Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#955
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Cam peste tot e floarea-soarelui cu auto-polenizare...
Am dus stupii intre 2 parcele: una dintre ele a inflorit acum 2 saptamani iar cealalta abia de cateva zile. Din prima parcela nu au bagat nimic iar din cealalta... la fel. In plus au consumat si rezervele de hrana ce le aveau. La sfarsitul saptamanii ii aducem acasa si incepem sa-i pregatim de iarna.

#956
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.12.2006
e bine daca poti afla ce soi este si daca da si miere.mai depinde si de sol.

#957
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Nu peste tot băga... Eu sunt a 3 săptămână la fl-s și maxim am avut 1,2 kg la zi dar media e 6-700 g . Se strânge ceva.

#958
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
E a 2-a oara cand ii deplasez degeaba pe anul asta.
La rapita si salcam1 au bagat bine. Salcam2 nimic... la tei nu i-am dus. Floarea-soarelui nu stiu ce soi este dar aproximativ in aceeasi locatie anul trecut (care se stie ca a fost un an slab in toata tara) am scos bine. Ma gandeam sa-i mut dar e problema ca nu am timp sa-i supraveghez. Asa ca-i aduc la vatra poate vor produce ceva la faneata.

#959
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Din ce am mai discutat cu alți apicultori fl-s high oleica nu da nectar, Singenta ar fi cea mai meliferă . Anul asta a dat puțin peste tot.

#960
m0nster

m0nster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2008
Stie cineva unde pot gasi rame de calitate?

#961
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
La târgurile apicole... Ofertă variata

#962
m0nster

m0nster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2008
Corect, targurile sunt cea mai buna solutie pentru ca poti vedea ramele. Problema e ca targuri apicole nu prea mai sunt in perioada asta.

#963
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Pe forumurile apicole la rubrica vanzari, in magazinele apicole sau la atelierele de tamplarie unde se fac stupi. Le poti vedea oriunde dar problema e pretul. In iarna se gaseau fara probleme la 1leu iar acum sub 1,4 se gasesc greu. Poate din Septembrie. Alta varianta ar fi, daca ai timp si scule, sa ti le faci singur. Cu siguranta vei iesi mai ieftin

#964
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003
La cati apicultori sunteti de ce nu petitionati ministerul sa oblige producatorii de FS la etichetarea hibrizilor, care sunt cu auto-polenizare si care nu ? Ar scuti pe multi de batai de cap.
Eu vreau sa cultiv floare care este ok pt albine, insa efectiv nu stiu sa o deosebesc de cea cu autopolenizare.

#965
m0nster

m0nster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2008
Nu cred ca va mai scadea pretul la rame la 1 leu ... nu se mai fura lemnul cum se fura anul trecut.

#966
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 savantu, on 16 iulie 2015 - 11:27, said:

Eu vreau sa cultiv floare care este ok pt albine, insa efectiv nu stiu sa o deosebesc de cea cu autopolenizare.

Floare cu autopolenizare nu inseamna ca nu are glande nectarifere si ca nu secreta nectar. Este doar un aspect intalnit in ameliorare, ca florile din centrul calatidiului, care infloresc ultimele, nu mai au polen si s-au cautat hibrizi care sa autopolenizeze florile din centru, care inainte ramaneau seci. Asta-i toata jmecheria cu autopolenizare.
S-au mai facut teste, pe diferiti hibrizi de floarea soarelui, s-a demonstrat ca hibridul manifesta autopolenizare intre 30 si 90%, valori obtinute in ani diferiti. De ce? Nu se stie inca.
A mai fost un mit, cu lungimea tubului anterelor, ca vezi domne ca e prea lung si nu ajunge albina sa ia nectarul. Din multi hibrizi testati, stiti cine a avut cel mai lung tub? Un hibrid de la Fundulea, care nu este in productie, si care avea tubul vreo 9mm, albina avand trompa de 6 mm(sau pe acolo).
Asa ca floarea soarelui tot cu polenizare entomofila a ramas.

#967
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.12.2006
http://www.aca.org.r...icotinoide.html

#968
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
Salut ,
Ceva fonduri nerambursabile se mai acorda pentru apicultori ?

#969
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
Eu am adus 1/2 din stupi acasa de la tei, in 2 zile nu au bagat nimic (ochiometric vorbind, ca nu am cantar). Pe langa asta, devenisera extrem de agresive (am trecut pe la 10 m in fata lor si in 30 de secunde aveam cel putin 10 albine in cap... Concluzie: ultimile 2 nopti am mutat la 45 de km, soi Adagio de la Syngenta. Va tin la curent cu evolutia

#970
m0nster

m0nster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2008
Am o problema!

Dezamagit de rame. Ba au margini oblice, taiate gresit, elemente cu noduri foarte mari, si cel mai deranjant, leatul de jos facut in bataie de joc, difera si ca lungime si ca grosime, nu se potrivesc cu chertarea, trebuie sa tai cu un cutit la fiecare rama pentru a imbina leatul de sus. Am fortat la 3 rame si au crapat lateralele.

Chiar nu se gasesc rame de calitate pe piata?

#971
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013

 m0nster, on 21 iulie 2015 - 12:57, said:

Am o problema!

Dezamagit de rame. Ba au margini oblice, taiate gresit, elemente cu noduri foarte mari, si cel mai deranjant, leatul de jos facut in bataie de joc, difera si ca lungime si ca grosime, nu se potrivesc cu chertarea, trebuie sa tai cu un cutit la fiecare rama pentru a imbina leatul de sus. Am fortat la 3 rame si au crapat lateralele.

Chiar nu se gasesc rame de calitate pe piata?


cumparat de-aici
foarte bune
http://producatoriap...export-1250.htm

#972
m0nster

m0nster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2008
Am citit ceva mai multe despre rame si caut ceva de genul: http://www.beesource...hive-equipment/

In figura se vede acea muchie ascutita, extrem de utila deoarece ramele se vor desprinde mult mai usor, contactul fiind minimal.

Ramele prezentate de tine au acelasi design ca cele care mi-au facut zile amare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate