Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Sugestii pentru imbunatatirea discutiilor purtate pe aria Windows.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#19
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
discutiile despre Windows XP si celalalte Windows mai vechi se poarta pe aria mare ! ;)

#20
tavi----

tavi----

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 31.01.2008

 crysty2k5, on Apr 29 2008, 16:07, said:

se refera la aria pe care activeaza cel mai mult si nu la cunostinte ;)
da dar tot la o astfel de chestie se va ajunge o sa se zica ala numa la masini deci decat la asta se pricepe...


 AlexGP, on Apr 29 2008, 16:17, said:

Ar fi o idee buna daca titlurile topicurilor cu referire la regulament si la modul de postare sa fie scrise cu o alta culoare dacat cea a topicurilor normale , pentru a fi mai usor de gasit!
good ideea

#21
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,320
  • Înscris: 02.02.2006

 tavi----, on Apr 29 2008, 16:23, said:

da dar tot la o astfel de chestie se va ajunge o sa se zica ala numa la masini deci decat la asta se pricepe...
Ai inteles gresit.

Acele diferentieri nu se fac (daca se vor face) ca sa sugereze ca x-ulescu se pricepe doar la ceva anume. Acele diferentieri se fac pentru a oferi o anumita credibilitate unui anumit grup de useri care se picep la ceva anume. Toti ceilalti sunt bineveniti sa-si dea cu parerea. Cel putin, asta am inteles eu... :P


Un exemplu clar: vii tu si pui o intrebare pe forum. Nu te-ai simti mai bine, si nu ai urma mai usor sfaturile cuiva care stii sigur ca stie despre ce vorbeste? ;)

Edited by alexcrist, 29 April 2008 - 15:32.


#22
tavi----

tavi----

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 31.01.2008

 alexcrist, on Apr 29 2008, 16:31, said:

Ai inteles gresit.

Acele diferentieri nu se fac (daca se vor face) ca sa sugereze ca x-ulescu se pricepe doar la ceva anume. Acele diferentieri se fac pentru a oferi o anumita credibilitate unui anumit grup de useri care se picep la ceva anume. Toti ceilalti sunt bineveniti sa-si dea cu parerea.


Un exemplu clar: vii tu si pui o intrebare pe forum. Nu te-ai simti mai bine, si nu ai urma mai usor sfaturile cuiva care stii sigur ca stie despre ce vorbeste? ;)
understand

#23
tavi----

tavi----

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 31.01.2008
si acum ideea mea
ce ar fi sa puneti un fel de sistem de ranking din care cineav sa aleaga :
rank gigi becali : deci ajuns pe pile unde ai ajuns , analfabet , plin de bani, ai calculator ...sa vedem cu putem sa te ajutam poate cu cineva care sa-ti traduca poate ii platesti ...cateva (o) sute de mii de dolari
rank incepator : asa deci incepator ... n-ai facut cursuri in viata ta , n-ai pus in viata ta mana pe un calculator , mai mult esti la alt profil decat cel de gen (cazul meu )
rank putin experimentat : asa putin experimentat    ai facut cursuri de gen prin scoala primara sau/si ai/ai avut  calculator acasa de maxim 1 an
rank experimentat : asa experimentat    esti la liceu unde faci cursuri sau/si ai/ai avut calculator de minim 3 ani , mai ai popate cine stie un/mai multi/un grup de prieteni care te ajuta
rank destul de experimentat:   ai liceu de profil , ai calculator de cel putin 4 ani ,sau/si ai prieteni grup care se pricep si ei
rank skillful : esti la facultate de profil
rank awesome : esti la facultate de profil ,lucrezi la o firma (destul de cunoscuta ) in domeniu una chiar cunoscuta pe tara
rank master : despre tine ce sa spunem esti la facultate de profil ,  esti reprezentantul unei firme internationale cunoscute , chiar intre primele pe lume gen   bitdefender,  cei cu AVG , nod32 si oricare din primele 10 firme , cine stie poate chiar esti reprezentantul microsoft in romania


mai a cateva in cap sa vedem ce mai gasesc

 crysty2k5, on Apr 7 2008, 15:22, said:

daca se va implementa asa ceva, poate admini sunt draguti sa faca si un grup separat de useri ca sa se diferentieze de toti ceilalti(nu ca ar fi cu stea in frunte)

acolo:

Group: HijackThis sau Group: Security

Group: HijackThis sau Group: Security

sau ceva de genu' ! ;)
mai bine ceva gen user si helper

 alexcrist, on Apr 29 2008, 15:31, said:

Ai inteles gresit.

Acele diferentieri nu se fac (daca se vor face) ca sa sugereze ca x-ulescu se pricepe doar la ceva anume. Acele diferentieri se fac pentru a oferi o anumita credibilitate unui anumit grup de useri care se picep la ceva anume. Toti ceilalti sunt bineveniti sa-si dea cu parerea. Cel putin, asta am inteles eu... :P


Un exemplu clar: vii tu si pui o intrebare pe forum. Nu te-ai simti mai bine, si nu ai urma mai usor sfaturile cuiva care stii sigur ca stie despre ce vorbeste? ;)
eu ziceam doar ca vor iesi discutii  ca acele diferentieri se vor face
si e greu sa ii incadrezi pe unii neaparat undeva e drept pe tine , cristis2k5, queesoft va vad numai pe anumite arii

Edited by tavi----, 29 April 2008 - 18:07.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,663
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ar fi o idee buna daca titlurile topicurilor cu referire la regulament si la modul de postare sa fie scrise cu o alta culoare dacat cea a topicurilor normale , pentru a fi mai usor de gasit!
Pana atunci le gasiti destul de usor in semnatura moderatorilor.

Quote

ce ar fi sa puneti un fel de sistem de ranking din care cineav sa aleaga :

E putin cam greu sa faci un ranking doar ptr anumite arii ale forumui. Degeaba ai de exemplu un rank de As in calculatoare daca postezi la masini de exemplu si habar n-ai despre ce vorbesti acolo. Nu e imposibil da re extrem de mult de munca. Plus ca ar trebui sa se decida si cine da acel rank. Nu mai zic ca sunt multi utilizatori care nu-si dau date de identificare, ba cu atat mai mult daca ar fi dupa ce ai sugerat ar trebui sa vina si cu diploma de absolvire ca sa dovedeasca ce facultate a urmat :D Nu mai zic ca am vazut destui cu facultatea de informatica terminata si nu stiu nici sa-si instaleze windows-ul. Asa ca nu ar fi un criteriu convingator din punctul meu de vedere.

#25
tavi----

tavi----

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 31.01.2008

 eiffel, on May 5 2008, 11:01, said:

Pana atunci le gasiti destul de usor in semnatura moderatorilor.



E putin cam greu sa faci un ranking doar ptr anumite arii ale forumui. Degeaba ai de exemplu un rank de As in calculatoare daca postezi la masini de exemplu si habar n-ai despre ce vorbesti acolo. Nu e imposibil da re extrem de mult de munca. Plus ca ar trebui sa se decida si cine da acel rank. Nu mai zic ca sunt multi utilizatori care nu-si dau date de identificare, ba cu atat mai mult daca ar fi dupa ce ai sugerat ar trebui sa vina si cu diploma de absolvire ca sa dovedeasca ce facultate a urmat :D Nu mai zic ca am vazut destui cu facultatea de informatica terminata si nu stiu nici sa-si instaleze windows-ul. Asa ca nu ar fi un criteriu convingator din punctul meu de vedere.
de acord dar macar asa ca sa ai un pic de orientare despre cel ce scrie si la ce nivel poti vorbi cu el ... una e cand vb cu un gigi becalifer si tre sa ii traduci la fiecare cuvantt alta e cand vb cu unul care e destept
nu cere nimeni diploma e doar pt orientare


Degeaba ai de exemplu un rank de As in calculatoare daca postezi la masini de exemplu si habar n-ai despre ce vorbesti acolo
asta e doar ca sa stiic a cel ce te ajuta sau pe care urmeaza sa il ajuti pricepe cat despre cei ce poasteaza la aria masini treaba lor ce fac ce legatura are cu aria windowsul?

#26
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
cu cei ce nu se pricep cat de cat, trebuie sa ai rabdare, nu sa ii iei cu posturi agresive ca nu rezolvi nimic !

cat de spre rank, fieacare are obiceiurile lui si nu cred ca le poate schimba asa usor nimeni !

daca sunt probleme de comportament(jigniri, etc,) are cine sa se ocupe ;)

Edited by crysty2k5, 05 May 2008 - 17:15.


#27
tavi----

tavi----

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 31.01.2008

 crysty2k5, on May 5 2008, 18:15, said:

cu cei ce nu se pricep cat de cat, trebuie sa ai rabdare, nu sa ii iei cu posturi agresive ca nu rezolvi nimic !

cat de spre rank, fieacare are obiceiurile lui si nu cred ca le poate schimba asa usor nimeni !

daca sunt probleme de comportament(jigniri, etc,) are cine sa se ocupe ;)
n-am zisw ma de obiceiuri am zis doar ca sa stii cu cine vb

#28
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
pai iti dai seama cu cine vorbesti dupa primul post si dupa felul cum scrie ;)

#29
tavi----

tavi----

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 31.01.2008

 crysty2k5, on May 5 2008, 20:02, said:

pai iti dai seama cu cine vorbesti dupa primul post si dupa felul cum scrie ;)
posibil dar nu intotdeauna daca vine unul si intreaba de o chestie complicata desi el nu stie? chestiile complicate pot aparea si la
indivizii care nu stiu?

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,663
  • Înscris: 15.06.2004
Si ce te faci daca tocmai ala care are rank-ul mai mare greseste  ? Ca sa ma exprim mai simplu - doar ptr aria de windows, nu exista nimeni care sa le stie pe toate. E prea multa informatie si nici macar Bill Gates nu ar stii sa-ti raspunda la tot. Daca vei gasi unul care sa-ti zica ca stie ( scuze de cacofonie ) absolut totul despre windows, poti sa-i ignori sfaturile - nu stie nimic.

In plus ceva oarecum de genul asta exista ceva - acel top 100 - unde useri pot sa se voteze intre ei. Si nu pot sa zic ca rezultatul dat e impartial. Unii s-au votat intre ei doar ca sa adune puncte.

Edited by eiffel, 06 May 2008 - 09:30.


#31
tavi----

tavi----

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 31.01.2008

 eiffel, on May 6 2008, 09:28, said:

Si ce te faci daca tocmai ala care are rank-ul mai mare greseste  ? Ca sa ma exprim mai simplu - doar ptr aria de windows, nu exista nimeni care sa le stie pe toate. E prea multa informatie si nici macar Bill Gates nu ar stii sa-ti raspunda la tot. Daca vei gasi unul care sa-ti zica ca stie ( scuze de cacofonie ) absolut totul despre windows, poti sa-i ignori sfaturile - nu stie nimic.

In plus ceva oarecum de genul asta exista ceva - acel top 100 - unde useri pot sa se voteze intre ei. Si nu pot sa zic ca rezultatul dat e impartial. Unii s-au votat intre ei doar ca sa adune puncte.
sincer ... alexcrist spre exemplu s epregateste sa intre la bitdefender (sper ca nu te deranjeaza ca am zis iar daca se stia cu ata t mai bine ... sorry daca vroiaisa tii privat lucrul asta :) ) asa ca nu cred ca la nivelul asta se greseste
iar daca greseste unul cu rank mare... ei bine sunteti destui aici care o sa aveti rank mare care puteti sa corectati si care puteti sa vedeti ce scrie respectivul


In plus ceva oarecum de genul asta exista ceva - acel top 100 - unde useri pot sa se voteze intre ei. Si nu pot sa zic ca rezultatul dat e impartial. Unii s-au votat intre ei doar ca sa adune puncte.
asta e numai pentru voi, pentru cei ce voteaza
ce ziceam eu e numai sa stea acolo sa dea un rank

Edited by tavi----, 06 May 2008 - 09:54.


#32
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,320
  • Înscris: 02.02.2006
Ba da, se greseste la orice nivel. Ca sa greseste din nestiinta sau din neatentie, tot se greseste. Cum spunea si eiffel: cand gasesti pe cineva care pretinde ca stie totul despre Windows (si, ca sa extindem, totul despre un subiect anume, oricare subiect ar fi), poti fi sigur ca se inseala. Este fizic imposibil sa stii totul, chiar si pentru un domeniu limitat. :)

In plus, in domeniul ITului, tehnologiile si informatia legata de subiectul asta se schimba rapid, de la an la an, poate de la luna la luna. Chiar daca s-ar face un astfel de ranking, "asii" de acum nu vor mai fii asi in viitor. Deci acest ranking ar trebui actualizat in permanenta (si s-ar ajunge la criterii gen "facut cursul X in ultimele Y saptamani")

Parerea mea e ca un ranking cum propune tavi ar fi util in unele situatii, insa este mult prea complicat de facut, sunt mult prea multe criterii de care trebuie sa se tina cont, criterii la care nimeni nu poate fi impartial, si tot acest efort nu se merita.
Daca vii si pui o singura intrebare pe o arie anume, poti pur si simplu sa urmezi sfaturile moderatorilor, sau sfatul dat de majoritatea celor care au raspuns. Daca frecventezi mai des o anumita arie/forum, atunci nu ai cum sa nu-ti formezi o parere, si sa iti dai seama cine stie si in cine poti avea incredere. Astfel, acest ranking si-l face fiecare in parte, pe propriile principii. Parerea mea. :)

Edited by alexcrist, 06 May 2008 - 11:44.


#33
tavi----

tavi----

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 31.01.2008

 alexcrist, on May 6 2008, 11:43, said:

Ba da, se greseste la orice nivel. Ca sa greseste din nestiinta sau din neatentie, tot se greseste. Cum spunea si eiffel: cand gasesti pe cineva care pretinde ca stie totul despre Windows (si, ca sa extindem, totul despre un subiect anume, oricare subiect ar fi), poti fi sigur ca se inseala. Este fizic imposibil sa stii totul, chiar si pentru un domeniu limitat. :)

In plus, in domeniul ITului, tehnologiile si informatia legata de subiectul asta se schimba rapid, de la an la an, poate de la luna la luna. Chiar daca s-ar face un astfel de ranking, "asii" de acum nu vor mai fii asi in viitor. Deci acest ranking ar trebui actualizat in permanenta (si s-ar ajunge la criterii gen "facut cursul X in ultimele Y saptamani")

Parerea mea e ca un ranking cum propune tavi ar fi util in unele situatii, insa este mult prea complicat de facut, sunt mult prea multe criterii de care trebuie sa se tina cont, criterii la care nimeni nu poate fi impartial, si tot acest efort nu se merita.
Daca vii si pui o singura intrebare pe o arie anume, poti pur si simplu sa urmezi sfaturile moderatorilor, sau sfatul dat de majoritatea celor care au raspuns. Daca frecventezi mai des o anumita arie/forum, atunci nu ai cum sa nu-ti formezi o parere, si sa iti dai seama cine stie si in cine poti avea incredere. Astfel, acest ranking si-l face fiecare in parte, pe propriile principii. Parerea mea. :)
e util in masura in care ai sti direct cu cine ai de a face ... daca respectivul pricepe ce ii zici tu acolo ca asa si mie ...mi ss-au dat explicatii si intrebam ...traduce careva ...asa ca e bine sa stii de la icneput cum il abordezi
mai ales ca sunt o goraza care intra si intreaba cum s eface nush ce in counter sau cine stie ce pe windows sau cum se instaleaza un messenge sau ce faci la click dreapta ... sau vine si iti spuen ce fac ca nu mereg jocul si respectivul nu ste decat ca nu ii mai merge jocul desi poate a luat ceva de pe net fara sa stie ....
la unul care nu stie il iei dai start run de msconfig sau mai stiu eu ce.... la unul care se pricepe ii zici pot fi cauzele astea de aici..pricepi si tu

Edited by tavi----, 06 May 2008 - 14:39.


#34
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,320
  • Înscris: 02.02.2006
Ok, dar gandeste-te la asta... pe Softpedia se inscriu zilnic multi useri (n-am idee de cifrele exact, dar as paria ca peste 10, poate chiar mult mai multi). Iti dai seama ce munca ar trebui sa depunda administratorii pentru a pune tuturor noilor utilizatori un anumit calificativ? Pur si simplu este mult prea multa munca, si sincer, nu are rost.

Mult mai usor ar fi ca userul respectiv sa spuna: "Sunt bata, nu ma luati tare, si explicati pas cu pas". Parerea mea. :)

#35
tavi----

tavi----

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 31.01.2008

 alexcrist, on May 6 2008, 16:26, said:

Ok, dar gandeste-te la asta... pe Softpedia se inscriu zilnic multi useri (n-am idee de cifrele exact, dar as paria ca peste 10, poate chiar mult mai multi). Iti dai seama ce munca ar trebui sa depunda administratorii pentru a pune tuturor noilor utilizatori un anumit calificativ? Pur si simplu este mult prea multa munca, si sincer, nu are rost.

Mult mai usor ar fi ca userul respectiv sa spuna: "Sunt bata, nu ma luati tare, si explicati pas cu pas". Parerea mea. :)
si cine a zis ca am zis eu sa stea cineav sa puna calificative :)... pur si simplu userul care vine isis alege ce varianta e mai aproape de el

#36
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,320
  • Înscris: 02.02.2006
Si tu crezi ca fiecare este in stare sa-si puna, 100% obiectiv, un calificativ corect? Daca ar fi asa, cred ca ai fi surprins cati "masteri" ar aparea peste noapte, din care un mic procent chiar ar merita. Ceilalti ori isi pun asa, pentru ca au ei chef sa se dea mari (ii opreste cineva?), iar altii si-ar pune pentru ca ei chiar se cred mari genii, si de fapt nu sunt (mai sunt si astfel de persoane, care se cred super-pregatiti, dar de fapt sunt praf).

Ma rog...pana la urma, nu sunt eu in masura sa aprob sau sa resping propunerea asta. Personal, mie nu mi se pare eficienta (da, ar putea fi utila, insa de la utilitate la eficienta e drum lung). Daca totusi se hotaraste sa se puna in aplicare, eu nu am nimic impotriva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate