Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

politistii si noul cod rutier

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
catalin29

catalin29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 15.07.2005
Am vazut pe OTV discutii pe tema noului cod rutier, dar nu au ajuns la nici o concluzie referitor la unele chestii cat m-am uitat eu: 1. trebuie vesta reflectorizanta?( am dat "cautare" in codul rutier si nu apare vesta reflectorizanta...)
2. Politistii au voie sa te opreasca fara motiv?
3. Au dreptul sa-ti verifice daca ai trusa, stingator, s.a.? (implica violare de proprietate)
4.Unii din emisiune spuneau ca politistii tre sa aiba ordin de servici ca sa poata sta "la produs"..
s.a.
Daca stiti cate ceva nu ar strica sa se raspunda documentat (conform legii nr... articol....) in ideea de a fi si noi documentati si a le da cu legea in cap.

#2
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postcatalin29, on Jan 17 2007, 11:21, said:

Am vazut pe OTV discutii pe tema noului cod rutier, dar nu au ajuns la nici o concluzie referitor la unele chestii cat m-am uitat eu: 1. trebuie vesta reflectorizanta?( am dat "cautare" in codul rutier si nu apare vesta reflectorizanta...)
2. Politistii au voie sa te opreasca fara motiv?
3. Au dreptul sa-ti verifice daca ai trusa, stingator, s.a.? (implica violare de proprietate)
4.Unii din emisiune spuneau ca politistii tre sa aiba ordin de servici ca sa poata sta "la produs"..
s.a.
Daca stiti cate ceva nu ar strica sa se raspunda documentat (conform legii nr... articol....) in ideea de a fi si noi documentati si a le da cu legea in cap.




Ce era la 0tv nu numesc discutie ci EMANATIE.

#3
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Postcatalin29, on Jan 17 2007, 10:21, said:

Am vazut pe OTV discutii pe tema noului cod rutier, dar nu au ajuns la nici o concluzie referitor la unele chestii cat m-am uitat eu: 1. trebuie vesta reflectorizanta?( am dat "cautare" in codul rutier si nu apare vesta reflectorizanta...)
2. Politistii au voie sa te opreasca fara motiv?
3. Au dreptul sa-ti verifice daca ai trusa, stingator, s.a.? (implica violare de proprietate)
4.Unii din emisiune spuneau ca politistii tre sa aiba ordin de servici ca sa poata sta "la produs"..
s.a.
Daca stiti cate ceva nu ar strica sa se raspunda documentat (conform legii nr... articol....) in ideea de a fi si noi documentati si a le da cu legea in cap.

Lasind deoparte faptul ca informatiile de care intrebi vin de la CrapTV :lol:
1. autovehicule cu o masa totala sub 3.5t nu au nevoie de vesta (nu ai gasit nici o specificare in codul rutier)
2. In mod legal nu, dar traim in romanika  :deadtongue:. Demonstreaza ca nu te-a oprit aiurea, mai ales cind militianul scrie in procesul verbal ca te-a observat schimbind ilegal benzile :puke:
3. Sigur. Atit timp cit este prevazut in codul rutier faptul ca esti obligat sa ai triunghiuri, stingator, trusta. Militianul nu poate sa iti cotrobaie in masina fara mandat de perchezitie sau motiv. Dar cum poate constata daca le ai altfel ? Poate punindu-le intr-un loc vizibil in masina in asa fel incit sa nu fie nevoie sa dechizi masina ( bine inteles ca omologarile rahaturilor sa fie deasemenea vizibile )
4. Am avut de aceste chestii dar sincer cred ca aceste argumente ( ca nu au ordin de serviciu, radar calibrat etc ) ajuta in instanta decit la militian :puke:

#4
Europeanu

Europeanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.01.2007
Eu sunt de parere ca politia abuzeaza la noi cu codul asta nou rutier ... mie mi-a luat permisul joia trecuta exact la Pecica la 12 km de Nadlac . Era un marlan de politist i mi venea sa-i dau in cap ... am depasit coloana de masini si cand sa ma retrag am calcat cam 2 m din linia continua ... aiurea .
        Sunt de parere ca politistul trebuie sa aiba rol preventiv ... nu sa stea japca si cat mai ascunsi sa nu i vada soferii sa faca rau .

#5
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
e varza noul cod. mai ales modul in care se aplica. eu cred ca in curind se va schimba o parte din el.
prea multi oameni sunt nemultumiti.
sper sa adune otv-ul  cele 250 de mii de semnaturi, necesare pt modificare.

#6
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
indiferent ce modificari apar la codul rutier sau ce legi bineintentionate chiar s-ar legifera ,analfabetii din drum raman aceiasi.
Niste toparlani veniti de la tara unde probabil nici nu aveau televizor ,ajung sa aplice legi pe care nici nu le citesc si nici nu le inteleg.....

Edited by dragospas, 19 January 2007 - 09:03.


#7
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005

View PostEuropeanu, on Jan 19 2007, 01:25, said:

Eu sunt de parere ca politia abuzeaza la noi cu codul asta nou rutier ... mie mi-a luat permisul joia trecuta exact la Pecica la 12 km de Nadlac . Era un marlan de politist i mi venea sa-i dau in cap ... am depasit coloana de masini si cand sa ma retrag am calcat cam 2 m din linia continua ... aiurea .
        Sunt de parere ca politistul trebuie sa aiba rol preventiv ... nu sa stea japca si cat mai ascunsi sa nu i vada soferii sa faca rau .
Coloana era oprita  la un semafor / cale ferata?
Nu iti ia carnetul doar pentru depasirea liniei continue, din cate stiu.

Edited by cryo, 19 January 2007 - 11:26.


#8
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View PostEuropeanu, on Jan 19 2007, 01:25, said:

Eu sunt de parere ca politia abuzeaza la noi cu codul asta nou rutier ... mie mi-a luat permisul joia trecuta exact la Pecica la 12 km de Nadlac . Era un marlan de politist i mi venea sa-i dau in cap ... am depasit coloana de masini si cand sa ma retrag am calcat cam 2 m din linia continua ... aiurea .
        Sunt de parere ca politistul trebuie sa aiba rol preventiv ... nu sa stea japca si cat mai ascunsi sa nu i vada soferii sa faca rau .


da-da... ce nenorocit...

bine a facut... sunt mai sigure drumurile fara d-astia ca tine... care n-au rabdare... ce sa zic... restul stau de "prosti" in coloana, nu ?

acum stai si tu fara permis... poate e mai bine asa decat sa stai ca "fraierii" din coloana... :)

#9
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

View Postvladc, on Jan 19 2007, 11:47, said:

da-da... ce nenorocit...

bine a facut... sunt mai sigure drumurile fara d-astia ca tine... care n-au rabdare... ce sa zic... restul stau de "prosti" in coloana, nu ?

acum stai si tu fara permis... poate e mai bine asa decat sa stai ca "fraierii" din coloana... :)

Sa nu se inteleaga ca n-as fi de-acord cu pedepsirea smecherilor si a teribilistilor care nu se simt vizati de regulile de circulatie. Ba dimpotriva!
Dar imi permit totusi sa fac o observatie: Nu s-au precizat circumstantele in care a avut loc respectiva depasire.

Nu sunt avocatul nimanui pe forum, dar inainte de a face asemenea afirmatii, eu as fi pus niste intrebari.
1. Din cine / ce era formata coloana respectiva, si care era viteza ei in momentul depasirii?
Poate erau doua camioane obosite ce fumegau cu 1 km/h in fata lui. Inainte sa se fi asfixiat, omul s-a asigurat si a ales varianta depasirii coloanei.

2. Intr-adevar este vorba de incalcarea a 2 metri de linie continua? Desi asta n-o prea cred, eu as fi intrebat totusi...
Sa fim seriosi, pentru 2 metri de linie continua nu se leaga nimeni de vreun sofer.

si in final:
3. Vladc, uita-te in ochii mei virtuali - desigur - si spune-mi ca nu ai depasit niciodata in asa fel incat sa incalci 2m de linie continua.
Nici nu mai indraznesc sa intreb daca (vreodata) (intamplator) (intr-un caz exceptional) ai depasit pe linie continua.
De unde atata ipocrizie domne'...
Dar daca te stii curat lacrima la capitolul asta, eu imi retrag cuvintele si te rog sa arunci in continuare cu pietre. Ma pun si eu la zid.

Multumesc. Atat am avut de spus.

#10
kalin

kalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.01.2007
eu sunt curios câți dintre polițiștii de la circulație știu ca pe tatăl nostru noul cod rutier. sunt la fel de curios care este procentul șoferilor care au citit măcar o dată, (chiar și pe diagonală) noul cod. senzația mea este că nu s-a făcut o campanie puternică pentru mediatizarea acestui cod, poate pentru simplul fapt că "codul vine, codul trece... tu rămâi la toate rece". eu am învățat noul cod (atât cât m-a dus capul) pentru a-mi păstra permisul în buzunar și pentru a nu muri ca prostul.
aș fi mulțumit ca polițaiul să știe măcar unde să caute în cod atunci când îmi scrie procesul verbal. nu de alta dar timpul e prețios.

#11
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

View Postkalin, on Jan 20 2007, 01:04, said:

eu sunt curios câți dintre polițiștii de la circulație știu ca pe tatăl nostru noul cod rutier.
aș fi mulțumit ca polițaiul să știe măcar unde să caute în cod atunci când îmi scrie procesul verbal.
N-o sa ma crezi: Politaii recita codul acela. In versuri / in proza / in diagonala / si ... cum vrei tu.

Nu demult am primit o amenda pentru oprire la mai putin de 25 de metri de trecerea de pietoni,
si l-am intrebat pe politist daca nu s-a scos cumva reglementarea asta.
Mi-a spus ca nu. L-am crezut (nu se pune problema), dar a insistat sa-mi arate unde scrie asta in lege.
M-a invitat la masina, a scos cartea de pe bancheta din spate, Siii . . . . . ATENTIE!
A deschis-o intamplator undeva, a dat 3 pagini inapoi, una inainte, si a pus degetul exact pe propozitia cu pricina.

Pe mine m-a convins. Omul a studiat cartea respectiva, si o cam stie ... nu incape indoiala.

#12
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostEuropeanu, on Jan 19 2007, 02:25, said:

Eu sunt de parere ca politia abuzeaza la noi cu codul asta nou rutier ... mie mi-a luat permisul joia trecuta exact la Pecica la 12 km de Nadlac . Era un marlan de politist i mi venea sa-i dau in cap ... am depasit coloana de masini si cand sa ma retrag am calcat cam 2 m din linia continua ... aiurea .
        Sunt de parere ca politistul trebuie sa aiba rol preventiv ... nu sa stea japca si cat mai ascunsi sa nu i vada soferii sa faca rau .


Foarte bine a facut. M-am saturat de toti nesimtitii care ii cred pe cei din coloana prosti, intra in depasire aiurea si cand  nu mai au unde sa se duca "se roaga" de vre-un "fraier" sa-l lase sa intre in coloana.  :death:

Edited by X-plane, 20 January 2007 - 12:52.


#13
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View PostNightShift, on Jan 19 2007, 16:47, said:

Sa nu se inteleaga ca n-as fi de-acord cu pedepsirea smecherilor si a teribilistilor care nu se simt vizati de regulile de circulatie. Ba dimpotriva!
Dar imi permit totusi sa fac o observatie: Nu s-au precizat circumstantele in care a avut loc respectiva depasire.

Nu sunt avocatul nimanui pe forum, dar inainte de a face asemenea afirmatii, eu as fi pus niste intrebari.
1. Din cine / ce era formata coloana respectiva, si care era viteza ei in momentul depasirii?
Poate erau doua camioane obosite ce fumegau cu 1 km/h in fata lui. Inainte sa se fi asfixiat, omul s-a asigurat si a ales varianta depasirii coloanei.

2. Intr-adevar este vorba de incalcarea a 2 metri de linie continua? Desi asta n-o prea cred, eu as fi intrebat totusi...
Sa fim seriosi, pentru 2 metri de linie continua nu se leaga nimeni de vreun sofer.

si in final:
3. Vladc, uita-te in ochii mei virtuali - desigur - si spune-mi ca nu ai depasit niciodata in asa fel incat sa incalci 2m de linie continua.
Nici nu mai indraznesc sa intreb daca (vreodata) (intamplator) (intr-un caz exceptional) ai depasit pe linie continua.
De unde atata ipocrizie domne'...
Dar daca te stii curat lacrima la capitolul asta, eu imi retrag cuvintele si te rog sa arunci in continuare cu pietre. Ma pun si eu la zid.

Multumesc. Atat am avut de spus.


nenea, eu nu zic ca nu am incalcat anumite reguli de circulatie... dar nu vin pe forum sa scriu ca politistii sunt de vina ca mi-au luat permisul ca EU am depasit coloana si am si calcat "2m" de linie continua... da ?

asa ca eu inteleg ca se incalca regulile, dar zic ca alta e sa le incalci si tot tu sa fii cu gura mare...

si inca ceva...

"Suspendarea permisului de conducere

Permisul de conducere se suspenda automat in momentul in care:

1 . Pentru 30 de zile

    * Soferul depaseste coloanele de vehicule oprite la semafor sau la trecerile la nivel cu calea ferata
    * Neacordarea de prioritate de trecere pietonilor ce traverseaza regulamentar
    * Neacordare de prioritate autovehiculelor care au acest drept
    * Nerespectarea regulilor privind depasirea"

asa ca, mai cititi legile si apoi tipati ca vi s-a facut o nedreptate... ok ?

ps: no offence NightShift

Edited by vladc, 24 January 2007 - 13:06.


#14
T.rac3Er

T.rac3Er

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 08.12.2006
nu trebuie sarit pe colegul nostru pt acea manevra. ideea este ca ciupitorii te iau pt ORICE neregula sesizata de ei...
nu stiu cate zone am gasit cu linie interupta si apoi vli nie continua fara rost. linie dreapta, nu intersectii, nimic. pur si simplu la un moment dat o fi fost ceva acolo, dar acum e perfect si totusi se pastreaza marcajele stradale neconforme cu zona respectiva. bun revenind. cu cat viteza de deplasare e mai mare cu atat si viteza de depasire va fi si mai mare, deci si distanta parcursa pt a depasi pe cineva e mult mai lunga. si se prea poate ca deja in mijlocul depasirii, dupa ce te-ai asigurat ca nu ai trafic, bla, bla, bla si depasesti pe linie intrerupta, sa inceapa o portiunde de linie continua, pe care tu te retragi. si se intampla sa fie si politistul acolo. te opreste si conform regulamentului vrea sa iti ia carnetul 30 zile. si la coloana e valabil (coloana se poate numi si un ansamblu de 2 autovehicule, care stau ca jepatii unul in spatele altuia, nepermitand depasirea treptata, desi poate tu ai posibilitatea si dorinta de a merge mai rpd) aspectul cu distanta parcursa mai mult la viteze mai mari.

vladc vezi ca ti-a scris politistul acolo articolele pe care sa le citesti pt clarificare. are dreptate
http://bpr.b.politiaromana.ro/
are si legea si regulamentul de aplicare. crede-ma ca stiu. mama a patit la fel de curand, si am studiat cazul. de asemenea am invatat motivele de retinere al permisului...

#15
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

View Postvladc, on Jan 24 2007, 13:05, said:

nenea

Te informez ca nu ne-am tinut de aceeasi caramida la cutremur, si iti atrag atentia ca EU nu m-am adresat
nimanui de pe forum cu "nenea". Nu vreau sa par simandicos, dar de obicei nu citesc astfel de mesaje.
Recunosc ca de data asta totusi m-a manat curiozitatea si l-am citit.

Ce spui e corect, dar nu inteleg de ce imi prezinit MIE situatiile in care se suspenda permisul.
Stii sigur, sau presupui doar ca EU nu cunosc prevederile codului rutier / referitoare la depasire?
Stim bine ca exista politisti zelosi care opresc si penalizeaza tot ce prind. Asta desigur nu inseamna
ca se justifica depasirea liniei continue, dar daca dintr-adevar este vorba de 2 metri, inclin sa cred
ca politistul n-o fi dormit bine noaptea.

Cine n-a depasit vreodata pe linie continua? / Cine a respectat restrictiile de viteza la sange tot timpul?
Cine a dat tot timpul prioritate la TOTI pietonii? / Si? Asta nu inseamna automat ca faci asa totdeauna.

Repet, nu vreau sa fac apologia nesimtirii pe sosele, dar nici nu trebuie sa-i doresti omului "suspendare lunga"
pentru un anume caz care nici macar nu stii exact ce si cum s-a intamplat.
Intelegi ce spun? Nesimtitii care circula numai din flashuri, claxoane si depasiri la tupeu trebuie opriti,
cu asta sunt de-acord. Dar din pacate nu intotdeauna lor li se suspenda permisul.

Iar pe colegul Europeanu asta il face cu atat mai motivat ca sa se simta abuzat pentru un caz
(posibil) doar accidental. Eu asta am inteles din postul lui... sa-mi fie cu iertare.

#16
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
revin cu un amanunt pe care multi par sa il omita, pe care l-am omis si eu la inceput si datorita caruia mi-am editat postul initial, destul de acid.

"Faptasul" nu precizeaza daca a depasit o coloana in mers, sau o coloana oprita la semafor / cale ferata. Doar pentru aceasta ultima fapta se retine permisul, nu si daca depasesc 2-3 tiruri in miscare.

De aceea astept inca lamurirea, inainte de a improsca cu kk....

#17
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View PostNightShift, on Jan 24 2007, 16:54, said:

Te informez ca nu ne-am tinut de aceeasi caramida la cutremur, si iti atrag atentia ca EU nu m-am adresat
nimanui de pe forum cu "nenea". Nu vreau sa par simandicos, dar de obicei nu citesc astfel de mesaje.
Recunosc ca de data asta totusi m-a manat curiozitatea si l-am citit.

Ce spui e corect, dar nu inteleg de ce imi prezinit MIE situatiile in care se suspenda permisul.
Stii sigur, sau presupui doar ca EU nu cunosc prevederile codului rutier / referitoare la depasire?
Stim bine ca exista politisti zelosi care opresc si penalizeaza tot ce prind. Asta desigur nu inseamna
ca se justifica depasirea liniei continue, dar daca dintr-adevar este vorba de 2 metri, inclin sa cred
ca politistul n-o fi dormit bine noaptea.

Cine n-a depasit vreodata pe linie continua? / Cine a respectat restrictiile de viteza la sange tot timpul?
Cine a dat tot timpul prioritate la TOTI pietonii? / Si? Asta nu inseamna automat ca faci asa totdeauna.

Repet, nu vreau sa fac apologia nesimtirii pe sosele, dar nici nu trebuie sa-i doresti omului "suspendare lunga"
pentru un anume caz care nici macar nu stii exact ce si cum s-a intamplat.
Intelegi ce spun? Nesimtitii care circula numai din flashuri, claxoane si depasiri la tupeu trebuie opriti,
cu asta sunt de-acord. Dar din pacate nu intotdeauna lor li se suspenda permisul.

Iar pe colegul Europeanu asta il face cu atat mai motivat ca sa se simta abuzat pentru un caz
(posibil) doar accidental. Eu asta am inteles din postul lui... sa-mi fie cu iertare.

da, asa e... nu ne-am tinut de aceeasi caramida la niciun cutremur. imi cer scuze daca te-a ofensat ce am scris, nu am si nici nu aveam vreo intentie s-o fac.

nu zic si nici nu cred ca nu ai cunostinta de legile in vigoare, eu am pus acolo alea pentru Europeanu.

@cryo - nu arunca nimeni cu kk...

#18
gabitzu79

gabitzu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.03.2005

View PostNightShift, on Jan 24 2007, 16:54, said:

Te informez ca nu ne-am tinut de aceeasi caramida la cutremur si iti atrag atentia ca EU nu m-am adresat
nimanui de pe forum cu "nenea". Nu vreau sa par simandicos, dar de obicei nu citesc astfel de mesaje.
Recunosc ca de data asta totusi m-a manat curiozitatea si l-am citit.

D-zeule cat am ras... :lol:  :lol:  :clapping:  :coolspeak:  Sa imi scuzati, va rog, off-topicul, dar expresia este mortala... Nu am intentia de a jigni pe nimeni, doar m-a amuzat expresia....

NightShift  :first:  Imi dai (Imi dati) voie sa folosesc aceasta expresie?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate