Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Simbolul mastii

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
M-a intrebat o prietena daca stiu care este simbolul mastii sau simbolul "chevalier". NU am stiut ce sa ii raspund. Are cineva idee cat de mica despre acest subiect?

#2
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
In ce context e plasata masca? E intr-un roman?

#3
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
Din nefericire nu am cerut mai multe amanunte. M-a intrebat pe messenger daca stiu despre simbolul mastii si atat. Greseala mea....

#4
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostBaghe, on Jan 21 2007, 20:54, said:

Din nefericire nu am cerut mai multe amanunte. M-a intrebat pe messenger daca stiu despre simbolul mastii si atat. Greseala mea....

Inseamna ca ti-a dat gratis un pont. Inventeaza si tu, probabil ca vrea sa te dai la ea. :)

#5
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Tarot?

#6
blackraven144

blackraven144

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.12.2006

View PostBaghe, on Jan 21 2007, 16:47, said:

M-a intrebat o prietena daca stiu care este simbolul mastii sau simbolul "chevalier". NU am stiut ce sa ii raspund. Are cineva idee cat de mica despre acest subiect?

ce jocuri aveti mai...vrea fata ceva si nu stie cum sa-ti spuna...iti da simboluri...

nu prea inteleg eu legatura dintre simbolistica mastii si acest simbol chevalier dar sa vedem ce iasa...

simbolul mastii ne e cunoscut inca de la egipteni, aveau ei o sarbatoare in cinstea lui Osiris pentru ca acesta a invins moartea. mai "recent" insa si mult mai aproape de ceea ce vrei tu sa afli se afla simbolistica greaca si romana. acestia organizau carnavaluri (masca e de baza si azi) in cinstea zeilor Dionis la greci si Saturn pentru romani. acesti zei erau considerati zei ocrotitori ai culturilor, plantatilor, pamantului dar si ai extazului şi fertilităţii!. na...la aceste carnavaluri, singura piesa de imbracaminte purtata era acea masca si era de fapt suficienta pentru a ascunde chipul de dupa, (trebuie specificat ca la aceste carnavaluri participau laolalta si sclavi si stapani) si a te scapa de inhibitii. pe scurt, era o festivitate in care clasele sociale se amestecau iar rezultatul nu putea fi decat o orgie...sexuala in acest caz.  mai tarziu, aceste carnavaluri erau organizate inainte de caderea postului pastelui, ca si impunere a bisericii catolice care nu admitea...nu stiu na...ceva de pe acolo (mai tarziu s-a aratat ca era vraja pentru fraieri, participand si membrii ai bisericii, ca doar dupa masca cine te poate recunoaste). o noapte de desfrau inaintea celor 6 saptamani de post. mi se pare o chestie faina si fair enough. bautura, mancare, sex! cam la asta se rezuma tot - in mare parte si acum e la fel. - prietenii stiu de ce - mi-aduc aminte ca prin vremea lui Arthur exista o initiere a vrajitoarelor din Avalon in care cel care purta masca era cel care deflora viitoarea vrajitoare - or something - legenda deasemenea

acum, simbolul Chevalier, impropriu spus, se refera la celebrul jean chevalier care a scris o carte de simboluri. baiatul asta a fost bun in ceea ce facea...in opinia lui masca are o anumita conotatie sexuala, dar mai mult religioasa dar, gasim insa simbolistica dovleacului interesanta ca si fruct ce simbolizeaza fertilitate (datorita semintelor) si care e pastrat si azi la marile carnavaluri. in aproape fiecare mitologie gasim acest fruct relationat de fertilitate, fie el reprezentare al uterului, fie nemurirea (prin mostenitori si urmasi) fie el efectiv datator de viata (vezi povesti gen cenusareasa si Şăineanu – Basmele românilor)


na cam asta ar fi, vezi tu cum le legi, le amesteci cu ce mai stii, si fa sa-ti iasa bine. ti-as mai adauga ceva detalii dar cred ca iti sunt suficiente cele care le ai. personal gasesc treaba asta simpla.

toate bune...

Edited by blackraven144, 24 January 2007 - 12:55.


#7
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
Multumesc mult pentru ajutor. Sper sa ii fie fetei de folos.............. :naughty:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate