Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Telefon pierdut

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
lestyan

lestyan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.08.2006
cu acest soft http://www.microlmts.net/# din cate am citit pe ent se pot localiza telefone pierdute in urma instalrii unui prgram in valoare de 8 dolari .. nu stiu cat este de credibila faza nu am incercat dar imi voi incarca cartele si o sa incerc fara intrebari .. problema acetsuyi telefon k el poate fi dezinstalat foarte usor .. mai bine zic ca orice program normal de telefon ... dar nu cred ca tiganushii nostrii din romania au habar de acest programel .. si dak instalati va recomand a incerca sa instalati pe cardu telefonului ..

#20
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postbeo, on Jul 25 2007, 14:22, said:

Tehnologia este aplicata de citiva operatori din lume, printre care si Vodafone. Telefoanele furate sau pirdute declarate de proprietar se introduc intr-o baza de date (lista neagra) si nu mai pot fi folosite in retelele respective in nici o tara. In Marea Britanie, schimbarea IMEI-ului unui telefon e considerata infractiune. Daca toate retelele ar adera la treaba asta nu va mai avea rost sa-ti fure telefonul, nu ca l-ar cauta cineva. Treaba asta nu ar costa asa mult, e mai mult treaba de bune intentii. Mai e si aspectul comercial. Daca un mobil e scos din circulatie trebuie inlocuit cu altul. Cuiva ii convine asta in mod sigur. Destul de probabil ca in anii viitori se va extinde procedura asta in interiorul comunitatii europene. Tendinta de marire a controlului asupra oamenilor si bunurilor e clara.

     Mai e si aspectul comercial cum ca doar operatorul de telefonie mobila poate sa detecteze un telefon in baza unui IMEI si asta doar in cazul in care acesta se conecteaza la reteaua lor de telefonie .
   Deci , mi se pare aiurea ca o companie de telefonie mobila sa se apuce sa implementeze un sistem care sa se ocupe cu identificarea telefoanelor mobile pierdute sau furate .
   1. Daca ai fost atat de bombalau de ti-ai pierdut telefonul (nu conteaza metoda ; presupun ca si aia care le pierd spun tot ca li s-a furat ) nu este nimeni obligat sa se apuce sa ti-l caute . Ar insemna ca respectiva companie de telefonie sa cheltuie sume imense pentru niste papagali care nu sunt capabili sa-si pazeasca tzoalele de pe ei .
   2. Daca un telefon disparut apare in reteaua de telefonie mobila , probabil de pe acel telefon se vor efectua/primi apeluri . Asta inseamna un castig pentru compania de telefonie . Este contrar interesului companiei respective sa refuze apeluri de la/catre un telefon declarat pierdut/furat .
   3. In cazul in care compania de telefonie implementeaza un sistem de detectare ale telefoanelor furgasite , ar trebui sa implice politia in operatiunea de recuperare a acestora . As vrea sa vad si eu ce pateste o companie care isi reclama clientii la politie din pricina unor presupuse infractiuni .
   4. Mai mult de jumatate din telefoanele utilizate astazi in Ro sunt la mana a doua . Adica , iti cumperi astazi un telefon nou , luna viitoare  nu iti mai place , nu iti mai convine . Il faci cadou cuiva contra unei sume de bani si cumperi altu' . Treaba asta se intampla zilnic cu zeci  de mii de telefoane . Ce s-ar intampla daca majoritatea fostilor proprietari si-ar bloca telefoanele pe baza de IMEI , doar asa de-ai dracu ?
    Eu am 3 telefoane mobile pe care le-am cumparat de ocazie cu bani de la diversi . Este normal ca primul proprietar sa-si blocheze telefonul ? Oare nu le-am dobandit in mod cinstit ? Dar daca mi se fura pe bune , cum pot dovedi ca sunt proprietarul de drept . Ar trebui sa fac contract de vinzare cumparare ? Nu pricep ...
   5. Nu mi-ar conveni de nici un fel ca inainte de fiecare apel sa trebuiasca sa astept cateva secunde in plus pana cand computerul scaneaza baza de date cu papagali care si-au pierdut telefoanele .
   Nici companiei de telefonie nu i-ar conveni . Costa cam un milion de $ pentru fiecare milion de telefoane pierdute . Si daca luam in considerare ca populatia romaniei isi schimba telefonul cam odata la doi ani , baza aia de date ar deveni imensa in cel mai scurt timp .
   6. Nu ar dura mult pana cand IMEI-urile s-ar modifica sau s-ar clona .

   Care va sa zica un consum imens de bani si de energie , inutil de altfel, din pricina unor indivizi care isi pierd telefoanele .

#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postbeo, on Jul 25 2007, 14:22, said:

Tehnologia este aplicata de citiva operatori din lume, printre care si Vodafone. Telefoanele furate sau pirdute declarate de proprietar se introduc intr-o baza de date (lista neagra) si nu mai pot fi folosite in retelele respective in nici o tara. In Marea Britanie, schimbarea IMEI-ului unui telefon e considerata infractiune. Daca toate retelele ar adera la treaba asta nu va mai avea rost sa-ti fure telefonul, nu ca l-ar cauta cineva. Treaba asta nu ar costa asa mult, e mai mult treaba de bune intentii. Mai e si aspectul comercial. Daca un mobil e scos din circulatie trebuie inlocuit cu altul. Cuiva ii convine asta in mod sigur. Destul de probabil ca in anii viitori se va extinde procedura asta in interiorul comunitatii europene. Tendinta de marire a controlului asupra oamenilor si bunurilor e clara.


Infractiunile sunt definite de codul penal care este o lege . Companiile de telefonie nu au drept legislativ si in consecinta nu au unde sa adere pentru treaba asta .
   Schimbarea codului IMEI nu are cum sa constituie infractiune nici macar in marea britanie . Este o mare minciuna .

Edited by cspot, 16 August 2007 - 21:18.


#22
cleriq

cleriq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.02.2007
On topic
Pt gasirea unui telefon trebuie mers la politie,reclamat,trimisa o copie fax a reclamatiei la operatorul de telefonie mobila,oricum in majoritatea cazurilor nu are rost:)
Se recomanda sa suni imediat la operator,daca ai abonament,pt a l bloca,sa nu te trezesti cu cine stie ce factura,si sa faci inlocuirea de sim,la orice partener sau la magazine proprii.

#23
DtzDanutz

DtzDanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 26.06.2006
Banuiesc ca daca ma duc la politie si am si imei si tot, nu rezolv nimic. :(. Ce fac ei dupa ce depun reclamatia?

#24
orange

orange

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.09.2005

View PostDtzDanutz, on Oct 4 2008, 20:00, said:

Banuiesc ca daca ma duc la politie si am si imei si tot, nu rezolv nimic. :(. Ce fac ei dupa ce depun reclamatia?

mai nimic... il cauta pe cel care l`a furat dupa descrierea ta....
mie mi`a furat ieri un iPhone din buzunar... am aflat mai multe despre cel de "etnie roma" (ca nu mai avem draga voie sa le zicem tigani) si am dat toate datele politiei... si am aflat ca nu pot sa localizeze telefonul dupa IMEI ca este f scump, si nu se practica decat in cazuri grave.

acum tot ce sper este sa`l gaseasca pe nenorocit si sa imi recuperez telefonul :|

#25
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
mai bine uita de el ca te enervezi degeaba , politia a si uitat deja :)

#26
orange

orange

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.09.2005

View PostValy1, on Oct 17 2008, 16:06, said:

mai bine uita de el ca te enervezi degeaba , politia a si uitat deja :)

nu a uitat. :)
azi m`au sunat sa ma prezint la sediu politiei ca l`au prins si sa`l recunosc. am luat`o si pe tipa cu care eram, au audiat`o si pe ea, a dat declaratie dupa ce l`a vazut si ea prin geamul fumuriu si a confirmat. un copil amarat de 15 ani :| care sta cu masa ilegal pe o strada ....vai de capu ei... l`au retinut, insa nu recunoaste ca a furat vre`un telefon... si inca nu mi`am recuperat telefonul, insa politistii vor sa se duca la domiciliu... sper ca o sa`l gaseasca intr`un sfarsit...

urmeaza sa ma sune maine iar pentru detalii. :)
in sfarsit isi mai face si politia treaba :)) :P

#27
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Tot pe problema asta oarecum.... Sa zicem ca iau niste telefoane, si nu stiu cum au fost obtinute din UK de catre vanzator,  si le voi folosi aici in RO. Care ar fi sansele ca sa mi se blocheze telefoanele pe baza IMEI-ului ? Telefoanele din UK nu sunt luate de la operator.

Edited by herlino, 19 October 2008 - 09:59.


#28
pustiu_1st

pustiu_1st

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.02.2007
dar dc nu ai zis politiei sa til caute dupa receptoru gps???? nu era mai simplu ???

#29
foca13

foca13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.04.2008
Buna seara ma numesc Alexandra si am o mare rugaminte la voi daca se poate. Daca a auzit cineva sau a gasit un telefon Motorola V3 roz cu clapeta nu este un telefon scump mai mult de 3 milioane nou nu costa, nici bateria nu tine foarte mult. L-am pierdut in parcarea Clubului Vanity in seara aceasta de 5 ianuarie anul acesta 2009 cand am coborat din masina prietenei mele nu am observat decat husa telefonului pe jos, de fapt cazuse si telefonul. Sunt foarte suparata este telefonul meu cu toate contactele din agenda destul de importante. Am lucrat pana acum o luna in imobiliare cand din cauza crizei actuale ne-au concediat pe toti, maine aveam 2 interviuri sa ma angajez si nu mai am nici numerele de telefon ale persoanelor respective si nici ale altor potentiali care puteau sa ma ajute sa ma angajez. Celui care imi gaseste telefonul ma recompensez cu bani. Va rog din suflet sa ma ajutati.O seara buna si la multi ani... sper sa i se faca celui care a gasit telefonul mila de mine.. chiar nu este interesant pentru cel care l-a gasit. Dc cineva il gaseste id-ul de messenger este: alexandra_ioan

Buna seara ma numesc Alexandra si am o mare rugaminte la voi daca se poate. Daca a auzit cineva sau a gasit un telefon Motorola V3 roz cu clapeta nu este un telefon scump mai mult de 3 milioane nou nu costa, nici bateria nu tine foarte mult. L-am pierdut in parcarea Clubului Vanity in seara aceasta de 5 ianuarie anul acesta 2009 cand am coborat din masina prietenei mele nu am observat decat husa telefonului pe jos, de fapt cazuse si telefonul. Sunt foarte suparata este telefonul meu cu toate contactele din agenda destul de importante. Am lucrat pana acum o luna in imobiliare cand din cauza crizei actuale ne-au concediat pe toti, maine aveam 2 interviuri sa ma angajez si nu mai am nici numerele de telefon ale persoanelor respective si nici ale altor potentiali care puteau sa ma ajute sa ma angajez. Celui care imi gaseste telefonul ma recompensez cu bani. Va rog din suflet sa ma ajutati.O seara buna si la multi ani... sper sa i se faca celui care a gasit telefonul mila de mine.. chiar nu este interesant pentru cel care l-a gasit. Dc cineva il gaseste id-ul de messenger este: alexandra_ioan

#30
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 01.01.2007
draga Alexandra, cu durere-n suflet iti spun...aaa, nu l-am gasit.

explicati-mi si mie va rog de ce ar vrea vre-o companie de telefonie mobila sa gaseasca telefoane furate? aaa, de blocat, inteleg. merge fraierul sa cumpere altu si sa creasca profitul companiei, iar hotul merge sa fure alt telefon astfel incat alt fraier sa mearga sa cumpere alt telefon si sa creasca profitul companiei.

#31
roti217

roti217

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2008
am intrat mai devreme pe un site,uitandu-ma la informatii despre telu meu,samsung u700,si am vazut ca scria ceva de utrack,adica dak imi pierd telu ,il pot gasi cu ajutorul acestuia. mai multe informatii nu stiu.
aveti grija si voi cu telefoanele astea,eu nu mi-am pierdut niciodata niciun telefon.

#32
edydear21

edydear21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 15.11.2008
degeaba va spuneti of-ul pe softpedia. asta e, cu totii mai pierdem cate un vertu din cand in cand. nu are sens sa ne amintim mereu de intamplare. doar incercati sa fiti mai atenti cu lucrurile voastre :)

#33
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
Nokia 5800XM si un Nokia N73 ME :down: (N73 ME mai demult)
am mai ramas cu 6124, ca l-am lasat acasa :down:

#34
andreybadboy96

andreybadboy96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 15.12.2008
Salut eu mi-am piedut un nokia 6230 mai demult sa va povestesc : deci ramaneti tablou (sa intamplat pe 22.01.2008)  :
1. Imi fura un rom telefonu :((
2. Merg cu mama la politie :(   (stiam cum il cheama p ala,cati ani are , cu ce e imbracat si stiam k inainte sa mi-l ia a vb cu unu dintr-un camin)
3. Am fost p la titan cu politia (p la patinuar ...) prin interneturi cafe etc. i-au zis mamei k vor trece a doua zi ....
4. BOMBA ! in data de 25.04.2009 vin la mama 2 politisti k lau gasit pala :|:|:|
5. Mama a refuzat sa mai se duca lapolitie sa-l cheme pala ............ k atunci aveam deja un s-e w910 si nu mai veam nevoie de ala ....
6. Ce buna e politia  :lol: :lol: :lol:  

#35
Sergyuku

Sergyuku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.03.2010
mi sa furat un sony ericsson k770i ma putetzi ajuta va rag mult

#36
reny

reny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.04.2010
am pierdut un nokia 5800 in dolj si am imei va rog puteti sa il gasiti?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate