Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Ispita, poftele, robia pacatului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
463 replies to this topic

#19
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Am citit toate cartile lui Damian Stanoiu, am ras cu lacrimi. Pentru cei care nu stiu, Damian Stanoiu a fost o vreme calugar, iar in cartile sale descrie ipocrizia preotilor si calugarilor, luptele pentru putere din cadrul manastirilor, etc.

#20
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
M-am gandit ca nu e bine sa descurajezi oamenii. Mai ales ca acest gen nu-l citesc si nu-l gusta pe "raspopitul" Damian Stanoiu.

#21
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

N-au nevoie de femei. Exista sfanta laba, si homosexualismul. Evident, sunt putini homosexuali, dar labagii sunt toti, fara exceptie.
De unde stii? Afla te înseli. Sunt si unii care cad în pacat dar majoritatea nu. Poate nu stii ca un calugar face în medie câteva zeci sau sute de matanii zilnic, plus canoane de rugaciuni de ore întregi, privegheri la biserica, post. Cum îti imaginezi ca facând acestea s emai poate ocupa si cu ce zici?



Quote

M-am gandit ca nu e bine sa descurajezi oamenii. Mai ales ca acest gen nu-l citesc si nu-l gusta pe "raspopitul" Damian Stanoiu.

Sunteti jalnici, vorbiti despre ce nu stiti. V-as îndemna sa va duceti la manastiri sa cunoasteti niste calugari ca sa scapati de prejudecatile asta, dar cred ca e mai bine sa va nu pângariti de locurile acelea cu oameni curati si sfintite de sudoarea ascezei.


Macar aveti bunul simt si respectati subiectul threadului, adica nu mai postati bascalie de gradinita.

#22
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRamunc, on Jan 7 2007, 13:34, said:

Macar aveti bunul simt si respectati subiectul threadului, adica nu mai postati bascalie de gradinita.
Sunt si astfel de oameni dar din pacate dupa cum bine stii, oamenii au tendinta sa vada partea negativa a lucrurilor. Si aici este vina bisericii. De ce astfel de preoti si/sau calugari sunt tolerati si nu sunt dati imediat afara? Vezi cazul criminalilor de la Tanacu. Da un search pe google sa vezi cat a putut sa piarda biserica la capitolul imagine din cauza acelui criminal tolerat inca.

Edited by landscape10, 07 January 2007 - 13:50.


#23
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postlandscape10, on Jan 7 2007, 13:49, said:

Sunt si astfel de oameni dar din pacate dupa cum bine stii, oamenii au tendinta sa vada partea negativa a lucrurilor.

Nu neaparat partea negativa, ci cea umana.
Si pana la urma fuga asta de ispite devine obsesie, frica. Si de ce ti-e frica nu scapi.

Edited by Laberta, 07 January 2007 - 13:59.


#24
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004
Eu am o nelamurire, daca eu cu nevasta-mea ne f***m o noapte intreaga, pana cadem lati, comitem un pacat sau nu? Sex "normal".

#25
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postbalauru_furios, on Jan 7 2007, 14:11, said:

Eu am o nelamurire, daca eu cu nevasta-mea ne f***m o noapte intreaga, pana cadem lati, comitem un pacat sau nu? Sex "normal".
Vezi tu peste 9 luni :)

#26
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostLaberta, on Jan 7 2007, 13:56, said:

Nu neaparat partea negativa, ci cea umana.

Recent am vazut un film bun, e productie tibetana, se numeste Samsara. Se gaseste pe dc++. Ramunc ar trebui sa il vada neaparat. Pe scurt, e vorba despre un calugar tibetan care alege asceza. Sta 3 ani intr-o pestera cu peretii ziditi fara sa se clinteasca din meditatie. Dupa 3 ani ceilalti calugari vin si il aduc inapoi la manastire, il invata din nou sa mearga (avea muschii atrofiati, etc). In zilele urmatoare zareste o femeie frumoasa si ghici ce se scula sub anteriu? :) Si ghici de ce se misca patura in timp ce dormea? Si ghici de ce nu mai era atent la slujba? :)
Pana la urma paraseste viata monahala si are o relatie cu acea femeie.

Ideea este ca nu te poti detasa de ceea ce nu cunosti, la fel cum nu poti respinge ceea ce nu cunosti. Si aici ma adresez lui Ramunc. Respinge buddhismul dar nu il cunoaste, respinge multe lucruri pe care nu le cunoaste. Spre deosebire de tine, Ramunc, eu nu resping nimic pana nu cunosc foarte bine. Dupa cum vezi nu te-am luat la misto ca majoritatea colegilor de forum, mai intai vreau sa te inteleg ce te face sa gandesti asa. Intelegandu-te pe tine, ii voi intelege si pe cei ca tine si voi stii sa ma port cu ei in consecinta. Deci, cine are orizonturile mai largi?

#27
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postlandscape10, on Jan 7 2007, 14:23, said:

Recent am vazut un film bun, e productie tibetana, se numeste Samsara. Se gaseste pe dc++. Ramunc ar trebui sa il vada neaparat. Pe scurt, e vorba despre un calugar tibetan care alege asceza. Sta 3 ani intr-o pestera cu peretii ziditi fara sa se clinteasca din meditatie. Dupa 3 ani ceilalti calugari vin si il aduc inapoi la manastire, il invata din nou sa mearga (avea muschii atrofiati, etc). In zilele urmatoare zareste o femeie frumoasa si ghici ce se scula sub anteriu? :) Si ghici de ce se misca patura in timp ce dormea? Si ghici de ce nu mai era atent la slujba? :)
Pana la urma paraseste viata monahala si are o relatie cu acea femeie.

Ideea este ca nu te poti detasa de ceea ce nu cunosti, la fel cum nu poti respinge ceea ce nu cunosti. Si aici ma adresez lui Ramunc. Respinge buddhismul dar nu il cunoaste, respinge multe lucruri pe care nu le cunoaste. Spre deosebire de tine, Ramunc, eu nu resping nimic pana nu cunosc foarte bine. Dupa cum vezi nu te-am luat la misto ca majoritatea colegilor de forum, mai intai vreau sa te inteleg ce te face sa gandesti asa. Intelegandu-te pe tine, ii voi intelege si pe cei ca tine si voi stii sa ma port cu ei in consecinta. Deci, cine are orizonturile mai largi?
ia sa vad daca intuiesc raspunsul lui Ramunc... calugarul respectiv nu a reusit sa se detaseze deoarece nu era ortodox. Daca nu te-ai prins pana acum numai ortodocsii detin adevarul, numai ortodocsii se pot mantui, numai ortodocsii ajung in rai deoarece cei care nu impartasesc ortodoxismul sunt eretici si in consecinta nu pot ajunge decat in iad.  Ce este asa greu sa pricepi? :rolleyes:

Edited by Megara, 07 January 2007 - 14:33.


#28
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostMegara, on Jan 7 2007, 14:31, said:

Ce ste asa greu sa pricepi? :rolleyes:
Take it easy, eu sunt mai greu de cap. :D

#29
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Pana la urma paraseste viata monahala si are o relatie cu acea femeie.
Filmele sunt de obicei facute de idioti, nu-mi amintesc sa fii vazut vreun film cu o viziune realista despre existenta. De aceea 'morala' filmelor e o aberatie, nu are sens sa acorzi credit nici daca e facut la Hollywood nici în Tibet.

Iar ascetismul asiatic urmareste o auto-realizare, e diferit de cel crestin care urmareste deschiderea spre Dumnezeu.





Quote

Ideea este ca nu te poti detasa de ceea ce nu cunosti, la fel cum nu poti respinge ceea ce nu cunosti.

Asta e o prejudecata. Nu trebuie sa bei cianura ca sa vezi daca e mortala.




Quote

Si aici ma adresez lui Ramunc. Respinge buddhismul dar nu il cunoaste, respinge multe lucruri pe care nu le cunoaste.
Daca budismul e ceva ce poate fi cunoscut, atunci el nu e cheia tainei existentei, ci u sistem de idei. Spre aflarea tainei existentei nu exista intermediari.




Quote

Deci, cine are orizonturile mai largi?

Si eu procedez la fel, da nu pierd timpul cu  niste lucruri care sigur nu au ce sa-mi ofere.

#30
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View Postbalauru_furios, on Jan 7 2007, 14:11, said:

Eu am o nelamurire, daca eu cu nevasta-mea ne f***m o noapte intreaga, pana cadem lati, comitem un pacat sau nu? Sex "normal".
Nu  :naughty:

Edited by magic-gabi, 07 January 2007 - 19:05.


#31
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

ia sa vad daca intuiesc raspunsul lui Ramunc... calugarul respectiv nu a reusit sa se detaseze deoarece nu era ortodox. Daca nu te-ai prins pana acum numai ortodocsii detin adevarul, numai ortodocsii se pot mantui, numai ortodocsii ajung in rai deoarece cei care nu impartasesc ortodoxismul sunt eretici si in consecinta nu pot ajunge decat in iad. Ce este asa greu sa pricepi?

Mântuirea consta în unirea cu Dumnezeu, la care se poate ajunge numai prin Hristos.

#32
ghe

ghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.01.2007

View PostRamunc, on Jan 6 2007, 22:40, said:

Teoretic, omul are puterea ca dupa un pacat sa se caiasca si sa înceapa sa lupte cu viitoarele tentatii. Practic, cei mai multi oameni întra în sindromul dependentei de pacat: li se pare ca fie nu mai are rost sa lupte cu pacatul asa ca mai bine e sa continue sa pacatuiasca, fie ca Dumnezeu e milostiv si îi iarta daca continua cu pacatul. Cum am mai zis, ei nu stiu ca pacatul nu are doar aspectul de vina ci aduce si o schimbare ontologica în structura fiintei umane.

........................

mai draga ramunc, tu chiar crezi toate chestiile astea? Te gandesti vreodata ca s-ar putea, totusi, un 1% acolo probabilitate ca lucrurile sa nu stea chiar asa??????
1%???? 0,5%????  0,1%?????

ca serios vorbind acuma, intr-o lume atat de relativa in care chiar si binele si raul e relativ sa afirmi ca stii totul / nu tu, biserica /mi se pare un pic prea mult.

Poate pe vremea lui Moise sau Iisus nuexista prezervativ! Scrie undeva in biblie de prezervativ???? de unde stii ca Dumnezeu considera asta un pacat?????

Chiar, nu se gandeste nimeni sa mai updateze biblia si doctrina crestina ca sunt o gramada de lucruri despre care nu se scrie in ea si totusi pe noi, oamenii, crestinii, ne influenteaza in fiecare zi???

De exemplu, nu e un pacat sa folosim calculatoru??pe vremea lu IIsus nu exista dar cum nu existau nici altele si totusi Biserica spune ca Dumnezeu crede (tare sunt curios cine a stat de vorba cu El!) ca nu sunt bune (cum e cu prezervativu'). Deci cum e treaba cu calculatoru????sau mai rau, cu forumurile???
sau ce e bun pentru Biserica a zis Dumnezeu ca e bun si ce nu e bun, e un pacat????
Uite, nu vreau sa fiu rautacios si e tarziu si s-ar putea sa scriu prostii...
dar eu chiar sunt curios si daca stii te rog sa imi spui: cum s-a ajuns sa se stie ce e bun si ce e rau si ce vrea Dumnezeu in ce priveste anumite lucruri inventate in epoca moderna? calculatoru, internetu', prezervativu', anticonceptionalele etc.

aaaaa, da! Cum a aflat biserica daca Dumnezeu considera un pacat epilarea femeilor?


sau una si mai buna, care pentru mine e chiar o problema reala si dincolo de usoara ironie de pana acum, asta e chiar serioasa: am citit si eu biblia, vechiul si noul testament si as vrea sa stiu cum s-a ajuns la concluzia aia ca Iisus a fost rastignit ca sa absolve lumea de pacat???? ca prin Biblie nu scrie / sau poate nu am citit-o eu cu atentie?! Dar pe bune, chiar vreau sa stiu!

AAA! da ca era sa uit! stii ca cu vreo 500 de ani inainte de Iisus un alt intemeietor de religii era nascut tot prin conceptie imaculata???? Dintr- o fecioara si Sfantul duh sau ce alte entitati supreme or mai face copii astfel??? Hai sa vedem daca stii sa cauti pe google si sa imi spui cine e!

Si dincolo de ironie sa stii ca eu vorbesc serios si nu intreb la mishto!
si chiar astept un raspuns ca doar nu o sa imi lasi sufletul in intunericul ignorantei, nu????

#33
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

mai draga ramunc, tu chiar crezi toate chestiile astea? Te gandesti vreodata ca s-ar putea, totusi, un 1% acolo probabilitate ca lucrurile sa nu stea chiar asa??????
Daca nu ai înteles, nu sunt lucruri dogmatice, de fapt nici nu prea le gasesti prin cartile de învatatura ortodoxa ic doar prin lucrarile cu caracter ascetic (si care circula cu precadere în mediul monahal).

Deci nu sunt o învatatura de credinta ci niste observatii practice ale Parintilor, care gasesc o corespondenta perfecta în Scriptura (vezi citatele din primul mesaj al acestui thread).


Deci nu e o problema de a crede sau nu aceste lucruri ci problema se pune altfel: ce fel de viata duce la pastrarea integritatii facultatilor mintale si spirituale ale omului? Cautând cu inteligenta sa raspunzi la aceasta întrebare vei descoperi ca poruncile divine (cele 10 porunci VT precum si îndemnurile Domnului Hristos de a renunta la lume, de a iubi si a fi smeriti) sunt date spre protejarea omului, nu spre altceva.




Quote

ca serios vorbind acuma, intr-o lume atat de relativa in care chiar si binele si raul e relativ sa afirmi ca stii totul / nu tu, biserica /mi se pare un pic prea mult.

Eu am prezentat niste idei si le-am argumentat. Poti comenta aceste argumente, dar a te referi dezaprobator la originalitatea acestor idei în ansamblu e nedialogal.



Quote

Poate pe vremea lui Moise sau Iisus nuexista prezervativ! Scrie undeva in biblie de prezervativ???? de unde stii ca Dumnezeu considera asta un pacat?????
Nu întelegi ca Dumnezeu a facut lumea cu legile ei?

Prezervativul se opune legii lui Dumnezeu prin care împreunarea trupeasca e lasata pentru nasterea de prunci, nu pentru altceva.



Quote


Chiar, nu se gandeste nimeni sa mai updateze biblia si doctrina crestina ca sunt o gramada de lucruri despre care nu se scrie in ea si totusi pe noi, oamenii, crestinii, ne influenteaza in fiecare zi???

Încearca sa întelegi ca nu este nici o evolutie. progresul tehnologic nu a schimbat cu nimic lucrurile în ultimii 2000 de ani, doar ni se pare noua.





Quote

De exemplu, nu e un pacat sa folosim calculatoru??pe vremea lu IIsus nu exista dar cum nu existau nici altele si totusi Biserica spune ca Dumnezeu crede (tare sunt curios cine a stat de vorba cu El!) ca nu sunt bune (cum e cu prezervativu'). Deci cum e treaba cu calculatoru????sau mai rau, cu forumurile???
Calculatorul îl poti folosi spre raul tau sau al altora dar poate îl poti folosi si spre binele tau sau al altora. Granita între cele doua e greu de deslusit si cred ca cei mai multi oameni se vatama cu calculatoarele.

Dumnezeu nu poate sa creada fiindca credinta e un act al celor ce înca nu au cunoscut, pe când Dumnezeu e atotstiutor. Nu stiu unde ai auzit ca calculatoarele ar fi rele, e drept ca s-au scris niste articole în acest sens si o carte, dar se refera la cei care utilizeaza calculatorul pentru distractii si alte rele.




Quote

aaaaa, da! Cum a aflat biserica daca Dumnezeu considera un pacat epilarea femeilor?
Am mai explicat: daca Dumnezeu a facut sa creasca par, înseamna ca nu trebuie înlaturat.



Quote


sau una si mai buna, care pentru mine e chiar o problema reala si dincolo de usoara ironie de pana acum, asta e chiar serioasa: am citit si eu biblia, vechiul si noul testament si as vrea sa stiu cum s-a ajuns la concluzia aia ca Iisus a fost rastignit ca sa absolve lumea de pacat???? ca prin Biblie nu scrie / sau poate nu am citit-o eu cu atentie?! Dar pe bune, chiar vreau sa stiu!
Sunt destule pasaje în acest sens. În cele patru evanghelii Iisus le spune ucenicilor ca El urmeaza sa-Si dea vata pentru pacatele lumii. În epistole Sf. Pavel spune ca prin Iisus avem izbavirea de mânia divina iar în Apocalipsa se spune ca cei mântuiti si-au spalat vestmintele în Sângele Mielului.


Quote


da ca era sa uit! stii ca cu vreo 500 de ani inainte de Iisus un alt intemeietor de religii era nascut tot prin conceptie imaculata???? Dintr- o fecioara si Sfantul duh sau ce alte entitati supreme or mai face copii astfel??? Hai sa vedem daca stii sa cauti pe google si sa imi spui cine e!

Eu nu-L caut pe Dumnezeu în istorie ci ACUM, asa ca nu ma intereseaza fabulatiile despre Buddha.

#34
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

View PostRamunc, on Jan 9 2007, 14:25, said:

Am mai explicat: daca Dumnezeu a facut sa creasca par, înseamna ca nu trebuie înlaturat.
Io is curioasa cum arata fumeia ta si ma contrazic, mai sus am afirmat ca esti virgin, dar...
Pe bune, am incercat sa nu ma mai bag, dar iti dai seama cat de penibil esti, nene RaMuc?

Edited by naughtydream01, 09 January 2007 - 14:31.


#35
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io, spre deosebire de tine, nu-s curios deloc cum arata fumeia respectiva. as putea sa mi-o imaginez sau sa lesin incercind :scared:

#36
ghe

ghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.01.2007
adicatelea draga ramunc sa inteleg ca Dumnezeul tau vrea ca noi sa ne inmultim ca iepuroii ( daca iti fac un calcul cum ca un barbat si o femeie care traiesc impreuna 20 de ani ar putea sa fac cca. 20 de copii)! pai daca vii tu sa ii cresti poate ma bag sa respect porunca lu' Dumnezeu, dar vii si cu banii, si cu casa, cu tot!!!!
Sau daca Dumnezeu vrea sa facem 2 - 3 copii si apoi sa ne abtinem ca sa nu pacatuim cumva prin placere ( desi si aia e data tot de la Dumnezeu ca si paru, nu? de ce ne-ar da Dumnezeu ceva ca apoi sa ne spuna sa nu folosim ca e rusine????) atunci ne facea ca pa animale, cu perioada de rut in care intram in calduri o data la 5 ani sa ne mai ostoiasca doru!

si zici ca astea se invata pe la asezamintele monahale???/
acum m-am prins, dom'le! pai de unde sa stie aia ce si cum ca aia din cate stiu nu stiu sau nu mai vor sa stie cum arata, teoretic! de unde sa stie niste oameni care nu fac sau nu au facut poate sex niciodata ce vrea Dumnezeu de la cei care fac sex???? asta ca sa ma exprim frumos....sau cum e sa faci sex cu una paroasa???

si, bonus: asta inseamna ca tu ai barba de cati metri???? ca e si ala tot par de la Dumnezeu si daca bagi fie si foarfeca in el atunci incalci porunca! conform modului tau de a gandi, daca Dumnezeu nu voia sa ai barba asa mare o facea sa creasca ...mai incet!!!

revizuieste-ti frate macar explicatiile daca nu modul de a gandi complet1 ca te faci de ras in fata lumii....gratis!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate