Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

FUJIFILM - hints tips and tricks

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#163
neb1dalex

neb1dalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.11.2006

View Postchitziman, on Sep 7 2007, 16:57, said:

cum fac sa vad fuji6500fd ca pe un removable storage cand o conectez la pc?

Nu cred ca are. Eu nu am gasit nici in manual, nici in setari.. Cred ca nu are. Dar pana la uram ce rost are?

#164
neb1dalex

neb1dalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.11.2006

View Postflopfp, on Apr 21 2007, 09:27, said:

...de unde as putea sa-mi cumpar un obiectiv macro pt fujifilm s5600?multumesc

Din cate stiu eu s5600 nu e DSLR deci nu o sa poti da jos obiectivul depe el(eventual cu dalta si ciocanul.. desi nu recomand)

View PostSuperDuper, on Apr 23 2007, 02:52, said:

... Nu ai nevoie de alt obiectiv, doar folosirea modului "Macro" (sau "SuperMacro" daca esti la mai putin de 30 cm) al aparatului.

Ca o completare.. super macro nu are rost sa il folosesti decat daca esti pe 28mm(fara zoom).

#165
gheorghe_ionut_ro

gheorghe_ionut_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.03.2007
presupun ca se refera la o lentila macro. googaleste putin si gasesti. dupa parerea mea umila, recomand setul acesta: http://www.f64.ro/de...id=186&pid=2867

#166
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
cel cu obiectivele: e vorba despre obiectiv wide sau tele. s-a mai discutat pe forum si s-a ajuns la concluzia ca cel putin obiectivul tele e de 2 ori mai scump decat aparataul in sine, si nici nu e ceva de calitate. cel wide te ajuta foarte putin, si distosioneaza in mare parte imaginea.

in legatura cu usb storage drive, la 5600 se regleaza din setup. ai acolo usb - storage drive si ceva pentru imprimanta parca. vezi poate si la tine e la fel.

#167
m0n5t3r

m0n5t3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.01.2005
in primul rand: pentru conversie RAW->whatever the software is dcraw (sau ufraw, care e mai user friendly) (ambele gratis si open source, btw); dcraw scoate pozele mult mai sharp decat soaftele de la aparate si adobe camera raw, si are si colour management mai bun.

acu cateva impresii despre 9600 (am un 5600 si un 9600): AF destul de lent si imprecis pe intuneric (nus de ce, am impresia ca AF de la 5600 se descurca mai bine decat 9600 in conditii de concert, de ex., pacat ca e asa de zgomotos), MF e foarte lent, in majoritatea cazurilor inutilizabil (la fel de lent ca la 5600, doar ca de data asta are control dedicat); daca m-as apuca acum sa-mi iau aparat, probabil ca as mege pe Nikon D40, care e ~ 1500 ron cu obiectivul din kit de 18-70, si mi-as lua un obiectiv de 70-300 mai tarziu ;)

edit, ca tot am pomenit de concerte, am avut rezultate bune cu:
  • ISO 800
  • spot AE
  • center AF
  • shutter priority sau manual, timp de expunere de la 80 in sus (deh, cand n-ai acces langa scena trebe zoom in blana)
  • JPEG, sharpness pe standard; am facut greseala sa fac poze in RAW la Therion si am muncit vreo 8 ore sa le curat cat de cat de zgomot (aveam doar 5600 pe atunci)
  • in functie de gusturi, Chrome pentru culori mai... colorate :D

Edited by m0n5t3r, 08 September 2007 - 14:26.


#168
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004

View Postskin311, on Sep 8 2007, 09:52, said:

cel cu obiectivele: e vorba despre obiectiv wide sau tele. s-a mai discutat pe forum si s-a ajuns la concluzia ca cel putin obiectivul tele e de 2 ori mai scump decat aparataul in sine, si nici nu e ceva de calitate. cel wide te ajuta foarte putin, si distosioneaza in mare parte imaginea.

in legatura cu usb storage drive, la 5600 se regleaza din setup. ai acolo usb - storage drive si ceva pentru imprimanta parca. vezi poate si la tine e la fel.



nu am vazut si de ce am nevoie sa recuperez unele poze sterse accidental...ca sa nu mai dau bani ope card reader

#169
neb1dalex

neb1dalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.11.2006

View Postskin311, on Sep 8 2007, 09:52, said:

...in legatura cu usb storage drive, la 5600 se regleaza din setup. ai acolo usb - storage drive si ceva pentru imprimanta parca. vezi poate si la tine e la fel.


Eu ori sunt prost ori sunt prost.....
Nu gasesc nici aia pentru imprimanta... am asa la setup:

IMAGE DISP.
FRAME NO.
AF ILUMINATOR
CCD-RAW
EVF/LCD MODE
FOCUS CHECK

DATE/TIME
BEEP VOLUME
SHUTTER VOLUE
PLAYBACK VOLUME
LCD BIRGHTNESS
FORMAT

LANGUAGE
AUTO POWER OFF
TIME DIFFERENCE
BACKGROUND COLOR
DISCHARGE
VIDEO SYSTEM

RESET.


Altceva nu am. :((    ... dar pe de alta aprte am card reader dar vroiam sa stiu asa ca chesti.. :lol:

#170
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
la mine se cheama: USB MODE.

#171
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004
pai daca apesi pe "F"..atat...dar este pt imprimanta...deci...tot nu am facut nimic

#172
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004

View Postskin311, on Sep 8 2007, 21:02, said:

la mine se cheama: USB MODE.

sa dea naiba de vad...

poate pui vreo foto...sunt eu chior la ora asta...

Edited by chitziman, 08 September 2007 - 22:45.


#173
tibucristian

tibucristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 07.08.2007
Am urmatoarea nedumerire. In poza atasata se observa un puternic efect de curbare a imagii, in ambele colturi de jos, catre centrul imaginii. Sunt curios ce reprezinta acest defect si care este cauza aparitiei. Am observat ca defectul nu apare dacat atunci cand poza e facuta fara nici un fel de zoom. Aparatul este Fuji 6500fd si cred ca poza are si EXIF.

Ca element suplimentar pentru posesorii/cunoscatorii de Fuji 6500 am urmatoarea intrebare legata de controlul manual al zoom-ului : cand se actioneaza inelul in sensul retragerii obiectivului ( a miscorarii zoom-ului) aproape de capatul "zero" (ca sa zic asa) obiectivul practic ajunge in pozitia cea mai retrasa inainte de a se termina miscarea de rotatie a inelului, astfel incat pina la terminarea rotatiei obiectivul face o usoara miscare "inainte". Acelasi lucru, in sens invers evident, se intampla in momentul "inceperii" actionarii zoom-ului, la inceput obiectivul face o usoara miscare inapoi pina in cea mai retrasa pozitie si apoi incepe miscarea inainte. Este normal acest comportament? Nu cauzeaza nici nu fel de erori?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri  :)

Attached File  DSCF1112_c.jpg   172.76K   111 downloads

Edited by tibucristian, 12 September 2007 - 13:22.


#174
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View Posttibucristian, on Sep 12 2007, 14:21, said:

Am urmatoarea nedumerire. In poza atasata se observa un puternic efect de curbare a imagii

Attachment DSCF1112_c.jpg
Americănicioșii ii zic derivation of the angle-of-view ( si are formula tan (alpha/2) = d/2 / f) și este o caracteristică a fundurilor de sifon wide.  ;)

Edited by Semper Pri, 12 September 2007 - 20:04.


#175
tibucristian

tibucristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 07.08.2007

View PostSemper Pri, on Sep 12 2007, 21:31, said:

Americănicioșii ii zic derivation of the angle-of-view ( si are formula tan (alpha/2) = d/2 / f) și este o caracteristică a fundurilor de sifon wide.  ;)

OK, avem numele defectului si formula, cum procedam sa nu apara defectul?
Intrebare pentru posesorii de Fuji 6500, apare acest defect la toata lumea? Cum trebuie procedat pentru a-l evita? Se recomanda reglarea din zoom astfel incat sa se iasa din "zona wide" sau cum?

#176
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
N-ai ce să faci. Corectarea o poți face software. Există pluginuri pentru editoarele foto care corectează (nu perfect) aceste chestii.
Interesant e că unii caută acele efecte (vezi obiectivele așa-zise "ochi de pește" sau "fisheye" cum spun simandicoșii).  ;)

Citește și aici, dar mai ales aici.

Edited by ursamajor, 13 September 2007 - 10:11.


#177
neb1dalex

neb1dalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.11.2006

View Posttibucristian, on Sep 12 2007, 14:21, said:

Ca element suplimentar pentru posesorii/cunoscatorii de Fuji 6500 am urmatoarea intrebare legata de controlul manual al zoom-ului : cand se actioneaza inelul in sensul retragerii obiectivului ( a miscorarii zoom-ului) aproape de capatul "zero" (ca sa zic asa) obiectivul practic ajunge in pozitia cea mai retrasa inainte de a se termina miscarea de rotatie a inelului, astfel incat pina la terminarea rotatiei obiectivul face o usoara miscare "inainte". Acelasi lucru, in sens invers evident, se intampla in momentul "inceperii" actionarii zoom-ului, la inceput obiectivul face o usoara miscare inapoi pina in cea mai retrasa pozitie si apoi incepe miscarea inainte. Este normal acest comportament? Nu cauzeaza nici nu fel de erori?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri  :)

Vezi ca pe obiectiv ai niste notatii in mm(28,35,50,100,135,200,300). Aceea e distanta focala a oibectivului. 35 mm e cea normala sa ii zic asa. Obiectivul pana la ea (de la 28 la  35 mm)  vede supraangular(mai mult decat normal, vede in parti, trebuie sa restranga mai multa imagine(ca vede in parti) pe aceeasi suprafata a senzorului iar lentila e rotunda (nu dreptunghiulara/hexagonala ca senzorul)) si atunci apare deformarea de care ziceai tu.

View Posttibucristian, on Sep 13 2007, 10:43, said:

OK, avem numele defectului si formula, cum procedam sa nu apara defectul?
Intrebare pentru posesorii de Fuji 6500, apare acest defect la toata lumea? Cum trebuie procedat pentru a-l evita? Se recomanda reglarea din zoom astfel incat sa se iasa din "zona wide" sau cum?

Acest "defect" e normal si evident ca apare la toata lumea. Ai ghicit ca daca iesi din wide dispare. si cu cat de duci spre Tele mai mult fotografia se face mai aplatizata. Mai curand i-as zice efect decat defect pentru ca se poate exploata in scopuri proprii.


Am atasat o imagine care iti arata cum functioneaza un zoom. bsearva ca o data cu depasarea lentile spre Tele se micsoreaza campul vizual, suprafara utilizata a lentilei este tot mai micaa si mai dreapta, astfel efectul nu mai e asa vizibil(sau chiar se inverseaza).


Attached File  Zoom_prinzip.gif   371.18K   55 downloads


--------------------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/Zoom_lens

http://en.wikipedia....i/Angle_of_view

Edited by neb1dalex, 13 September 2007 - 12:56.


#178
tibucristian

tibucristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 07.08.2007
[quote name='neb1dalex' date='Sep 13 2007, 14:21' post='3375691']
Vezi ca pe obiectiv ai niste notatii in mm(28,35,50,100,135,200,300)....

Multumesc pentru raspunsul simplu si clar. Notatiile de pe obiectiv nu le vedeam pentru ca ...aveam aparatoarea in forma de petala, montata invers pe obiectiv, in mod permanent, iar in pozitia normala aparatoarea acopera notatiile. Intr-adevar punctul in care obiectivul este cel mai retras este in drepul notatiei 35 mm, iar au faceam in mod eronat toate pozele "fara zoom" de fapt cu obiectiv wide ( ...jackass !  :death: ), motiv pentru care aparea fenomenul descris.

#179
neb1dalex

neb1dalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.11.2006
Acum nu e neaparat eronat. Trebuie sa vezi pe moment. La fotografii cu subiecte apropiate nu se vede asa tare si uneori ai nevoie de campul de vedere. Ideea mea nu e sa folosesti aparatul intr-un mod absolut normal si sa eviti probleme/defectele de concept, ci chiar sa le exploatezi.

#180
tibucristian

tibucristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 07.08.2007
Ideea ca aparatul e nou, il am de o luna (in care am facut si altele decat poze...), asa incat inca il descopar. Iar modul de lucru (controlul, zoom-ul manual si restul) sunt cu totul si cu totul altceva decat la "sapuniera" detinuta pina acum, Sony P72. Asa ca...incerc-vad-intreb-invat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate