad sau Munchen la un hotel formula 1 ...Pt. fiecare locatie am gasit camparea perfecta dar si o alta alternativa. Pt. fiecare campare avem harta . Eu sper ca vom fi pregatiti. Pt. orasele importante prin care voi trece, voi nota tot ce este important de vizitat, si voi vizita ce se va putea . Masina consuma cam 5/100 calculul l-am facut :6200km, Copilul a mers cu noi peste tot: anul trecut a urcat pe munte traseu de 2 ore, a dormit in cort de la 1 an , tot anul trecut cu cortul la munte noaptea a fost si 7 grade ... In Grecia am mers 17 ore intins ... e o fetita dragalasa si rezistenta, se adapteaza conditiilor.
Poate sunt doritori de drumetie in Europa ca noi, s-au care au facut un circuit asemanator, as fi vrut sfaturi sau sa facem schimb de idei ...

Am postat pe alt segment din forum, dar cred ca aici ar fi fost mai nimerit


Eu am facut invers :Viena, Venetia , Firenze , Genoa , Nice , Moncao. Eu cred ca doua nopti la Viena este suficient. Traseul de la Genoa la Moncao este extraordinar pe coasta insa este si foarte obositor. O sa treci prin statiuni mici unde vei avea restricti , aglomeratie si avansezi destul de greu. Esti oricum in concediu si vei fii furat de peisaj. Este foarte greu insa daca esti singurul sofer. Fara GPS nu te sfatuiesc sa pleci la drum. Eu am facut un tur al europei cu gps-ul setat astfel incat sa nu platesc taxe de drum si am scutit destul de multi bani.
Vei avea parte de o calatorie pe care nu o vei uita niciodata , merita din plin.
Succes !

#656
nigerart

nigerart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.08.2008
Multumesc, nu am GPS . Poate imprumut de la un prieten. Si eu sunt de acord ca as economisi bani din taxele de autostrada, mai ales la Francezi. In Italia am inteles ca este mai bine pe autostrada decat pe nationale. Voi vedea, oricum sunt entuziasmata de aceasta vacanta. Imi place sa calatoresc, sotului meu ii place sa sofeze mie nu prea, prefer sa stau cu copilul in spate decat sa sofez; vom vedea cat voi sofa in acest concediu :naughty:

#657
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007

View Postnigerart, on 17th May 2010, 11:17, said:

Multumesc, nu am GPS . Poate imprumut de la un prieten. Si eu sunt de acord ca as economisi bani din taxele de autostrada, mai ales la Francezi. In Italia am inteles ca este mai bine pe autostrada decat pe nationale. Voi vedea, oricum sunt entuziasmata de aceasta vacanta. Imi place sa calatoresc, sotului meu ii place sa sofeze mie nu prea, prefer sa stau cu copilul in spate decat sa sofez; vom vedea cat voi sofa in acest concediu :naughty:
Daca doriti mai multe sfaturi dati-mi un mesaj.Sunt din Galati.

#658
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postnigerart, on 17th May 2010, 11:17, said:

Multumesc, nu am GPS . Poate imprumut de la un prieten. Si eu sunt de acord ca as economisi bani din taxele de autostrada, mai ales la Francezi. In Italia am inteles ca este mai bine pe autostrada decat pe nationale. Voi vedea, oricum sunt entuziasmata de aceasta vacanta. Imi place sa calatoresc, sotului meu ii place sa sofeze mie nu prea, prefer sa stau cu copilul in spate decat sa sofez; vom vedea cat voi sofa in acest concediu :naughty:

Dar un drum va dura mai mult. Si din cauza aglomeratiei (comparata cu cea de pe autostrada) si din cauza restrictiilor de viteza. As zice ca trebuie aleasa pentru fiecare zi de deplasare cea mai buna varianta (autostrada / nationala) in functie timpul pe care poti sa-l aloci, de oferta de obiective. ( http://forum.softped...t...t&p=7007247 )

#659
adellyne

adellyne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.06.2010

View Postnigerart, on 8th May 2010, 18:26, said:

Vreau sa plec intr-un circuit prin Europa. Pe cont propriu, cu masina mea (Opel caravan). Plec undeva dupa 1 iulie. Ruta ar fi:
Galati-Arad-Viena-Munchen-PARIS-Lyon-Avignon-Toulon-Cannes-Monaco-Nice-Savona-Genova-Pisa-Firenze-Forli-Rimini-Ravena-Venezia-Trieste-Ljubliana-Maribor-Balaton-Arad-Galati. Suntem 2adulti si un copil de 4,4 ani. Cu cortul, cu buget redus dar dornici de a vedea lumea. La Paris vrem sa stam pana intr-o saptamana, la un camping din zona Est. Ce sfaturi ne a-ti putea da? Nu am mai fost niciodata in occident, doar la greci....

Vrem sa alocam acestei vacante peste 4 saptamani; da, ne documentam serios(Eu, sunt cu documentarea)am gasit pt locatiile in care vom sta mai mult campare in camping: Viena 3nopti, Paris 5,6sau 7 nopti, Lyon 2, Cannes 2,3 ,Florenta 2, Rimini2(mergem la sora mea) ,Balaton 2,3 iar la restul va fi in tranzit pt. o noapte de ex. Arad sau Munchen la un hotel formula 1 ...Pt. fiecare locatie am gasit camparea perfecta dar si o alta alternativa. Pt. fiecare campare avem harta . Eu sper ca vom fi pregatiti. Pt. orasele importante prin care voi trece, voi nota tot ce este important de vizitat, si voi vizita ce se va putea . Masina consuma cam 5/100 calculul l-am facut :6200km, Copilul a mers cu noi peste tot: anul trecut a urcat pe munte traseu de 2 ore, a dormit in cort de la 1 an , tot anul trecut cu cortul la munte noaptea a fost si 7 grade ... In Grecia am mers 17 ore intins ... e o fetita dragalasa si rezistenta, se adapteaza conditiilor.
Poate sunt doritori de drumetie in Europa ca noi, s-au care au facut un circuit asemanator, as fi vrut sfaturi sau sa facem schimb de idei ...

Am postat pe alt segment din forum, dar cred ca aici ar fi fost mai nimerit

foarte intereant circuitul vostru....si eu vreau sa plec impreuna cu sotul intr-un circuit asemanator...dar ne vom limita la ungaria-austria-germania-italia....cu cortul in campinguri...daca ai mai multe informatii despre locuri de campare/preturi mi-ai fi de folos:)

#660
nigerart

nigerart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.08.2008
Informatii am . dar sunt destul de stufoase de genul: eu plec in jur de 10-15 iulie inca mai studiez oferta :naughty:

Donaupark Camping  in viena
Nebensaison:
Erwachsener: 7,00 EUR
Kinder: 3,50 EUR (Kinder von 5 bis 14 Jahre)

Auto/Zelt: 4,50 EUR
Motorrad/Zelt: 4,50 EUR
Fahrrad/Zelt: 2,50 EUR
Auto/Caravan: 7,50 EUR
Reisemobil: 7,50 EUR


Hauptsaison Juli + August:
Erwachsener: 7,00 EUR
Kinder: 3,50 EUR (Kinder von 5 bis 14 Jahre)

Auto/Zelt: 4,50 EUR
Motorrad/Zelt: 4,50 EUR
Fahrrad/Zelt: 2,50 EUR
Auto/Caravan: 12,00 EUR
Reisemobil: 12,00 EUR
Strompauschale: 3,00 EUR /Tag
Ortstaxe: Erwachsener/Nacht beträgt EUR 0,80.

Wir bieten:
15% Ermäßigung auf die Personengebühr ab 10 Personen, sowie ÖCC
10% Ermäßigung auf die Personengebühr für ÖAMTC, DCC
Für Informationen über Saisonplätze und Dauerstellplätze wenden Sie sich bitte an unseren Partnerplatz Donaupark Camping Tulln: www.campingtulln.at

Sau

Hotelpension Locarno München


80335 München
München
Categoria: Pensiune
Capacitate maximã : 45
Camere: 20
Apartamente: 0
Animale: Nu
Ø Preþ:
Douã paturi/noapte
28,- €uro
734,- Kè

#661
adymeshter

adymeshter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.09.2006

View Postnigerart, on 17th May 2010, 11:17, said:

Multumesc, nu am GPS . Poate imprumut de la un prieten. Si eu sunt de acord ca as economisi bani din taxele de autostrada, mai ales la Francezi. In Italia am inteles ca este mai bine pe autostrada decat pe nationale. Voi vedea, oricum sunt entuziasmata de aceasta vacanta. Imi place sa calatoresc, sotului meu ii place sa sofeze mie nu prea, prefer sa stau cu copilul in spate decat sa sofez; vom vedea cat voi sofa in acest concediu :naughty:
Va sfatuiesc sa mergeti si prin Italia pe nationale ca pe autostrazi e chiar mai scump ca in Franta. Si eu am fost anul trecut pana in sudul Spaniei cu masina si prin Italia si Franta am mers incolo pe autostrazi si la intoarcere pe nationale si pe nationale pe langa faptul ca nu am platit autostrazile si consumul a fost mai redus, deci ne-a iesit mult mai ieftin.

Si anul asta voi pleca in concediu prin Europa pana in Londra, poate Dublin. O sa fim 3 adulti, dintre care 2 soferi. O sa plecam in 7 iulie si o sa ne intoarcem in 27. Traseul o sa fie: Cluj-Oradea-Budapesta-M1-A4-Viena-A2-S6-S36-B96-A10-E66-Dobbiaco-SS51-Muntii Dolomiti(Tre Croci,Falzarego,Pordoi,Sella)-Innsbruck-Fernpass-Castelul Neuschwanstein-Germania(A7,A8,A5,A61,A4)-Bruxelles-Calais-Dover-Londra-Dublin. Avem unde dormi la Viena si Bruxelles. Avem GPS si harti.O sa fie mai greu a 2-a zi ca avem de parcurs 1500 km si de traversat Muntii Dolomiti. La intoarcere o sa alegem traseul cel mai rapid ca am vrea sa ajungem in 2 zile. Bugetul este redus. Mergem cu un Logan pe GPL. Asa ca suntem nevoiti sa traversam Canalul Manecii cu bacul. Scopul nostru este sa mergem la cineva in Londra si cu ocazia asta am vrut sa facem o excursie cu masina si in special sa vedem Muntii Dolomiti. Pe traseul asta stie cineva ceva frumos de vizitat care sa nu necesite mult timp alocat ? Si a mai fost cineva cu bacul intre Calais si Dover ? Gasim loc fara rezervare ?

Edited by adymeshter, 28 June 2010 - 17:54.


#662
gangsta200n

gangsta200n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.04.2006
Salutare!
Si eu sunt un fan al tururilor in lume!
Anul acesta vreau sa fac un tur pana la barcelona! Ideea era ca vreau sa vad si Elvetia. Ce imi trebuie sa intru in Elvetia?? Pasaportul meu este expirat??
Daca a fost cineva va rog sa ma ajutati!
O zi buna

#663
adymeshter

adymeshter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.09.2006

View Postgangsta200n, on 29th June 2010, 11:38, said:

Salutare!
Si eu sunt un fan al tururilor in lume!
Anul acesta vreau sa fac un tur pana la barcelona! Ideea era ca vreau sa vad si Elvetia. Ce imi trebuie sa intru in Elvetia?? Pasaportul meu este expirat??
Daca a fost cineva va rog sa ma ajutati!
O zi buna

Nici pentru Elvetia nu mai trebuie pasaport. Cartea de identitate e suficienta. Oricum nu o sa intalnesti politisti nici la granita, numai daca mergi pe autostrazi, cred. Eu cand am fost anul trecut in Spania la intoarcere am trecut prin Elvetia. Am intrat pe la Pasul Gran San Bernardo si nici nu iti dai seama ca intri in Elvetia. Nu este nici un indicator nimic. Si nu a fost nimeni sa ne opreasca. Am fost pe nationale si nu am intalnit nici un politist. Doar daca mergi pe autostrazi trebuie sa platesti vigneta care e de 40 franci elvetieni, adica vreo 25 euro, ca e pe tot anul. Benzina e destul de ieftina, cam 1 euro/L. Pe noi ne-a blitzat camera radar de 2 ori ca aveam vreo 80 la ora si limita pe acolo era 50 sau 60. Nu am avut GPS numai harti. Era noapte, pustiu. Poate daca aveam GPS am fi vazut din timp ca e camera si incetineam.
Uite un site unde poti afla informatii importante pentru calatorii cu masina prin Europa, inclusiv Elvetia:
http://www.turistineuropa.ro
E super de vizitat Elvetia. Bafta si drum bun !

Edited by adymeshter, 29 June 2010 - 22:12.


#664
gangsta200n

gangsta200n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.04.2006
Si eu anul trecut am ocolit Elvetia neavand pasaport :D! am plecat dezinformat de acasa! Dar anul asta nu o mai ratez :)
Sa inteleg ca vigneta nu este decat pt autostrada???
Multumesc pentru sfaturi!

#665
gabriel05

gabriel05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.02.2007
nigerart, ai mai plecat??  te-ai intors??? impresii?????

#666
nigerart

nigerart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.08.2008

View Postgabriel05, on 13th August 2010, 19:16, said:

nigerart, ai mai plecat??  te-ai intors??? impresii?????

Am plecat si m-am si intors.
Am parcurs 6500 km. Am stat in : Balatonfur.. in Ungaria 3 nopti(17e/n); Viena , Camping West 2 n(26e/n) in Austria, Baden-Baden  in Germania, Paris 2 campinguri 2 nopti (19e/n)4 stele cu piscine(copii si adulti) si topogan si 3n (33e/n) in Boul.... de Bois apoi pe Coasta de Azur langa Nice , camping Panoramic 4 nopti(19e/n), undeva in Alpi 1 noapte camping municipal 13e/n(foarte frumos); la Forli (Rimini) 3 nopti la rude( o sora, cu restaurante italiene si multe cadouri de la moluri cu fite :naughty: ), Venetia ,camping Venetia 2n (26e/n). Spre casa de la Venetia am facut 3 zile.
La capitolul cheltuieli: Motorina : 400 e; taxe autostrada si rovinete: 33+36 e; cazare 300 e; papa: 200 e ; Cumparaturi si suveniruri: 40 e. Total : 1020 e . Toate cu aproximatie , totalul exact.
In Franta si Italia pe nationale cu vreo 300 km exceptie de pe Coasta la Pisa.
Impresii: nu se pot exprima in cuvinte. Totul la superlativ. Oamenii, drumurile, ambianta... iar ceea ce am vazut ... pt cei care vor sa faca un astfel de circuit ii sfatuiesc sa nu mai stea pe ganduri.
In Viena vreau sa ne intoarcem la iarna. Poate intre Craciun si Revelion. Viena superba , multe palate concentrate intr-un spatiu redus, ce pot fi vizitate usor. Mie personal mi-a placut mai mult decat Parisul in aceasta privinta. Ca viata de zi si noapte : Parisul . Oamenii mai calzi , francezii.
Coasta de Azur , feerie de flori, copaci, strazi vopsite si parfumate. lume buna dar si multa lume obisnuita, ca noi: cu copii, si papornite dupa ei. Nu e cazul nostru, eu sunt foarte organizata: o gentuta frig , un rucsacel usor, un pled cu doua fete care se face sul si cu fermoar, la umbra copaceilor(fara umbrela)
Venetia  plina de turisti, normal, parterul constructiilor din Venetia ,tot, numai comert in principal suveniruri. In loc sa admiri Venetia iti fugeau ochii la "sclipicii" din vitrine.
Cred ca Italia( cat am vazut din ea) e pe ultimul loc , din circuit. Drumuri proaste, oamenii ca pe la noi, cam necivilizati. Desi am locuit in partea veche a oraselului, Intr-o casa veche , traditionala  ; chiar in fata intrarii era o frizerie tipic italiana, foarte frumoasa si banuiesc f. veche.
Sunt multe de spus,...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate