Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2816 replies to this topic

#145
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Post_Smiley_, on Mar 18 2007, 23:40, said:

nici nu trecu o ora de cand posta asta (21:28), si domnul Mois isi si uita promisiunea si deschise un topic nou, despre masini electrice (la 22:16). si eu care ma pregateam sa dau chef.....

Ziceam ca nu mai intru pe acest topic... am intrat iar ca sa va reamintesc ca nu mai intru aici... (deci pe topic, nu pe forum...)

#146
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postalex2750, on Mar 19 2007, 09:18, said:

Eu nu prea inteleg ce vrea dl. Mois sa faca. Momentan vad 2 variante:

1. Ori ne ia de tampiti si incearca sa ne "lumineze" aratandu-ne noile descoperiri ale tehnicii mondiale gen masina electrica, panouri solare, masina cu 4 roti, televizorul cu telecomanda, etc., pentru care ii multumim si il mai asteptam cu un nou episod din teleenciclopedia.

2. Ori isi face un pic de reclama aratandu-ne ce produse ar putea el sa aduca urmarind ca noi sa facem coada ca la lapte, cerindu-i informatii si rugand-ul sa ne aduca si noua.

Nu imi dau seama care-i varianta corecta.

Vreau si eu sa vad parearea unora sau altora despre cateva chestii pe care le voi aduce in viitor... ce vedeti rau in asta? Cat despre reclama, pe langa ca nu prea e permisa aici, nici nu mi-ar folosi.

Dar parerea voastra conteaza, fie ea si rautacioasa uneori...

#147
alex2750

alex2750

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 15.11.2006

View PostDani Mois, on Mar 19 2007, 23:51, said:

Vreau si eu sa vad parearea unora sau altora despre cateva chestii pe care le voi aduce in viitor... ce vedeti rau in asta?

Rolul unui forum este sa se dezbata diverse subiecte pe el. Problema nu este faptul ca tu vrei sa afli parerea altora despre anumite produse, servicii, etc., ci atitudinea ta usor ciudata (ca sa nu zic sfidatoare) fata de comentarii. Fiecare spune ce vrea si ce il duce capul (in anumite limite, vezi Regulamentul) si sunt tratati in functie de asta. Daca pe tine te-au deranjat anumite comentarii (asa cum poate au fost deranjati si cei care le-au facut de atitudinea ta) e problema ta. Chiar tu ai zis:

View PostDani Mois, on Mar 19 2007, 23:51, said:

Dar parerea voastra conteaza, fie ea si rautacioasa uneori...

Edited by alex2750, 20 March 2007 - 09:21.


#148
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
Am citit topicu asta si nu am intels aproape nimic. Ieri am fost sa imi cumpar o pereche de adidasi din paita de la unu care zice el ca aduce din Austria marfa. Cand am ajuns acasa am citit mare pe eticheta scria MADE IN CHINA. Cum fac sa pot sa aduc si eu vreo 100-1000 de perechi de adidasi diferite modele si numere in Romania.... intrun timp cat mia scurt si conditiile de calitate sa fie ca si in magazinele N*ke si A*idas din UE. Cei care ma pot ajuta sa ma contacteze cu PM.

#149
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Daca s-ar putea ce vrei tu, ne-am lua toti CK,Lee Cooper,Levi's, H&M direct din Romania ca e mai ieftin...
Hoti sunt peste tot, dar China parca e mama si tata lor!!

#150
ambient

ambient

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.02.2007
salut, sunt in shanghai acum. Imi permit sa dau 2-3 sfaturi celor care incearca ceva:
1. bani se pot face dar trebuie sa-i risti
2. Nu poti face afacere fara sa vii aici- sa vezi fabrica, chinezu  etc  (chiar si asa risti dar mai putin)
3.Nu poti fi rentabil daca nu investesti (parerea mea) minim 40-50.000 usd   - sa scoti drumul,cheltuieli, profit etc
4. Nu visati la adaosuri de 1000%  se pot face bani dar nu asa- rulaj mare,vanzare rapida etc.
5.chinezul intotdeauna zice una si face alta- Toti-Intotdeauna-  Trust Me- aveti grija

#151
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Din experienta mea, cu produse din China se castiga la volum nu la adaos.Deci s-au dus vremurile alea cand iti intra produsul cu 3 dolari si il vindeai cu 30.
Din cauza concurentei foarte mari pe piata, acum castigi cu adaos foarte mic dar cu volum foarte mare rulat.Asa fac eu, asa fac cei mai multi.Faptul ca mai exista nepriceputi din astia care vor sa faca adaos de 100 % pe produs, face reclama proasta produselor din China, ca domne dau 100 de dolari pe o pereche de blugi si ei se rup la a 3a spalare.Daca ar plati pretul corect, de 7-10 dolari, nu s-ar mai plange nimeni, ca la banii astia nu te astepti la calitate.

#152
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postambient, on Mar 22 2007, 21:44, said:

salut, sunt in shanghai acum. Imi permit sa dau 2-3 sfaturi celor care incearca ceva:
1. bani se pot face dar trebuie sa-i risti
2. Nu poti face afacere fara sa vii aici- sa vezi fabrica, chinezu  etc  (chiar si asa risti dar mai putin)
3.Nu poti fi rentabil daca nu investesti (parerea mea) minim 40-50.000 usd   - sa scoti drumul,cheltuieli, profit etc
4. Nu visati la adaosuri de 1000%  se pot face bani dar nu asa- rulaj mare,vanzare rapida etc.
5.chinezul intotdeauna zice una si face alta- Toti-Intotdeauna-  Trust Me- aveti grija

Poate luam legatura daca nu ai nimic impotriva. Ne putem ajuta reciproc... ([email protected])

Uite ca eu fac afaceri fara sa ies din Ro. Ce folos ca l-as vedea pe chinez... ca tot nu vad ce e in capul lui. (Dar daca ma juta unul care e acolo nu ma deranjeaza...)

Poti fi rentabil si daca investesti 5- 10.000 USD, de aia s-a inventat curieratul (UPS, DHL, TNT). Eu le dau mii de euro lunar.

#153
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postdeianadrian, on Mar 20 2007, 23:20, said:

Am citit topicu asta si nu am intels aproape nimic. Ieri am fost sa imi cumpar o pereche de adidasi din paita de la unu care zice el ca aduce din Austria marfa. Cand am ajuns acasa am citit mare pe eticheta scria MADE IN CHINA. Cum fac sa pot sa aduc si eu vreo 100-1000 de perechi de adidasi diferite modele si numere in Romania.... intrun timp cat mia scurt si conditiile de calitate sa fie ca si in magazinele N*ke si A*idas din UE. Cei care ma pot ajuta sa ma contacteze cu PM.

E greu, cei din Austria au acolo un Quality manager austriac sau chiar au fabrica lor austriaca acolo! Tu daca nu ai acolo un om de incredere care sa se priceapa la adidasi, nu are rost sa te complici. Vei lua tzeapa. Sau vei cumpara pantofii la a patra mana, la triplu pretz.

Si apoi la 100 de perechi costa mai mult efortul decat pretul lor... cum spunea herlino, castigi din rulaj, nu din adaosuri foarte mari.

#154
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postherlino, on Mar 23 2007, 08:15, said:

Din experienta mea, cu produse din China se castiga la volum nu la adaos.Deci s-au dus vremurile alea cand iti intra produsul cu 3 dolari si il vindeai cu 30.
Din cauza concurentei foarte mari pe piata, acum castigi cu adaos foarte mic dar cu volum foarte mare rulat.Asa fac eu, asa fac cei mai multi.Faptul ca mai exista nepriceputi din astia care vor sa faca adaos de 100 % pe produs, face reclama proasta produselor din China, ca domne dau 100 de dolari pe o pereche de blugi si ei se rup la a 3a spalare.Daca ar plati pretul corect, de 7-10 dolari, nu s-ar mai plange nimeni, ca la banii astia nu te astepti la calitate.

Stiu ca nu vrei concurentza, dar fii sincer. Chestia cu adaosul mic si rulajul mare nu tine. Nu cred ca exista produs la care sa pui sub 50%... fie si din cauza riscului pe care ti-l asumi.

Si nu iti face probleme, ca prea putini sunt cei de pe forum care vor reusi sa faca import din China... asa ca fii sincer, media adaosului e spre 100%. Mai putin la IT si electronice, unde e mai mare concurentza.

#155
DerVish

DerVish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 28.02.2002
pentru dani mois:
iti dau o comanda ferma de 5 kg ceai verde gunpowder, ca in link:

http://greentea.en.a...r_Tea_3505.html

am incercat sa te contactez si pe yahoo mess, dar se pare ca nu merge.
ymess id: knibolo.
sper sa ne mai auzim, cu preturi, termene, etc

ok, bye!


asta e al doilea post cu subiectul asta.
iti faci timp eventual si mai si raspunzi, pliz-pliz-pritttipliz?

Edited by DerVish, 24 March 2007 - 08:01.


#156
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005

View PostDani Mois, on Mar 23 2007, 22:16, said:

Stiu ca nu vrei concurentza, dar fii sincer. Chestia cu adaosul mic si rulajul mare nu tine. Nu cred ca exista produs la care sa pui sub 50%... fie si din cauza riscului pe care ti-l asumi.

Si nu iti face probleme, ca prea putini sunt cei de pe forum care vor reusi sa faca import din China... asa ca fii sincer, media adaosului e spre 100%. Mai putin la IT si electronice, unde e mai mare concurentza.


Maxim 20 % pot pune adaosul cel mai mare la oricare dintre produsele pe care le import, atat din China cat si din alte parti.Uzual merg pe 15 %, ca mai mult nu suporta piata.

#157
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View PostDani Mois, on Mar 23 2007, 22:13, said:

castigi din rulaj, nu din adaosuri foarte mari.

View PostDani Mois, on Mar 23 2007, 22:16, said:

Chestia cu adaosul mic si rulajul mare nu tine.

Tu ori esti retardat ori esti retardat.

#158
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Mda, intr-un post ma citeaza si ma aproba, in celalalt imi zice ca nu am dreptate sau ca mint.

#159
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

View Postherlino, on Mar 24 2007, 14:37, said:

Mda, intr-un post ma citeaza si ma aproba, in celalalt imi zice ca nu am dreptate sau ca mint.

Nu poti spune ce aduci tu din china ?
Mar interesa si pe mine niste generatoare eoliene de mica putere(500W).
Crezi ca ma poti ajuta?

#160
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View PostDerVish, on Mar 24 2007, 07:58, said:

pentru dani mois:
iti dau o comanda ferma de 5 kg ceai verde gunpowder, ca in link:

http://greentea.en.a...r_Tea_3505.html

am incercat sa te contactez si pe yahoo mess, dar se pare ca nu merge.
ymess id: knibolo.
sper sa ne mai auzim, cu preturi, termene, etc

ok, bye!
asta e al doilea post cu subiectul asta.
iti faci timp eventual si mai si raspunzi, pliz-pliz-pritttipliz?

Nu ti-am raspuns pentru ca nu ma interesa "comanda". Imi cer scuze. Sper sa nu par arogant, atoatestiutor, retardat si nu stiu mai cum, asa cum ma acuza unii aici pe forum, deci am sa incerc sa iti explic cate ceva:

1. Daca as primi gratis ceaiul verde acolo, tot nu m-as obosi sa ti-l aduc, pentru ca e vorba de o cantitate extrem de mica. Cheltuielile de cautare, comunicare, transport, etc ar fi mai mari decat profitul de cateva zeci de ori.
2. Nu ma pricep la ceaiuri, iar daca as aduce asa ceva ar trebui sa ma documentez serios. Iar asta ar insemna timp pierdut, mult mai pretios decat 100 kg de ceai.
3. Dupa cum spunea Herlino, afacerea consta in rulaj (iar eu l-am contrazis). Are totusi omul dreptate, daca aduci marfa cu plasuca, nu cu conteinerul, chiar nu faci nici o treaba. Chiar si la 300% adaos, din 5 kg de marfa nu acoperi cheltuiala cu telefoanele.
4. Daca as sti ca esti Metro, si vrei sa iei o tona lunar, sau ca ceaiul se vinde la noi cu 10 USD per gram, poate mi-as schimba parerea. Sau ai alte argumente?

#161
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postherlino, on Mar 24 2007, 10:06, said:

Maxim 20 % pot pune adaosul cel mai mare la oricare dintre produsele pe care le import, atat din China cat si din alte parti.Uzual merg pe 15 %, ca mai mult nu suporta piata.

Nu vreau sa te supar, nici sa para ca ma cred atoatestiutor, dar inca nu am gasit produs la care sa nu pot pune macar 30%-40% si sa mai para si foarte ieftin aici, comparativ cu ce este aici pe piatza. Cu exceptia IT probabil.

Te-ai orientat pe ceva anume, un domeniu in care e plin de importatori??? Esti reticent la alte produse? Ai o sursa de incredere si nu ai curaj sa cauti alta? Vrei sa induci in eroare lumea de pe forum ca sa nu se apuce sa iti faca concurentza?

Eu raman uimit pe zi ce trece, la fiecare noua oferta pe care o primesc... Chiar glumeam zilele trecute, cand am vazut o oferta, zicand ca daca as duce produsele respective la fier vechi, as castiga dublu. (era gluma, dar cred ca as primi 20% din pretul lor de achizitie).

#162
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postherlino, on Mar 24 2007, 14:37, said:

Mda, intr-un post ma citeaza si ma aproba, in celalalt imi zice ca nu am dreptate sau ca mint.

Ce sa fac, nu sunt perfect...

Rulajul e important, ca nu poti aduce 3 perechi de pantofi si sa ai si profit, dar nici treaba cu adaosul de 10% -15% nu prea e credibila, fiind valabila doar la foarte putine produse (exact cele spre care te-ai orientat tu).

Cred ca 99% din ofertele de acolo sunt la o treime din pretul pietei de aici.

Cei care nu cred pot sa intrebe, putem da exemple. Din care sa reiasa pretul de acolo si cel de aici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate