Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

DISJUNCTOARE si INTRERUPTOARE DIFERENTIALE

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Am cateva nelamuriri in legatura cu aceste aparaturi electrice.
1.Disjunctorul este acelasi lucru cu siguranta automata???
2.Ce inseamna ?: disjunctor tripolar 63A 3P Type C 4,5KA
                          disjunctor F+N C32 4,5KA
                          disjunctor bipolar 63A Type C 4,5KA
                          disjunctor IP+N 16A C4,5KA
3.Ce inseamna?:intreruptor diferential 2P 40A 30mA
M-ar interesa sa stiu si destinatia precisa a fiecaruia.

#2
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
1. Da
2. Disjunctor tripolar (3P) care declanseaza la 63 A , cu o capacitate de rupere de 4,5 KA si care declanseaza dupa curba C.  Curba este o functie de curent timp care duce la declansare. Nu tin minte caracteristicile pe de rost
- disjunctor monofazic  faza + nul de 63 A cu o capacitate de rupere de 4,5 KA
-
-
-
- Diferentialul este un disjunctor care declanseaza in cazul in care suma algebrica a curentilor care trec prin el e mai mare de 30mA. Asigura protectie la electrocutare.

#3
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View PostPaul_l, on Jan 14 2007, 22:26, said:

1. Da
2. Disjunctor tripolar (3P) care declanseaza la 63 A , cu o capacitate de rupere de 4,5 KA si care declanseaza dupa curba C.  Curba este o functie de curent timp care duce la declansare. Nu tin minte caracteristicile pe de rost
- disjunctor monofazic  faza + nul de 63 A cu o capacitate de rupere de 4,5 KA
-
-
-
- Diferentialul este un disjunctor care declanseaza in cazul in care suma algebrica a curentilor care trec prin el e mai mare de 30mA. Asigura protectie la electrocutare.
Cati mA maxim ar trebui sa aiba un intreruptor diferential la un tablou electric de apartament?Sa inteleg ca ar trebui pus pe *general* un disjunctor F+N si de acolo ramificate intreruptoarele diferentiale pt.iluminat si prize?

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Pe acesta tema un material de citit aici:
http://portalelectri...8228810rev2.pdf

#5
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postmister_rf, on Jan 15 2007, 00:01, said:

Pe acesta tema un material de citit aici:
http://portalelectri...8228810rev2.pdf
Super interesant!!!! :coolspeak:
Multumesc mult de tot!!! :kisstogether:

#6
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postmister_rf, on Jan 15 2007, 00:01, said:

Pe acesta tema un material de citit aici:
http://portalelectri...8228810rev2.pdf
mister_rf
Am citit materialul de mai sus si am crezut ca m-am lamurit,insa din alt material am dedus contrariul.Arunca-ti un ochi in foto de mai jos.

Attached Files



#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Ambele echipamente au protectie diferentiala, deci decupleaza automat la aparitia unei diferente de curent pe circuitele masurate, diferenta ce se presupune a fi cauzata de obicei la  atingerea accidentala a instalatiilor sub tensiune si aparitia unui curent parazit catre pamant.
Intrerupatorul este gandit  a fi actionat ON/OFF deci are butoanele ''optimizate'' pentru  acest lucru, iar disjunctorul are suplimentar si partea de protectie la depasirea curentului maxim admisibil conform curbei de raspuns.

#8
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postmister_rf, on Jan 16 2007, 11:17, said:

Ambele echipamente au protectie diferentiala, deci decupleaza automat la aparitia unei diferente de curent pe circuitele masurate, diferenta ce se presupune a fi cauzata de obicei la  atingerea accidentala a instalatiilor sub tensiune si aparitia unui curent parazit catre pamant.
Intrerupatorul este gandit  a fi actionat ON/OFF deci are butoanele ''optimizate'' pentru  acest lucru, iar disjunctorul are suplimentar si partea de protectie la depasirea curentului maxim admisibil conform curbei de raspuns.
Din materialul recomandat de tine am dedus ca intreruptorul diferential are IN PLUS proprietatea de a intrerupe in cazul electrocutarii...ca sa zic asa.Insa NU intrerupe la suprasarcina sau scurtcircuit,asta facand-o doar disjunctorul.Din foto de mai sus reiese invers.Asta am vrut sa spun mai sus.
:peacefingers:

Edited by nirosbog, 16 January 2007 - 22:05.


#9
portalelectric

portalelectric

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.09.2006

View Postnirosbog, on Jan 16 2007, 22:04, said:

Din materialul recomandat de tine am dedus ca intreruptorul diferential are IN PLUS proprietatea de a intrerupe in cazul electrocutarii...ca sa zic asa.Insa NU intrerupe la suprasarcina sau scurtcircuit,asta facand-o doar disjunctorul.Din foto de mai sus reiese invers.Asta am vrut sa spun mai sus.
:peacefingers:
Citez din materialul respectiv, revista InfoElectrica :
"Intrerupatorul diferential asigura protectia contra contactului direct cu
partile aflate sub curent .
Disjunctorul diferential asigura in plus protectia la scurtcircuit si la
suprasarcina prin releul magneto-termic cu care este echipat ."

MI se pare destul de clar, ca si in cazul imaginilor.

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Este doar o chestie de nume. Un releu diferential va proteja numai impotriva curentilor de scurgere catre pamant. Daca se incorporeaza intr-un dispozitiv complex care cuprinde si protectie la suprasarcina si protectie la scurt-circuit, asta este alta poveste. Numele in romana nu exista, unii au "adaptat" varianta franceza de dijunctor, altii varianta intreruptor (nu intrerupator, care este altceva).
PS: In engleza exista "breaker" pentru disp. de protectie la scurt-circuit SI suprasarcina si "GroundFaultCurrentInteruptor (GFCI) Breaker" pentru dipozitivul care are suplimentar protectia diferentiala la curenti de scurgere la pamant.

#11
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,072
  • Înscris: 10.02.2007
E foarte raspandita si prescurtarea ELCB.

#12
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
Un intreruptor automat se mai numeste si disjunctor iar definitia cea mai potrivita este redata de normativul I7. Un extras din acest normativ cu definitia de rigoare prezint mai jos:
Attached File  I7_05.jpg   92.91K   632 downloads
Notiunea de intreruptor diferential este oarecum "nepotrivita", la fel ca si notiunea de "siguranta automata". Corect spus este releu diferential care incadrat intr-un bloc de protectie cu relee electromagnetice poate indeplini rolul atat de protectie la suprasarcina si scurtcircuit, cat si la curenti de defect (cazul aparatelor electrice de joasa tensiune).
Conform definitiei din normativul I7 intreruptorul automat este acelasi lucru cu disjunctorul si contine camera de stingere si nu asigura protectie diferentiala. Exista cazuri in statii electrice cand disjunctoarele de medie tensiune lucreaza pe un circuit de protectie generala care include si protectia de sectionare, diferentiala si directionala, dar acest lucru nu are nici o legatura cu denumirea in sine a aparatului electric.  Este adevarat ca disjunctorul se comporta din punct de vedere a protectiei ca o "siguranta automata" dar nu este unul si acelasi lucru deoarece prin constructie sigurantele automate de joasa tensiune pot sa nu aiba camera de stingere a arcului electric. In concluzie, "siguranta automata" are sistemul de protectie la scc. inclus conform unei caracteristici A, B, C pe cand disjunctorul este un aparat electric care poate lucra cu un set de protectii bine definite in functie de rolul in schema a acestuia.

Quote

Cati mA maxim ar trebui sa aiba un intreruptor diferential la un tablou electric de apartament?
max. 30mA STAS.

Edited by donpetru2007, 30 January 2008 - 23:38.


#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postdonpetru2007, on Jan 30 2008, 16:37, said:

max. 30mA STAS.
In Romania este 30mA? Mi se pare foarte mult, este mai mlut o protectie antifurt... In US normat este 4mA (pentru ca ala este curentul nepericulos pentru un copil). Exista si diferentiale la 50mA dar sunt chipurile pentru protectia aparatelor (nu am vazut in practica).

#14
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
La 30mA este foarte probabil sa devii clientul popii deoarece  apare paralizia muschilor.
Attached File  Electrosecuritate.JPG   61.43K   853 downloads

Edited by bit 61, 31 January 2008 - 07:28.


#15
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007

Quote

In Romania este 30mA? Mi se pare foarte mult, este mai mlut o protectie antifurt... In US normat este 4mA (pentru ca ala este curentul nepericulos pentru un copil). Exista si diferentiale la 50mA dar sunt chipurile pentru protectia aparatelor (nu am vazut in practica).
Nu este numai in Romania, este un STAS international. Se adopta un diferential pe tablou consumatori casnici sau de apartament de max. 30mA, ca de exemplu acesta:
Attached File  diferentiale.JPG   209.75K   762 downloads
si pentru protectie intr-un tablou principal unul de 300mA STAS.
In al doilea rand, conteaza aici foarte mult timpul de intrerupere a curentului de defect care in cazul diferentialelor este foarte redus. Si de acest lucru trebuie tinut cont.

P.S. Cei 4mA de care vorbiti mai sus nu are nici o legatura cu valoarea maxima a curentului STAS a unor intreruptoare automate cu protectie diferentiala, ci valoarea reprezinta o limita fiziologica peste care se face simitita electrocutarea asupra corpului omenesc.

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu exista standard "international". Ca il denumesc ei asa, este alta poveste. In US exista National Electric Code care chipurile este "international", au inceput de cativa ani sa introduca si marimi metrice in el dar... in afara de Porto Rico, Canada si Mexic nu stiu unde mai este adoptat.
Exista clase de diferentiale:
http://en.wikipedia....ity_.5Bin_mA.5D
In US este 5mA minim (nu 4mA, am gresit) pentru protectia persoanelor. In Romania nu era inca normat cand am plecat, era optional (ca dispozitiv antifurt), de aia am intrebat.
http://seniord.ee.ia...ign_review.html

Edited by SuperDuper, 31 January 2008 - 23:57.


#17
davidk

davidk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.01.2007
Am vazut pe santier cazuri cand cineva a alimentat un circuit protejat cu diferential, la care cineva lucra cu firele fara manusi.
L-a zgaltait pe tip o fractiune de secunda si a sarit diferentiala. Aproape instantaneu. La 230V, ca sa mori ai nevoie curent de cateva minute bune, nu mori pe loc. Teoretic, in marea majoritate a cazurilor, dI de 30mA sunt suficienti. Daca s-ar face automate de curenti diferentiali mult mai mici acestea ar putea deconecta chiar si la curentii capacitivi din filtrele surselor de PC,TV, a capacitatilor parazite din motoare (frigider), etc, ceea ce nu e chiar de dorit.

Edited by davidk, 01 February 2008 - 09:06.


#18
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Crede-ma discutiile astea cu sensibilitatea s-au purtat de prin 1990 incoace. Problema nu este "daca s-ar face" ca deja se fac. Eu am diferentiale de 5mA si nu sar aiurea. In Europa s-a adoptat 30mA probabuil din motive de economie... nu stiu.
Ca l-ai vazut tu pe ala pe santier nu insemna nimic. Eu nu am murit cand m-am curentat la 220V sau la 277V si nu a declansat nici o protectie (am "declansat" eu). Insemna asta ca ORICINE se poate curenta la tensiunile alea fara probleme? Sau insemna ca eu in cada de baie pot sa ma "curentez" linistit la 120V ca de, doar am rezistat si la 277V?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate