Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

FUJIFILM - hints tips and tricks

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
186 răspunsuri în acest subiect

#145
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.426
  • Înscris: 04.06.2006

View PostSemper Pri, on Jul 11 2007, 22:40, said:

Se poate, dar softul costă ceva...
P.S. Era să uit. Softul se numește Windows Explorer.  ;)

Cred ca Radu voia sa intrebe daca Explorer sau alt manager de fisiere (Total Commander de ex.) vede camera ca pe o alta partitie sau ca pe un dispozitiv de stocare mobil (memorystick, sau cum vezi cardul cand il pui in cititor).

#146
radu112

radu112

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 26.02.2007
La mine Windows nu "vede" camera ca removable drive, o vede ca o (im mod logic) CAMERA. Si asta inseamna ca nu ma lasa sa copiez chestii pe ea.  Cum fac sa nu se mai intample asta?

#147
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 394
  • Înscris: 15.07.2006
eu am 9500 de ceva vreme si ma tot bate gandul sa schimb, uneori ma multumeste, alteori nu, dar nu pot sa ii cer nici luna de pe cer avand in vedere ca a fost destul de accesibil la pret. Acum pana imi permit ceva mai bun ma chinui sa mai experimentez cu el... sapt asta am programata o sedinta in aer liber, am ceva idei... sa vedem ce iese, sper sa revin pe forum entuziasmata! :P

#148
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 449
  • Înscris: 04.02.2003
Stiti cumva cum pot face sa-mi apara pe poze data si ora?
Mersi anticipat.
Super Duper, ursamajor... etc... astept un raspuns :D
thanks again

#149
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.641
  • Înscris: 07.10.2005
Din aparat nu poti,dupa ce descarci pozele in calculator poti folosi un program gen Picasa sau Irfanview pentru a adauga data in pozele alese de tine.

#150
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 449
  • Înscris: 04.02.2003
mersi mult!
Promptitudine de nota 10. mai ales la ora asta :D

#151
dana_a

dana_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 30.07.2007

View PostrapitorTM, on Jul 31 2007, 23:43, said:

Stiti cumva cum pot face sa-mi apara pe poze data si ora?
Mersi anticipat.
Super Duper, ursamajor... etc... astept un raspuns :D
thanks again

Poti sa folosesti FinePixViewer pe care-l ai pe CD-ul de instalare. Selectezi poza ( dupa ce ai descarcat-o ) si in Image Utilization( meniul din stanga) dai click pe Clip/Insert Text in Image. Apoi alegi Insert Text si apoi  click pe Date&Time. Ti se genereaza automat data si ora la care ai facut poza. Daca nu iti place unde ti-o plaseaza pe poza (in centru ), cu drag and drop ii schimbi locul.

#152
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 449
  • Înscris: 04.02.2003
multumesc mult dana_a. Puneam data cu Irfanview,
dar asa e mai comod cu softul lui. mersi

#153
rapsodiedetoamna

rapsodiedetoamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 28.06.2007
am tot citit pana acum insa nu m-am lamurit. la photometry ce masor (multi, spot sau average) si AF MODE (center, multi, area) ce setari folositi si in ce conditii.

eu unul pana acum am masurat Photometry -multi
                                               Af Mode      -center

oare este mai bine sa focalizez pe multi, avand in vedere ca nu stau saa reincadrez.

#154
neb1dalex

neb1dalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 21.11.2006

View Postrapsodiedetoamna, on Aug 6 2007, 10:40, said:

am tot citit pana acum insa nu m-am lamurit. la photometry ce masor (multi, spot sau average) si AF MODE (center, multi, area) ce setari folositi si in ce conditii.

eu unul pana acum am masurat Photometry -multi
                                               Af Mode      -center


Pai sa o luam de la inceput:
   >>> PHOTOMETRY se refera la reglaje automate precum White Balance(daca a pe auto) sau Exposure.
   >>> AF MODE se refera la focalizarea automata(Auto Focus Mode) <- adica reglarea claritatii ca sa zic asa..

Oke, >>> MULTI inseamna sa isi ia aparatul sample-ul/distanta focala de unde considera firmwire-ul de cuviinta(iti sia arata un patratel dupa ce focalizezi unde a ales).
        >>> SPOT inseamna ca aparatul isi alege distanta focala/sample-ul de la obiectul din mijloc(de aceea iti apare un patratel in mijloc tot timpul)
        >>> AVERAGE inseamna ca aparatul isi ia mai multe sample-uri si face o medie(asta la photometry)
        >>> AREA seamana cu average dar e la Focus iar aparatul cauta distanta de focalizare la care sunt clare cele mai multe obiecte(de fapt suprafata din fotografie).


View Postrapsodiedetoamna, on Aug 6 2007, 10:40, said:

oare este mai bine sa focalizez pe multi, avand in vedere ca nu stau saa reincadrez.

Focalizarea se face in functiede scena. adica daca faci un macro si ai mai multe obiecte pe acolo dar cel care vrei sa il pui in valoare e in centru alegi SPOT. Daca obiectul e pe margine poti alege Multi dar s-ar putea sa il gaseasca pe altul. Iar area cred ca l-ai inteles de mai sus. Area e bun cand fotografiezi in oras dar nu e regula.

PS: sample = esantion de test. Iti postez acum niste fotografii fcute cu diverse reglaje si le explic.....  BRB :)

Editat de neb1dalex, 10 august 2007 - 11:34.


#155
neb1dalex

neb1dalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 21.11.2006
Hai ca am revenit dupa o pana de net de la furtuna..
Inainte de toate doresc sa completez ca m-am incurcat putin in postul trecut si modul de focalizare Area nu e cum am spus. E gen multi dar tu alegi pe ce sa focalizeze.


Asa  acum sa trecem la "the real deal"...
Sa incepem cu focusul..


Fișier atașat  1_spot_focus.jpg   202,02K   169 download-uri Fișier atașat  1_multi_focus.jpg   116,59K   169 download-uri Fișier atașat  1_area_focus.jpg   143,35K   162 download-uri


1. SPOT: Se vede clar ca s-a focalizat in centrul iamginii adica pe crengile de pe fundal.
2. MULTI: AParatul a ales ca centru de interes Floarea din stanga sus(in general modul multi cauta in jurul centrului ca in centru nu ar avea rost sa caute ca exista spot)
3. AREA: Am ales manual floarea cea mai din dreapta.


Photometry(a)...


Fișier atașat  2_spot_photometry.jpg   62,64K   127 download-uriFișier atașat  2_multi_photometry.jpg   66,61K   115 download-urig] Fișier atașat  2_average_photometry.jpg   71,19K   109 download-uri


1. SPOT: Se obsearva ca fundalul e expus corect fiind in mijlocul cadrului.
2. MULTI: Aparatul si-a luat alt(e) punct(e) de reper si a expus cadrul conform lui(lor) astfel cadrul a iesit mai deschis deoarece a erau obiecte intunecate[nu imi dau seama exact ce a ales dar cred ca diferenta de luminozitate era foarte mare si softul nu a vrut sa supraexpuna fundalul]
3. AVERAGE: Aparatul a facut pur si simplu media aritmetica a luminozitatii din cadru(e cea mai luminoasa).

Acesta e un caz extrem si deaceea nici un cadru nu e expus corect.
Aici ai cadrul expus mai bine(ca sa stii cam ce era acolo):  
Fișier atașat  DSCF3367_68_69_70_71_tonemapped_resized.jpg   53,84K   106 download-uri

Editat de neb1dalex, 10 august 2007 - 14:57.


#156
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.410
  • Înscris: 08.12.2005
Corect, doar o mică erată. La AF, în loc de SPOT să zicem CENTER, altfel se confundă cu meteringul.  ;)

#157
costas219

costas219

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 15.08.2006
Vreau sa stiu si eu unde mi-a fost mutat reply-ul?
Multumesc

#158
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 25.05.2005
am citit tot topicul .. si nu am vazut hintul pe care l-am descoperit ..

la fuji s5600 ... daca vreti sa trageti la iso800 - 1600 trageti raw daca puteti ...

pun 4 exemple 100% crop ;  mentionez ca toate au fost facute cu flash extern .

1. iso 800 - raw
2. iso 1600 - jpg
3. iso 800 - jpg
4. iso 1600 - raw


a se observa ca la iso 1600 raw ... inca se distinge , chiar f bine imo scrisul de pe geanta .

ps: nu e incercare de reclama ascunsa la tamrac si animal  :lol:

Fișiere atașate


Editat de dreadboy, 29 august 2007 - 02:50.


#159
sfx

sfx

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 415
  • Înscris: 03.11.2005

View Postdreadboy, on Aug 29 2007, 03:46, said:

am citit tot topicul .. si nu am vazut hintul pe care l-am descoperit ..

la fuji s5600 ... daca vreti sa trageti la iso800 - 1600 trageti raw daca puteti ...
...
- Vedeti pe topicul despre S6500 o incercare a mea de explicare a granulatiei pe iso 100 in conditii de sharpness hard inclusiv folosind RAW si doua convertoare diferite. La clic dreapta proprietati pe pozele mele se vede si EXIFul si numele explicativ al pozelor, aceasta este valabil in Opera, la internet explorer se pare ca nu, se pierd toate informatiile (si la upload?), in plus acesta salveaza ca bmp.
- dreadboy, nu ai spus ce convertor ai folosit pentru RAW iar imaginile nu mai au EXIFurile.

Editat de sfx, 29 august 2007 - 06:15.


#160
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postsfx, on Aug 29 2007, 06:50, said:

- dreadboy, nu ai spus ce convertor ai folosit pentru RAW iar imaginile nu mai au EXIFurile.

my bad ! nu mai au exif-urile ca am facut crop ; iar convertorul este unul brut , irfan view ; oricum n-am vrut sa folosesc noise reduction , ca sa se vada clar diferentele intre raw - jpg la iso mare .

#161
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 25.05.2005
scuzati double-post

setari la toate cele 4 poze - 1/2sec @ F8.0

#162
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 839
  • Înscris: 08.11.2004
cum fac sa vad fuji6500fd ca pe un removable storage cand o conectez la pc?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate